1942
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حسن میثمی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1942
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    تمامی این روش‌ها، دادن ماهی به دست خانواده است و کسی در این صدد نیست که ماهی‌گیری را به زوج‌های جوان یاد بدهد!

    قدیم‌ترها، مردم اعتقاد داشتند «بچه، روزی را همراه خودش از آسمان می‌آورد». آن موقع، امکانات مختلفی هم نبود و خیلی وقت‌ها، مادرها بیشتر از تعداد انگشتان دست‌شان باردار می‌شدند. اما باز هم وقتی متوجه می‌شدند که باردار هستند، خوشحال می‌شدند و خدا را شکر می‌کردند.
    البته بی انصافیم اگر رواج پدیده «بچه‌های سر راهی» را در گذشته، به خاطر کمبود امکانات، به عنوان یک ناهنجاری نادیده بگیریم. اما فضای آن زمان با امروز کاملا متفاوت بود. نمی‌گویم آن موقع خوب بود؛ متفاوت بود.
    قدیم‌ترها، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم به این گستردگی و امکانات وجود نداشت. رسانه هم که کلا به روزنامه ختم می‌شد؛ که به دلیل مشکلات فراوان سیاسی، محدود به موضوعات قدرت و حکومتی بود و کسی اصلا به فکر معیشت مردم نبود.
    تمام این‌ها باعث شده بود که همه اهل فامیل بعد از گذشت ۴ یا ۵ ماه بعد از ازدواج یک عروس و داماد، انتظار داشتند عروس خانم اولین بچه را به دنیا بیاورد. اگر هم خبری از حاملگی نبود، واویلایی می‌شد برای دختر، که نپرس!
    همه این کلمات را کنار هم چیدم تا برسیم به اصل ماجرا. اصل ماجرای این گزارش هم وضعیت کار فرهنگی و آموزشی برای آگاه شدن بیشتر مادر و پدر است. البته قبل از این‌که مادر و پدر شوند.
    آگاه شدن از اینکه چه زمانی باید بچه‌دار شوند؟ اصلا چرا باید بچه‌دار شوند؟ چند بچه مناسب خانواده آن‌هاست؟ چطور باید با سختی‌های تربیت یک کودک، نوجوان یا جوان کنار بیایند؟ مثل اینکه دارم از آگاه شدن زوجین از یک دوره آموزشی دانشگاهی حرف می‌زنم. دوره‌ای که -حداقل در حال حاضر- مانند یک رویا می‌ماند!

    چه کسی صاحب آموزش مملکت است؟
    در سیستم فرهنگی کشور ما، آموزش‌ها به صورت خُرد از طریق چند نهاد اصلی مسجد، فرهنگسراها، مدارس، رسانه‌ها و نهادهای دولتی صاحب ربط، به صورت موثر به افراد ارائه می‌شود.
    ما در این گزارش به نهادهایی مثل مسجد، فرهنگسراها و مدارس نمی‌پردازیم. گرچه پُر واضح است که در این موضوع، برنامه‌ای در سطح کلان و ملی در این نهادها وجود ندارد.
    اصل تمرکز ما در این گزارش، آموزش‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رسانه ملی در این زمینه است.

    وزارت بهداشت چه می‌کند؟ volume30_35.jpg
    از نظر وزارت بهداشت، زوج‌های جوان ازدواج می‌کنند که از بارداری پیشگیری کنند! چون تنها آموزش اجباری قبل از ازدواج، آموزش یک ساعته پیشگیری از بچه‌دارشدن است. البته همین هم غنیمت است و خدا را شکر می‌کنیم و دست مسئولان امر را هم می‌بوسیم.
    اما هیچ‌کس به این فکر نیست که زوجین، قرار است چند سال دیگر یا حتی چند ماه دیگر، یک بچه را در خانواده خودشان داشته باشند و خودشان ندانند که چرا بچه‌دار شده‌اند و چه راهی پیش روی‌شان است؟
    از مشکلات و بیماری‌های جسمی ناشی از عدم آگاهی زن از بارداری می‌گذریم. فقط بدانید که دکتر اشرفیان، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل در خصوص زمان مراجعه خانم‌های باردار به پزشک گفت: «بررسی‌ها نشان داده است که معمولا اولین مراجعه خانم‌های باردار به پزشک حداقل ۸ هفته بعد از انعقاد نطفه جنین صورت می‌گیرد، تا این زمان ممکن است بسیاری از مشکلات برگشت ‌ناپذیر، برای جنین پیش آمده باشد. چون اغلب اعضای‌ حیاتی جنین در چند هفته اول حاملگی شکل‌ می‌گیرند و بیشترین ناهنجاری‌های جنینی و نقایص فیزیکی هم بین‌ هفته دوم تا هشتم یعنی در مرحله اورگانوژنز به ‌وجود می‌آیند. به همین علت، اغلب، زمانی که خانم باردار به پزشک مراجعه می کند به قول معروف کار از کار گذشته است.»
    دکتر اشرفیان در ادامه می‌گوید: «همین تاخیر در شروع مراقبت‌‌ها باعث شده‌است که با وجود پیشرفت بسیار سریع مراقبت‌های بارداری در دو دهه اخیر، هنوز پیامدهای ناگوار حاملگی، یک مشکل عمده به حساب ‌آید. بنابراین برنامه‌ریزی برای بارداری و مراقبت‌های آن باید از ماه‌ها قبل از اقدام‌ به حامله شدن انجام شود.»
    معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل، ضمن تاکید بر مراقبت‌های قبل از بارداری گفت: «در مراقبت قبل از بارداری سلامت جسمانی و روانی مادران آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد و آموزش‌های لازم به خانواده‌ها ارائه می‌شود. هم‌چنین در صورت نیاز مادر به سطوح بالاتر ارجاع شده و تحت مراقبت‌های تخصصی قرار می‌گیرد تا در بهترین شرایط ممکن باردار شود و ضمن حفظ سلامت مادر، نوزادی سالم متولد شود.»
    البته وزارت بهداشت معتقد است که «در حال حاضر بیش از ۱۲۰مرکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی علاوه بر کنترل تنظیم خانواده، بهداشت و سلامت مادر و نوزاد را قبل و بعد از تولد پیگیری می‌کنند.»
    این را دکتر محمد اسلامی، رئیس اداره تنظیم خانواده و جمعیت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می‌گوید و معتقد است کاهش آمار مرگ و میر مادران در زمان بارداری، ملاک خوبی برای نشان دادن پیشرفت آگاهی در این حوزه است.
    اسلامی می‌گوید: «میزان مرگ و میر مادران باردار در سال ۱۹۹۰  در هر ۱۰۰هزار تولد زنده حدود ۹۰ نفر بود و در حال حاضر این  میزان در کشور ۲۴.۶ در هر صد هزار تولد زنده است که باید تا سال  ۲۰۱۵ به ۱۸ تا ۲۲ کاهش یابد.»
    به اعتقاد این مقام مسئول، بارداری‌های ناخواسته از دیگر شاخص‌های پیشرفت در این موضوع است و ادامه می‌دهد: «در حال حاضر میزان بارداری های ناخواسته که عوارض جسمی و بیماری‌های متعدد را به همراه دارد در مقایسه با سال ۸۴ که ۱۸.۶ بوده کمتر گزارش شده‌است. به عنوان مثال میزان بارداری‌های ناخواسته در سال ۸۴  در استان قم ۳۲ درصد در سال بوده است که طبق تحقیقات انجام شده این رقم در حال حاضر به ۱۷ درصد کاهش یافته است.»
    البته وزارت بهداشت وجود مراکز مشاوره خصوصی در زمان قبل از بارداری را تأیید می‌کند. اما غالبا هزینه این مشاوره‌ها به نحوی نیست که تمامی خانواده‌ها توان استفاده از آن را داشته باشند و فراگیری زیادی هم ندارند.
    سایت «آموزش سلامت همگانی» (نشانی: http://iec.behdasht.gov.ir) که توسط «دفتر آموزش و ارتقای سلامت» وزارت بهداشت راه‌اندازی شده‌است در تعریف خدمات این مراکز مشاوره می‌نویسد: «این خدمات مجموعه‌ای از مراقبت‌هاست که خطرات موجود برای باردارشدن مادر را بررسی نموده و با ارائه آموزش‌ها و انجام اقدامات تشخیصی، درمانی و دارویی، سلامت مادر را تضمین می‌کند.»
    (نشانی رفرنس: http://iec.behdasht.gov.ir/index۴.aspx?siteid=۱۴۳&pageid=۲۷۹۹۹&newsview=۲۳۲۴)
    از دیگر راه‌های کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، تماس با شماره تلفن سه رقمی ۱۴۹ است که چند سالی است وزارت بهداشت آن را راه‌اندازی کرده‌است.
    مریم سلطانی، کارشناس واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان استان البرز با اشاره به این خدمت می‌گوید: «یکی از باورهای غالبی که در جامعه وجود دارد این است که تنظیم خانواده را فقط ابزار کنترل جمعیت دانسته و جنبه‌های ارتقای سلامت آن را که در سطح خانواده و جامعه از اهمیت زیادی برخوردار هستند، نادیده می‌گیرند. وقتى از تنظیم خانواده صحبت مى‌کنیم به عکس آن چیزى که در اذهان عموم یا حتى برخى از مسئولان وجود دارد، منظور داشتن فقط دو بچه نیست، بلکه هدف، نظم بخشیدن و تنظیم کلیه امور و مسائلى است که به زندگى افراد زیر یک سقف تحت عنوان خانواده مربوط می‌شود.»
    اما هنوز انگار کسی به فکر سلامت روانی پدران و مادران نیست. انگار که تمامی این روش‌ها، دادن ماهی به دست خانواده است و کسی در این صدد نیست که ماهی‌گیری را به زوج‌های جوان یاد بدهد!
    برای یاد دادن قواعد زندگی و بچه‌دارشدن، به نظر می‌آید که یک شماره سه رقمی کمی اقدام کوچکی باشد.
     

    صداوسیما چه می‌کند؟
    واقعیتش را بخواهید غیر از آموزش انواع و اقسام غذا و ساخت گُل چینی و امثالهم، برنامه‌های صبحگاهی شبکه‌های سیما در چند سال اخیر تا حدودی به این دست موضوعات می‌پردازند. اما هنوز تعدادش آن‌قدر بالا نرفته که بتواند فراگیری بالایی پیدا کند.
    برنامه‌هایی چون «سیمای خانواده» شبکه اول، «سلامت باشید» شبکه سوم، «سیب» شبکه تهران و «صبحی دیگر» شبکه آموزش به صورت موردی و کم و بیش به این موضوعات می‌پردازند.
    از میان برنامه‌های رادیو هم می‌توان به افتتاح شبکه رادیویی سلامت در سال ۸۱ اشاره کرد. گرچه اطلاعات برنامه‌های ثبت شده در سایت این شبکه رادیویی در این زمینه به ما نتیجه‌ای نمی‌دهد.
    این در حالی است که شبکه‌هایی مانند «من و تو» در این زمینه برنامه‌های مشخصی دارند و درباره زمان بچه‌دارشدن، دلیل بچه‌دارشدن یا نشدن و مسائلی از این دست بحث می‌کنند.
    اما این موضوع آن‌قدر در رسانه ملی ما جدید هست که وقتی کارشناس برنامه «سمت خدا» شبکه سوم سیما درباره زمان بچه‌دارشدن از دیدگاه دین صحبت می‌کند، فیلم آن در شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها هزاران بار به عنوان «حرف‌های مگو» پخش و دست‌به‌دست می‌شود.

    همه این‌ها دلیلی برای توجیه زوج‌های جوان نیست
    همه این‌ها را گفتیم. اما این‌ها را نگفتیم که برای زوج‌های جوان بهانه بتراشیم. با کمی جست‌وجو می‌توانیم کتاب‌ها، سخنرانی‌ها و سایت‌های مختلفی در این زمینه پیدا کنیم.
    این‌‎ها را گفتیم که به مسئولان امر بگوییم این نیاز ماست. حالا اگر آنها به هر دلیلی در انجام این اقدامات موفق نبودند، خودمان باید در جست‌وجوی دانش بیشتر در این زمینه باشیم. این‌طور نیست؟
     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. دوست عزیز
        ۲۰ خرداد ۹۱
        ۱۵:۰۵
     1.  
      همه اینها را گفتید به ایجا برسیم که شهروندان ایرانی مثل همیشه و گوسفندوار هیچ مطالبه ای از مسئولین مقدس(؟) جمهوری اسلامی نداشته باشید و خودتان به فکر خودتان باشید. از اینها آبی برای شما گرم نمی شود. باز هم دم شبکه غیر مقدس «من و تو» گرم!
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷