903
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. راحیل آجودانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 903
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    بدترین شیوه استفاده از مواد پاک کننده و شوینده مخلوط کردن آنها با آب گرم یا استفاده از آنها در محیطهای بسته‌ای است که بخار آب در آنجا موجود است.
    گاهی در اثر عدم رعایت نکات ایمنی و سلامت و بی‌توجهی افراد، خانه تکانی منجر به بروز حوادثی می‌شود که سلامت افراد را مورد مخاطره قرار می‌دهد. با اندکی دقت در چهره شهر، می‌توان به آسانی دریافت که این روزها، خانه تکانی‌ها آغاز شده است، فرش‌های آویخته بر بامها، پنجره‌هایی که پرده ندارند و اگر پا به درون خانه‌ها بگذاریم، شاهد تمیزکردن دیوارها، آشپزخانه‌ها هم خواهیم بود.
    این استقبال از نو شدن و تازگی، باعث ایجاد روحیه‌ای شاداب و با طراوات در همه شهروندان می‌شود، اما آنچه نباید از نظر دور داشت این است که گاهی در اثر عدم رعایت نکات ایمنی و سلامت، خانه تکانی منجر به بروز حوادثی می‌شود که سلامت افراد را مورد مخاطره قرار می‌دهد؛ زنانی که تا روزها بعد از آغاز سال نو از بیماری‌های تنفسی ریه، حنجره، گردن درد، مسمومیت‌های داخلی ناشی از استفاده از مواد اسیدی و کمر درد گلایه‌های بی‌امان دارند.
    دکتر ناهید کرمی، کارشناس امور پرستاری، در خصوص چگونگی جلوگیری از رخداد چنین عواقبی بعد از خانه تکانی می‌گوید: با رعایت و در نظر داشتن نکات بسیار ساده و ابتدایی می‌توان ایمنی و سلامت بدن را حفظ نمود تا بدون آن که به سلامتی فرد خدشه ای وارد آید، بتواند به امور مورد نظر خود رسیدگی کند.
    دکتر ناهید کرمی در خصوص شایع‌ترین مشکل موجود در این زمینه تصریح کرد: آسیب های تنفسی و به ویژه آسیب به حنجره، به دلیل استفاده بی‌رویه و عدم رعایت نکات بهداشتی در استفاده از مواد سفیدکننده و پاک کننده‌های شیمیایی در اسفند ماه شایع‌تر از همیشه است. بدترین شیوه استفاده از مواد پاک کننده و شوینده مخلوط کردن آنها با آب گرم یا استفاده از آنها در محیطهای بسته‌ای است که بخار آب در آنجا موجود است.
    دکترکرمی استفاده از مواد شوینده و پاک کننده‌ای را توصیه می‌کند که آسیب کمتری در قیاس با انواع دیگر آن به سلامتی فرد وارد می‌کنند: به طور مثال استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارد، بسیار ایمن‌تر از استفاده از موادی است که دارای بخار هستند؛ تنها در مواردی می‌توان از مواد شوینده شیمیایی که بخار می‌کنند استفاده کرد که جریان سریع هوا، به پراکندگی بخار کمک کنند.
    وی تصریح کرد: در صورتی که در حین مصرف این مواد اختلالی در تنفس به وجود آمد، بهترین اقدام حضور در معرض جریان هوا خواهد بود؛ زیرا استنشاق هوای تازه به تنفس بهتر انسان کمک زیادی می‌کند. خوردن شیر نیز، یکی دیگر از توصیه‌های متخصصان است. زیرا مواد شوینده و سفید کننده‌ها، در کنار آسیب‌رسانی به ریه، مسمومیت‌های داخلی در بدن انسان را نیز در پی خواهند داشت. استفاده از ماسک و دستکش نیز در هنگام استفاده از مواد اسیدی ضروری است.
    وی در ادامه بیان این نکته را مهم خواند که حملات بیماری آسم در اسفندماه در بیمارستان‌ها و اورژانس‌های سطح شهر به وفور مشاهده می‌شود: این امر از آن جا پدید می‌آید که در اغلب موارد، زنان برای شست وشوی سرویس‌های بهداشتی و سطوح آشپزخانه و کف خانه‌ها، از مایع‌های شیمیایی نظیر انواع سفید کننده‌ها و جوهر نمک استفاده می‌کنند؛ از آنجا که سرویس‌های بهداشتی در فضای بسته و کوچک قرار دارد، ماندن طولانی مدت در فضاهای این چنینی می‌تواند آسیب زیادی را به ریه و حنجره افراد وارد کند. همچنین استفاده از این شوینده‌ها باعث تشدید بیماری در افراد مبتلا به بیماری آسم می‌شود.
    وی تأکید کرد: در هنگام استفاده از شوینده‌های شیمیایی و اسیدی پاک کننده، جرم‌گیر و سپیدکننده، استفاده از ماسک و دستکش امری ضروری به شمار می‌آید، اما وجود هواکش و بازکردن پنجره‌ها و قرار داشتن مداوم در معرض جریان هوای آزاد، در این خصوص، می‌تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی‌ها و عوارض تنفسی در افراد جلوگیری کند.
    نام بیمارستان لقمان مترادف است با مسمومیت و خودکشی! اما شب عید، زنان خانه‌دار هم از مشتریان پر و پا قرص این بیمارستان می‌شوند. البته علت آن خودکشی نیست، بلکه مسمومیت‌های شدید مواد شوینده زنان را راهی این بیمارستان می‌کند.
    اغلب‌ ‌مسمومیت‌ها در آستانه نوروز باز هم مربوط به مواد شوینده و بهداشتی است. همان موادی که‌ ‌اغلب زنان خانه‌دار برای انجام عملیات خانه تکانی از آن استفاده می‌کنند. ظاهرا‌ ‌زنان به عنوان مدیر امور داخلی منزل بیشترین مسئولیت را در نظافت خانه دارند، شاید‌ ‌به همین دلیل نیز بیشترین موارد مسمومیت مربوط به زنان است. هر چند بیشتر بیماران سرپایی بوده‌اند، اما سال گذشته حدود ۹۳ مورد بستری ناشی‌ ‌از مسمومیت مواد شوینده در بیمارستان لقمان ثبت شده که به نسبت سال قبل افزایش پیدا کرده بود. بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است‌ وخانم‌ها باید از ترکیب این دو ماده جلوگیری کنند. کاربرد فراوان مواد شوینده و پاک کننده از جمله جرم‌گیرها و مواد سفیدکننده در منازل موجب انتشار برخی از ذرات شیمیایی خطرناک در حمام، آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی می‌شود که استفاده و تداوم این مواد به همراه آب گرم اثر منفی آن را دوچندان می‌کند.
    مواد شیمیایی فوق‌الذکر دارای ترکیبات آلی فراری هستند که به سرعت در فضا منتشر شده و دارای اثرات سوء متعدد از جمله سوزش چشم و آلرژی‌های مختلف تا سرطان هستند. بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و تماس با اورژانس جهت تجویز اکسیژن و مصرف داروهای ضدالتهابی‌ ‌است.
    روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا نیز در خصوص کاهش اثرات منفی آلودگی هوا در ساختمان ها توصیه: می‌کند: «پاک کردن مرتب و به موقع قسمت های مختلف منزل از گرد و غبار و همچنین استفاده از ماسک و یا پارچه مرطوب در هنگام غبارروبی و نظافت با مواد شیمیایی شوینده و ضدعفونی کننده و تهویه مناسب منزل در طول روز می‌تواند به میزان قابل ملاحظه‌ای از خطرات مسمومیت به واسطه این ذرات مضر بکاهد.»
    ضمنا از یاد نبرید یکی دیگر از راه‌های خودکشی برق است. شست‌وشو لوازم برقی مانند لوستر، چراغ‌ ‌روشنایی، کلید، پریز و غیره موجب موارد زیاد برق گرفتگی در روزهای پایانی سال است. لازم است اول برق وسیله برقی را قطع کنید و بعد آن را تمیز کنید.
    دکتر کرمی در مورد ابن آسیب شایع در خلال خانه تکانی می‌گوید: یکی دیگر ازخطرات نظافت نوروزی، که در بیمارستان‌ها شاهد آن هستیم، برق گرفتگی در اثرشست وشوی لوازم برقی مانند لوستر، چراغ روشنایی، کلید برق و دیگر لوازمی است که زنان بی‌توجه به خطرات جدی آن بی‌آنکه وسیله برقی را از برق جدا کنند، مشغول تمیز کردن آن می‌شوند.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷