1841
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. میلاد نوروزی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1841
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نابرابری‌های جنسیتی در عرصه اشتغال و انتظارات عرفی و سنتی از انگیزه‌ دختران برای تحصیل در مقاطع بالاتر می‌کاهد.

    به گزارش سازمان سنجش آموزش کشور، شصت درصد داوطلبان کنکور۹۱دختران و چهل درصد بقیه پسران بوده‌اند. روند صعودی ورود دختران ایرانی به دانشگاه‌ها از بیش از یک دهه‌ پیش آغاز شده است. درسال ۱۳۷۶ تعداد داوطلبان و پذیرفته‌شدگان دختر دانشگاه‌ها به پسران نزدیک و از سال ۱۳۷۷ تاکنون همواره این نسبت به نفع دختران بوده است. اما این همه ماجرا نیست؛ بررسی ساختار دانشجویان دانشگاه‌های کشور به تفکیک مقاطع تحصیلی مختلف نشان می‌دهد توزیع فارغ‌التحصیلان زن و مرد در میان مقاطع تحصیلی مختلف یکسان نمی‌باشد. در مقاطع تحصیلی بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترای حرفه‌ای میزان فارغ‌التحصیلان مرد به مراتب بیشتر از فارغ‌التحصیلان زن است.

    به گزارش سالنامه آماری مرکز آمار ایران در سال تحصیلی ۹۰ – ۸۹ نسبت پسران مشغول به تحصیل در مراکز آموزش عالی دولتی و پیام‌نور در مقطع کارشناس ‌ارشد ۰۹/۱ و در مقطع دکترای حرفه‌ای و تخصصی ۰۲/۱برابر دختران بوده است. آمار مربوط به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی هم حکایت از برتری ۱/۱ و ۰۹/۱ تعداد دانشجویان پسر به دختر در این مقاطع دارد. هر چند نسبت به سال‌های قبل، به خصوص دو دهه پیش امکان و درصد تحصیل دختران در این مقاطع بسیار بیشتر شده است، اما برخلاف مقاطع پایین‌تر تحصیلی، هم‌چنان تعداد دختران مشغول به تحصیل در مقاطع بالاتر کمتر از پسران است.

    بررسی توزیع جنسیتی هیات علمی دانشگاه‌های کشور نیز حکایت از نابرابری عمیق‌تر در این بخش دارد. هر چند به گواهی سالنامهvolume34_17.jpg آماری مرکز آمار ایران، به لحاظ روند رشد اعضای هیات علمی دانشگاه‌های کشور شاهد روند صعودی در رشد اعضای هیات علمی زن در دانشگاه‌های کشور بوده‌ایم، اما از اظهارات معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور می‌توان فاصله بین زنان و مردان در این بخش را دانست.

    دکتر نسرین سلطان‌خواه در همایشی در خصوص آمار زنان عضو هیات علمی دانشگا‌ه ها گفته است: «تعداد اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های دولتی در سال ۲۰۰۹ – ۲۰۰۸ بیش از ۵۵ هزار نفر بوده است که بیش از ۱۱ هزار نفر از آنها را زنان تشکیل داده‌اند. این تعداد در سال ۲۰۱۱ – ۲۰۱۰ به بیش از ۶۲هزار عضو هیات علمی افزایش یافته‌اند که از این بین بیش از ۱۳ هزار نفر زنان هستند.»

    کارشناسان و پژوهشگران زیادی در مورد روند نه چندان قابل ‌قبول افزایش حضور زنان در هیات‌های علمی دانشگاه‌ها نسبت به آمار بالای دانشجویان زن صحبت کرده‌اند. در مورد اینکه چرا با آمار قابل توجه دانشجویان زن در کشور، تعداد استادان زن عضو هیات علمی متناسب با آن نیست، عده‌ای ورود سریع‌تر دختران به بازار ازدواج را یکی از دلایل این مسئله می‌دانند. ازدواج مسئولیت‌های مانند خانه‌داری و همسرداری و فرزندآوری را در پی دارد. بدین ترتیب، دختران برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نسبت به پسران فرصت کمتری در اختیار دارند. اما عده‌ای ریشه‌ این مسئله را به انگیزه‌ خود دختران نسبت می‌دهند. اینان معتقدند در جامعه‌ای مانند ایران که تحصیلات عالی در دسترس‌ترین ابزار و کوتاه‌ترین راه برای تغییر پایگاه اجتماعی و تحرک اجتماعی زنان است، تحصیل برای زنان بیشتر جنبه ی منزلتی دارد. این نکته با توجه به این سوال که چه تعداد از فارغ‌التحصیلان زن دانشگاهی جذب بازار کار می‌شوند آشکارتر می‌شود. با دقت به این مسئله و با توجه به انتظارات عرفی جامعه‌ ایرانی که ریاست خانواده و وظیفه‌ تامین مخارج زندگی را از خصایص شوهر می‌داند، به تبع، اشتغال زن در درجه دوم اهمیت قرارمی‌گیرد و استخدام مردان در شرایط برابر بر استخدام  زنان مقدم دانسته می‌شود. نابرابری‌های جنسیتی درعرصه اشتغال و انتظارات عرفی سنتی حاکم بر خانواده‌های ایرانی از انگیزه‌ دختران برای تحصیل در مقاطع بالاتر می‌کاهد و بیشتر دختران به تحصیل تا مقطع کارشناسی بسنده می‌کنند.

    هم‌چنین، تحصیل در مقاطع بالاتر از کارشناسی نه تنها مستلزم صرف هزینه است، بلکه با توجه به محدود بودن دانشگاه‌هایی که به عرضه خدمات در این مقاطع می‌پردازند، نیازمند طی بعد مکانی، گاه تا کیلومترها دورتر از محل زندگی دانشجو، است؛ با توجه به بافت سنتی حاکم بر خانواده‌های ایرانی، این موضوع دسترسی دختران را به این دانشگاه‌ها سخت‌تر کرده است، چرا که خانواده‌های کمی حاضر به پذیرش تحصیل دخترشان در شهری کیلومترها دورتر از محل زندگی می‌شوند.

    با این اوصاف، به نظر می‌رسد این وضعیت به مانند ترازوی دوکفه‌ای می‌ماند که کفه مردانه‌اش هنوز سنگین‌تر از کفه زنانه‌اش است. چرا که هنوز گروهی افزایش زنان در مقاطع دانشگاهی را بحران‌زا قلمداد می‌کنند و سیل ورود دختران به دانشگاه‌ها را موجب زنانه شدن محیط دانشگاه و بازار کار می‌دانند؛ عده‌ای هم شادمان از این موضوع آنرا فرصت‌ساز تلقی می‌کنند و بر این باورند که حضور زنان و تحصیل و اشتغال آنان باعث ارتقای فرهنگ عمومی جامعه و نشان‌دهنده توسعه اجتماعی کشور است. اینان معتقدند برای رفع مشکل ناشی از تغییر ساختار تحصیلی و اشتغال زنان باید در نگرش‌ها تغییر ایجاد کنیم و با انجام کار فرهنگی جامعه را برای پذیرش نقش فعال‌تر زن در عرصه‌‌های مختلف اجتماعی آماده کنیم.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷