7795
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ماندانا ملاعلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۱۶)
      تعداد بازدید: 7795
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    شیوه مجازی و تلفنی این مزیت را دارند که مرزها و فاصله‌های جغرافیایی را مرتفع می‌سازد.


    اگر دچار خشونت خانگی شده و یا حتی در خانه حبس شده باشید با دسترسی به تلفن و رایانه و اینترنت می‌توانید از خدمات مشاوره رایگان سازمان بهزیستی بهرهمند شوید. البته مراکز خصوصی هم هستند که خدمات رایگان، ارزان یا با قیمت مناسب ارائه می‌دهند، اما به گفته مدیرکل دفتر مشاوره و امور روانشناسی سازمان بهزیستی هنوز نظارت جامع و کاملی بر آنها اعمال نمی‌شود.


    اگر در محل زندگی‌تان دسترسی به این مراکز نداشته باشید، این نوع از خدمات به شما کمک می‌کند که مسافت طولانی را طی نکنید، اما توصیه ما این است که از مراکز معتبر استفاده کنید. امروزه گسترش وسایل ارتباط جمعی از یک سو و پیچیدگی روابط اجتماعی از سوی دیگر ضرورت استفاده از سایر شیوه‌های مشاوره از جمله مشاوره اینترنتی را ایجاب کرده است.


    ارزان بودن، ناشناخته ماندن، صرفه‌جویی زمانی و قابلیت دسترسی در هر جایی که رایانه‌ای وجود داشته باشد از جمله دلایلی است که سبب استقبال مردم از خدمات مشاوره مجازی می‌شود. ۴ سالی می‌شود که سازمان بهزیستی این مراکز را راه‌اندازی کرده است، اگرچه خیلی پیش از این صدای مشاور نیز راه‌اندازی شده بود.


    روانشناسانی آن سوی خطوط


    اولین خط تلفن در ایران با نام «صدای مشاور» در سال ۱۳۷۲ در سازمان بهزیستی استان تهران دایر گردید. به گفته آرزو زکایی‌فر، مدیرکل دفتر مشاوره و امور روانشناسی سازمان بهزیستی، در حال حاضر پوشش صدای مشاور تمامی استان‌های کشور را شامل می‌شود و در تمامی روستاها و مناطقی که زیرساخت‌های فنی وجود داشته باشد این خدمات دایر است.


    خدمات مشاوره تلفنی از نظر هدف و روش‌ها بسیار متنوع است. برخی خطوط جنبه تخصصی دارند. بعضی خاص یک گروه هستند. مانند اعتیاد، خودکشی، ترس و کودک‌آزاری. برخی دیگر به راهنمایی تلفنی محدود نمی‌شود و در واقع اولین مرحله درمان و آماده کردن تماس‌‌گیرنده برای حضور در مراکز مشاوره است.


    این مراکز با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، کمک به تماس‌گیرنده برای شناخت مشکل، بررسی و تجزیه و تحلیل آن و همچنین تصمیم‌گیری و انتخاب راه‌‌حل‌های مناسب به تماس‌گیرندگان خدمات خود را ارائه می‌دهند. همچنین کمک به تماس‌گیرنده برای شناخت توانایی‌ها، پذیرش و تغییر واقعیت‌ها و کاهش، یا رفع مشکلات و کمک‌های اضطرارای از دیگر اهداف صدای مشاور است.


    زکایی‌فر در بیان مزایای این نوع مشاوره به سهولت طرح مشکل از طرف تماس‌گیرنده و ناشناخته ماندن مشاور که با کد شناسایی می‌شود و مشاوره‌گیرنده که هرگز چهره‌اش دیده نمی‌شود اشاره می‌کند و می‌افزاید: «شیوه مجازی و تلفنی هر دو این مزیت را دارند. به علاوه در این دو شیوه مرزها و فاصله‌های جغرافیایی مرتفع می‌شود.»


    نوجوانان که گاهی درخواست از دیگران را نوعی تهدید به عزت‌نفس خود تلقی می‌کنند، افراد منزوی و گوشه‌گیر، افراد مستأصل و درمانده که به دلیل تجربه یک ضربه روانی ناگهانی تعادل روانی‌شان بهم ریخته است و افرادی که به دلیل نگرش‌های خاص و ترس از انگ خوردن نمی‌توانند مراجعه حضوری داشته باشند می‌توانند از خدمات این نوع مشاوره بهره‌مند شوند.


    مشاوره تلفنی و مجازی شیوه‌ای است که فرد بدون تجربه روش‌هایی مانند تعیین وقت قبلی، قرار گرفتن در لیست انتظار، فاش کردن اطلاعات شخصی، که در صورت مراجعه به یک مرکز الزاما تجربه می‌کند، کمک لازم را دریافت می‌کند.

     

    volume41_24.png


    مشکلات


    مدیرکل مشاوره و امور روانشناسی بهزیستی با اشاره به برخی از مشکلات این نوع مشاوره می‌گوید: «گذرا بودن ارتباط و فقدان تداوم، و ممکن نبودن عکس‌العمل سریع در شیوه مجازی و سختی بسیار برای ارتباط دوباره برقرار کردن با یک کد مشاور خاص در تماس صدای مشاور از مشکلات این شیوه‌هاست که از اثرگذاری آن می‌کاهد. البته در ارتباط مجازی مشکل ارتباط با یک مشاور خاص حل شده است، اما همچنان امکان پیگیری برای مشاور وجود ندارد. همچنین فقدان نشانه‌های دیداری و غیرکلامی برای بسیاری از مشاوران کار را مشکل می‌کند. مشاوره تلفنی اساسا بر مهارت‌ ارتباط کلامی و مهار‌ت‌های مکالمه‌ای متکی است. مهارت‌های گوش دادن فعال و رفتارهای ارتباطی مؤثر و مهارت‌های کلامی پیشرفته در مشاوره تلفنی بسیار اساسی و مهم هستند.»


    مشاوره مجازی


    از سایت‌های همسریابی گرفته تا مجلات اینترنتی سرگرم‌کننده و سایت‌های کاملا غیرجدی، و حتی سایت‌های رسمی سازمانی، بخشی را می‌توان یافت که در آن انواع خدمات مشاوره ارائه می‌شود. اما همه این مراکز دارای گواهی و مجوز برای این کار نیستند و بعضا ممکن است اطلاعات گمراه‌کننده و مبتنی بر تجربیات صرفا شخصی را در اختیار مخاطبین خود قرار دهند. این درحالی است که طبق قانون تنها متولیان صدور مجوز برای این نوع فعالیت‌ها دو دستگاه وزارت امور ورزش و جوانان و سازمان بهزیستی هستند.


    هم‌اکنون در دنیا برای بهترین بهره‌گیری از این شیوه مشاوره از طرق گوناگونی از طریق ویدئوکنفرانس، اتاق گفت‌وگو و پست‌الکترونیکی‌ با روانشناسان متخصص ارتباط برقرار می‌کنند.


    مهشید مرادی، کارشناس دفتر مشاوره و خدمات روانشناختی معاونت پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در گزارشی که از این شیوه مشاوره ارائه کرده، آورده است: «افرادی که مشاوره اینترنتی را انتخاب می‌کنند تمایل به ارائه مسائلی دارند که راه‌حل‌های کوتاه‌مدت دارد. مشکلاتی که در مشاوره اینترنتی بیشتر به چشم می‌خورد عبارتند از: ارتباطات خانوادگی، مشکلات ارتباطی مسائل خانوادگی، مسائل جنسی، سازگاری با ناتوانی جسمی، تعارض بین والد و فرزند، طلاق، اختلالات تغذیه و…» وی معایب این نوع مشاوره را دسترسی نداشتن تمام آحاد مردم از جمله شهرستان‌های کوچک به دستگاه رایانه و اینترنت دانسته و می‌گوید: «فقط کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند که حداقل اطلاعاتی در زمینه استفاده از کامپیوتر و اینترنت داشته باشند. درضمن فرد نمی‌تواند بلافاصله پس از طرح سوال پاسخ خود را دریافت کند و باید مدتی (معمولا ۴۸ ساعت بعد) منتظر بماند. طبیعتا این نوع درمان اینترنتی برای افرادی که دچار بحران جدی هستند مناسب نیست.»


    درمان اینترنتی تکنیک جدیدی است و فرد باید ریسک‌های آن را بپذیرد و نمی‌تواند جایگزین مشاوره حضوری شود. فرد باید مهارت نوشتاری در بیان مطالب خود را داشته باشد. اگر فردی علاقه به نوشتن ندارد یا خلاصه می‌نویسد مشاوره اینترنتی نمی‌تواند برایش خیلی مفید باشد. در این نوع مشاوره، فرد باید علاقمند به ابراز اطلاعات خود به مشاور باشد، یعنی در مورد خود احساسات و افکارش اطلاعات درستی به مشاور بدهد، در غیر این صورت به خودش صدمه می‌زند. اگر فرد شرایط پیچیده یا مشکل‌ بسیار جدی داشته باشد، درمان اینترنتی می‌تواند فقط به عنوان یک راه‌حل کوتاه‌مدت گزینه مناسبی باشد.


    چشم‌انداز آینده


    مدیرکل دفتر مشاوره و امور رونشناسی سازمان بهزیستی در مورد برنامه‌های آینده‌ای که مشاوره تلفنی و مجازی در دسترس خواهد داد و سبب گسترش آن خواهد شد می‌گوید: «این شیوه با توجه به مشکلات ترافیکی شهرهای بزرگ و وجود اقشار کم‌درآمد در روستاهای دورافتاده خدمات مشاوره را در کل کشور گسترده می‌سازد و با توافق‌هایی که با سازمان مخابرات صورت گرفته حتی هزینه این مکالمات از مکالمات عادی نیز کمتر است و مترصدیم که بخشی از آن را نیز خود بهزیستی بر عهده بگیرد.» وی مزیت دیگر این شیوه‌ها را استفاده معلولان و سالمندان کم‌توان از این خدمات می‌داند و می‌افزاید: «یکی از مشکلات ما در سال گذشته حجم بالای تماس‌ها و کمبود مشاوران پاسخگو بوده است و با پیش‌بینی اعتبار لازم در سال جاری با افزایش تعداد مشاوران صدای مشاور فعالیت خود را گسترش می‌دهد و این افزایش ظرفیت با تحلیل عملکرد دفاتر صدای مشاور استان‌ها صورت می‌گیرد. به نحوی که بین ۲ تا ۱۰ نفر در هر منطقه مشغول فعالیت باشند.»


    زکایی‌فر می‌افزاید: «مشاوره غیرحضوری نسبت به مشاوره حضوری در سال گذشته از رشد بیشتری برخوردار بوده است. بیشتر سوالات مشترک شامل راهنمایی در مورد مسائل جنسی بین زوجین بوده است و مراجعان صدای مشاور عمدتا مسائلی در مورد کودکان و نوجوانان و مشکلات بین فردی و مشاوره‌های پیش از ازدواج را مطرح می‌کرده‌اند.»


    پیش‌بینی می‌شود با فرهنگ‌سازی مناسب برای شیوه‌های نوین مشاوره هر روز استقبال از این شیوه‌ها خصوصا نزد جوانان و اقشار تحصیل‌کرده بیشتر شود. با مراجعه به آدرس moshaver.behzisti.ir می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد انواع خدمات مشاوره‌ای سازمان بهزیستی اعم از دولتی یا خصوصی و حضوری، تلفنی یا اینترنتی به دست آورید.
     


    16 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ۲۲ شهریور ۹۲
        ۰۲:۰۹
     1.  
      ba salam.man ye barname rizi mikham baraye ghbuli dar reshteye pezzeshki.miangine motalee dar ruz v har chize dg ke lazmemee begin.mamnunam
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام پسری دارم ۶ ساله بعد از گذشت دوماه ازسال برای رفتن به پیش دبستانی وکلاس ژیمناستیک و نقاشی امتناع می کند وبه هرطریقی او را روانه می کنیم ولی دیگر خیلی گریه می کند ومی گوید که چرا برادرش به کلاس نمی رود ودرخانه است برادرش ۴ ساله است لطفا مرا دراین امر یاری کنید متشکرم
      
     0
      
     0
     1.  
      ba salam man ۳۱ sale va mojaradam moteasefane hanoz natonestam farde morede alaghamo entekhab konam va inam midonam k in mio a zafe shenakhti az khodam hast lotfan mano rahnamee konin ..chetor mitonam khodamo va khastehamo beshnasam mamnonnnm
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ندا
        ۲۹ بهمن ۹۲
        ۱۴:۱۵
     1.  
      سلام.بعد از ۲۰ سال زندگی متوجه خیانت شوهرم شدم البته در حد پیامک های عاشقانه .روابط در چه حد بوده نمی ذانم اما الان به گفته خودش پشیمان است ولی اعتماد من صفر است وهمش مشغول نفرین اون زن وشوهرم هستم .کمکم کنید خاطرات گذشته ام را فراموش کنم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یه بانو
        ۰۶ اسفند ۹۲
        ۲۳:۴۷
     1.  
      سلام ندابانو منم مثل شمام درسته اعتمادم صفرشدامابخاطر بچه های گلم دوباره اعتمادکردمو سعی کردم همه چیوازنوبسازم ویکم تونستم درضمن هی توسرهمسرت نکوب که توفلانی توبیساری موفق باشی
      
     0
      
     0
     1.  
      شناخت شما نسبت به همسرتان آسیب دیده و شوک شده اید. توصیه و نصیحت مشکل شما را حل نخاهد کرد. باید شناخت شما بازسازی شود که مستلزم اقلا شش جلسه مداوم شناخت درمانی است. با روانشناس مجربی تماس بگیرید که حد الامکان خیلی جوان و یا مجرد نباشد تا بتواند به شما کمک کند. با تشکر
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ماندانا
        ۲۱ شهریور ۹۳
        ۲۲:۵۴
     1.  
      سلام احتمال دارد شما مهارتهای ارتباطی کافی برای حسن ارتباط با دیگران نداشته باشید و این نیز دلایل مختلفی دارد. یک مشاور خانواده توانا میتواند به شما در این راه کمک کند. موفق باشید.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام مشاوره خانواده ،ازدواج حضوری رایگان هم دارید؟ ممنون میشم راهنماییم کنید. با تشکر از همفکری و دلسوزی شما عزیزان
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام خسته نباشید، شوهر من بینهایت مرد خوب ، متمدن و پایبندبه اصول اخلاقیه . فقط یه مشکلی داره که نمیتونه به کسی نه بگه به همین دلیل یکی از همکاراش و خانواده ش که متاسفانه مسئول مستقیمش هم هست به راحتی ازش سو استفاده میکنند حتی کارهای شخصیشم شوهرمن انجام میده هر راهی روکه بلد بودم رفتم اماجواب نمیده و این مسئله خیلی رو زندگیمون تاثیر منفی گذاشته، اصلا حاضر نیست اشتباهشو قبول کنه و به خاطر آرامش من و زندگیمون از این کارها که واقعا از نظرمن شخصیت خودشو زیر سوال میبره و به اون شخص اجازه هر کاری رو میده دست برداره لطفا راهنمائیم کنید . با تشکر
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام من مشکلم خیلى بزرگه ولى خلاصش اینه که اصلا ارامش فکری ندارم.. از محیطى که توشم بدم میاد.همش تشنج دعوا بد گویی دارم خفه میشم.من تو خانواده ارومى بزرگ شدم که بهم احترام میزاشتیم.خلاصه ارامش بود.اما حالا نه فقط میخوام اینجا نباشم.من با خانواده شوهرم مجبورم ۲سال زندگی کنم به خاطرکار شوهرم.چه جور بى تفاوت بشم.دیگه داغون شدم.اصلا هم فرهنگامون شبیه نیست.اینم بگم من با شوهرم مشکلى ندارم.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام من مشکلم خیلى بزرگه ولى خلاصش اینه که اصلا ارامش فکری ندارم.. از محیطى که توشم بدم میاد.همش تشنج دعوا بد گویی دارم خفه میشم.من تو خانواده ارومى بزرگ شدم که بهم احترام میزاشتیم.خلاصه ارامش بود.اما حالا نه فقط میخوام اینجا نباشم.من با خانواده شوهرم مجبورم ۲سال زندگی کنم به خاطرکار شوهرم.چه جور بى تفاوت بشم.دیگه داغون شدم.اصلا هم فرهنگامون شبیه نیست.اینم بگم من با شوهرم مشکلى ندارم.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام سه ساله از دواج کردم خانومم سرد مزاجه بارها تلاش کردم ببرمش برای درمان نمیاد خسته شدم خیلی دوستش دارم حاظر به ترکشم نیستم تابه هال خیلی به فکرم زده یک فکری برای خودم بکنم اما نمیتونم کل بدنم میلرزه که بخام خیانت کنم این موضوع باعث شده سرکار باهمه دعوا کنم هیچ دوستی برام نمونده پرخاشگر شدم هیچی یادم نمیمونه خلاصه کلا ریختم به هم لطفا راه نماییم کنید
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام سه ساله از دواج کردم خانومم سرد مزاجه بارها تلاش کردم ببرمش برای درمان نمیاد خسته شدم خیلی دوستش دارم حاظر به ترکشم نیستم تابه هال خیلی به فکرم زده یک فکری برای خودم بکنم اما نمیتونم کل بدنم میلرزه که بخام خیانت کنم این موضوع باعث شده سرکار باهمه دعوا کنم هیچ دوستی برام نمونده پرخاشگر شدم هیچی یادم نمیمونه خلاصه کلا ریختم به هم لطفا راه نماییم کنید
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام فرزندی دارم دوساله دختر بسیار لجباز وپرخاشگر وگستاخ نمیدونم باید باهاش چطوری رفتار کنم خیلی غمگین وخسته ام.
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام پسری دارم ۱۳ ساله سال هشتم متوسطه اول تیز هوشان است مدتی است به طور ناباورانه انگیزه درس خواندن را از دست داده است و سرگرم شبکه های اجتماعی است و هر چه دلیل این وقت گذرانی را از او میپرسم پاسخگو نیست از آنجایی که همسرم به صورت پروژ های کار میکند دائم در خانه حضور ندارد من هم از این شرایط جدید فرزندم مستاصل شدهام خواهشمندم مرا راهنمایی کنید ایا باید بی تفاوت باشم و او را به حال خودش رها کنم خواهشا" راهنمائیم کنید.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام من یه دختر ١٨ساله هستم که سالهاست دارم از وسواس فکری زجر میکشم من یه رابطه عاشقانه دارم که تا چندوقت دیگه قرار ازدواج داریم من میترسم که اونم ازدست بدم این وسواس زندگیه منو دچار اختلال کرده هیچ چیز برام طبیعی نیست فکرم واقعا خرابه درحالیکه ازبیرون آرومم ازدرون داغونم بارها هم بفکره خودکشی افتادم اما من هنوز آرزو دارم توروخدا اگه میشه کمکم کنید
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷