1982
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. یسرا مرادی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1982
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران، وزارت ورزش و جوانان و سازمان بهزیستی از جمله نهادهای ارائه مجوز هستند.

     

    در قرنی که زندگی می‌کنیم شیوع مشکلات روانی به قدری بالاست که شماری از متخصصان بهداشت روانی قرن حاضر را قرن گرسنگی عصبی نامیده‌اند. از  این‌رو است که وظیفه مشاوران و روانشناسان به عنوان یاری‌دهنده در این وضعیت سنگین‌تر شده است.


    آمار تاسیس مراکز مشاوره و روانشناسی در ایران رو به افزایش است، اما هنوز فاصله بسیاری تا استانداردهای جهانی داریم. به گفته رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور هم‌اکنون ۶هزارو ۵۰۰ روانشناس در کشور وجود دارد، اما نیاز کشور با توجه به افزایش شمار شهرنشینی ۱۷هزار روانشناس است.


    سازمان نظام روانشناسی و مشاوره ایران یکی از ارگان‌های اصلی صدور مجوز تاسیس مراکز مشاوره است؛ این سازمان برای افراد دارای مدرک کارشناسی‌ارشد و بالاتر رشته مشاوره و روانشناسی بالینی طی شرایط خاصی مجوز صادر می‌کند. قاسم نوذری روانشناس می‌گوید: «برای گرفتن مجوز، علاوه بر داشتن تحصیلات تکمیلی، به  ۵ سال سابقه همکاری با سازمان روانشناسی و مشاوره و موفقیت در مصاحبه تخصصی در زمینه کاری نیاز است.»


    محمود کریمی که تحصیلات دوره کارشناسی او در رشته علوم تربیتی بوده می‌گوید: «باید دوره‌های خاصی را گذراند و پس از آن هم در صورت داشتن مدرک کارشناسی غیرمرتبط در آزمون کتبی شرکت کرد؛ در صورت قبولی در آن آزمون است که وارد مصاحبه و روند اخذ مجوز می‌شوید.» کریمی اضافه می‌کند که برای تمدید پروانه کار، هر دو سال یکبار بایستی اقدام کرد. ضمن اینکه مکان و نوع محل کار هم تاثیر بالایی در روند اخذ مجوز دارد، چراکه تا تایید نشدن مکان مرکز، مجوز صادر نخواهد شد.


    وزارت ورزش و جوانان هم از جمله سازمان‌هایی است که برای تاسیس مرکز مشاوره مجوز صادر می‌کند. مسعود امینی مدیرکل دفتر ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان از راه‌اندازی سامانه الکترونیکی صدور مجوز مراکز مشاوه ازدواج و خانواده در اسفند ۱۳۹۱ خبر داد. وی از استقبال بالای این سامانه خبر داد و افزود شرایط ثبت‌نام‌کنندگان برای دریافت مجوز مرکز مشاوره از این سازمان داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی‌ارشد و بالاتر در رشته مشاوره و روانشناسی است. همچنین داشتن سن ۳۵ سال و متاهل بودن را هم به شرایط فوق اضافه نمود.


    مسعود امینی از ارزیابی سالانه این افراد در مراکز مشاوره آنان خبر داد و تصریح کرد: «یکی از دغدغه‌های راه‌اندازی مرکز مشاوره مجوزدار، تعریف الگوی ایرانی اسلامی و شیوه نظارت بر این مراکز است.» سازمان بهزیستی کشور هم نهاد دیگری است که به مشاوران و روانشناسان اجازه تاسیس مراکز مشاوره می‌دهد. این سازمان مجوز مراکز مشاوره را در سه سطح خانه‌های سلامت و روان، مراکز مشاوره عمومی و مراکز مشاوره تخصصی صادر می‌کند. خانه‌های سلامت و روان برای مناطق محروم و مناطقی با جمعیت کمتر از دویست هزار نفر توسط فارغ‌التحصیلان رشته‌های روانشناسی بالینی و مشاوره تاسیس و تحت نظارت بهزیستی می‌باشد.

     

    volume41_21.jpg


    این سازمان همچنین در سال ۱۳۷۱ به تاسیس مرکز مشاوره تلفنی در تهران پرداخت که با توجه به استقبالی که از آن شد در مراکز استان‌ها هم مورد استقبال قرار گرفت. سازمان بهزیستی همچنین نخستین ارگانی بود که به تاسیس مشاوره تحت وب پرداخت که در فضایی مجازی برای عموم مردم به مشاوره عمومی و تخصصی می‌پردازد.


    مجوز مرکز مشاوره از سوی هر کدام از این نهادها که باشد همان نهاد مسئول پیگیری و نظارت بر آن مرکز خواهد بود. مریم احمدی از کارمندان یکی از مراکز مشاوره می‌گوید: «نظارت آنچنانی وجود ندارد. معمولا پس از دریافت مجوز و تمدید دوسالانه آن کاری با مرکز ندارند.»


    قاسم نوذری، روانشناس، هم می‌گوید: «تا به حال نظارت خاصی وجود نداشته است، مگر اینکه تخلفی صورت گیرد و یا شکایتی از مرکز صورت گیرد. در این صورت است که پیگیری و احتمالا جریمه می‌کنند. حتی ممکن است پروانه کار را هم باطل کنند.» وی که چندین سال سابقه حضور در انجمن روانشناسی ایران را دارد می‌گوید که امیدوار است که سرکشی و بازرسی در آینده منظم صورت بگیرد.


    محمود کریمی، مشاور، ضمن بیان مشکلات حوزه کاری خود، به عدم نظارت کافی بر دادن مجوزها و سلیقه‌ای عمل کردن نهادهای گوناگون اشاره می‌کند و معتقد است این موضوع باعث عدم یکپارچکی در این حوزه است و باعث ناهماهنگی و سو استفاده در این حوزه می‌شود. وی همچنین به نقش بیمه‌ها اشاره کرده و اضافه می‌کند: «از آنجا که خدمات مشاوره و روانشناسی در ایران تحت پوشش بیمه‌ نیست، عده زیادی از مردم به راحتی نمی‌توانند از این خدمات بهره بگیرند.»


    مریم احمدی نیز به فرهنگ عمومی جامعه اشاره کرده و می‌گوید: «در جامعه ما مشاور هنوز به عنوان یک حلال مشکلات است، در حالی که مشاور می‌تواند به به‌سازی زندگی کمک کند و در افزایش قابلیت‌های یک زندگی موثر باشد.» او اضافه می‌کند: «همان مثال یاد دادن ماهی‌گیری است. اگر به فرد شیوه بهتر زیستن را بیاموزید، مشکلات کمتری هم در آینده پیش‌روی فرد قرار خواهد گرفت.»


    به نظر می‌رسد این روزها اهمیت بازرسی و نظارت بر مراکز مشاوره بیش از دادن مجوز تاسیس آنها باشد، مجوزهایی که از طریق نهادهای گوناگون صادر می‌شوند و پس از صدور نظارت دقیقی بر آنها نیست.


    امید است با تاسیس نهادی ناظر یا سازماندهی نهادهای مذکور به این چندگانگی در حوزه مراکز مشاوره پایان داده شود. همچنین با زیر پوشش رفتن تعرفه‌ها توسط بیمه‌ها قدم بزرگی در همه‌گیرتر شدن خدمات این مراکز به مردم برداشته شود که شاید همین اقدام بتواند سرآغاز تغییری در نگاه عمومی جامعه نسبت به این مراکز مشاوره باشد.
     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. man
        ۰۱ اردیبهشت ۹۲
        ۲۲:۰۰
     1.  
      آفرین خوب بود. کاش کمی بیشتر به مراحل صدور مجوز و شرایط دفتر کار می پرداختید.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷