1928
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. زهرا باقری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۵)
      تعداد بازدید: 1928
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    از سعادت فرد آن است که صاحب فرزند صالحی باشد.

    کنار مغازه اسباب بازی فروشی ماتش برده بود و به این فکر می‌کرد، چه زمانی با همسرش به داخل آن خواهند رفت و برای نوزدای که هنوز برای آمدنش به نتیجه نرسیده‌اند، اسباب‌بازی خواهند خرید. خودش می‌خواست، اما همسرش مخالفت می‌کرد. بارها به این فکر کرده بود که چطور می‌تواند با دلایلی اسلامی راضیش کند!
    این سوال در بین بیشتر زوج‌های جوانی که می‌خواهند زندگی اسلامی خوبی داشته باشند به چشم می‌خورد. توقع داشتن استدلال‌های قوی از بین حرف‌های گاهی آمیخته با خرافات، نیاز به دقت نظری دارد که در این گزارش سعی بر بیان برخی از آنها داریم.

    بچه عامل زنده نگه‌داشتن نام و نشان
    در اسلام توصیه زیادی به فرزندآوری شده‌است. آیات مختلف در رابطه با درخواست اولیای الهی به داشتن اولاد، برای زنده نگه‌داشتن نامشان تا توصیه‌‌ها و روایت‌های مختلفی که در کتب روایی ما در تاکید به داشتن فرزند وارد شده‌است، نشان از تاثیرگذاری این عضو جدید در خانواده دارد. در سوره مریم حضرت زکریا با خداوند چنین نجوا می‌کند: «پروردگارا... من پس از مرگ خویش برای خویشاوندانم بیمناکم و زنم عقیم است، مرا از جانب خود فرزندی عطا کن که میراث بر من و میراث بر خاندان یعقوب باشد.» (مریم:۵-۶) و نیز در روایتی آمده‌است: «هر که بمیرد بدون آنکه جانشینی برای او باشد، گویا در بین مردم نبوده‌است و هر که جانشینی داشته باشد و بمیرد گویا هرگز نمرده‌است.» (وسائل الشیعه: ج ۲۱، ص ۳۵۷) هم چنین در روایت دیگری داریم که امام صادق (علیه‌السلام) فرمودند: «مردی گفت من از اینکه صاحب فرزند شوم بی‌رغبت بودم،‌ تا اینکه در عرفات جوانی را مشاهده کردم که می‌گریست و دعا می‌کرد و می‌گفت خدایا پدر و مادرم، پدر و مادرم، ‌پس از مشاهده‌ این صحنه آرزو کردم فرزندی داشته باشم.» (وسایل الشیعه، ج ۲۱، ص ۳۵۹)
    اینها از دلایلی است که زوجین را در امر بچه‌دارشدن تشویق می‌کند، اما زینب اسدی، مشاور خانواده، با بیش از ۲۲ سال تجربه کاری در دادگاه‌های خانواده و مراکز آموزشی، دلایل دیگری را بیان می‌کند. «ازدواج و تشکیل خانواده باعث ایجاد آرامش است و عنوان خانواده با نام زن و مردی که با هم پیمان زناشویی می‌بندند تکمیل می‌شود. این پیوند اگر همراه با آرامش باشد یا به عبارتی دیگر زندگی موفقی باشد‌ با تولد و حضور بچه از حالت یکنواختی خارج شده و به سوی حرکت و تحول پیش خواهد رفت.»

    بچه عصای پیری
    امام سجاد (علیه‌السلام) در خصوص داشتن فرزند می‌فرمایند: ‌»از سعادت فرد آن است که فرزندی داشته باشد تا از او یاری جوید.» (وسائل الشیعه: ج ۲۱، ص ۲۵۷) شاید این موضوع برای نسل امروز ما که به سمت فردگرایی پیش‌می‌روند چندان قابل قبول نباشد و معتقد باشند «خودمان باید گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم و محتاج به فرزندنمان نباشیم.» اما باید گفت منظور از یاری جستن تنها کارهای یدی و فیزیکی نیست، یاری عاطفی و حس ارزشمندبودن در جامعه نیز مد نظر است. نقش حمایتی والدین در جهت رشد و توانمندسازی فرزندان، ‌خواه‌ناخواه بر خودشان نیز تاثیر می‌گذارد؛ برای والدین، مشاهده موفقیت هر یک از ثمره‌های زندگی‌شان، سعادت بزرگی است. از این روست که امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «از سعادت فرد آن است که صاحب فرزند صالحی باشد.» (وسایل الشیعه: ج ۲۱، ص ۳۹۵)

    بچه درمانی ممنوع!
    برخی با این دید که بچه علاوه بر اینکه زندگی را از یکنواختی در می‌آورد، می‌تواند عامل دلبستگی زن و مرد به زندگی هم شود، «بچه‌درمانی» را توصیه می‌کنند. در این زمینه آرزو استوار، مشاور مسائل خانواده و روانشناختی زوجین، می‌گوید: «نباید تنها به دلیل بهتر شدن زندگی به بچه‌دار شدن فکر کرد، یعنی برای رسیدن به آرامش و ثبات نباید بچه به دنیا آورد، فرزند‌درمانی روشی است که مدت‌هاست عدم موفقیت آن اثبات شده‌است و به کرات مشاهده شده که اگر رابطه‌ زن و شوهر به ثبات نرسیده باشد، نه تنها با آمدن کودک در آن خانواده مشکل حل نمی‌شود، بلکه تنش اضافی هم ایجاد می‌شود. می‌توان گفت آمدن بچه یک استرس جدید در خانواده ایجاد می‌کند. البته من هم در تایید صحبت‌های خانم اسدی تاکید می‌کنم در صورت سالم بودن خانواده و نیز انعطاف‌پذیر بودن والدین، تولد فرزند باعث ایجاد تنوع می‌شود.»

    عجله ممنوع!
    استوار، در خصوص پیشگیری از بچه‌دارشدن در بین آیات و روایت می‌گوید: «تا به حال حدیثی که به صراحت اشاره به این مطلب داشته باشد ندیده‌ام، اما حدیثی داریم که می‌گوید تعجیل در برقراری ارتباط جنسی نشانه جهل و عادت جاهلان است.  توجه به این نکته ضروری است که برقراری ارتباط بین زن و شوهر و بچه‌دارشدن باید با آرامش همراه باشد. بارها شنیده‌ایم حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) برای انعقاد نطفه حضرت زهرا (سلام الله علیها) به امر خداوند چهل روز از حضرت خدیجه فاصله گرفتند و به عبادت و روزه‌داری پرداختند و روز آخر با غذایی از بهشت افطار کردند و آن‌گاه نطفه حضرت زهرا (سلام الله علیها) منعقد شد؛ از این‌جا می‌توان لزوم آمادگی جسمی و روحی زوجین در برقراری نطفه را نتیجه گرفت.

    volume30_39.jpg

    بچه همراه خودش روزی‌اش را می‌آورد
    «فرزندان خود را از بیم فقر نکشید، ‌ما آنان را روزی می‌دهیم، همانا قتل آنها خطایی بزرگ است.» (اسراء/۳۱)  آیه‌ای آشناست که با علم روز قابل درک است،‌ اسدی، در این خصوص می‌گوید: «وجود بچه در یک خانواده سالم، کوششی غیرمستقیم برای کار بیشتر از هر جنبه است. در ضمن، باعث ایجاد احساس مسئولیت نیز می‌شود؛ این ایجاد مسئولیت همراه با نشاط و شادابی روح است. می‌توان گفت با اضافه شدن کودک به جمع خانوادگی زن و شوهر، تلاش زوجین بیشتر شده، در خانواده تحرک و به روز شدن بیشتر می‌شود و ایجاد نشاط و شادابی در افراد می‌کند، در آموزه‌های دینی خود داریم که از ترس فقر و گرسنگی بچه‌های خود را نکشید و این نشان می‌دهد بچه رزق و روزی خودش را می‌آورد.»
    کیوان‌پور، با توجه به علم روز متافیزیک از بچه به عنوان یک انرژی مثبت پرقدرت نام برد که عامل خیر و برکت و روزی است؛ همان چیزی که در اسلام هم به آن اشاره شده است.

    بهشت زیر پای مادر است نه در دستانش
    اسدی، در انتهای صحبت‌هایش می‌گوید: «اینکه والدین در تربیت فرزندان نقش دارند و زحمت می‌کشند‌ اصلی ‌است که در اسلام مورد توجه است. البته سهم بیشتر این سختی بر دوش مادر است، از این روست که در روایات فراوانی تاکید بر احترام به نقش مادری است: «بهشت زیر پای مادران است» حکایت از آن دارد که اگر مادر از فرزندش راضی باشد او به بهشت می‌رود، این که گفته «بهشت زیر پای مادر است» و نگفته «بهشت در دست مادر است» شاید می‌گوید که آن قدر باید در برابر مادر متواضع بود که حتی کف پای او را به صورت مالید یا بوسید!

    فاصله دوساله میان تولد فرزندان از دستورات غیرمستقیم اسلام
    دکتر ربابه طاهری‌پناه، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و معاون پژوهشی مرکز تحقیقات بهداشت باروری و ناباروری، در خصوص فاصله‌گذاری بین تولد فرزندان می‌گوید: «طبیعی است که بین زایمان‌های یک خانم باید فاصله منطقی وجود داشته باشد؛ بدن باید فرصت داشته باشد که تغییراتی که طی بارداری متحمل شده، مثل افزایش وزن، میزان حجم مایعات، قلب و ریه و مهم‌تر از همه برگشت ذخایر مکمل‌های آهن و اسیدفولیک را جبران کند. در دین اسلام و روایات آمده است که فاصله‌گذاری بین تولد فرزندان باید رعایت شود و میزان  آن حداقل ۲ سال و گذر از دوران شیردهی است. (روزنامه خراسان، شماره انتشار: ۱۷۷۴۸، ۲۵/۱۰/۱۳۸۹) پیمانه کیوان‌پور، کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی که بیش از ۶سال تجربه مشاوره در مراکز مشاوره و اجرای کارگاه‌های آموزشی در زمینه رفع مشکلات و مسائل خانواده را دارد، نیز می‌گوید: «وقتی به شیر دادن کودکان تا سن ۲ سالگی آنقدر تاکید شده‌است،‌ می‌توان به این نتیجه رسید که فاصله سنی فرزندان باید حداقل دو سال باشد و این کمترین فاصله برای بچه‌دارشدن است، اما من تا به حال در این خصوص مطلب صریحی ندیده‌ام.» اسدی، در تایید این نظر می‌گوید:«بله می‌توان این اشاره را به صورت غیرمستقیم در کلام حضرت علی (علیه‌السلام) مشاهده کرد،‌ ایشان فرموده‌اند: «که فرزندان خود را برای آینده تربیت کنید»، بدین معنی که والدین باید از علم روز آگاهی داشته باشند و به شیوه‌های تربیتی روز توجه کنند و در تنظیم خانواده دقت بیشتری داشته باشند.


    5 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۹ خرداد ۹۱
        ۲۳:۰۰
     1.  
      پاسخی به نظر محجبه ها فرشته اند
      سلام / احسنت به شما / با مطلب جدیدی به روزیم / [گل]
      محجبه ها واقعا فرشته اند
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۹ خرداد ۹۱
        ۲۳:۰۴
     1.  
      محجبه ها همه فرشته نیستند
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۴ مرداد ۹۱
        ۱۱:۱۱
     1.  
      نمی توان از روی ظاهر آدما در مورد خوب یا بد بودن آنها قضاوت کرد چون خیلی از افراد را دیدم که فقط قیافه غلط انداز دارند ولی برخلاف پوششان کاملا انسانهای متفاوتی بودند که بسیار جای تعجب برایم باقی گذاشته اند .
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷