2539
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. یسرا مرادی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      تعداد بازدید: 2539
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    واکاوی کاندیداتوری زنان تا مطالبات حوزه زنان از دولت آینده در میان نظرات کارشناسان


    هر چهار سال یکبار بحث شرکت زنان در انتخابات ریاست جمهوری داغ می‌شود. از طرح مطالبات زنان با دیدگاه‌های گوناگون گرفته، تا استفاده از موضوع زنان به عنوان یک شعار انتخاباتی رنگین و جذاب از طرف کاندیداها و نیز طرح مباحثی چون کاندیداتوری زنان که به این جریان دامن می‌زند.


    دیدگاه‌های متفاوت در حوزه زنان، باعث شده سیاسیون این روزها با احتیاط بیشتری در این موارد سخن بگویند تا در گرماگرم تبلیغات با انتقاد گروه‌های رقیب مواجه نشوند، این مسئله حتی اساتید دانشگاه را هم برای صحبت کردن در این زمینه دست به عصا نموده است. در این گزارش از سخنان خانم دکتر زینب برخورداری، دکترای منطق و عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه تهران که از فعالین مباحث زنان هستند بهره برده، و نیز پای صحبت دو تن از دانشجویان دوره دکترای علوم سیاسی نشستیم تا بتوانیم بخشی از این مسئله را مورد واکاوی قرار دهیم.


    رجل سیاسی چه کسانی هستند؟


    شاید یکی از پربحث‌ترین مسائل، تفسیرهای گوناگونی است که از قانون اساسی وجود دارد. برخی رجل سیاسی را به عنوان سیاستمدار تعبیر می‌کنند و حضور زن را بلامانع می‌شمارند و بعضی آن را به مرد سیاسی معنا می‌کنند که مانع حضور زن در این عرصه می‌شود. سارا حیدری، دانشجوی دکترای علوم سیاسی، معتقد است تفسیرهای مختلف از قانون اساسی مهم‌ترین مانع کاندید شدن زنان است و نمی‌توان نیمی از جمعیت کشور را نادیده گرفت و اجازه انتخاب شدن به آنها را نداد. اگر ما تربیت فرزندانمان را به زنان می‌سپاریم حتما می‌توانیم اداره کشور را هم به آنها بسپاریم، ما باید نگاه فراجنسیتی به این مسئله داشته باشیم و هرکس براساس توانایی و لیاقتش، چه زن و چه مرد، امکان حضور داشته باشد.


    زهرا بهمنی، با ادبیاتی مشابه بر کاندید شدن زنان در این عرصه تاکید دارد و اضافه می‌کند محروم کردن زنان از انتخاب شدن نه تنها تضییع حق زن بلکه محروم کردن جامعه از توانمندی‌های زنان است. این دیدگاه را می‌توان در تقابل دیدگاهی قرار داد که مخالف ریاست جمهوری زنان است و نیز طرفداران زن بسیاری هم دارد. در این زمینه آیت‌الله محمد یزدی، از فقهای شورای نگهبان اعلام کرده، قانون اساسی اجازه حضور زنان برای ریاست جمهوری را نمی‌دهد.


    دکتر برخورداری نیز ضرورتی برای حضور زنان در انتخابات نمی‌بیند وی معتقد است پیشرفت و ترقی زنان و داشتن شان و جایگاه درخور جامعه، الزاما به معنای تصدی پست‌های کلیدی نیست. چه بسا بسیاری از مناصب اجتماعی که با خلقت ایشان در تضاد باشد.
    مطالبات حوزه زنان و خانواده از کاندیدای ریاست جمهوری چیست؟


    موضوع مهم دیگر بحث مطالبات حوزه زنان و خانواده است، بررسی اینکه نامزدهای ریاست جمهوری چه برنامه و طرح ویژه‌ای برای این بخش دارند. بهمنی می‌گویید: زنان نباید صرفا به دنبال وزیر شدن و پست گرفتن باشند، مطالبات کلی زنان باید مورد توجه قرار گیرد. رفع تبعیض علیه زنان در جامعه، رفع خشونت علیه زن، حمایت از زنان بی‌سرپرست و بدسرپرست، وضعیت اشتغال، حق حضانت، بهداشت، سهمیه دانشگاه‌ها و... روی آوردن به مسائلی چون داشتن یک وزیر زن در کابینه دیگر مسائل زنان را به حاشیه می‌برد.


    حیدری نیز با نگاه جنسیتی به زن مخالف است و اضافه می‌کند نباید توانمندی‌های زنان دست کم گرفته شود، بهره‌مندی از امکانات آموزشی، پژوهشی و دانشگاهی از جمله مطالبات حوزه زنان است. نباید یک زن را به دلیل زن بودنش از تحصیل در یک رشته خاص محروم کرد.


    دکتر برخورداری نیز معتقد است، به مقوله زنان و خانواده باید ذاتی نگریست نه ابزاری.


    نگاه ابزاری به زنان و شعارزدگی در برنامه‌های کاندیدای ریاست جمهوری


    بحث به ابزاری دیدن زنان رسید، تبعا هرچه به روزهای تبلیغات انتخابات نزدیک می‌شویم گوش‌هایمان بیشتر به شنیدن شعارهای رنگی خو می‌گیرد. زنان هم به عنوان بخش بزرگی از جامعه رای‌دهندگان مخاطب این شعارها هستند. واقعا راه‌حل ممانعت از شعارزدگی و استفاده ابزاری از مسائل زنان در انتخابات چیست؟ برای جلوگیری از شعارزدگی چه در حوزه زنان و چه در دیگر حوزه‌ها وجود مطبوعات باز و فضای باز انتقادی ضروری است. این را حیدری می‌گوید و می‌افزاید در جامعه‌ای که مدیران مقدس می‌شوند دیگر نمی‌شود نسبت به فاصله گرفتن آنان از شعارهای دوره انتخابات اعتراض نمود، مطبوعات منتقد می‌تواند آگاهی اجتماعی در جامعه را بالا ببرد و مانع شعارزدگی در عرصه‌های مختلف شود.


    دکتر برخورداری ارائه برنامه عملیاتی قابل اجرا با توجه به زیرساخت‌های موجود برای بهبود و ارتقا وضعیت زنان و یا برنامه عملیاتی زمان‌دار برای تغیر زیرساخت‌های مخرب در این حوزه را مهم‌ترین عامل پیشگیری از شعارزدگی می‌داند.
    بهمنی نظرش را این‌گونه عنوان می‌کند: اینکه نامزدها نزدیک انتخابات شعار می‌دهند، طبیعت هر انتخاباتی است. می‌شنویم که یکی از کاندیداها از انتخاب سه زن در کابینه سخن گفته و دیگری از یکی. حتی نامزدی گفته یک زن را رئیس بانک مرکزی می‌کنم و اینها دقیقا یعنی استفاده ابزاری از زن و شعارگونگی در تبلیغات؛ اما راه‌حل مقابله با آن از دید من، رسانه‌ها به خصوص رادیو و تلویزیون است که با بالا بردن سطح آگاهی زنان در مورد شعارزدگی و جو انتخاباتی، آنان را آگاه سازد و به زنان در انتخاب عاقلانه‌تر و به دور از جو شعاری کمک نماید.


    کاندیداها چه برنامه‌ای در حوزه زنان دارند؟


    به هر حال شاید کمی برای پیش‌گیری از شعارزدگی دیر باشد، کمتر از بیست‌وپنج روز دیگر به انتخابات مانده و فضا دارد داغ می‌شود، از گوشه و کنار برنامه نامزدها و نظرات پراکنده آنها را می‌شنویم شما تا چه حد در جریان برنامه‌های انتخاباتی ویژه زنان نامزدها در این دوره هستید؟ حیدری در این باره می‌گوید کاندیداهای نهایی هنوز مشخص نشده‌اند و تبلیغات رسمی آغاز نشده درنتیجه نمی‌شود جواب روشنی داد اما به طور کلی و با توجه به صحبت‌های برخی از نامزدها می‌توان گفت شعارهای نامزدها بیشتر بر مسائل اقتصادی تکیه دارد تا مباحث دیگر، و متاسفانه مقاومت‌ها و مخالفت‌های نانوشته‌ای در سطح جامعه علیه حضور پررنگ زنان در عرصه‌های بالای اجتماعی وجود دارد که کاندیداها را در مورد صحبت پیرامون زنان، محتاط‌تر می‌کند. این مخالفت‌ها و واکنش‌های احتمالی به این تفکر بیشتر از سوی قشر محافظه‌کار و جامعه سنتی ما وجود دارد و یک مخالفت رسمی در سطح کشور نیست.


    بهمنی نیز تا حدی پیگیر این مبحث هست، اما می‌گوید چون کاندیداهای نهایی مشخص نیستند و از طرفی زمان تبلیغات آغاز نشده و برنامه نامزدها مشخص نیست، نمی‌توانم پاسخ روشنی بدهم. تنها این چند روزه اشاراتی به قرار دادن وزیر زن در کابینه و مسائلی از این دست به گوشم رسیده است. همان‌طور که گفتم من این مسائل را مسئله اصلی زنان نمی‌دانم و معتقدم تاکنون هیچ یک از کاندیداها برنامه روشنی در این حوزه نداشته اما امیدوارم در ادامه با اعلام برنامه نامزدها شاهد برنامه روشنی از سوی آنها برای زنان باشیم.


    دولت دهم چه قدمی در حوزه زنان و خانواده برداشته؟


    کمی به عقب برگردیم و نگاهی کوتاه به عملکرد دولت دهم در حوزه زنان و خانواده بیندازیم. سارا حیدری می‌گوید انتخاب وزیر زن را قدم مثبتی می‌دانم هرچند ایشان برکنار شدند و بحث اضافه کردن مرخصی زایمان برای زنان اجرا نشد. در کل احساس می‌کنم در حوزه خانواده برخی مسائل مطرح شد اما مسائل دیگری هم بود از جمله لایحه گذرنامه و مباحثی که پیرامون آن مطرح شد. کارهایی انجام شد اما آنها به هیچ وجه کافی نبود. اما زهرا بهمنی عملکرد دولت دهم را نقد می‌کند و معتقد است حتی انتخاب وزیر زن هم هیچ کمکی به رفع مشکلات زنان نکرد. وی تصویب لایحه حمایت از خانواده که بندهایی از آنرا مخالف حقوق زنان می‌بیند از جمله چالش‌برانگیزترین مباحث حوزه زنان و خانواده می‌داند.


    دکتر برخورداری، نقطه قوت دولت دهم را عدم استفاده ابزاری نسبی برای جلب رای و طرفداری می‌داند و نیز استفاده از بسیاری از بانوان لایق و کارآمد در دولت از مسائل موجب خرسندی است، نقطه ضعف هم سوءمدیریت حوزه‌های مختلف مربوط به زنان است.


    وزارت زنان از ضرورت تا شایسته‌سالاری


    اما درباره اهمیت یا ضرورت بحث وزارت زنان در دولت، نگاه حیدری صرفا دیدگاه فراجنسیتی است و می‌گوید شایسته‌سالاری باید در تمام ارکان نظام حاکم باشد از بالاترین مقام تا کارمندهای رده پایین، به دور از تعصب و نگاه جنسی به موضوع. اگر کسی شایستگی پست وزارت دارد باید به آن پست برسد و صرفا به خاطر زن بودن از آن محروم نشود و قطعا زنان توانا و لایقی برای احراز پست‌های بالا در کشور ما وجود دارند. بهمنی اضافه می‌کند اهمیت این موضوع به این نکته است که نیمی از اجتماع را زنان تشکیل می‌دهند و نگاه زنانه و ریزبینانه می‌تواند بهتر مسائل و مشکلات زنان را درک کرده و در پی حل آن باشد. اما دکتر برخورداری برای وزارت زنان ضرورتی نمی‌بیند ولی می‌گوید مناسب بودن فرد برای تصدی پست‌ها به جنسیت مربوط نمی‌شود.


    برنامه دولت یازدهم در حوزه زنان باید چه باشد؟


    سارا حیدری، با توجه به فرموده مقام معظم رهبری بر اولویت داشتن بحث زنان در نظام جمهوری اسلامی مهم‌ترین سرفصل‌های امور زنان و خانواده برای پیگیری در دولت یازدهم را زدودن ارزشمندی مردانگاری زنان از باور عمومی و ارزش بخشیدن به مسئولیت‌های اصیل زنانه که غیرقابل تفویض به مردان است می‌داند. وی پیگیری قوانین و مصوباتی که بر ارزش‌های زنانه با تاکید بیشتر بر حفظ خانواده و تربیت فرزند تمرکز داشته باشد را بسیار مهم می‌داند. وی اشاره می‌کند این بحث خیلی گسترده است و نیاز به بررسی‌های کارشناسانه و دقیقی دارد تا با توجه به دیدگاه رهبر و تاکید ایشان بر این موضوع، بتوانیم بهترین برنامه و راهکار را برای دولت یازدهم داشته باشیم. به نظر من این مسئله نیاز به هم‌اندیشی و هم‌فکری دارد.


    دکتر برخورداری، رسالت گفتمان‌سازی و اولویت‌سازی بر دوش نخبگان جامعه است که در گفتمان سازی نقش اول را دارند، بدیهی است نقش صداوسیما در ترویج، رساندن و طراحی فضای گفتمان سازمانی کلیدی است، پس از آن دیگر دستگاه‌های دولتی باید در خدمت نخبگان برای این منظور قرار گیرند.


    بهمنی اشاره به فضای گفتگو در حوزه زنان و بسط و توسعه آن دارد. در میان بحث‌ها و تبادل نظرهاست که می‌توان گفتمان‌سازی کرد.
    حیدری نیز این رسالت را بر دوش اساتید دانشگاه‌ها، فعالین حوزه زنان، زنان حوزه سیاست و جامعه‌شناسان می‌داند تا بتوانند با هم‌فکری ضمن بررسی مشکلات زنان، نگاهی بومی را با استفاده از فرهنگ ایرانی اسلامی، به برنامه‌ای دقیق و واقع‌بینانه درخصوص موضوع زنان و خانواده دست یابند و این برنامه بتواند سرمشقی برای استفاده دولت یازدهم باشد.


    سخن گفتن از موضوع زنان کار کم و ساده‌ای نیست و زمان کوتاه این گزارش هرگز نتوانسته پاسخگوی این سوالات و مطالبات باشد اما شاید بتواند روزنه‌ای به سوی تفکر در این حوزه باز کند تا با دیدی وسیع‌تر انتظاراتمان را از رئیس جمهور آینده بیان کنیم و بدانیم با کدام معیارها می‌توان به انتخابی اصلح دست پیدا کرد. در انتخابات امسال هم بدون‌تردید اسم مردانه‌ای از صندوق رای بیرون خواهد آمد اما دلیلی بر این نیست که آن مرد نتواند مطالبات و خواست‌های زنانه ما را نبیند و به فکر رفع مشکلات نباشد. تا چهار سال دیگر تصمیمات این مرد بر عرصه‌های مختلف زندگی زنان اثر خواهد گذاشت، پس آگاهانه و به دور از تعصب صالح‌ترین فرد را برای کمک به خودمان و کشورمان انتخاب کنیم.

     


  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷