1146
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. راحیل آجودانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 1146
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نود چهره سیاسی زنان
    - اعظم‌السادات فراحی
    در کشورهای مختلف، همسران روسای جمهور از نظر سیاسی جایگاه رسمی ندارند، اما به دلیل قرار گرفتن شوهرانشان در راس قوه مجریه، خود به خود به جایگاهی غیررسمی برای انجام فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی دست پیدا می‌کنند. این حضور اگرچه در کشورهای غربی امری عادی جلوه می‌کند، اما در کشورهای خاورمیانه تنها در دهه اخیر نقش بانوان سیاستمدار افزایش یافته است. اکنون در جهان اسلام امینه اردوغان (همسر نخست‌وزیر ترکیه) و اسما اسد (همسر بشار اسد)، شیخ موزه (همسر امیر قطر) در صحنه‌های اجتماعی و سیاسی حضور می‌یابند و بسیاری از نهادهای خیریه و مردمی را رهبری می‌کنند. در ایران اولین جلوه‌های این حضور توسط همسر سیدمحمد خاتمی بروز نمود؛ اما تداوم نداشت. با این حال، همسر محمود احمدی نژاد، در دولت اول وی وارد این عرصه نشد و تنها در یک یا دو سفر او را همراهی کرد. اما در دولت دهم، فراحی فعالتر و در سفرهای خارجی به طور مستقل به دیدار زنان و برنامه‌های مرتبط رفت و در ایران نیز در برنامه‌هایی چون گردهمایی وزرای زن و امثالهم حضور ویژه داشت.
     
    - مرضیه وحید دستجردی
     مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران، نماینده دوره‌های ۴ و ۵ مجلس شورای اسلامی، مدیر سابق روابط دانشگاهی و امور بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، عضو هیئت علمی گروه زنان و زایمان دانشگاه تهران در بیمارستان آرش با سمت استادیار مشغول به فعالیت است. وحید دستجردی نخستین وزیر زن بهداشت در تاریخ ایران بوده و تاکنون تنها زنی است که در تاریخ انقلاب اسلامی ایران به مقام وزارت رسیده است. پس از فرخ‌رو پارسا و مهناز افخمی، وحید دستجری سومین وزیر زن تاریخ ایران است.
     
    - مریم مجتهدزاده
     مریم مجتهد زاده دارای مدرک کارشناسی ارشد آموزش پرستاری بهداشت از دانشگاه تربیت مدرس و همسر جاویدالاثر سیدمحسن موسوی از دیپلمات‌های ربوده شده ایران در لبنان است. او که پیش از این از فعالان سازمانهای مردم نهاد بود، در دولت دهم به ریاست مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری منصوب شد. مجتهدزاده در سال ۱۳۸۵ با دریافت لوح تقدیر از احمدی‌نژاد به عنوان زن نمونه سال شناخته شد.
     
    - نسرین سلطان‌خواه
    نسرین سلطان‌خواه، متولد ۱۳۴۲ در تهران، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان است.
    او پیش از آنکه به عنوان نماینده مردم تهران در دور دوم شورای شهر فعالیت کند، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا بود و در دانشگاه شریف نیز تدریس کرده‌است. سلطان‌خواه برای ورود به دور سوم شورای شهر تهران رای نیاورد. او اولین فارغ التحصیل دکترای ریاضی از دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف است.
     
    - فاطمه بداغی
    فاطمه بداغی از قضات با سابقه‌ای است که علاوه بر مشاوره قضایی در حوزه ریاست قوه قضائیه، معاونت آموزش و پژوهش مرکز امور مشاوران و وکلای قوه قضائیه و نمایندگی دستگاه قضایی در شورای فرهنگی - اجتماعی زنان را نیز در کارنامه خود دارد. فاطمه بداغی به عنوان معاون حقوقی رئیس‌جمهور منصوب شده است.

    - زهره الهیان
    دکتر زهره الهیان از فعالترین نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی است. او که عضو فراکسیون امنیت ملی مجلس است، بیش از هر چیز به دلیل مسئولیت کمیسیون حقوق بشر مجلس در ایران و جهان شناخته می‌شود. وی در سال ۸۹ به دلیل چالش‌های بین‌المللی در حوزه حقوق بشر ایران و آمریکا حضوری چشمگیر و فعال داشت. وی همچنین با راه‌اندازی فراکسیون سازمان‌های مردم نهاد در مجلس، گام بزرگی در تدوین قانون سازمانهای مردم نهاد برداشته است.
     
    - مرضیه حدیده‌چی دباغ
    تنها زن ایرانی دارنده نشان ایثار
    مرضیه حدیده‌چی، معروف به طاهره دباغ از فعالان مبارزه مسلحانه ضدحکومت پهلوی قبل از انقلاب اسلامی و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و بنیانگذاران سپاه پاسداران است. وی از شاگردان سیدمحمدرضا سعیدی بود و با روحانیون مبارز همکاری داشت. از سال ۵۳ و پس از ۲بار بازداشت توسط ساواک راهی خارج از کشور شد. دباغ ابتدا به اروپا رفت و در فرانسه و انگلیس در اعتصابات غذایی برای آزادی زندانیان سیاسی ایرانی شرکت کرد. در عربستان سعودی به توزیع اعلامیه‌های امام‌خمینی(ره) در میان زائران می‌پرداخت؛ اما بیشتر فعالیت‌های او در خارج از کشور مربوط به آموزش مبارزات چریکی در سوریه و لبنان زیرنظر محمد منتظری و با حمایت امام موسی صدر انجام می‌شد. او در برپایی یک اردوگاه نظامی در سوریه برای آموزش چریک‌های ضدشاه ایرانی مشارکت داشت و توانست نسل جوانی از ایرانیان مبارز را با تاکتیک‌های شبه‌نظامی آشنا کند. در زمان اقامت امام‌خمینی(ره) در پاریس وی محافظ شخصی ایشان شد و پس از پیروزی انقلاب مناصبی چون فرماندهی سپاه همدان و رییس زندان‌های زنان تهران را بر عهده داشت.
    دباغ در مبارزه با تشکیلات معاند، از کومله و حزب دموکرات کردستان گرفته تا شبکه‌های مخفی فداییان و مجاهدین، نقش فعالی را ایفا کرد. دباغ به همراه آیت ا... جوادی آملی و محمدجواد لاریجانی یکی از ۳ نماینده‌‌ای بود که در سال ۶۷ پیام تاریخی امام‌خمینی(ره) را به گورباچف رساند.
    وی ۳ دوره نماینده مردم تهران و همدان در مجلس شورای اسلامی بوده است و در حال حاضر از اعضای شورای مرکزی جمعیت زنان انقلاب اسلامی و مدرس واحد معارف اسلامی دانشگاه علم و صنعت است. دباغ در سال ۱۳۸۲ از محمد خاتمی، رییس‌جمهور سابق کشور، نشان ایثار درجه ۳ دریافت کرد.
     
    - نیره اخوان بیطرف
    متولد ۱۳۳۵ دورود، نماینده اصولگرای شهر اصفهان در مجلس پنجم و هفتم و عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس است. او به همراه همسرش حسن کامران نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را به عهده دارد.
     
    - طیبه صفایی
    وی در دوران دفاع مقدس، مسئولیت واحد خواهران بسیج مستضعفین استان آذربایجان غربی را بر عهده گرفت و با ساماندهی تشکل‌های خواهران، فعالیت‌های پشتیبانی بانوان را در مناطق جنگی مدیریت نمود.
    وی که از سال ۱۳۶۴ به خدمت در آموزش و پرورش اشتغال داشت، از سال ۱۳۷۰ به سازمان آموزش و پرورش تهران منتقل شد و در کنار مسئولیت‌های خانواده، تحصیلات عالیه خود را در رشته مدیریت آموزشی تا درجه دکترا ادامه داد. ایشان در حال حاضر به عنوان استادیار دانشگاه در دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد به تدریس می‌پردازد. وی مسئولیت‌های اجرایی مختلفی را در شوراهای پژوهشی و تحقیقاتی، سردبیری مجلات علمی- پژوهشی و... به عهده داشته و به عنوان مشاور برنامه‌ریزی رئیس مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری در دولت نهم، مجری تدوین سند فرابخشی توسعه امور زنان و خانواده بوده است.
     
    - فاطمه آلیا
    فاطمه آلیا کارشناس 
ارشد علوم سیاسی و از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران است. او در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس نمایندگی مردم تهران را بر عهده داشته است. محمود احمدی
نژاد کرسی وزارت آموزش و پرورش در دولت دهم را به وی پیشنهاد داد، اما آلیا این پیشنهاد را رد نمود.
     
    - مریم بهروزی
    مریم بهروزی از فعالان موثر در روند پیروزی انقلاب اسلامی و از مبارزان فعال قبل از انقلاب است. او متصدی پست‌های قانونگذاری به شمار می‌رود و از بنیانگذاران و فعالان تشکل‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است. بهروزی از مروجان و مبلغان عقیدتی سیاسی و از چهره‌های سرشناس ایران در مجامع بین‌المللی است. ایشان از سال‌های ۴۲-۴۱ مرید و مقلد امام خمینی بود و از سال ۵۰ مستقیما وارد مبارزات سیاسی علیه رژیم ستمشاهی پهلوی شد. بهروزی در رمضان سال ۵۷ با دستور صریح امام‌خمینی(ره) علنا به سخنرانی پرداخت و در مسجد قبا بعد از سخنرانی درباره حکومت اسلامی و حقوق زن دستگیر و روانه زندان ستمشاهی شد. اسارت مریم بهروزی تاثیر زیادی در شدت‌دهی به مبارزات هسته‌های مقاومت زنان گذاشت. پس از پیروزی انقلاب در زمینه تشکیل کمیته استقبال از حضرت امام‌خمینی(ره) و سازمان‌دهنده دیدار خانم‌ها با امام‌خمینی(ره) در مسجد امام بود.
    مریم بهروزی نخستین زنی بود که در حضور امام‌خمینی(ره) به ایراد سخن پرداخت و مورد تمجید ایشان قرار گرفت و از افراد کلیدی و موثر در جلساتی بود که برای برنامه‌ریزی انقلاب و شکل‌گیری حکومت اسلامی برگزار می‌شد. او دبیرکل جامعه زینب و از نمایندگان فعال در ۸ دوره مجلس است.
     
    - نفیسه فیاض‌بخش
    نفیسه فیاض‌بخش در سال ۱۳۴۳ در تهران به دنیا آمد. ضمن گذراندن مراحل مقدماتی تحصیل در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، به آموختن مباحث دینی و سیاسی پرداخت و با راهنمایی برادرش، شهید دکتر فیاض‌بخش ریاست سازمان بهزیستی و از شهدای انفجار حزب جمهوری اسلامی در هفتم تیرماه ۱۳۶۰ به صف مردمی مبارزه پیوست.
    پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز ضمن تحصیل در مقطع کارشناسی رشته الهیات و معارف اسلامی و مقطع کارشناسی ارشد حقوق خصوصی در دانشگاه تهران و سپس در مقطع کارشناسی ارشد و دکترای فلسفه و کلام اسلامی به فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در مجامع گوناگون ادامه داد. فیاض‌بخش در دوره‌های چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی مردم تهران انتخاب شد و با عضویت در کمیسیون‌های تلفیق برنامه ۵ساله دوم و آموزش و پرورش و شرکت در هیات‌ رییسه کمیسیون‌های قضایی وحقوقی، زنان، جوانان و خانواده به فعالیت پرداخت و در طراحی و تصویب طرح‌های متعددی از جمله طرح بازنشستگی زنان کارگر، طرح‌های اصلاح مواد ۱۱۷۳، ۱۱۳۰ (درباره عسر و حرج) قانون مدنی و طرح تشکیل دادگاه خانواده، نقشی اساسی ایفا کرد. دکتر نفیسه فیاض‌بخش تنها زنی است که در شورای عالی سیاستگذاری حقوق بشر عضویت دارد. همچنین وی با تدریس در دانشگاه به تحقیق و تالیف نیز اشتغال دارد. از وی ۴ کتاب و چندین مقاله پژوهشی منتشر شده است.

    - فاطمه آجرلو
    فاطمه آجرلو، متولد ۱۳۴۵ در تهران از نمایندگان زن دوره هشتم مجلس شورای اسلامی است. او هم اکنون به نمایندگی از مردم کرج، اشتهارد و آسارا در مجلس شورای اسلامی حضور دارد و دارای مدرک کارشناسی روانشناسی بالینی و کارشناسی ارشد روانشناسی شخصیت است. آجرلو در حوزه علمیه نیز تحصیل کرده و پیش از انتخابش به سمت نمایندگی مجلس، مسئول بسیج دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی کرج و مسئول بسیج دانشجویی واحد خواهران استان تهران بوده است.

    - عشرت شایق
    عشرت شایق متولد ۱۳۴۲، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس هفتم ایران است. شایق در دوره هفتم مجلس شورای اسلامی عضو کمیسیون اصل ۹۰، هیأت تحقیق و تفحص مجلس، نایب رییس فراکسیون زنان مجلس  و فراکسیون اشتغال و کارآفرینی مجلس بود و در خرداد ۱۳۸۷ به ریاست مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد منصوب شد. او همچنین از ۱۳۸۴ تقریبا به مدت یک سال عضو هیئت مدیره باشگاه استقلال تهران بوده است.
    شایق در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی تحصیل کرده است. او همزمان با تحصیل در دبیرستان، دوره طلبگی در حوزه علمیه قم و کرمان را هم گذرانده و از شاگردان علامه آیت‌اللهی بوده است. او ایده‌پرداز و آغازگر طرح قالیچه صلح و دوستی جهانی با همکاری یونسکو، مشاور عالی امور موزه‌های کشور، عضو شورای مرکزی جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی، عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان، نایب رئیس بانوان فدراسیون جودو، عضو هیات مدیره شرکت سهامی فرش ایران، مشاور امور مجلس و استان‌های سازمان صدا و سیما، نویسنده، مولف و پژوهشگر نام برد.

    - رفعت بیات
    رفعت بیات متولد ۱۳۳۷ و از نمایندگان حوزه انتخابیه زنجان و طارم در هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی بود.
    او که فارغ‌التحصیل رشته جامعه‌شناسی است در ۱۳ اردبیهشت ماه ۱۳۸۸ رسما خود را به عنوان کاندیدای حضور در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد.

    - فرحناز ترکستانی
    فرحناز ترکستانی متخصص بیماریهای زنان و زایمان است که در شهریور ۱۳۸۸، به معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت منصوب و جایگزین عصمت باروتی همسر حسین شریعتمداری در این سمت شده بود. او همچنین استادیار و عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد می‌باشد.
    ترکستانی از چهره‌های خبرساز دولت در سال ۸۹ بود؛ پس از آنکه مهرداد بذرپاش از ریاست سازمان ملی جوانان و معاونت ریاست جمهوری استعفا داد و گفته می‌شد دلیل آن عدم همسویی وی با یکی از چهره‌های جنجالی دولت بوده است، دفتر رییس جمهوری فرحناز ترکستانی را به این سمت منصوب نمود. اما به فاصله چند ساعت خود او این خبر را تکذیب کرد و گفت به دلیل ضعف جسمانی این سمت را نپذیرفته است. این جنجال رسانه‌ای و تکذیبهای متواتر چند مرحله تکرار شد تا در نهایت با بستری شدن ترکستانی در بیمارستان و بدون رئیس ماندن سازمان ملی جوانان ماجرا فیصله پیدا کرد.

    - زهره طبیب زاده نوری
    زهره طبیب زاده نوری در سال ۱۳۳۹ در خانواده‌ای مذهبی متولد شد. از همان سال‌های اولیه تحصیل به فعالیت‌های سیاسی و اعتقادی گرایش جدی داشت.
    در دوران دبیرستان با حضور فعال در هسته‌های مطالعاتی دانش‌آموزی در کنار دوستان همراه، مؤمن ومبارز همچون شهیده محبوبه دانش، به جمع مطالعاتی تفسیر قرآن آنها پیوست و همزمان در کلاسهای اصول فلسفه و روش رئالیسم و فلسفه تاریخ که توسط یکی از شاگردان استاد شهید مطهری تدریس می‌شد شرکت فعال داشت. وی از شرکت‌کنندگان کلاس‌های فلسفه و تفسیر قرآن حسینیه ارشاد، مسجد محمدیه و... بود و در همین زمان مسئولیت کتابخانه مسجد ابوسعید منیریه را نیز به عهده داشت.   
    در سال ۶۸ مربی دانشگاه و سرپرست آموزشکده پرستاری دندانپزشکی شد. در سال ۶۹ تحصیلات تخصصی خود را در رشته پریودنتولوژی (بیماری‌های لثه) در دانشکده دندانپزشکی شهیدبهشتی آغاز کرد. 
    در سال ۷۵ به عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه شهید بهشتی به کار علمی پرداخت. و چندی بعد مسئول ارزشیابی اعضای هیأت علمی دانشکده شد؛ بعلاوه نقش مؤثری در راه اندازی بخش لیزر دانشکده ایفا نمود.
    طبیب‌زاده در دولت نهم از سوی احمدی نژاد به سمت مشاور رئیس جمهور و رئیس مرکز امور زنان و خانواده منصوب شده بود.

    - عفت شریعتی کوهبنانی
    عفت شریعتی متولد ۱۳۳۱، نماینده مردم مشهد و کلات در دوره هفتم و هشتم مجلس شورای اسلامی است. کارشناسی وی در رشته تاریخ تمدن ملل و کارشناسی ارشد ایشان در رشته مدیریت آموزشی است. از سوابق وی می‌توان به عضویت در شورای فرهنگی اجتماعی زنان در شورای عالی انقلاب فرهنگی، هیئت رییسه فدراسیون اسکیت جمهوری اسلامی ایران، برگزیده کمیسیونهای بانوان سراسر کشور برای تدوین برنامه ایران ۱۴۰۰ در وزارت کشور، عضو شورای جوانان استانداری خراسان و کارشناس این شورا و کارشناس باشگاه خبرنگاران جوان اشاره کرد. شریعتی همچنین دارای تالیفات متعددی است.

    - معصومه ابتکار
    نیلوفر ابتکار مقلب به معصومه ابتکار متولد ۱۳۳۹تهران، فعال سیاسی، روزنامه‌نگار و مؤلف است. او  نخستین زن ایرانی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ وارد هیئت دولت شده است. ابتکار بیشتر به خاطر نقش خود به عنوان مترجم در جریان تصرف سفارت آمریکا در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ و ۸ سال معاونت ریاست جمهوری و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست ایران در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی معروف است. همچنین سازمان ملل متحد وی را به دلیل تلاش‌هایش در سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به عنوان یکی از هفت «قهرمان زمین» در سال ۲۰۰۶ مورد تقدیر قرار داد. ابتکار در حال حاضر از اعضای فعال شورای اسلامی شهر تهران است.

    - سهیلا جلودارزاده
    سهیلا جلودارزاده در سال ۱۳۳۷ در شهرری متولد شد. وی نماینده دوره‌های پنجم، ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی، رییس پیشین زنان حزب اسلامی کار و عضو خانه کارگر است. او مشاور وزیر کار و امور اجتماعی بود. جلودارزاده مهندسی نساجی از دانشگاه امیرکبیر دارد.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. مهرانه
        ۰۴ خرداد ۹۰
        ۲۲:۴۹
     1.  
      چرا کلی از زنهای دیگه توی این لیست جا افتادن؟ این یعنی دخت ایران هم جانبدار یه گروه سیاسی مزخرفه و ما نمی دونستیم؟!!!!!!!!!!!!!!! واقعا که
      
     0
      
     0
     1.  
      خواننده عزیز... دخت ایران به هیچ وجه از گروه های سیاسی جانبداری نمی کند. همانطور که در سرمقاله توضیح داده شده است، انتخاب اسامی با توجه به محدودیت تعداد ۹۰ تایی و تقسیم آن در حوزه های مختلف و همچنین فعالیت و حضور این افراد صورت گرفته است. اگر بار دیگر تمامی اسامی این مطلب و حوزه های دیگر را ملاحظه فرمایید، متوجه خواهید شد که افراد از سلایق و رویکردهای مختلف هر حوزه انتخاب شده اند. با تشکر... دخت ایران
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷