1541
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مریم حلم‌زاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1541
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    احساس شادی و خوشبختی، امنیت، سلامت، ارتباط با اطرافیان و... از فاکتورهای مفهوم کیفیت زندگی می‌باشد.

    در سال‌های نه چندان دور این گونه تصور می‌شد که هرچه تحصیلات زنان بیشتر باشد، و پیشوند «خانم دکتر» یا «خانم مهندس» در ذکر نامشان عیان‌تر باشد، لزوما آن زن موفق‌تر و خوش‌بخت‌تری است. با این نگاه شاید کسی چندان در معنای واقعی «موفقیت» یا «خوشبختی» دقیق نمی‌شد. امروزه در عصری زندگی می‌کنیم که زنان بسیاری در کشورمان تحصیلات عالیه دارند و در سِمت‌ها و مدارج مهمی مشغول به کارند، اما درست در همین دوران است که بالاترین میزان طلاق در میان کشورهای دیگر نیز به ما اختصاص دارد. این ساده‌ترین امر تناقض‌انگیزی است که لزوم بررسی نسبت تحصیلات زنان و کیفیت زندگی‌شان را ایجاد می‌کند.
    در مورد مفهوم کیفیت زندگی، چندین فاکتور را می‌توان در نظر گرفت و سپس با بررسی هر کدام رویکردهای متفاوت آن را سنجید. این عوامل عبارتند از؛ احساس شادی و خوشبختی در زندگی، احساس امنیت، سلامت، انتخاب همسر، ارتباط با اطرافیان و...
    در بررسی‌های انجام شده از زنان دارای تحصیلات عالیه، مشخص شد از دید بسیاری از آنها، شادی و تحصیلات با هم رابطه معکوس دارند، چرا که از یک‌سو تحصیلات می‌تواند سبب افزایش درک مشکلات جوامع شود؛ مشکلاتی که بدون داشتن زاویه دیدی آکادمیک، افراد معمولا قادر به شناسایی و تجزیه و تحلیل آن نیستند. هم‌چنین از سوی دیگر، در نتیجه تحصیلات عالیه توقعات و انتظار زنان (و حتی مردان) از زندگی افزایش می‌یابد. به عبارتی، انتظار داشتن کار مناسب و درآمدی متناسب با آن بسیار زیاد می‌شود. در جوامعی مانند ایران که تعداد افراد تحصیل‌کرده روز به روز در حال افزایش است، یافتن چنین شرایطی دشوار می‌نماید، در نتیجه این امر سبب افسردگی و ناامیدی در بین زنان تحصیل‌کرده می‌شود.
    عامل دیگر مورد بررسی سطح سلامت است. با وجود اینکه تصور می‌شود اشتغال به تحصیل و عموماً پیامد آن اشتغال به کار، سبب می‌شود زمان کمتری به توجه بر سلامت جسمی اختصاص داده شود، اما محققین بر این باورند که تحصیل زنان نه تنها سطح سلامت خود آنها را ارتقاء می‌بخشد، بلکه بر ارتقاء سطح سلامت همسران آنها نیز تاثیر بسزایی دارد؛ چرا که زنانی که دارای تحصیلات بالاتر هستند بیش از دیگر زنان از رژیم‌های غذایی سالم، درمان‌های پزشکی و رعایت نکات بهداشتی مطلع هستند و به همین دلیل می‌توانند کیفیت زندگی همسر و فرزندان خود را به‌طور قابل‌توجهی بهبود ببخشند. در عین حال بسیاری از زنان معتقدند به دلیل اختصاص ساعات زیادی از روزشان به تحصیل و اشتغال، فرصت کافی برای ورزش و توجه به سلامتی خود را ندارند. خصوصاً در دورانی که اکثر مشاغل با یکجانشینی و کمرخمیده برای ساعات طولانی همراه است، انجام حرکات ورزشی امری بسیار مهم برای داشتن سلامتی به نظر می‌رسد.

     

    volume34_7.jpg
    عامل سوم مورد بررسی، میزان احساس امنیت است. تحصیلات به زنان احساس استقلال و اعتماد به نفس می‌دهد و سبب می‌شود چه در زندگی فردی و چه در زندگی زناشویی از امنیت روانی بالاتری بهره‌مند شوند. بررسی‌ها نشان داده که تحصیلات عالیه، به سبب فراهم ساختن امکان یافتن شغلی مقبول‌تر در جامعه، حس امنیت در زنان را به میزان چشمگیری افزایش می‌دهد. گفتنی است اکثر زنان نیز بر این باورند که علت اصلی تعیین مهریه، آن است که زنان بعد از ازدواج اغلب از موقعیت ادامه تحصیل و اشتغال باز می‌مانند و مهریه در مواقع بحرانی به عنوان ابزاری دفاعی برای آنان احساس امنیت به همراه می‌آورد.
    دسته بعدی عواملی که در میزان رضایت فرد از زندگی موثر است ارتباط آنها با اطرافیان و زندگی اجتماعی و خانوادگی آنان است. انتخاب همسر یکی از این عوامل است و باید اذعان کرد نمی‌توان قاعده‌ای کلی برای این مورد در زنان ارائه داد. هرچند عموما زنان با تحصیلات تکمیلی تمایل به ازدواج با مردانی با تحصیلات مشابه و بالاتر دارند، اما مثال‌های نقض متعدد در این زمینه می‌تواند این قاعده را به صورت موثری زیر سوال ببرد. زنان بسیاری هستند که با داشتن تحصیلات عالیه همسرانی بدون تحصیلات دانشگاهی را انتخاب کرده‌اند و چه بسا زندگی بسیار موفقی نیز دارند! آنچه در این جا موثر است دید همسران این زنان به زندگی است. ضمن آن‌که اغلب مردانی که از تحصیلات آکادمیک بهره نبرده‌اند، به سبب نگاه جامعه و اطرافیان، رغبت چندانی به ازدواج با زنان تحصیل کرده ندارند.
    موارد ذکر شده در بالا، در زمینه عامل نحوه برخورد و ارتباط با همسر نیز نمود دارند. هرچند عموما در صورتی که زن و مرد از تحصیلات دانشگاهی برخوردار باشند، از درک بهتری نسبت به هم برخوردار هستند، اما عوامل بسیار دیگری مانند تشابهات مذهبی، خانواده‌ای که افراد در آن رشد پیدا کرده‌اند و میزان علاقه‌ای که زن و شوهر به یکدیگر دارند، این عامل را با چالش‌هایی روبرو می‌کند.
    در مورد ارتباط با خانواده و اطرافیان نیز می‌توان گفت در نتیجه کسب امنیت درونی، شغل موجه و درآمد مقبول، زنان دارای تحصیلات عالیه از شان اجتماعی بیشتری برخوردار هستند. این عامل سبب می‌شود میزان رضایت آنها از زندگی در نتیجه برخوردهای احترام‌آمیز اطرافیان افزایش پیدا کند.
    آخرین عامل، موردی است که تا زمانی نه چندان دور تنها وظیفه زنان در جامعه شناخته می‌شد: مادر شدن!  هرچند که امروزه زنان با نشان دادن قابلیت‌های خود، همپای مردان به تلاش برای ساختن جامعه خود پرداخته‌اند، اما این وظیفه همچنان جزء وظایف اصلی آنها به شمار می‌رود. عموما زنانی که دارای تحصیلات تکمیلی هستند، به سبب گذراندن چندی از جوانی خود در دانشگاه، بهترین زمان را برای بارداری از دست می‌دهند. ضمن آنکه پس از اتمام تحصیلات، عموما در نتیجه تلاش برای یافتن شغلی متناسب با خود، همچنان از داشتن فرزند، دوری می‌کنند. اما پس از گذراندن این دوره گذار و رسیدن به حالت ایده‌آل، در صورت داشتن شرایط مالی مناسب و اطمینان به زندگی زناشویی پایدار، می‌توانند مادرانی خوب برای فرزندان خود باشند. هرچند ممکن است آنها زمان کمتری را با فرزندان خود در طی روز بگذرانند، اما دید بهتری نسبت به زندگی به فرزندان خود عرضه می‌کنند که خود ناشی از احساس امنیت و مقبولیت اجتماعی خودشان است. با این وجود کم نبودند بزرگانی که با وجود داشتن مادرانی کم‌‌سواد و حتی بی‌سواد به بالاترین مدارج اجتماعی و اخلاقی رسیده‌اند.
    در انتها، مبرهن است که میزان موفقیت و احساس خوش‌بختی فرد در زندگی، نهایتا به عاملی بسیار اساسی‌تر و بنیادی‌تر وابسته است که می‌تواند تمام معادلات و نظریات پیشین را زیر سوال ببرد و آن، شخصیت فرد و شیوه نگرش او به زندگی است. هرچند هر کدام از عواملی که در بالا شمرده شد می‌تواند در این باره موثر باشد، اما باید در نظر داشته باشیم که خداوند هر انسان را یکتا خلق کرده و این روحیات اوست که می‌تواند میزان لبخندهایی که در طول روز بر لب‌های خود و دیگران می‌نشاند را تعیین کند.

     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷