1751
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. زیبا محبیان
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1751
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    آیا مجله خانواده توانسته برای تمام اعضای خانواده در سنین مختلف نقش مفیدی ایفا کند؟

    در هیاهوی زندگی ماشینی بشر امروز، سرگرمی مقوله‌ای است که بسیاری از رسانه‌های همگانی در پی آن هستند تا بوسیله آن بیننده، شنونده یا خواننده خود را برای لحظاتی هرچند کوتاه از مشکلات و گرفتاری‌ها جدا کنند. بسیاری از مردم خسته از کار روزانه، کانال‌های تلویزیون را به دنبال برنامه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده بالا و پایین می‌کنند و بسیاری دیگر جلوی کیوسک‌های روزنامه‌فروشی با نگاه به جلد مجلات و نشریات به دنبال راهی برای سرگرم‌شدن هستند. شاید این روزها کمتر کسی دوست داشته باشد گوش به نصیحت بسپارد یا مطلبی علمی، آموزشی یا هر موضوع دیگری را در قالب ادبیاتی بی‌واسطه و مستقیم یاد بگیرد. امروزه علاقه به سرگرمی در بین مردم دنیا بیشتر از علاقه به یادگیری به چشم می‌خورد. مردم خسته از روزمره‌گی‌ها، فشارها و مشغله‌های زندگی صنعتی به دنبال راهی برای سرگرم‌شدن هستند.
    در چند دهه اخیر با رواج مفهوم آموزش در پوشش سرگرمی، بسیاری از رسانه‌ها، آموزش را وابسته به سرگرمی می‌دانند و در میان انبوه رسانه‌های رنگارنگ، رسانه‌ای موفق‌تر است که بتواند در خلال برنامه‌های سرگرم‌کننده خود، آموزش و اطلاع‌رسانی را نیز بگنجاند. در میان رسانه‌‌‌های مکتوب نیز شاهد مجلاتی هستیم که رسالت خود را سرگرم‌کردن خواننده تعریف کرده‌اند. نشریاتی چون «خانواده» و «خانواده جوان» از جمله این مجلات هستند که گویی سرگرمی مهمترین هدف از نشر آنهاست. اما آنچه از نظر این دو مجله و مجلات مشابه دور مانده است، آمیزش مفهوم سرگرمی و آموزش در دنیای امروز رسانه‌ها است. هنگامی که نهاد مهمی چون خانواده مخاطب یک رسانه قرار می‌گیرد، توجه به آموزش، هدایت و اطلاع‌رسانی اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. مفاهیمی بسیاری هستند که می‌توانند و باید در خلال داستان‌های سرگرم‌کننده این مجلات به آموزش و هدایت خانواده‌‌ها بپردازد، اما متاسفانه آنچه شاهد آن هستیم در مجلات نام‌برده سرگرمی تنها برای سرگرمی است. سالن انتظار مطب دکترها، کلینیک‌‌‌ها و آرایشگاه‌ها مهمترین مکان‌هایی هستند که می‌توان این مجلات را پیدا کرد. کسانی که به دنبال راهی می‌گردند تا از هدر رفتن لحظات عمر خود در این مکان‌ها جلوگیری کنند، اما با انبوهی از مطالب بی‌محتوا و سطحی مواجه می‌شوند که بدون افزودن بر اندوخته‌های علمی و معرفتی ایشان، تنها با هدف سرگرم‌کنندگی در اختیارشان قرار گرفته است.
    «نخستین مجله خانوادگی ایران»  امضایی که بیست سالی می‌شود روی جلد مجله‌ای تمام رنگی، بر روی پیشخوان روزنامه‌فروشی‌ها دیده می‌شود. مجله‌ای که شاید بیشتر ما آن را با طرح جلدش که تصاویری از کودکان است می‌شناسیم. اولین شماره «مجله خانواده» در آبان ماه ۱۳۷۰ به مدیریت حسین فردوس و سردبیری محمدرضا حسن‌بیگی در ۷۲ صفحه به صورت ماهانه انتشار یافت و از شماره سیزدهم، انتشار آن به صورت دو هفتگی در آمد. داستان، مشاوره، گفتگو، گزارش، اخبار روز موسیقی و سینما، آشپزی، خانه‌آرایی، نکات بهداشتی و آرایشی، تغذیه و سلامتی، الگوهای خیاطی و ساخت وسایل تزئینی و بخش ویژه کودک و نوجوان که هر کدام بر اساس ذائقه‌ و سلیقه‌ گروه خاصی از اعضای خانواده در نظر گرفته شده است. اما به نظر می‌رسد در میان خوانندگان مجله بیشترین سهم اختصاص دارد به مادران و زنان خانه‌دار که خواندن مجله بخش عمده‌ای از سرگرمی‌های روزانه آنهاست. در مجموع در سیاست‌گذاری‌های کلان مجله، به محتوای علمی و آموزنده، در برابر جنبه سرگرم‌کننده کمتر پرداخته می‌شود.
    فاطمه بیست ساله، فارغ التحصیل گرافیک از هنرستان درباره این مجله می‌گوید: «چند سالی می‌شود هر ماه در خانه ما این مجله روی میز است. بیشتر وقت‌های بیکاری آن را ورق می‌زنم و می‌خوانم.
     

    محتوای مجله برایتان جذاب است؟
    بله. داستان‌هایش را دوست دارم. حتی پیش آمده چندین شماره پشت سر هم خودم مجله را خریده‌ام، تا داستان‌هایش را دنبال کنم.
     

    صرفا ملاک خرید شما داستان‌های مجله است؟
    نه. ولی داستان‌هایش خواندنی است. بخش‌های دیگر مجله مثل معرفی و گفتگو با هنرپیشه‌ها، آشپزی، چی بپوشم، چی نپوشم و روانشناسی‌اش  را هم دوست دارم.
     

    داستان‌ها چقدر برای‌تان مفید بوده است؟
    ماجراهای بعضی از داستان‌ها ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. سعی می‌کنم تجربه‌هایی که در نتیجه داستان می‌آید را به خاطر بسپارم.
     

    گفتید پیش آمده خودتان خریده‌اید، سایر مواقع چه کسی مجله را می‌خرد؟
    مادرم.
     

    به نظر شما مخاطب اصلی این مجله  چه کسانی هستند؟
    این یک مجله‌ خانوادگی است. برای هر سن و هر شخصی مطلب دارد. بخش‌های ورزشی و معرفی ماشین‌هایش برای آقایان جذاب است. آشپزی و خانه‌آرایی‌‌اش برای خانم‌ها.
     

    نظرتان راجع به تبلیغات داخل مجله چیست؟
    دیگر عادت کرده‌ایم به تبلیغات داخل مجلات. برای خود من پیش نیامده برای کاری سراغ آنها بروم.
     

    نقاط ضعف مجله چیست؟
    به نظرم خوب است. من راضی‌ام.


    volume32_15.jpg

    یعنی انتظاری که از این مجله دارید برآورده می‌شود؟
    بله.
    شاید بخش اعظم محتوای مجله را همین داستان‌های کوتاه و بلند واقعی یا خیالی تشکیل می‌دهد. از «ماجراهای عبرت آموز» و «بازخوانی یک پرونده جنایی» تا «خاطرات یک روانپزشک» و «فریب‌‌خورده‌ها» و داستان‌هایی که خوانندگان از زندگی خودشان می‌فرستند. این مجله بخش زیادی از جذابیت خودش را مدیون همین داستان‌هاست. داستان‌هایی که نقطه‌ مشترک همه آنها خانواده و اغلب ماجراهای عشقی است. «سفره دل» حکایت دختران و پسرانی ا‌ست که اسیر احساسات زودگذر شده و وارد زندگی مشترکی شده‌اند که در نهایت فرجام نیکی برای آنها نداشته است. داستان‌های دیگری که خط سیر اصلی آنها در خانواده می‌گذرد و به مسائلی همچون اختلافات زناشویی، دخالت‌های مادرشوهر یا مادرزن، نازایی، اعتیاد، طلاق و از این دست می‌پردازد. در متن یا پانوشت برخی از این داستان‌ها نظرات کارشناسی مشاوران با ارائه راهکار یا ریشه‌یابی اختلا‌ف‌ها و مشکلات آمده است. اما نکته اصلی این بخش از مجلات فضای غالب یاس و شکست در آنهاست که گاهی بی‌ هیچ پاسخ و راهکاری خواننده  را در فضای فکری مشوش و نا امن رها می‌کند.
    مریم چهارده سال دارد. می‌گوید پدرم هر ماه مجله را برای‌مان می‌خرد. من مجله‌ جوان را بیشتر دوست دارم و مادرم خانواده را.
     

    پیش آمده پدر مجله را نگیرد و خودت بخری؟
    نه! چون همیشه پدر می‌خرد. خودش شب‌ها می‌نشیند و مجله را ورق می‌زند.
     

    مادر کدام بخش‌های مجله را می‌خواند؟
    آشپزی! اولین بخشی که می‌رود سراغش آشپزی است. بعد هم خانه‌آرایی. البته مادرم مشتری پر و پا قرص داستان‌ها و مشاوه‌هایش است.
     

    چه انتظاری از این مجله داری؟
    اطلاعاتی که از هنرمندان و خبرهای روز می‌دهد خوب است. هر زمان بخواهم از آخرین اخبار خوانندگان و آلبوم‌هایشان با خبر شوم می‌روم سراغ مجله. نکات آرایشی و بهداشتی همیشه به دردم خورده است.
     

    بین این همه مجله، چرا مجله‌ خانواده؟
    خب شاید چون من از ابتدا در انتخابش نقشی نداشتم! پدر و مادرم این مجله را دوست داشتند و من هم در کنار آنها به خواندنش علاقه‌مند شدم.
    سارا ۲۶ ساله و باردار است. می‌گوید از وقتی به توصیه پزشک بیشتر وقتم را در خانه و به استراحت می‌گذرانم، مجله‌ خانواده به خانه‌ ما آمده است. البته چندین مجله و کتاب همیشه کنار دستم هست که یکی از آنها مجله خانواده است.
     

    پیش آمده که بخش مشاوره مجله برایت مفید باشد؟
    بله. اوایل بارداری‌ام بود که سوالی برایم پیش آمد، تماس گرفتم و پاسخ سوالم را گرفتم. صفحه‌ مشاوره کودک و تفسیر نقاشی را هم به صورت آرشیو در یک پوشه جمع کرده‌ام.
     

    مجله انتظارات شما را برآورده می‌کند؟
    برای من که وقت بیکاری ترغیبم کرد به خرید مجله در ابتدا محتوا چندان اهمیتی نداشت. اما حالا تنها صفحات خاصی از مجله را کامل می‌خوانم و باقی را عبور می‌کنم.
     

    محتوای مجله را تا چه حد مناسب و مفید می‌دانید؟
    اغلب اخبار هنرپیشه‌ها و گفتگو با آنها برای خوانندگان مجله جذاب است. اما برای من بیشتر بخش‌های آموزشی و علمی مجله ارزش خواندن دارد. غذاها و دسرها را هم درست می‌کنم. تنوع جدول‌هایش هم خوب است.
    در سرمقاله اولین شماره نشریه خانواده به قلم مدیر مسؤل این نکته مورد تاکید قرار گرفته بود که «قصد ما احیای حقوق زن و مرد نسبت به یکدیگر است. حقوقی که شرع و عرف به آنها اشاره دارد. ما می‌خواهیم دختران و پسران جامعه‌مان را با پاک‌ترین نوع زندگی بیشتر آشنا کنیم و آفات و بلایایی را که می‌تواند دشمن زندگی مشترک باشد، قبل از شروع زندگی مشترک به آنان بشناسانیم تا با آگاهی بیشتر قدم در راه زندگی زناشویی بگذارند و در این رهگذر از مترجمان و نویسندگان توانمندی که هر یک سال‌ها در این زمینه قلم زده‌اند یاری جسته‌ایم.»
    به نظر می‌رسد مجله خانواده به عنوان نخستین مجله در حوزه خانه و خانواده که اغلب مخاطبانش از میان زنان خانه‌دار هستند رسالت سنگینی بر دوش دارد. موضوعی  که جای بررسی دارد این است که آیا این مجله توانسته به عنوان یکی از اعضای خانواده که حکم مشاور و راهنما برای تمام اعضای خانواده در سنین مختلف را دارد نقش مفیدی ایفا کند؟
    اگر از مرحله  نخست ورود یک مجله در سبد مطالعه خانواده آغاز کنیم، باید بگوییم جذابیت ظاهری جلد برای یک مجله در سطح خانواده بسیار پایین است. عکس کودکان دیگر برای جامعه امروز جذابیتی ندارد و بسیار تکراری و دم‌دستی است. شاید تنها درصد اندکی از خوانندگان با طرح روی جلد جذب خرید و مطالعه این مجله می‌شوند.
    اینکه مجله در حوزه ورزش، روانشناسی، سینما و .. مطالبی دارد کاملا قابل پیش‌بینی است، اما بهتر نیست کمی فراتر از عرف رفت و مطالبی به چاپ رساند که جایشان در خانواده‌ها خالی است؟ مانند بررسی مصداقی توصیه‌های معصومین در زندگی بزرگان و علمای دین و یا چگونگی آموزش آداب اجتماعی به فرزندان و کودکان و ...؟
    مصاحبه با بازیگران و ورزشکاران برای خانواده امروز ایرانی منفعتی نداشته و بیشتر جنبه سرگرمی دارد. کما اینکه با طرح برخی سوالات و انتشار تصاویر از سبک پوشش و زندگی این قشر، نوعی از سبک زندگی به عنوان الگو به مخاطب ارائه می‌شود که در واقعیت برای بسیاری از خانواده‌ها دور از دسترس، غیرعملی و غیرواقعی به نظر می‌رسد و همین امر باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری در خانواده‌ها و تغییر نابهنجار سبک زندگی آنها می‌شود. نکات بهداشتی و آرایشی که اغلب ترجمه‌ای از منابع خارجی می‌باشند و بعضا تبلیغاتی هم در این زمینه در کنارشان دیده می‌شود، گاه هیچ تناسبی با فرهنگ مردم ایرانی ندارد و این خود نوعی تبلیغ فرهنگ غیربومی و اسلامی ایرانی است. کما اینکه ذهن زن ایرانی را از توجه به اصول اصلی زندگی که استحکام آنها به دست اوست باز می دارد. شاید اگر همین بخش با کمی خلاقیت در آموزش و محتوا با نگاهی دینی و اسلامی به زن و دختر ایرانی آموزش داده می‌شد، شاهد تاثیرات مثبت و سازنده‌تری در مخاطبان آن بودیم. یکی از رسالت‌هایی که می‌توان برای رسانه‌ای که مخاطبین اصلی خود را خانواده می‌داند نام برد ایجاد دغدغه برای اعضای خانواده است. اما متاسفانه اتفاقی که اغلب در این مجله و مجلات مشابه می‌افتد ارائه حجم بالای مطلب تنها برای گذران وقت است، نه مطالبی که در چهارچوب شکل‌گیری بنیان سالم و پایدار یک خانواده اهمیت داشته و تاثیرگذار باشد.
     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷