1714
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. رضا دهکی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1714
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نمایندگان سوای جنسیت‌شان نماینده‌اند و وظایف نمایندگی برای همه‌شان یکسان است.

    در کشور ما که همه چیز بر پایه عدد و آمار بررسی می‌شود، سخن گفتن از کیفیت دشوار است. به طور کلی بررسی کیفی یک موضوع هم از بررسی کمی آن سخت‌تر به نظر می‌رسد؛ چراکه به اطلاعات وسیع‌تر و تحلیل‌های دقیق‌تر محتاج است و البته در تعریف «کیفیت» نیز اختلاف وجود دارد. این که چه وقت می‌توانیم چیزی را در یک حوزه به خصوص، «باکیفیت» یا «بی‌کیفیت» بدانیم، بستگی به همین تعریف دارد. تعریف کیفیت در حوزه‌ای مثل «نمایندگی مجلس شورای اسلامی» نیز کمی پیچیده به نظر می‌رسد. اولین دلیل پیچیده بودن این تعریف، خود وظایف نمایندگی است. بهرحال عملکرد موثر در مجلس نیازمند یک کار گروهی است و فرد به تنهایی کمتر کاری از پیش می‌برد. بنابراین نمی‌توان همه حاصل کاری را به یک نفر نسبت داد. در مورد عملکردهای خارج از وظیفه اصلی نمایندگان، مثل قدرت چانه‌زنی در حل مشکلات یا گرفتن امتیاز برای حوزه‌های انتخابیه نیز اغلب نمی‌توان به قضاوت درستی رسید، مگر این که کسی با حضور دائمی در کنار یک نماینده تمام زوایای کار وی را در نظر بگیرد که این هم امری تقریبا ناممکن است.
    نکته دیگری که در این مقال باید در نظر گرفت، این است که آیا جنسیت نمایندگان تاثیری بر عملکرد آن‌ها دارد؟ یعنی «کیفیت» عملکرد نمایندگان زن، با «کیفیت» عملکرد نمایندگان مرد دو تعریف متفاوت دارد؟ از نظر قانونی چنین نیست. نمایندگان سوای جنسیت‌شان نماینده‌اند و وظایف نمایندگی برای همه‌شان یکسان است. هر کدام از آن‌ها یک حق رای دارد و از امکانات همسانی برای فعالیت برخوردار است. این یعنی عملا سوا کردن کیفیت کار نمایندگان زن از نمایندگان مرد توجیه خاصی ندارد. با این حال نگاهی وجود دارد که نمایندگان زن مجلس، به صرف زن بودن، باید توجه بیشتر و ویژه‌ای به مسائل و حقوق زنان داشته باشند. هرچند این موضوع عملا در اختیار فراکسیون زنان و خانواده مجلس است که عضویت در آن هم تابع جنسیت نیست، اما در مورد مسائل مربوط به زنان، اغلب نگاه ویژه‌ای به نمایندگان زن وجود دارد.

    فاطمه رهبر، نماینده دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی، پیش از انتخابات دوره نهم در این باره گفت: «طبق قانون اساسی وقتی فردی انتخاب و وارد مجلس شود، نماینده همه آحاد جامعه است، چه زن چه مرد. اما برای رفع مشکلات زنان جامعه ما زنان نماینده هستیم که باید کار بیشتری کنیم. به همین دلیل نیاز به تعداد نفرات بیشتری از زنان با تخصص‌های بیشتر در مجلس است تا در کمیسیون‌های تخصصی حضور یابند. از طرفی این ما زنان نماینده هستیم که در هر مجمعی از گروه‌های مختلف زنان حضور پیدا می‌کنیم، مورد سؤال هستیم که برای خانم‌ها چه کاری انجام داده‌اید. هیچ وقت این سؤال از یک نماینده مرد نمی‌شود.»

    volume36_23.jpg
    وی فعالیت نمایندگان زن مجلس را سنگین‌تر از مردان دانسته و می‌گوید: «ما خانم‌ها در مجلس پابه‌پای آقایان وظایف نمایندگی را انجام می‌دهیم. اما در بعضی موارد کارمان بیشتر هم هست. مثلا برای بررسی مسائل گروه‌ها و اقشار مختلف خانم‌ها به شهرستان‌هایی که نماینده زن ندارند، سفر می‌کنیم. این نشان می‌دهد اقلا هر استان باید یک نماینده زن داشته باشد.»


    امور زنان در مجلس بنابر نام فراکسیون آن،‌ در کنار خانواده دیده می‌شود. شاید شاخص‌ترین موضوعی که در حوزه زنان و خانواده در مجلس نهم مورد بررسی قرار گرفته است،‌ طرح بیمه زنان خانه‌دار باشد که البته این موضوع از برنامه چهارم توسعه کشور در دست بررسی بوده و هنوز هیچ اقدام اجرایی در این راستا انجام نشده است. یک بار خبر می‌رسد که این طرح نهایی شده و یک بار می‌گویند بخش‌هایی از آن نیازمند بررسی  بیشتر است. باید دید سرنوشت این طرح در مجلس نهم در نهایت به کجا خواهد رسید.
    تنظیم سند ملی زن و خانواده، بهبود شرایط مادران شاغل، شامل افزایش مدت مرخصی زایمان، فراهم شدن امکان دورکاری روزهای پنجشنبه برای مادرانی که کودکان دبستانی دارند  و... نیز از جمله قوانینی است که در دوره‌های گذشته در حوزه زنان و خانواده تصویب شده‌اند.


    در مجلس هشتم بیش از ۴۰ مصوبه در حوزه زنان و خانواده تصویب شد. شاید مهم‌ترین مورد در این میان تصویب برنامه جامع توسعه امور زنان و خانواده در طی ماده ۲۳۰ برنامه توسعه پنجم بوده است. بازنگری در قانون حق سهم‌الارث زن از اموال شوهر و دیه زنان نیز از جمله مواردی بودند که در مجلس هشتم به انجام رسید. طرح ساماندهی مشاغل خانگی و بیمه اجتماعی فرش‌بافان و شاغلان صنایع دستی هم در همین دوره تصویب شد.


    اما شاید پر سر و صداترین بحث مجلس در این دوره‌های اخیر،‌ موضوع لایحه حمایت از خانواده بوده است. لایحه‌ای که بسیار مورد انتقاد قرار گرفت، هرچند در این لایحه مواردی مثل تعیین تکلیف جهیزیه و نفقه در صورت بروز طلاق، حضانت فرزندان تا رسیدگی به پرونده طلاق و راه‌اندازی مراکز مشاوره وجود داشت که چالش‌برانگیز نشد، اما سه بند از این لایحه سر و صدای زیادی برپا کرد. اول بحث دریافت مالیات از مهریه بود که در نهایت با مخالفت‌های بسیار حذف شد. دوم مسئله ثبت عقد موقت برای روشن شدن هویت فرزند، ارث و پیگیری حقوق آن بود. سومین بند هم که بیش از همه چالش‌برانگیز شد،‌ موضوع تعدد زوجات بود. شاید نطق یکی از نمایندگان زن در دفاع از این بند از لایحه، پررنگ‌ترین چیزی شد که انتقاد از زنان نماینده را به دنبال داشته باشد.


    بهرحال چیزی که واضح است، علی‌رغم تلاش‌های انجام شده در راستای مسائل زنان و خانواده در مجلس شورای اسلامی، به نظر می‌رسد جای کار بسیار زیادی باقی مانده است، اما آن اهتمامی که باید و شاید در این زمینه وجود ندارد. ضمن این که کاهش تعداد زنان نماینده در دوره‌های اخیر نیز موضوعی است که مسلما بر کیفیت عملکرد این نمایندگان تاثیر خواهد داشت. موضوعی که چندی پیش علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی را نیز برانگیخت تا اعلام کند باید برای افزایش تعداد زنان در مجلس راهکاری ویژه اجرا شود. هرچند باید تاکید کرد که در این راهکار نباید جایگاه فرهنگ‌سازی برای اعتماد مردم به نمایندگان زن را فراموش کرد! در مقابل زنان نماینده نیز باید تلاش کنند فعالیت بیشتری از خود نشان داده و در بعضی حوزه‌ها به جای رفتن در مسیر سیاست‌زدگی و حزب‌بازی،‌ واقعا امور زنان و خانواده را مورد توجه ویژه قرار دهند.
     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. سالار
        ۱۴ آذر ۹۱
        ۱۴:۴۷
     1.  
      کی بودن اون خانم نماینده که از تعدد زوجات حمایت کردند؟ انسان با شعور در میان زنان هم پیدا می شود گاهی :) از شوخی گذشته کاش موضوعات رو کمی واگرا تر قرار می دادید مثلا یکی نرفت ببینه این مخدراتی که تو سیاست دنیا درخشیدند اولش از کجا شد؟ بی نظیر بوتو رایس کلینتون تاچر دختر گاندی و....
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷