1901
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. عطیه کشتکاران
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1901
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    طهورا نشریه‌ای با مقالات تخصصی و گفتگوهای علمی در حوزه زنان و خانواده است.

    با انگشتانم حساب می‌کنم که تا امروز چند بار با دفتر نشریه طهورا تماس گرفته‌ام تا با سردبیر نشریه مصاحبه مختصری داشته باشم. انگشت‌های یک دست، دو دست... کم می‌آید. باید نشریه پرمشغله‌ای باشند که دسترسی به سردبیرش اینقدر مشکل است. البته اگر می‌توانستم در دفتر نشریه -شهر مقدس قم- حضور پیدا کنم، امید به اجابتم بیشتر بود. علی‌الحساب تا اینجای بررسی و مطالعه‌ نشریه را مکتوب می‌کنم؛ اگر سردبیر خودش را به این گزارش رساند که جای شکر و سپاسش باقیست؛ وگرنه از رسالت گزارش‌نویسی چیزی کم نگذاشته‌باشم.
    طهورا، فصلنامه‌ای پنج ساله است که آخرین شماره آن – شماره یازدهم- زمستان ۱۳۹۰ منتشر شده‌است. از دومین شماره‌اش که پائیز و زمستان ۱۳۸۷ منتشر شده تا همین شماره‌ اخیر اگر یک حساب سرانگشتی داشته‌باشیم متوجه می‌شویم  بعضی فصل‌ها را دو تا یکی کرده و بعضی فصل‌ها خروجی نداشته‌است. شاید علت این امر تخصصی بودن مقالات نشریه است که سطح کار را بالا می‌برد و دقت و توجه بیشتری طلب می‌کند؛ شاید هم وابسته بودن نشریه به نهاد علمی- بین‌المللی جامعه المصطفی العالمیه.

    اهداف این نهاد علمی را در سایت http://miu.ac.ir می‌توان مشاهده کرد:
    ۱-    تربیت مجتهدان، پژوهشگران، مدرسان و مبلغان پارسا و متعهد
    ۲-    تبیین و تعمیق اندیشه‌ قرآنی و گسترش نظریه‌های اسلامی
    ۳-    گسترش اسلام ناب محمدی (ص)، مبتنی بر آموزه‌های اصیل اسلامی


    جامعه المصطفی (ص) شش نشریه به نام‌های راه تربیت، طهورا، سفیران نور، طلوع مهر، سفیر و فصلنامه پژوهش‌های منطقه‌ای دارد. فصلنامه طهورا نیز که نشریه‌ای با موضوع مطالعات زنان و خانواده است به صاحب امتیازی موسسه آموزش عالی بنت‌الهدی از سال ۱۳۸۷ آغاز به کار کرده‌است.
    طهورا نشریه‌ای با مقالات تخصصی و گفتگوهای علمی در حوزه زنان و خانواده است. خانواده و تربیت فرزند، حجاب، روابط زوجین، فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی زنان، نقد فمینیسم و نگاه غرب در موضوعات زنان و ... از عمده مباحثی است که در این فصلنامه به آن پرداخته می‌شود. در هر شماره معمولا یک مقاله نیز به زبان عربی ارائه می‌شود و در پایان خلاصه‌ مقالات به زبان‌های فارسی، عربی و انگلیسی در اختیار مخاطبان قرار می‌‌گیرد. رویکرد نشریه برای بررسی موضوعات فوق نگاهی اسلامی و فقهی است که در بیشتر مقالات سعی شده‌است با تأسی به آیات و روایات و سیره‌ ائمه و بزرگان دین و استفاده از منابع علمی معتبر درباره فمینیست و اهداف آن، صحت و حقانیت توجه خاص اسلام به زنان و علی‌الخصوص خانواده اثبات شود.
    نشریاتی را که داعیه‌ تخصصی بودن دارند و خود را از قید و بند برخی فاکتورهای مخاطب‌پسند رها می‌کنند باید از همان منظر قوت و غنای مطالب بررسی کرد. با بررسی اجمالی شماره‌های منتشر شده‌ طهورا جای خالی برخی نکات و ظرایف در این نشریه خالی به نظر می‌رسد.

     

    volume32_08.jpg
    ۱-    نگاه کاربردی
    نشریات علمی تخصصی در عین عمیق و پرمایه بودن و پرداختن به اصول و پایه‌های هر بحث باید بتوانند ذهن مخاطب را انتزاعیات به سمت راهکار و کاربرد جهت بدهند. البته با بررسی فهرست شماره‌های منتشر شده، سیر نگاه علمی صرف و ارائه مقالات کاربردی در نشریه طهورا به خوبی مشخص است. مقالاتی مانند «راهکارهای رفتاری ایجاد روحیه مثبت‌اندیشی در زندگی»، «وظایف والدین در تربیت دینی و عاطفی فرزندان» و ... در صدد پرداخت موثر به این موضوعات هستند؛ اما هنوز در بسیاری از موضوعات زنان راهکاری کاربردی و قابل عمل در جامعه‌ امروز که مطابق با شرع مقدس اسلام و نیازها و خواسته‌های روحی زنان باشد ارائه نشده‌است. مثلا حضور زنان در عرصه‌های اجتماعی و ایجاد توازن بین زندگی خانوادگی و اجتماعی، کسب علم و دانش و رفع تناقضات احتمالی آن با زندگی مشترک و بسیاری موضوعات دیگر هستند که نیازمند ارائه راهکارهای منطبق با واقعیات جامعه و اصول دینی ما هستند.


    ۲-    با زمان پیش رفتن
    درست است که اسلام دینی جامع، کامل و راه‌گشای انسان‌ها در هر عصر و زمانی است؛ اما این انسان با ذکاوت است که می‌تواند با توجه به موقعیت زمانی و شرایط زندگی خود بهترین برداشت و توشه را از اسلام داشته باشد. معاصرسازی تعالیم اسلامی یکی از موضوعات مهمی است که اگر به آن توجه نشود باعث مهجور ماندن این احکام ارزشمند و عدم کاربرد صحیح آن در جامعه می‌شود. تعالیم اسلام در جامعه به پشتوانه‌ قانون است که قابلیت اجرایی شدن دارند؛ لذا نقد و بررسی قوانین و مقررات مرتبط با زنان می‌تواند به محکم شدن پایه‌های اسلام در جامعه کمک کند.  به نظر می‌رسد نشریه طهورا می‌توانست همین نگاه تخصصی به مباحث زنان و خانواده را در موضوعات جنجالی کشور و جامعه نیز داشته‌باشد. موضوعاتی مانند «لایحه حمایت از خانواده» و یا «بیمه زنان خانه‌دار» که مدت‌هاست در صدر اخبار زنان و خانواده است و بسیاری از نشریات و روزنامه‌ها و همچنین سایت‌های فمینیستی به آن پرداخته‌اند می توانست از منظر فقهی و آموزه‌های اسلامی در این نشریه مورد کندوکاو قرار گیرد.

    ۳-    عدم مرز مشخص بین نگاه فمینیستی و اسلامی
    وقتی مقالات در حوزه فکر و انتزاع باقی بمانند نمی‌توانند خود را با واقعیات جامعه تطبیق دهند. حقیقت این است که روح فمینیستی در سبک زندگی زنان مسلمان ما نفوذ کرده‌است. اگر جنبشی به نام فمینیسم را نقد می‌کنیم نباید منظورمان تنها یک گروه از زنان یاغی شده در غرب باشد که به دنبال برابری تام و تمام با مردان در همه عرصه‌های زندگی هستند؛ بلکه با کمی دقت و ریزبینی می‌توانیم رسوخ شعارهای فمینیستی را در جامعه‌ اسلامی هم ببینیم و این نفوذ نرم به مراتب  می تواند مهلک‌تر از آن جنبش‌های رادیکالی در جهان غرب باشد؛ چرا که آرام آرام جای خود را در زندگی و اعتقادات ما باز می‌کند و متوجه اثرگذاری عمیق آن بر روح و فکرمان نیستیم. درست است که اهداف دنیای اسلام و غرب همیشه در تقابل با یکدیگر بوده‌است؛ اما نقد و بررسی پیامدهای قبول تفکر فمینیستی و نمود عینی آن در زندگی بسیار کاراتر از آن است که گروهی ملحد و تماما بیراهه رفتن به نام فمینیست را تصور کنیم و به نقد آن بپردازیم. گاهی فمینیست‌ها در لباس اسلام فعالیت می‌کنند.

    دسترسی به مطالب
    نشریه طهورا سایت مستقلی برای خود ندارد، اما برای مطالعه شماره‌های پیشین نشریه می‌توان از طریق سایت جامعه المصطفی (ص) اقدام کرد. غیر از شماره‌های یک و نه بقیه شماره‌های نشریه به صورت پی‌دی‌اف در سایت قابل مشاهده و مطالعه است. ارائه نسخه پی دی اف مقالات که امکان کپی‌کردن را به کاربر نمی‌دهد و همچنین نبود یک دامنه اختصاصی این نشریه را در دنیای اینترنت در انزوا قرار داده‌است. انگار که مسئولان نشریه برایشان اهمیتی نداشته که در انبوه مقالات و سایت‌ها و نشریات تخصصی موجود در اینترنت دیده شوند!
    همچنین در سطح شهر و کیوسک‌های روزنامه فروشی حتی در شهر مقدس قم نیز نمی‌توان اثری از این نشریه یافت. این فصلنامه که با مجوز مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه نشر می‌شود به صورت انتخابی برای برخی از حوزه‌های علمیه ارسال می‌گردد و مخاطبان خاص خود را دارد.


    به صورت خلاصه می‌توان گفت طهورا نشریه تخصصی حوزه زنان و خانواده؛ اما در انزواست. اینکه انسان دور از جامعه پاک و طهور بماند هنر بزرگی نیست. اگر این فصلنامه پیوند خود را با اقشار و واقعیات جامعه بیشتر کند و در سطح وسیع‌تری منتشر شود می‌تواند به اهدافی متعالی در راستای تحقق الگوی زن مسلمان دست یابد.
    انزوایی که تا این لحظه با عدم پذیرش سردبیر نشریه برای مصاحبه بیشتر برایم محرز شده است...


     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷