1841
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ماندانا ملاعلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 1841
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    اتاق خواب برایم یک شکنجه‌گاه است و تخت برایم مثل یک گور سرد است که باید تمایلات و احساساتم را در آن دفن کنم و در مقابل آنچه همسرم می‌خواهد سر فرود آورم.
    زن چادرش را محکم گرفته و گوشه آن را روی صورتش کشیده که مبادا کسی بشناسدش. نگاهش به زمین دوخته شده و منتظر است تا حکم طلاق را به دستش بدهند. اتهام او این است:‌ «عدم تمکین و نشوز.» این کلمات کوچک رازهای بسیاری در خود دارد که برخی از مردم حتی در محضر قاضی نیز حاضر نیستند آنرا فاش کنند. اغلب کسانی که با این مسئله درگیر هستند، روابط جنسی مشکل‌داری را تجربه می‌کنند. اما این کلمات که دارم اینجا برایتان می‌نویسم یک تابو است. تابویی که نه می‌توانید به راحتی از آن سخن بگویید، نه سوال کنید، نه حتی مقالات و اطلاعات مورد نیازتان را در اینترنت جستجو کنید. تابو یعنی یک راز سر به مهر ابدی که هرکس از آن حرف بزند به ننگ آلوده می‌شود. شما با چنین انگی چه می‌خواهید بکنید غیر از سکوت؟
    اما وقتی دلایل اصلی ۵۰ تا ۷۳ درصد طلاق‌ها پشت درها و پنجره‌های بسته و پرده‌های کشیده و در قلمرو همین راز سر به مهر شکل می‌گیرد، دیگر باید سکوت را شکست و مهر از این راز برگرفت. اما هنوز صحبت از مشکلات جنسی برای زنان عفیف و مردان با غیرت که به همه مسائل زناشویی با تعصب خاصی می‌نگرند، نوعی بی‌حیایی محسوب می‌شود. پس موضوع را برای کسانی که می‌خواهم از آنان سوال کنم توضیح می‌دهم: «گفته می‌شود دلیل بسیاری از طلاق‌ها مشکلات زناشویی و جنسی است. اگر شما هم با این موضوع درگیر هستید بدون ذکر نام در مورد آن چند خط بنویسید. این فقط موضوع یک گزارش تحقیقی است.»
    «الف – م» زنی ۳۱ ساله است که برای طلاق توافقی به دادگاه مراجعه کرده است. او از راز سر به مهر خود چنین پرده برداشته است: «زندگی‌ام بارها تا مرز طلاق کشیده شده است. همه چیز را نمی‌شود گفت. زندگی‌مان سرد است و به خاطر این سردی و تهی بودن جلوی بچه‌دار شدنم را می‌گیرم. می‌ترسم اگر بچه دار شویم نفر آخر خانواده باشم و دیگر هرگز نتوانم از این دام سرد و خسته‌کننده رها شوم. اتاق خواب برایم یک شکنجه‌گاه است و تخت برایم مثل یک گور سرد است که باید تمایلات و احساساتم را در آن دفن کنم و در مقابل آنچه همسرم می‌خواهد سر فرود آورم. در آنجا هیچ احساس امنیتی ندارم. شرمنده‌ام بگویم حس مورد تجاوز قرارگرفتن به شکل اجباری و مکرر را تجربه کرده‌ام. او هرگز در مقابل به رضایت و برآوردن خواسته‌هایم نمی‌اندیشد و درست وقتی به او و حمایت توجه و نوازش بی‌دریغش نیاز دارم پشتش را می‌کند و من را مثل یک دستمال مچاله شده رها می‌کند.»
    «ن- الف» مردی ۴۲ ساله است. او می‌نویسد: «همسرم به من توجه نداشت و به فرزندمان تمام عشق و علاقه خود را می‌بخشید و جای او میان من و همسرم بود. کم کم این مشکل جدی‌تر شد تا جایی که ما در دو اتاق جدا زندگی می‌کردیم. حالا زن دیگری در زندگی من پیدا شده که به من توجه دارد و من حس می‌کنم به او عشق می‌ورزم. برای نجات رابطه من و همسرم دیگر دیر شده است. او ازدواج دوم من را نمی‌پذیرد و راهی جز طلاق نگذاشته.»    بعضی‌ها هم نوشتند: «بله. مورد ما هم همین است.» برخی هم نوشتند: « ------------.» که توی این جای خالی چه چیزی می‌شد گذاشت وقتی آمار توی ذهن صدا کند ۵۰ تا ۷۰ درصد به خاطر مشکلات جنسی!!! دکتر «عفت السادات مرقاتی خوئی» متخصص رفتارشناسی جنسی از استرالیا در حاشیه سمینار اختلالات جنسی در گفت و گویی به آمار بالای طلاق به دلیل مشکلات جنسی اشاره کرده است. وی معتقد است برخی باورهای اشتباه که در این خصوص وجود دارد باعث شده بسیاری از افراد، مشکلات و اختلالاتی که با آن مواجه هستند را بیان نکنند؛ حتی اگر این موضوع به از هم پاشیدن زندگی آنها بیانجامد. این کارشناس معتقد است بسیاری از این مشکلات که لاینحل می‌نماید با آموزش‌های مرتبط در کلاس‌های مشاوره‌ای پیش از ازدواج و آگاهی دادن به مردم و راه‌اندازی کلینیک‌های مشاوره‌های جنسی کاهش می‌یابد. تحقیقات نشان می‌دهد ناتوانی جنسی و انزال زودرس در مردان و بی‌میلی جنسی در زنان شایع‌ترین اختلالات جنسی است که تا حد زیادی به دلیل نداشتن آموزش خانواده‌ها در مورد رابطه درست و موثر به وجود می‌آید. متاسفانه بسیاری از خانواده‌ها از وجود این مشکلات آگاهی ندارند و همین امر موجب مشاجرات و اختلافات خانوادگی شده که در نهایت به طلاق منجر می‌شود. تولد نوزاد جدید و بی‌توجهی زوجین نسبت به یکدیگر، لغزش یکی از زوجین به دلیل ارضا نشدن در چارچوب خانواده، کارهای سخت و طاقت‌فرسا و خستگی زیاد و ناتوانی ناشی از آن، ناتوانی‌های ناشی از اعتیاد یا بیماری‌هایی چون فشارخون و دیابت که در زندگی شهر نشینی و فضاهای پر استرس تشدید شده است و هوای آلوده همه از عوامل اختلال در امور جنسی است. این عوامل در کنار عوامل بسیار روحی و روانی یا جسمی می‌تواند زندگی زناشویی را با خطر فروپاشی مواجه کند.
    روانشناسان رابطه جنسی زوجین را مهمترین رابطه تعاملی میان همسران می‌دانند که کیفیت و هماهنگی آن میان همسران برای آنان می‌تواند نماد یک زندگی متعادل و پایدار باشد و در عوض یک طرفه بودن آن می‌تواند تمام ابعاد زندگی را در بربگیرد و یکی از زوجین را در موقعیت فرو دست دیگری و فاقد هرگونه کنترل نشان دهد و این عدم کنترل می‌تواند یکی از زوجین را در زندگی زناشویی وازده و بی‌انگیزه کند. بنابر این کارشناسان به خانواده‌ها توصیه می‌کنند اگر در رابطه زناشویی خود به بن بست رسیده‌اند قبل از مراجعه به دادگاه نخست با مشاوران خانواده و مسائل جنسی مشورت کنند.  توصیه ما نیز این است که حتی قبل از ازدواج راه درست همسرداری را بیاموزید و با کمک مشاوران و کتابهایی که در دسترس عموم قرار دارد بیاموزید که در زندگی چگونه با همسر خود هماهنگ باشید و رابطه‌ای سرشار از عطوفت و طراوت ایجاد کنید. رابطه‌ای که تمام زیبایی آن به از خودگذشتگی و توجه به نیازهای همسر و اوج هماهنگی است. وقتی هر دو زوج چنین اندیشه‌ای داشته باشند هیچ یک با روحیه‌ای شکسته و سرد چشم بر هم نمی‌گذارند.

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۳ رای

    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. الف.ذ
        ۰۴ دی ۸۹
        ۰۷:۲۳
     1.  
      نظر بنده این است که اگر زن و شوهر بتوانند مسائل زناشویی را در قالب گفتگو به راحتی مطرح کنند در بقیه موارد نیز مشکلی برایشان پیش نمی اید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۱۶ شهریور ۹۴
        ۰۹:۵۳
     1.  
      به نظر من مسائل جنسی میتواند از بنیادی ترین مشکلات زنان و مردان باشد ما ایرانی ها عادت داریم وقتی به این مسئله میرسیم با یک کلمه ما تفاهم به سراغ طلاق میرویم اما یک پیشنهاد یا میشود گفت سوال آیا هیچ راهی وجود ندارد برای آدم هایی که در کشور مسلمان زندگی میکنند قبل ازازدواج متوجه این موضوع شوندکه حتی با همسر خود در یک سطح از نیاز جنسی هستند یا نه ؟
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷