1751
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سودابه قیصری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1751
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    ستاره‌پروری زنان بازیگر و تمجید از زیبایی ساختگی آنان، باعث افزایش بیش از اندازه جراحی‌های صورت و بدن برای شبیه شدن به ستاره‌های هالیودی است...


    دنیای مدرن، میل به قهرمان‌پروری و ستاره‌شدن را بیش از گذشته در بین افراد جامعه ایجاد کرده‌است. استفاده ابزاری از زنان در سینما و تبلیغات، موج گسترده‌ای از زنان جوانی که خواهان ورود به عرصه بازیگری و سینما هستند را به سمت کلاس‌های بازیگری، جراحی‌های زیبایی و تلاش برای احراز نقش حاشیه‌ای در فیلم‌ها موجب شده‌است.


    بازیگری؛ میل به ستاره شدن


    زمانی که هنرمندان سینما و خوانندگان به عنوان سوپراستار‌ها در جامعه معرفی شوند، ناخودآگاه الگوبرداری از شیوه رفتاری و موفقیت آنان آغاز می‌شود. در این میان زنان به دلیل کمبود فرصت برای بروز خود و توانایی‌های خود از بدن و زیبایی چهره استفاده می‌کنند و در تلاش هستند از این طریق موفقیت و مشهور شدن سریع خود را به دست آورند. بازیگری برای اغلب جوانان یک آرزو و هدف است که به دنبال خود موفقیت‌های مالی، شغلی و زندگی شخصی را به همراه دارد. تبلیغات یک جانبه از زندگی بازیگران و آسان جلوه دادن بازیگر شدن و مطرح شدن در عرصه سینما، توهم بازیگر شدن به واسطه چند دوره آموزش بازیگری را در بین جوانان و زنان جوان موجب شده است.


    در کلاس‌های بازیگری چه خبر است؟


    کلاس‌های بازیگری در دهه اخیر رشد قارچ‌گونه‌ای داشته‌اند و به دلیل استقبال بالا و ثبت نام در لیست رزو، تداوم و رشد یافته‌اند. در کلاس‌های بازیگری عموما مبانی بازیگری و نه اصول و فنون تجربی و کابردی آموزش داده می‌شود و با توجه به شهریه بالا، مصاحبه شفاهی و تست اولیه، زمان زیادی نیز از هنرجویان گرفته می‌شود. تبلیغات و وعده جذب در سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی که در بسیاری از کلاس‌های بازیگری داده می‌شود، کاذب و ایده‌آل‌بینانه است. حتی در سینمای پرتولیدی مانند هالیود و بالیود، تعداد بازیگران معروف و موفق محدود است و به عبارتی گروه بازیگران هسته‌ای همواره از نفوذ و قدرت خود در جذب بازیگران جدید یا کسب نقش‌های مهم استفاده می‌کنند. چه در سینمای داخلی و چه سینمای خارج از ایران، عرصه بازیگری و ورود به دنیای سینما تنها با آموزش نیست، بلکه همراه آن نیازمند رابطه و پذیرش در دنیای بازیگران طلایه‌دار است. به طور کلی با اندکی دقت در روابط بین بازیگران معروف، به رابطه مستقیم آنان با بازیگران مطرح قدیمی یا کارگردانان و تهیه‌کنندگان می‌توان پی‌برد. به عبارت دیگر، هنر سینما هنوز هاله نفوذناپذیر خود را حفظ کرده است و شناسایی استعدادهای تازه به واسطه یک اتفاق یا پشتکار بیش از اندازه فرد برای برقراری ارتباط با تولیدکنندگان عرصه هنر سینما است.


    بازیگری همانند بسیاری از حرفه‌های دیگر، یک شغل محسوب می‌شود و با توجه به محدودیت فرصت شغلی، نمی‌توان به جذب همه هنروران در آموزشگاه‌های آزاد یا در تحصیلات آکادمیک در دنیای سینمای کشور امیدوار بود.


    کلاس‌های بازیگری با استفاده از نام بازیگران معروف و حضور آنان در یک یا دو جلسه از دوره‌های آموزشی به جذب بیشتر و مشتاقانه‌تر هنرجویان کمک می‌کنند و هنرجویان نیز تصور می‌کنند با گذراندن چند دوره بازیگری درهای موفقیت و پیشنهادهای مکرر به روی آنان گشوده خواهدشد، اما واقعیت با رویای پیش‌ساخته و القاشده به آنان تفاوت بسیاری دارد.

     

    volume40_6.jpg


    زنان، عروسک نمایشی!


    احترام به حقوق زن و ایجاد فرصت برابر در عرصه اجتماع به یکی از شعارهای تکراری و بی‌محتوای جهانیان تبدیل شده است؛ در حالی که استثمار زنان تنها صورت خود را از دست داده‌است و محتوای استعمار جنسی و جسمی به قوت خویش باقی است. البته شایان ذکر است که زنان نیز در این راه با همکاری داوطلبانه و مشتاقانه به این روند دامن می‌زنند.


    انتخاب زن سال در جهان (میس ورد)، قدردانی از زنان بازیگر و خواننده به معنای احترام به حقوق زنان نیست، بلکه تقدیر از زنانی است که بیش از سایر زنان با اهداف سنت ستمگرانه استثمار مردسالارانه همراه بوده‌اند.


    ستاره‌پروری زنان بازیگر و تمجید از زیبایی ساختگی آنان، موجب شده‌است که با افزایش بیش از اندازه جراحی‌های صورت و بدن برای شبیه شدن به ستاره‌های هالیودی مواجه شویم. بازیگران زن ایران نیز در این مقوله از بازیگران زن بی‌حجاب غربی دست کمی ندارند و البته قهارانه‌تر توانسته‌اند با حفظ حجاب صوری با رواج مدهای گونان و تبدیل به یک سبک زندگی در بین زنان ایرانی مبدل شوند. از سوی دیگر تفاوت در پوشش و آرایش زنان بازیگر در دنیای سینما و در زندگی واقعی، پارادوکسی برای زنان تبعه این سبک زندگی و شغلی را موجب شده و خود نوعی بی‌هنجاری را ایجاد کرده‌است.


    کلاس‌های بازیگری با ترویج رفتار آزاد و بدون خجالت که لازمه کار بازیگری تعریف می‌کنند، تشکیل گروه‌های بی‌هدف و تلقین رویای مشهورشدن در فیلم‌های پرفروش تنها به هرز رفتن وقت و استعداد جوانی گروهی از جوانان مشتاق و مسخ‌شده ختم می‌شوند.


    از رویا تا واقعیت!


    هزینه کلاس‌های بازیگری بین ۱ تا ۴ میلیون تومان است که زمانی بین یک ماه و نیم تا ۵ ماه را در برمی‌گیرد. بیشتر هنرجویان و افرد داوطلب شرکت در دوره‌ها را زنان شکیل می‌دهند و بعد از آن به دنبال زیباترشدن و متمایز ساختن خود از دیگران هستند. آسان‌ترین شیوه تمایز، شبیه‌تر کردن هرچه بیشتر خود به بازیگران زن غربی و ایرانی است. درگیری ذهنی برای زیباترشدن و کسب فرصت مهم به واسطه زیبایی ظاهری هم به کاهش اعتماد به نفس آنان و هم از سوی دیگر به تلف شدن وقت آنان در دوره‌های متوالی مقدماتی و پیشرفته بازیگری می‌انجامد.


    شیوع روابط خارج از عرف، رفتارهای خارج از اخلاق، تغییر در شیوه آرایش و پوشش، تغییر در تعاملات با دوستان و آشنایان، تلاش برای عضویت در گروه‌ها و پاتوق‌های هنرمندان، رفتار غیرمعمول برای نشان دادن تمایز خود با دیگران، الگوبرداری از ستاره‌های غربی به خصوص در میان زنان، افزایش جراحی‌های زیبایی و پروتز اندام‌های بدن، تمایل به شرکت در کلاس‌های رقص و باله، افزایش هزینه‌های کلاس‌ها و تفریحات با گروه‌های جدید که بار مضاعفی بر هزینه‌های خانوار است، طولانی شدن بی‌مسئولیتی و رویاپردازی جوانان، توهم خوشبختی در همانند شدن با بازیگران غربی داخلی و... از پیامدهای مهم رفتاری و اجتماعی کلاس‌های بازیگری برای هنرجویان است.


    با نگاهی صوری و نه حتی عمیق به بازیگران جوان مطرح در ایران درمی‌یابیم که بیش از ۹۰ درصد آنان به واسطه حضور اقوام یا بستگان خود به دنیای بازیگری راه یافته‌اند و درصد کمی از آنان تحصیلات مرتبط با بازیگری و سینما دارند. تعداد کمی از بازیگران موفق مانند بهرام رادان که باز هم در مقایسه با دیگرانی که به واسطه فامیلی به سینما راه یافته‌اند، فیلم‌های محدودی در پرونده کاری خود دارند زیرا تدوام حضور در عرصه بازیگری علاوه بر استعداد بالا و ایفای مناسب نقش، به پیوندهای شبکه‌ای نیز مربوط است.


    کلاس‌های بازیگری نیز همانند کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی (یک ماهه انگلیسی صحبت کنید!)، کلاس‌های آموزش موسیقی، خیاطی، آرایشگری و... در سال‌های اخیر رشد زیادی یافته‌اند و شتاب‌زدگی جوانان برای کسب موفقیت و معروف شدن تمایل به ثبت نام در این کلاس‌ها را افزایش داده است اما آنچه واقعیت دارد، این است که با گذراندن چند دوره کلاس، شانسی برای ورود به عرصه بازیگری برای افراد ایجاد نمی‌شود. باور به بازیگر شدن در این کلاس‌ها همانند آن است که فرد بعد از چند دوره گذراندن کلاس نقاشی توقع داشته باشد همانند استاد فرشچیان معروف و توانمند شود یا با گذراندن و صرف هزینه بسیار استاد مسلم آواز، بازیگری، موسیقی و... تلاش و ممارست بعد از شناخت درست استعدادها و توانایی‌ها، شرط لازم و ضروری برای موفقیت در هر حرفه‌ای است و نباید به واسطه تبیلغاتی که سود اقتصادی برایشان بیش از هر چیز دیگر اهمیت دارد، تمام توان، استعداد، هزینه و اهداف خود را از بین برد.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷