1956
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • هر چقدر پول بدی، همان قدر آش می‌خوری!
    وارد که می‌شوی زرق و برق ویترین مغازه‌ها و خوشرویی فروشندگان، نور مناسب، موسیقی ملایم، و شادمانی آنهایی که قبل از تو وارد شده‌اند و کیسه‌های خریدشان را حمل می‌کنند تو را با خود می‌برد؛ دیگر نه قیمت‌ها تو را به شگفتی وا می‌دارد و نه اجناس بنجل منصرفت می‌کند،  تنها شوق خرید است که تو را تا خرج کردن آخرین ریال‌های پس‌اندازت همراهی می‌کند!
    زعفرانیه، قیطریه، تجریش، غربی‌ترین نقطه شهر یا شرقی‌ترین، میدان خراسان، خاوران، افسریه، امام حسین، شهدا و ... هر کجای شهر که زندگی کنی در نزدیکی تو یک مرکز خرید، یک پاساژ یا یک بازارچه احداث شده است تا بتوانی به راحتی از نزدیکترین محل، همه خریدهایت را از کفش و لباس گرفته تا طلا و جواهرات و اجناس لوکس تزئینی تهیه کنی.
    در غربی‌ترین نقطه شهر آنقدر پاساژها زیادند که به راحتی می‌توانی خرید کنی، البته از نظر قیمتی خیلی هم به صرف نیستند و جالب اینکه به رغم گرانفروشی‌هایی که در این منطقه وجود دارد، حتی ساکنان جنوبی، مرکزی، شرقی و شمالی تهران خرید از بوتیک‌های غرب تهران را ترجیح می‌دهند.
    کمی پایین‌تر از میدان پونک، پاساژ تجاری تیراژه در بیش از سه طبقه بهترین محل برای خرید پوشاک اهالی غرب تهران است. آنهایی که به فکر احداث تیراژه افتادند می‌دانستند که سرگرم کردن کودکان بهترین راه برای فروش اجناس‌شان به والدین است، به همین دلیل طبقه بالای این پاساژ، شهربازی کوچکی ساخته‌اند تا آنان بتوانند با انواع و اقسام وسایل بازی یکی دو ساعتی سرگرم شوند و والدین با خیال راحت چند ساعتی در بوتیک‌‌های تیراژه بگردند.
    بازار قائم در جنوب میدان تجریش هم با بوتیک‌های فروش مانتو، کفش زنانه و مردانه، لباس‌های مردانه، عطر، طلا و نقره، اسباب‌بازی و ... محل مناسبی است برای پر کردن هر آنچه که سبد کالایی یک خانوار نیاز دارد.
    پاساژ تندیس در شمال میدان، ابتدای خیابان دربند به دلیل سه طبقه پارکینگ محل مناسبی برای خرید محسوب می‌شود.
    خیابان سپهسالار در خیابان جمهوی هم از قدیم الایام بورس کفش و کیف بوده و هست.
    سرک کشیدن به تمام مغازه‌های این خیابان وقت و حوصله زیادی می‌طلبد، البته ایام عید که می‌شود از اول صبح تا آخر شب همه مغازه‌های این باغ پر است از آدم‌هایی که یا برای خرید آمده‌اند یا برای تماشا.
    ابتدای خیابان مفتح جنوبی و میدان هفت‌تیر یکی از اصلی‌ترین مراکز عرضه مانتو و پالتو محسوب می‌شود و تقریبا هر سلیقه‌ای را راضی می‌کند.
    چهارراه کوکا و پاساژ کساء که یک سالی می‌شود در محله پیروزی احداث شده هم یکی از مراکز اصلی خرید برای آنهایی که در این محدوده زندگی می‌کنند محسوب می‌شود. با وجودیکه این پاساژ در محله مرکزی تهران قرار گرفته، اما قیمت اجناس آن به پاساژهای بالای شهر می‌ماند.    زهره – م،  لیسانس آی‌تی، پالتوی چرم مشکی  به تن دارد و بنظر می‌رسد که پوتین و کیف چرم قهوه‌ای‌اش را با هم ست کرده است درباره محل خریدهایش می‌گوید: «عاشق لباس‌های چرم هستم به همین خاطر یا از نوین چرم پاسداران خرید می‌کنم و یا چرم مشهد که شعبه‌های مختلفی هم دارد، میدان ونک، میدان تجریش، مرکز خرید گلستان؛ هر کدام از این مراکز که اجناسش توجهم را جلب کند، خرید می‌کنم. اینکه بگوییم دقیقا فلان مرکز خرید نه اینطور نیست.
    وقتی درباره هزینه‌ای که بابت لباس‌هایش می‌کند می‌پرسم، با خنده می‌گوید: «خب، هر چقدر پول بدی، همانقدر آش می‌خوری. دنبال برند خوب که باشی باید خوب هم هزینه کنی.» می‌پرسم که آیا نیاز به این همه هزینه کردن هست. می‌گوید: «خرید از پاساژ این معایب را هم دارد. آنقدر ویترین‌ها را خوب می‌چینند و خوب برخورد می‌کنند که شیفته خرید از این مراکز می‌شوی.»
    می‌گویم: «چرم نخری نمی‌شود؟» با یک نگاه عاقل از اندر سفیه می‌گوید: «سلیقه من همین است.»
    افسانه یکی دیگر از مشتریان پاساژهای تهران، با اشاره به خرید غیرضروری با قیمت‌های بالا از پاساژهای تهران می‌گوید: «خرید از پاساژ به دلیل امکانات مناسب و جذابیت چیدمان و در دسترس بودن اجناس لوکس همیشه یکی از سرگرمی‌های من و خانواده‌ام است، البته این جذابیت همیشه خریدهای اضافه‌ای با هزینه‌های زیادی را برای من دربرداشته است.»
    افسانه بیان می‌کند که پاساژگردی یکی از تفریحات اوست و اضافه می‌کند: «خیلی وقتها با وجودیکه قصد خرید ندارم، وقتی از پاسا‍ژ بیرون می‌آیم کلی وسیله از بدلیجات و کلیپس مو و وسایل تزئینی خریده‌ام؛ فروشنده‌های پاساژها تبحر خاصی دارند، طوری با خوشرویی به استقبالت می‌آیند که خجالت می‌کشی دست خالی خارج شوی!»
    به نیت بازدید از پاساژ کساء، سری به خیابان پیروزی می‌زنم. می‌خواهم بدانم این پاساژ علیرغم تازه تاسیسی آن چقدر مورد استقبال قرار گرفته است.
    از دیدن ویترین برخی از مغازه‌ها نمی‌توانی بگذری. دکوراسیون برخی دیگر تو را به یاد نقاشی‌های سه بعدی می‌اندازد. از هر قشری در این پاساژ در رفت و آمد هستند. محدوده سنی خاص ندارد، اما تعداد خانم‌ها بیشتر است. اتیکت برخی از اجناس را نگاه می‌کنم. مانتو مشکی زنانه ۱۲۰ تومان، شال‌های زنانه بالای ۲۵ هزار تومان، شلوار جین زنانه بین ۳۵ تا ۶۰ تومان و ....
    از خانمی که قصد دارد یک تاپ زنانه بافت را ۲۵ هزار تومان بخرد درباره قیمت‌های اجناس می‌پرسم، با تردید می‌گوید: «بد نیست. نسبت به پاساژهای دیگر قیمت متناسب‌تری دارد، اما برای این محدوده که مرکز شهر محسوب می‌شود قیمت بالایی است.»
    فروشنده که مرد جوانی است با شنیدن مکالمه ما وارد بحث می‌شود و با لحن خاصی می‌گوید: «خانم اگه همین لباس و می‌خواستی از پاساژ مریم بخری، باید چند برابر پول می‌دادی، قیمت‌های این پاسا‍‍‍ژ کاملا منصفانه و مناسب است.»
    از مغازه خارج می‌شوم. سه دختر جوان که با صدای بلند می‌خندند، توجهم را جلب می‌کنند. هر سه به یک سبک آرایش کرده‌اند و لباس پوشیدنشان بسیار به هم شباهت دارد. نزدیک که می‌شوند درباره قیمت‌های اجناس و اینکه چقدر از پاساژها خرید می‌کنند می‌پرسم. هر سه به هم نگاه می‌کنند و می‌خندند. یکی که قد بلندتری دارد آهسته می‌گوید: «از اینجا که نمی‌شود خرید کرد! ما برای پرو آمدیم.»
    وقتی تعجب مرا می‌بینند می‌گویند: «این یکی از سرگرمی‌های ما است. می‌آییم و لباس‌های مختلف را پرو می‌کنیم و اگر موقعیت باشد با موبایلمان عکس می‌گیریم، الان کلی عکس از لباس‌هایی داریم که مال خودمان نیست و نخریدمشان!»
    یاد مطلبی می‌افتم که چند وقت پیش در روزنامه سرمایه خوانده بودم. فروشنده‌ای گفته بود: «زنانه فروشی کار سختی است. خانم‌ها دارای روحیات متفاوتی هستند، برخوردشان گاهی غیرمنتظره است و آدم را عصبی می‌کند... روی قیمت‌ها چانه می‌زنند... گاهی اوقات پول را کامل نمی‌پردازند... عده‌ای هم برای نگاه کردن به ویترین‌ها و قیمت گرفتن می‌آیند... عده‌ای می‌آیند اینجا لباس پرو می‌کنند و مدل برمی‌دارند» ....
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۹۴%
       3. تعداد: ۰۳ رای

    4 نظر | ارسال نظر

     1.  
      خیلی جالب بود و البته واقعی توی فامیل ما همه این مدل ها پیدا می شه کاش اضافه می کردند که نزدیک عید چقدرقیمت ها سرسام آوره
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۲۴ فروردین ۹۱
        ۲۳:۱۱
     1.  
      salam ykheli jaleb bod alabte manm ham kesio mishnasam ke intori hastan miran faghat bara prof beheshon hagh midam ba in gheymat ha khob chika mishe kard????
      
     0
      
     0
     1.  
      متن واقعا عالی بود آدمو با واقیت تلخی رو ب رو میکنه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۶ دی ۹۲
        ۲۲:۴۰
     1.  
      مریم جان مطلب تون خیلی قشنگ بود چه بسا خیلیها به این درد مبتلا هستند ولی به عواقب این روحیات بیما رگونه شان واقف نیستند
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷