1583
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سمیه سمیعی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1583
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    بهبود شرایط اجتماعی زنان مسلمان از طریق خودآگاهی‌های دینی

    در اسناد نظام جمهوری اسلامی ایران از جمله، اصل هجدهم «اصول سیاست های فرهنگی» مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی که بیانگر سیاستهای کلان فرهنگی کشور است، «اهتمام به مشارکت فعال زنان در امور اجتماعی، فرهنگی، هنری و سیاسی، تقویت شخصیت زن مسلمان به عنوان مادر و ترویج و فراهم آوردن زمینههای لازم برای ایفای نقش و رسالت اساسی خود به عنوان مربی نسل آینده» مورد توجه قرار گرفته است، آنچه بسیار حائز اهمیت است و در این مصوبه هم به آن اشاره شده است تقویت شخصیت زن مسلمان به عنوان مادر و ترویج آن است و قدر مسلم مسئولیت ترویج این امر جدای از افراد تا حدود فراوانی بر دوش رسانه‌هاست.
    فصلنامه‌های تخصصی حوزه زنان یکی از رسانه‌هایی هستند که می‌تواند در معرفی توانمندی‌های زنان مسلمان، طرح و بررسی مسائل آنها و حتی ارائه راهکار بسیار اثرگذار باشد و فصلنامه بانوان شیعه یکی از همین فصلنامه‌هاست.
    فصلنامه بانوان شیعه Shia women؛ فصلنامه‌ای علمی – ترویجی است که توسط مؤسسه شیعه‌شناسی انتشار یافته و همچنان در عرصه ترویج علم و شکوفایی زنان مسلمان شیعه می‌تازد. این فصلنامه تلاش دارد شرایط اجتماعی زندگی زنان مسلمان کشور را از طریق ارتقا خودآگاهی‌های دینی ریشه‌دار در تاریخ، تمدن و فرهنگ اسلامی جامعه بهبود بخشد.
    این فصلنامه فعالیت خود را در سال ۸۳ با درجه علمی – فرهنگی آغاز می‌کند و اواخر سال ۱۳۸۸ است که از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درجه علمی – ترویجی دریافت می‌کند و دست اندرکاران آن تلاش می‌کنند با توجه به حجم قابل توجه زنان مسلمان تحصیل کرده و صاحب‌نظر نشریه‌ای مستقل در زمینه مسائل مهم زنان البته با رویکردی اسلامی – شیعی انتشار دهند.
    در واقع مؤسسه شیعه‌شناسی انتشار این فصلنامه تخصصی را مورد توجه جدی خود قرار می‌دهد و شماره نخست این نشریه را در پائیز همان سال با سردبیری دکتر مهدیه سادات مستقیمی و دکتر زهرا خزاعی از چاپ خارج کرده و در اختیار مخاطبین قرار می‌دهد.
    به هر حال اکثر پژوهشگران مسائل بانوان ایران تصدیق می‌کنند که انقلاب اسلامی، موقعیت اجتماعی بانوان این کشور را بطور چشمگیری ارتقاء بخشیده و زنان ایرانی امروزه نه تنها در عرصه آموزش و تحصیل پا به پای مردان رشد کرده‌اند، بلکه در عرصه تحقیق و پژوهش نیز رقیب جدی آنان بشمار می‌روند در نتیجه نیاز به چنین نشریاتی برای انتشار نظرات علمی آنها در قالب مقاله ضروری به نظر می‌رسد.
    بانوان شیعه، با موضوع جنسیت، فرهنگ و دین تاکنون در ۲۵ شماره به چاپ رسیده است. نخستین شماره آن پاییز ۸۳ و دومین شماره در زمستان همان سال به چاپ رسیده، پس از آن در سال ۸۴ سه شماره دیگر به چاپ می‌رسد، در سال ۸۵ چهار شماره در فصول بهار، تابستان، پاییز و زمستان منتشر می‌شود و این روند تا سال ۸۹ ادامه پیدا می‌کند و سرانجام در این سال تنها سه شماره ۲۳، ۲۴ و ۲۵ که آخرین شماره‌های چاپ شده فصلنامه هستند با موضوع جنسیت، فرهنگ و دین به چاپ می‌رسند که در واقع زمستان سال ۸۹ سال هفتمی است که فصلنامه بانوان شیعه پشت سر گذاشته است.


    همان‌طور که پیش از این گفته شد این فصلنامه توسط مؤسسه شیعه‌شناسی انتشار می‌یابد و در حال حاضر دکتر محمود تقی‌زاده داوری به عنوان مدیرمسئول و دکتر نهله غروی‌نائینی به عنوان سردبیر مجموعه مشغول به فعالیت هستند.
     
    محل انتشار این فصلنامه و در واقع دفتر اصلی آن در شهر قم است که پژوهشگران و اساتیدی که مایلند مقاله آنها مورد ارزیابی و در نهایت در فصلنامه چاپ گردد مقالات خود را به دفتر فصلنامه در قم ارسال می‌کنند.
    برای صحبت با سردبیر فصلنامه، دکتر غروی‌نائینی باید به دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس می‌رفتم، وارد اتاق استاد شدم و ایشان با گرمی به استقبال من آمدند، بعد از صحبتی کوتاه شروع به گفت‌وگو در خصوص فصلنامه کردیم.


    volume32_13.jpg

     

    اهداف فصلنامه؛ ارئه متمرکز تحقیقات انجام شده توسط زنان پژوهشگر کشور
    نهله غروی نائینی سردبیر فصلنامه بانوان شیعه بیان داشت: «همان‌‌طور که اطلاع دارید این فصلنامه از سال ۸۳ توسط موسسه‌ شیعه‌شناسی منتشر شد و در اسفند ۱۳۸۸ از وزارت علوم، تحققات و فناوری درجه علمی – ترویجی دریافت کرد و تقریبا از همان زمان دریافت درجه از وزارت علوم من به عنوان سردبیر مشغول به فعالیت شدم. در واقع این فصلنامه به منظور ارائه متمرکز تحقیقات انجام شده توسط زنان پژوهشگر کشور در عرصه‌های مرتبط با جنسیت، فرهنگ و دین منتشر می‌شود.
     

    بهبود شرایط اجتماعی زنان مسلمان از طریق خودآگاهی‌های دینی
    وی ادامه داد: «ما تلاش می‌کنیم شرایط اجتماعی زندگی زنان مسلمان را از طریق ارتقای خودآگاهی‌های دینی ریشه‌دار در تاریخ، تمدن و فرهنگ اسلامی جامعه بهبود بخشیم به همین خاطر مدیرمسئول فصلنامه یعنی دکتر داوری علاقه‌مند بودند مسائل زنان شیعه مطرح شود به همین خاطر این مسئولیت را عهده‌دار شدند و فصلنامه شیعه‌شناسی و بانوان‌شیعه که دومین فصلنامه این مجموعه است را ایجاد کردند.
    غروی اضافه کرد: «هدف ایشان هم این است که به طریقی فعالیت‌های زنان هیئت علمی و اهل علم بیشتر در زمینه زنان انتشار یابد و به گوش دیگران برسد و افراد جامعه بتوانند استفاده کنند، برای همین خاطر درصدد بر آمدند با انتشار این فصلنامه که بیشتر زنان عهده‌دار مسئولیت‌های آن هستند به این هدف نزدیک شوند. ناگفته نماند به طور کلی راه‌اندازی یک نشریه زحمات خاص خود را دارد، پیگیری‌ها و دریافت مقالات به طور پیوسته و  همچنین فرستادن مقالات ارسالی برای داوری و انتخاب مقالات پذیرفته شده در نهایت چاپ آنها کار زمان بر و دشواری است.»
    سردبیر فصلنامه تصریح کرد: «در واقع درجه علمی - ترویجی یک درجه بعد از علمی – پژوهشی است که قابل استفاده عموم جامعه و همچنین تمام  افراد علمی کشور است به خصوص در زمینه مباحث دینی و آشنایی با جایگاه معصومین می‌تواند بسیار قابل استفاده باشد. این فصلنامه داخلی است و مسیر و هدف خود را از روز نخست انتشار تا کنون دنبال می‌کند، گرچه تغییر درجه داده اما همچنان مورد استقبال قرار می‌گیرد، البته به دلیل این تغییر درجه تا حدود کمی استقبال اعضا هیئت عملی کاهش یافته، اما چندان چشم گیر نیست.»
    غروی ضمن اشاره به موضوعاتی که در این فصلنامه به آن پرداخته می‌شود ادامه داد: «تلاش می‌کنیم در قالب مقالات علمی به تمام مسائل زنان مسلمان بپردازیم و اولویت ما مسائل روز زنان است، البته پیش آمده که در یک نوبت از نشر فصلنامه مقالات برگزیده یک همایش را نیز به چاپ رسانده‌‌ایم، اما خود را محدود به چند موضوع نمی‌کنیم.»
    وی در ادامه بیان داشت: «به طور کلی مباحث مربوط به زنان از جهت تاریخی، خانوادگی، اجتماعی و بهداشت نیز مورد توجه است، اما با رویکرد اسلامی – شیعی.»
    غروی خاطر نشان کرد: «این نشریه بعضا برای تعدادی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی فرستاده می‌شود، هم چنین امکان تهیه آن از فروشگاه‌های موسسه شیعه‌شناسی و نمایشگاه‌ها نیز می‌باشد. ما در حال راه اندازی سایت برای فصلنامه نیز هستیم تا افراد به آسانی بتوانند به نشریه دسترسی داشته باشند و مطالب را دانلود کنند، البته این امکان تا حدودی فراهم است و افراد با پرداخت حق عضویت می‌‌توانند به مقالات دسترسی یابند.»
    در هر حال این فصلنامه در قالب کتاب در بیش از ۲۰۰ صفحه به چاپ می‌رسد تا به دست مخاطبین عام و خاص خود برسد، آنچه که از بررسی محتوا و موضوعاتی که در این فصلنامه به آن پرداخته شده می‌توان دریافت این است که این مجموعه در تلاش است تا هم به برخی پرسش‌ها و ابهامات حوزه زنان پاسخ دهد و هم برخی مسائل زنان را از تمام جهات مورد بررسی قرار داده و آسیب‌شناسی کند. نوع نوشتار این فصلنامه به گونه‌ای است که نه تنها مخاطب دانشگاهی خاص،  بلکه مخاطب عام مثل زنان خانه‌دار هم می‌توانند از مطالب آن برای افزایش سطح آگاهی و یا اصلاح اطلاعاتشان استفاده کنند.
    همان طور که پیش از این هم دکتر غروی به آن اشاره کرد موضوعات گوناگونی گاها با اولویت مورد بررسی قرار می‌گیرند و افراد صاحب نظر مطالب و نظر خود را در خصوص آن موضوع مطرح می‌کنند. از جمله مسائلی که تاکنون در این فصلنامه به آن پرداخته شده می‌توان به ابزار بودن زن، ارتباط فحشا و تجارت زن، ازدواج‌های اجباری و دروغین، بررسی شهادت زنان در اثبات جرائم، بیعت بانوان با پیامبر (ص)، بهره‌کشی جنسی، اشتغال زنان، زندگی حضرت فاطمه (س)، جایگاه زن در اسلام، جنبش زنان مسلمان و شیعه، سقط جنین، ماهیت نفقه، حجاب زن ایرانی در بستر تاریخ، فمنیسم و کارآمدی آن در دفاع از حقوق زنان مسلمان خاورمیانه در زمینه اشتغال و مسائل فراوان دیگری که به آنها از نگاه علمی پرداخته شده است.
    با توجه به افزایش روزافزون زنان محقق و پژوهشگر در عرصه‌های گوناگون به نظر می‌رسد انتشار چنین فصلنامه‌هایی با توجه به تمام هجمه‌هایی که نسبت به نگاه اسلام نسبت به زنان و همین‌طور توانمندی زن مسلمان شیعه وجود دارد می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد.
     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷