1502
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سودابه قیصری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1502
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مسئله خیانت یک تابو در جامعه ایران محسوب می‌شود و بنابراین آمار دقیقی از آن قابل دسترسی نیست!

    برای آنکه پدیده‌ای در حیات اجتماعی، مسئله و آسیب تلقی شود، ابتدا باید به طرز چشم‌گیری در جامعه مشاهده شود؛ دوم آنکه از سوی عموم مردم آن جامعه به عنوان مسئله اجتماعی و بحران شناخته شده باشد.

    شروع زندگی مشترک به دلیل برجسته بودن انتخاب فرد و محوریت وی در تشکیل خانواده یکی از مهم‌ترین تصمیمات دوره زندگی هر فرد محسوب می‌شود؛ به همین دلیل، مسائلی که در این میان به وجود می‌آید، مشغله فکری بیشتری را برای همسران ایجاد می‌کند. با تغییر سبک زندگی در دوران کنونی، مسائل و تنش‌های زناشویی نیز تغییر یافته است. مسائلی مانند تامین مالی خانواده، استقلال خانواده نوپا، تعهد، وفاداری و صمیمیت بیش از سایر مولفه‌های زناشویی در کانون توجه قرار گرفته است. بنابراین احساس امنیت روانی در زندگی مشترک، بیش از هر عامل دیگر به استمرار و دوام زندگی کمک می‌کند، چراکه شک و کنترل از سوی هر یک از طرفین به ابهام در روابط صمیمیانه و شکل‌گیری نوعی رفتار تظاهرگونه منجر می‌شود.

    با توجه به رشد طلاق در سال‌های اخیر که معلول نرخ رشد ازدواج است، یکی از مهم‌ترین دلایل اختلاف و جدایی همسران، بی‌وفایی، عدم تعهد و خیانت بیان شده است. بر اساس آمارهای رسمی در سه ماهه اول سال جاری ۳۴ هزار و ۷۵۹ مورد واقعه طلاق اتفاق افتاده که به طور متوسط در هر ساعت ۱۶ واقعه طلاق در کشور به ثبت رسیده است.

     

    volume35_20.jpg

     

    طبق آمار منتشر شده، از هر طلاق در کشور ۸ مورد به دلیل خیانت و بی‌وفایی رخ داده است . علیرغم اهمیت حل مسئله فوق در پایداری ازدواج، این پدیده نیز مانند نرخ خودکشی در خط قرمزهای مخفی آمار کشور باقی مانده است. با وجود تلاش فراوان برای کسب اطلاعات مربوط به خیانت در کشور به خصوص در دهه اخیر، هیچ آمار دقیق و رسمی از حدود آن نیز یافت نشده و آمارهای ارائه شده در این نوشتار حاصل پژوهش‌ها و سخنرانی‌های افرادی است که در این حوزه فعالیت داشته‌اند.

    بر اساس پژوهش‌های صورت گرفته، ۹۰ درصد زنان به دلیل کمبودهای عاطفی در زندگی مشترک به سمت روابط فرازناشوئی گرایش می‌یابند. از طرف دیگر، انگیزه بیش از ۹۶ درصد مردان در برقراری این نوع روابط مسائل جنسی است.

    دکتر لیلا بهنام، روانشناس بالینی، در این باره می‌گوید: «نتایج تحقیقی که در ۱۵ استان کشور انجام شده نشان می‌دهد خیانت، علت ۶۷ درصد قتل مردان از سوی همسرانشان بوده است. ۳۳ درصد مردان هم با واکنش در برابر خشونت، حمله ناگهانی و تهدید از سوی همسر خود مواجه بوده‌اند. تاثیری که به وسیله خیانت به وجود می‌آید به طور چشم‌گیری روابط را ویران می‌سازد. تاثیر خیانت بر هر دو زوج احساس گناه، بی‌وفایی، از بین رفتن اعتماد، از دست دادن هویت، خشم، استرس و بی‌قراری است.»

    هم‌چنین، درباره علل خیانت، علی‌اصغر کیهان‌نیا، مشاور خانواده، بیان داشته که سهم مردان در خیانت‌های زناشویی ۸۰ درصد است و ۲۰ درصد دیگر خیانت‌کاری را زنان در ایران انجام می‌دهند.

    به نظر می‌رسد قبح خیانت در میان زنان جامعه ما بیش از مردان است؛ مراجعات به مراکز مشاوره نشان می‌دهد خیانت در میان مردان ۸۰ درصد و در زنان ۲۰ درصد است. هم‌چنین در پژوهشی که آقای کاوه پژوهشگر علوم اجتماعی بر روی  ۲۰۰ زن که به مرکز  مشاوره مراجعه کرده‌اند انجام داده است، حاکی از آن است که ۴۸% از زنان، شوهران خیانت‌کار داشته‌اند و ۲۸% از شوهران نیز عنوان کرده‌اند که رابطه با غیر همسر را در دوران ازدواج تجربه کرده‌اند.

    مراکز مشاوره دانشگاه‌های بهشتی، تربیت مدرس، الزهرا و مراکزی نظیر مراکز مشاوره ۲۲ گانه آموزش و پرورش تهران همگی با گونه‌‌های متفاوتی مواجه‌اند که به دلیل خیانت همسر به این مراکز مراجعه کرده‌اند، اما به دلیل تابو  بودن این مسئله و میل به بازگشت زوجین برای برگشت به وضعیت پیش از ازدواج، نه مراکز و نه افرد تمایلی به برقراری ارتباط در این حوزه ندارند و از طرف دیگر، علی‌رغم وجود آمارهایی در این حوزه، امکان دسترسی به آمار آسیب‌های اجتماعی برای پژوهشگران و علاقمندان دور از تصور است.
    در هنگام مراجعه به این مراکز مشاوره، اغلب با تصور خبرنگار بودن و انتشار آمار غیرواقعی و هم‌چنین حفظ  اسرار بیمار، از بیان حدودی مراجعه‌کنندگان خودداری می‌کردند به همین دلیل آمار متقن و قابل اطمینانی از این آسیب به دست نیامد و همگی نوعی تقریب و متفاوت از  یکدیگر بیان شدند.


     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷