4263
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سمیه موحدی‌مهر
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 4263
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    بیشتر آقایون زیر بار دادن مهریه نمی‌روند و آنقدر زن را آزار می‌دهند تا از گرفتن مهریه‌اش صرف‌نظر کند.

    روزی روزگاری بود که زیر این گنبد نیلی دخترکانی ماه‌چهره با کابینی از عشق و مهربانی و پاکی، نوعروس پسرکانی از جنس مردانگی و غیرت و محبت می‌شدند. در آن روزگاران معیار خوشبختی دخترکان ماه‌چهره تنها و تنها مهربانی شوهر بود، نه مهریه خودشان! نه اینکه داماد چیزی مهر عروسش نمی‌کرد، اما مهریه عروس هرچه بود با مرگش زیر لایه‌های خاک دفن می‌شد و چه بسا مهربانی‌هایی که بی‌نهایت بیشتر از مهریه‌اش بود و در تمام طول عمر در کنار همسرش به دست می‌آورد. آن روزها خوشبختی خریدنی نبود، یافتنی بود. انسانیت قیمت نداشت، اما حالا...


    شنیدم نوعروسی مهریه‌اش ۵۰۰۰ سکه طلا بود و با خود فکر کردم چه قیمت پایینی؟! یعنی قیمت عاشقی اینقدر پایین آمده؟
    روزگار غریبی است، خوشبختی کمیاب است، حتی با قیمتی گزاف...

    عجیب اما واقعی


    می‌گفت: «مهریه‌ام دست چپ داماد به اضافه چشم‌هایش به اضافه ۷۰۰ سکه طلا بود. وقتی از انگیزه‌اش برای انتخاب این مهریه پرسیدم گفت: «خانواده بسیار ثروتمندی داشتم و دلم می‌خواست مهریه‌ام با همه متفاوت باشد و در رقابت با دختران فامیل کم نیاورم. اما چندی پس از ازدواج فهمیدم شوهرم پایبند به مسائل اخلاقی نیست، این بود که مهریه‌ام را به اجرا گذاشتم.»


    آن یکی به دلیل علاقه شدید به طبیعت، مهریه‌اش ۱۰ آهوی وحشی بود. دیگری ۲۴ کیلو شمش طلا به اضافه ۱۳۶۴ سکه طلا را به عنوان مهریه‌اش عنوان کرده بود. سرعقد مادربزرگش گفته بود مهریه باید پول نقد باشد این بود که پدرعروس یک میلیارد تومان به مهریه اضافه کرده بود و داماد ابله هم که می‌خواست خودشیرینی‌ کرده باشد و با اتکا به این که مهریه را کی داده، کی گرفته ۱۳۶۴ شاخه گل رز سیاه هم به آن اضافه کرده بود. حالا فکر کنید این مهریه وقتی به اجرا گذاشته شد چه عالمی داشت؟!


    آن یکی می‌گفت: «عاشق سفر به کشورهای مختلف بودم؛ وقتی پسری که در هواپیمایی کار می‌کرد به خواستگاریم آمد مهریه‌ام را سفر به ۱۲۰ کشور خارجی قرار دادم تا از این طریق با او در ماموریت‌های کاریش همراه شوم و مدام در سفر باشم. ولی وقتی او به خاطر هزینه‌های بالا از سفرهای من ممانعت کرد، خواستار جدایی از او شدم و مهریه‌ام را به اجرا گذاشتم. حالا پس از جدایی‌مان او مجبور است، هزینه ماهی یک سفر مرا بپردازد.»


    دیگری تعداد سکه‌های مهریه‌اش مسافت زمین تا کره ماه بود یا به بلندی قله هیمالیا یعنی ۸۰۰۰ کیلومتر سکه. اصلا می‌شود این سکه‌ها را شمرد؟!


    مسخره‌تر از همه دختری بود که مهریه‌اش یک کیلو بال مگس بود! به راستی چقدر برای خودش ارزش قائل شده بود! وقتی از او دلیل این مهریه را پرسیدند گفت: «شوهرم متاهل بود و من مهریه‌ای را انتخاب کردم تا او هیچ وقت نتواند آن را بدهد و در نتیجه نتواند مرا از زندگیش بیرون کند.» هرچه فکر کردم معنی این خوشبختی را نفهمیدم!


    پسری دلبسته دختری با خانواده‌ای مرفه و به ظاهر با ایمان شد، اما پسر از نظر مذهبی بسیار پایین‌تر از دختر بود و اصلا در این مورد هم‌کفو نبودند. دختر هم برای به راه آوردن پسر، مهریه‌اش را این‌طور بیان کرد: «۱۴ سکه طلا به اضافه حفظ قرآن کریم به اضافه ۱۳۳ بار ختم قرآن کریم به اضافه یک سال اقامت در نجف اشرف به اضافه ۱۲۴۰۰۰ شاخه گل لیلیوم.» فکر می‌کنید آخر این ازدواج به کجا انجامید؟ همان شب بله‌برون داماد جا زد! آخر هرچه فکر کرد دید برای پرداخت این مهریه سنگین که دختر طلب کرده بود باید همه کار و زندگیش را رها کند و فقط قرآن بخواند. دیگر چه کسی کار کند و خرج زندگیش را درآورد؟ تازه همان ۱۲۴۰۰۰ شاخه گل هم خودش عالمی داشت که اگر عروس خانم طلب می‌کرد دیگر باید کاسه گدایی دست می‌گرفت و آواره می‌شد! آخر یکی نبود به این عروس خانم بگوید این مهریه واقعا به بازی گرفتن کتاب خدا نبود؟ حتی اگر نیت خوبی هم داشتی، ولی باید توان و کشش طرفت را هم در نظر می‌گرفتی! همان بهتر که از ابتدا به هم خورد.

    volume37_30.jpg


    در گذر دفاتر ثبت ازدواج و طلاق


    دادگاه‌های خانواده پر هستند از به اجرا گذاشتن مهریه‌های عجیب و غریب و کلان. دفتر ازدواج و طلاق‌ها شده محل رفت و آمد عروس و دامادهایی که وقتی جیک جیک مستونشونه یاد روزهای سرد و بی‌روح و زمستونی طلاق نیستند!


    برای پیگیری بیشتر اوضاع مهریه در این روزها که قیمت سکه و طلا اینقدر افزایش داشته سری به چند دفتر ازدواج و طلاق زدم و از آنها تحولات این امر را جویا شدم. مسئول یکی از دفاتر می‌گفت: «با اینکه قیمت سکه و طلا اینقدر بالا رفته، ولی باز هم تعداد زیادی از زوجین مهریه‌های بالا انتخاب می‌کنند. بیشتر حدود ۴۰۰ یا ۵۰۰ سکه به بالا. مردان ابتدا بی‌خیال از هر اتفاقی زیر بار این مهریه‌‌ها می‌روند، در حالیکه با اولین مشکل در دام می‌افتند و دیگر راه چاره‌ای ندارند.»


    سردفتر دیگری می‌گفت: «در بیشتر طلاق‌ها زن مجبور می‌شود مهریه‌اش را ببخشد. کم یا زیاد، به خاطر فقر اقتصادی، بیشتر آقایون زیر بار دادن مهریه نمی‌روند و آنقدر زن را آزار می‌دهند تا از گرفتن مهریه‌اش صرف‌نظر کند. اگر هم مردی از نظر مالی بتواند مهریه زنش را بپردازد با هزار کلک می‌تواند آن را ندهد. مثلا اموالش را به نام دیگران می‌کند. حالا یکی نیست به دخترها وقت ازدواج بگوید این مهریه به چه دردی می‌خورد؟»


    به دفتر دیگری سر زدم. سردفتر می‌گفت: «خیلی از دخترها به این نتیجه رسیده‌اند که مهریه‌های عجیب و غریب و بسیار بالا به دردشان نمی‌خورد و ترجیح می‌دهند سرعقد حتی به یک سکه بسنده کنند، ولی در عوض از آقای داماد حق طلاق، حق مسکن، حق حضانت فرزندان، و همچنین حق خروج از کشور بدون اذن شوهر را بگیرند، البته اگر مردی حاضر به دادن این حق‌ها بشود.»
    حاج آقایی در یک دفتر دیگر می‌گفت: «بیشتر خانواده‌ها در قرار دادن این مهریه‌های باور نکردنی نقش دارند. متاسفانه چشم و هم‌چشمی، جهل و نادانی از اینکه مهریه بالا دخترشان را خوشبخت می‌کند یا ارزش او را بیشتر می‌سازد باعث شده تا خیلی از دخترها مهریه‌های باورنکردنی و نجومی داشته باشند. جالب اینکه وقتی همین زوج‌ها برای طلاق مراجعه می‌کنند باز هم رد پای دخالت و بی‌تدبیری خانواده‌ها به چشم می‌خورد.»


    رنگ و بوی شرع در موضوع مهریه


    برای روشن شدن قضیه این مهریه‌های عجیب و غریب سراغ حاج آقا سیدسعید لواسانی، استاد حوزه و دانشگاه رفتم تا چند و چون این اوضاع را بیشتر از منظر دین بررسی کنیم.


    دخت‌ایران: حکم مهریه‌های نامتعارف از نظر دین چیست؟


    به طورکلی مهریه باید چهار مشخصه داشته باشد تا بتوان بر صحت آن تاکید کرد:
    •    مالیت داشته باشد   
    •    قابل تملک و نقل و انتقال باشد
    •    معلوم و معین باشد
    •    قدرت بر تسلیم و تسلم داشته باشد
    همه این صفات باعث می‌شود تا یک مهریه هم براساس عرف و هم براساس شرع عقلایی باشد. در واقع شرط صحت مهریه عقل سلیم است.


    دخت‌ایران: با این توضیح مهریه‌ای که خارج از محدوده این شروط باشد باعث بطلان عقد می‌شود یا خیر؟


    خیر. مهریه‌هایی که این مشخصات را ندارند، موجب بطلان عقد نمی‌شوند، بلکه این خود مهریه است که باطل می‌شود چون عقلانی نیست. البته خیلی از این مهریه‌ها به عنوان مهریه قابل پذیرش نیستند، ولی به عنوان شرط ضمن عقد پذیرفته می‌شوند و شرط ضمن عقد هم لازم‌الاجراست و داماد موظف به انجام آن است. اما همان شرط را هم عقل و عرف باید بپذیرد.


    دخت‌ایران: چطور یک مهریه باطل می‌شود؟


    مثالی برایتان می‌زنم: برای عقد یک دختر باکره اجازه پدر شرط است. حال اگر این پدر لاابالی و ناقص‌العقل باشد به خودی خود این شرط باطل است. مهریه هم اگر شرط عقلانی نداشته باشد باطل می‌شود. برای مثال همان یک کیلو بال مگس.


    دخت‌ایران: اگر کسی اعضای بدن مرد را مهریه خود قرار دهد چه حکمی دارد؟


    در این موارد اگر نیت و مقصود فرد از انتخاب این مهریه دیه آن عضو از بدن مرد باشد آن هم در صورتی که قید شود (مثلا دیه به قدر ۵ شتر) صحیح است ولی اگر نیت و قصد خود عضو بدن وی باشد به خودی خود باطل می‌شود. در هر صورت خود عقد باطل نیست بلکه شروط ضمن عقد یا مهریه در صورت عقلایی و عرف نبودن باطل می‌شوند.


    دخت‌ایران: پس حکم پسری که دارایی چندانی ندارد و با علم بر این زیر بار مهریه‌های سنگین می‌رود چه می‌شود؟


    اگر از ابتدا نیت و قصد آن مرد بر ندادن مهریه و فریب زن باشد وی معصیت کرده و این کار گناه است ولی اگر قصد دادن آن را داشته باشد ولی بگوید حالا ندارم و هروقت که داشته باشم می‌دهم مشکلی ندارد. همانند اینکه انسان خانه‌ای را معامله کند با شرط اینکه به مرور پولش را بدهد که در این صورت معامله صحیح است و از نظر شرعی مشکلی ندارد.


    دخت‌ایران: نگاه ائمه به مهریه چطور بوده است؟


    این را در قالب چند روایت برایتان بازگو می‌کنم. حضرت رسول اکرم (ص) می‌فرمایند: بهترین زنان شما کسی است که مهریه‌اش کمتر باشد. حضرت امام صادق (ع) می‌فرمایند: کسی که مهریه‌ای برای زنی قرار دهد و قصدش این باشد که به او ندهد او همانند دزد است. همچنین امام علی (ع) می‌فرمایند: مهریه زن‌ها را سنگین نگیرید که موجب کدورت و دشمنی است. و نیز در قرآن آمده «مهر همسر حضرت موسی این بود که چند سال برای پدرش حضرت شعیب شبانی کند.» یا اینکه پیامبر مهر زنی را یاد دادن قرآن قرار داد. در هر صورت باید توجه داشت که در قرار دادن هر مهریه‌ای باید منفعتی متصور باشد. مهریه دختر پیامبر حضرت زهرا (س) پانصد درهم بود که هر درهم معادل یک مثقال طلاست.

    volume37_31.jpg
    روحت را چند می‌فروشی؟


    آسیب‌شناسان بر این باورند که با توجه به نوع و میزان مهریه‌های نامتعارف، این نوع مهریه‌ها بیانگر فاصله گرفتن از باورهای ارزشی، معیارهای دینی و حتی موازین ملی و فرهنگی است. هرچند مهریه عاملی برای اتکا به نفس زنان و امنیت اقتصادی آنهاست ولی همین مهریه وقتی که نامتناسب با عرف یا خیلی بالا قرارداده می‌شود عاملی برای سوءظن طرف مقابل می‌گردد و از همان ابتدا پایه تردید و بدبینی و انرژی منفی در زندگی مشترک را می‌گذارد. درضمن این نوع مهریه‌ها نشان‌دهنده بی‌اعتمادی زن و شوهر به یکدیگر و سطح فکر پایین است. انتخاب مهریه‌های عجیب و دست نیافتنی نه می‌تواند شخصیت خانوادگی به دختری بدهد، نه او را از داشتن هنر و بصیرت در زندگی مشترک بی‌نیاز می‌سازد، نه ناراحتی‌های روانی را التیام می‌بخشد و نه حتی شوهر بد را سر به راه می‌کند. تنها چیزی که در روز ناخوشی می‌ماند مهریه‌ای است که یا باید همه آن را ببخشد یا از بخشی از آن صرف‌نظر کرد. هرچند مهریه برای زن عاملی ضروری و دست‌مایه‌ای برای روز مباداست ولی باید در نظر داشت چیزی که قراردادش بر مبنای آرامش بیشتر زن است از او کسب آرامش نکند.


    خلاصه اینکه روح خود را قیمت نگذارید که خوشبختی پشت دیوار این سکه‌ها نیست! می‌شود با تکیه بر ایمان و صبر و گذشت حتی با کمترین مهریه، بیشترین خوشبختی را داشت. آنطور که سعدی شیراز گفته است:


    تهی پای رفتن به از کفش تنگ        بلای سفر به که در خانه جنگ
    چو طوطی کلاغش بود همنفس        غنیمت شمارد خلاص از قفس
    کسی برگرفت از جهان کام دل        که یکدل بود  با وی آرام  دل
     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷