44881
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فهیمه حسن‌میری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۱۰۷)
      تعداد بازدید: 44881
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    ما برای زنان موردی به عنوان حق طلاق نداریم، بلکه تفویض وکالت برای اعمال طلاق را داریم که به اشتباه به عنوان «حق طلاق» از آن یاد می‌شود.

     

    دخت ایران - حالا دیگر از آن روزها گذشته که وقتی عروس و داماد می‌خواستند در بین صدای هلهله، دست و شادی دیگران عقدنامه را امضا کنند و شرط و شروطی را بپذیرند، دهان‌ها از تعجب باز بماند که چطور ممکن است داماد این شروط را قبول کند! و یا چه عروس گستاخی که از حالا به فکر طلاق یا این طور مسائل است! امروزه دیگر شروط ضمن عقد برای بیشتر افراد عادی شده و حتی بنا به قاعده کار از محکم کاری عیب نمی‌کند به نظر ضروری هم می‌رسد. این که چرا روز به روزگنجاندن این شروط در میان مردم جدی‌تر می‌شود، دلایل مختلفی دارد، اما با نگاهی آسیب‌شناسانه می‌توان گفت که مردم به طور کلی کمتر از قبل به یکدیگر اعتماد دارند و از نگاه جامعه‌شناسی، معمولا ازدواج‌ها از دایره خانوادگی بیرون آمده و وصلت‌ها دیگر طوری نیست که خانواده‌ها از پیش یکدیگر را بشناسند؛ از منظر حقوقی هم شاید بتوان علت را در افزایش سطح آگاهی مردم، به ویژه زنان، به حق و حقوق‌شان دانست.

     

    شرط وکالت زوجه در طلاق چیست؟

    در بین تمام شروطی که هنگام عقد ازدواج می‌توان گذاشت، یکی از مهمترین شروط، شرط وکالت زن برای طلاق است. با توجه به این که حق طلاق در قانون ما به مردان اختصاص دارد و زنان تنها در شرایط معدود و محدودی می‌توانند تقاضای طلاق کنند، نیاز به اتخاذ راهکاری برای تساوی شرایط احساس می‌شد. به عبارت ساده‌ می‌توان گفت وقتی قانون زنان را از حق طلاق محروم کرده، آنها تلاش می‌کنند از طریق دیگری این حق را به دست بیاورند تا اگر روزی شیرینی زندگی جدید رو به تلخی گذاشت و حمایت قانونی از آنها صورت نگرفت، لازم نباشد کاسه چه کنم چه کنم به دست بگیرند.

    نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که بیشتر افراد گمان می‌کنند شروطی که می‌توان بر سر گرفتن حق طلاق، بر آنها توافق کرد، همان شروط ۱۲گانه مندرج در عقدنامه است که زن تنها در آن موارد، مثلا استنکاف شوهر از پرداخت نفقه به مدت ۶ ماه و...، می‌تواند تقاضای طلاق کند، در صورتی که برای این موارد ماده قانونی وجود دارد و براساس آنها زن می‌تواند تقاضای طلاق کند. ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی تصریح می‌کند: «در صورتی که دوام زوجیت موجب عسر و حرج زوجه باشد، وی می‌تواند به حاکم شرع مراجعه و تقاضای طلاق کند. چنانچه عسر و حرج در محکمه ثابت شود، دادگاه می‌تواند زوج را اجبار به طلاق نماید و در صورتی که اجبار میسر نباشد، زوجه به اذن حاکم شرع طلاق داده می‌شود.»

    بنابراین آنچه امروزه به عنوان شرط حق طلاق از آن یاد می‌شود تنها به این موارد بسنده نمی‌شود، بلکه این شرط عبارت است از آنکه زوج به زوجه وکالت بلاعزل با حق توکیل به غیر می‌دهد که زن در هر زمان و تحت هر شرایطی اختیار داشته باشد خود را به هر نوع طلاق و به هر طریق اعم از گرفتن یا بخشش مهریه مطلقه کند.

     

    قانون اجازه می‌دهد؟

    محمدرضا زمانی، وکیل دادگستری، درباره آنچه مردم به آن حق طلاق می‌گویند، این گونه توضیح می‌دهد: «حق طلاق، عنوان اشتباهی است که در بین مردم و خانواده‌ها بیان می‌شود. ما برای زنان موردی به عنوان حق طلاق نداریم، بلکه تفویض وکالت برای اعمال طلاق را داریم که به اشتباه به عنوان «حق طلاق» از آن یاد می‌شود.»

    او می‌گوید: «درخصوص وکالت زوجه در طلاق دو نوع وکالت را می‌توان در نظر گرفت. مورد اول، ناظر به تفویض وکالت به زوجه از سوی زوج درخصوص موارد متعدد و مورد توافق است. بدین معنا که از طرف شوهر و به عنوان یکی از شروط ضمن عقد نکاح، وکالت داده می‌شود که با مراجعه به دادگاه خود را مطلقه سازد.» این حالت منطبق با ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی است که برابر این ماده «طرفین عقد ازدواج می‌توانند هر شرطی که مخالف با مقتضای عقد مزبور نباشد، در ضمن عقد ازدواج یا عقد لازم دیگر بنمایند، مثل این که شرط شود، هرگاه شوهر، زن دیگری بگیرد یا در مدت معینی غائب شود یا ترک انفاق نماید یا علیه حیات زن سوءقصد کند یا سوءرفتاری نماید که زندگانی آنها با یکدیگر غیرقابل تحمل باشد، زن، وکیل و وکیل در توکیل باشد که پس از اثبات تحقق شرط در محکمه و صدور حکم نهایی، خود را مطلقه سازد.» به این ترتیب، شوهر ضمن عقد نکاح، به زن وکالت در طلاق می‌دهد. با این وجود، اعمال وکالت از طرف زن متوقف است به تحقق شرط‌های مزبور و زن باید آن را در دادگاه ثابت کند. بنابراین این شرط ضمن عقد، منوط به تحقق وضعیت موصوف و اثبات آنها از سوی زن در دادگاه است. شروط مقرر در ماده ۱۱۱۹ قانون مزبور یا شروط ضمن عقد نکاح مقرر در سند ازدواج مقید و محدود به همان موارد مزبور یا مذکور در آن سند نبوده و می‌تواند شامل توافقات قانونی و شرعی دیگر نیز باشد.

    این حقوقدان درباره نوع دیگر وکالت می‌گوید: «اما مورد دوم وکالت مربوط به حالتی است که شوهر به زن وکالت مطلق و بدون قید و شرط موضوعی می‌دهد که هر وقت بخواهد، خود را طلاق دهد. این وکالت از نظر حقوقی و قانونی صحیح است و مانند آن است که شوهر او را طلاق داده یا شخص ثالث به وکالت، زن را طلاق داده است. در این حالت، برخلاف مورد نخست، نیاز به اثبات شروط فوق در دادگاه نیست و اعمال وکالت از طرف زن متوقف بر تحقق آن نبوده و به تشخیص و تصمیم او قابل اعمال در دادگاه است.»

     

    volume43-4.jpg

    زمانی در پاسخ به این سوال که آیا این وکالت را تنها در زمان عقد می‌توان گرفت یا بعد از آن هم مرد می‌تواند این وکالت را به زنش بدهد می‌گوید: «مهم شروط توافقی مربوط به وکالت به زن در طلاق بوده و زمان آن اهمیت چندانی ندارد. اگر ضمن عقد نکاح چنین شروطی گذاشته شود، به عنوان شروط ضمن عقد نکاح شناخته می‌شود که در ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی به آن اشاره شده و برای طرفین و دادگاه و حتی اشخاص ثالث معتبر و لازم‌الاجراست، اما این موضوع مانع از آن نیست که زوجین بعدا طی سند رسمی جداگانه‌ای با توافق جدید به عنوان یک شرط خارج از عقد نکاح این کار را انجام دهند و می‌توانند اگر در هنگام عقد چنین شرطی نگذاشتند، بعد از آن چنین کاری کنند. در این حالت با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی، مرد می‌تواند با تنظیم سند وکالت، در این رابطه اقدام کرده و شروط موردنظر یا توافق را در قالب سند جدید به نفع همسرش تنظیم و تفویض کند. در صورت بلاعزل بودن سند تنظیمی، مرد امکان عزل همسرش را نخواهد داشت.

    این وکیل دادگستری، که مولف چند کتاب در زمینه حقوق خانواده هست، درباره این که دادگاه‌ها برای این وکالت ارزشی قائلند و ضمانت اجرا دارد یا نه هم پاسخ می‌دهد: «این وکالتنامه‌ها در هر حالت به عنوان یک سند رسمی معتبر و لازم‌الاتباع برای زوجین، اشخاص ثالث و دادگاه‌ها هستند و ضمانت اجرای آن هم به ترتیب مقرر در قانون به عنوان اسناد رسمی لازم‌الاجراست.»

    وی همچنین تاکید می‌کند: «اگر سردفتری برای انجام این خواسته زن و شوهر مانع شود، تخلف انجام داده و مستوجب مسئولیت انتظامی و قانونی آنها خواهد بود، چون کلیه دفاتر ازدواج و طلاق به لحاظ شرعی و قانونی مکلفند، قبل از انشاء عقد ازدواج، یک به یک شروط مندرج در نکاحیه را برای زوجین قرائت و تفهیم و هر شرطی که مورد توافق زوجین قرار گرفت، زیر آن را امضا کنند. همچنین، لازم است سردفتران مزبور به زوجین قبل از اجرای صیغه عقد یادآوری کنند که قبول شروط مندرج در نکاحیه الزامی نیست و منوط به توافق قبلی طرفین است. تخلف از این دستور موجب تعقیب انتظامی سردفتران و در صورت وقوع خسارات احتمالی، مستوجب مسئولیت قانونی از حیث جبران خسارات وارده خواهدبود.»

     

    فقه چه می‌گوید؟

    اگرچه  بسیاری افراد ممکن است این کار را خلاف شرع بدانند، اما از آنجا که قانون ما براساس شرع اسلام تنظیم شده، می‌توان مواد قانونی آن از جمله همین حق وکالت در طلاق برای زن را شرعی دانست.

    دکتر سیدحسن حسین‌صفایی، استاد دانشکده حقوق دانشگاه تهران، درباره این که اصلا وکالت در طلاق از نظر فقهی ممکن است یا نه، معتقد است: «قول مشهور فقهای امامیه این است که وکالت در طلاق جایز است، اعم از اینکه موکل در مجلس طلاق (یا در بلد) حاضر یا غایب باشد. در تائید این نظر به اطلاق پاره‌ای روایات واخبار از جمله صحیحه سعیدالاعراج استناد شده و نیز استدلال شده است به اینکه طلاق یک فعل نیابت است و به اصطلاح امروز یک امر کاملا شخصی نیست که مباشرت در آن لازم باشد و به همین دلیل به اجماع می‌تواند برای طلاق وکیل بگیرد و تفاوتی بین حاضر وغایب از این لحاظ نیست.»

    او در توضیح بیشتر این قضیه نوشته است که در فقه امامیه درخصوص وکالت زوجه در طلاق سه قول دیده می‌شود: جواز، عدم جواز و توقف. جواز این است که به قول مشهور فقهای امامیه، وکالت زوجه در طلاق جایز است. عدم جواز را شیخ طوسی قبول کرده، چراکه به اعتقاد او زن که قابل است نمی تواند فاعل باشد؛ اما رد این استدلال به این صورت است که مغایرت اعتباری بین فاعل و قابل کافی است. در این جا زن به اعتبار و حیثیت وکالت از شوهر فاعل طلاق است و به اعتبار و حیثیتی دیگر قابل. توقف هم این است که برخی از فقها که نتوانسته‌اند یکی از دو قول مذکور را بر دیگری ترجیح دهند قائل به توقف شده‌اند.

    این حقوقدان با تاکید بر این که این مسائل درباره فقه امامیه بوده و در فقه عامه جمهور فقها توکیل در طلاق را اعم از اینکه وکیل زوجه یا شخص دیگری باشد صحیح دانسته‌اند، معتقد است: در قوانین کشورهای عربی به تبعیت از فقهای جمهوری اسلامی توکیل زوجه در طلاق معتبر شناخته شده است و قانون مدنی ایران در مورد وکالت زن در طلاق از قول مشهور فقهای امامیه پیروی کرده است.

     

     


    107 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. saeed
        ۰۱ تیر ۹۲
        ۲۳:۰۷
     1.  
      رویکرد فمینستی و زن‌گرایانه در این نوشتار چنان غلبه دارد که ارزش نقد را از دست داده است...
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. فهیمه
        ۰۲ تیر ۹۲
        ۰۲:۰۴
     1.  
      منظورتان از فمینیستی و زن‌گرایانه، برابری‌گرایانه است دیگر!؟
      
     0
      
     0
     1.  
      هوالحق؛ سلام؛ قانون دارد هر چه بیش‌تر برای زنان کلاه‌برداری که از قانون حق طلاق سؤاستفاده می‌کنند راحت می‌شود. منظورم زنانی‌هستند که نیم‌ساعت بعد از عقد تقاضای مهریه و طلاق را می‌دهند، است. یاحق؛
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام ۱-شما نظر فقه را باید از مراجع تقلید بپرسید نه از استاد دانشگاه - استاد دانشگاه فقط می تواند از نظر حقوقی مسئله را بررسی کند و اجازه اظهار نظر فقهی و دینی ندارد- ۲-درست است که قانون ما بر اساس شرع هست اما نه به صورت کامل مثلا ربا قانونی است اما شرعی نیست. ۳-همان جور که زن برای زندگی اعتماد می خواهد -مرد هم از زن اعتماد می خواهد و این حق مسلم اوست - گذاشتن شرط حق وکالت طلاق بدون قید و شرط یعنی حتی یک درصد زن به مرد خود اعتماد ندارد - زن اگر اینقدر نمی تواند به مرد خود اعتماد کند مجبور نیست تن به آن ازدواج دهد و بله بگویید ۴-اکثر زنان موجودی احساسی هستند چه تضمینی هست که اگر مرد این حق را به زن داد به خاطر یک موضوع کوچک زن کار را به طلاق نکشاند - آیا شما می توانید ثابت کنید که محال است زن دچار سوتفاهم یا برداشت اشتباه شود- و ۵-وقتی زن یک ابزار قدرتمند مثل حق طلاق در هر شرایطی را داشت - وقتی کوچکترین تنشی بین زوجین ایجاد شد ـآیا زن حاضر هست با گفتگو مسئله را حل کند - آیا حاضر است به توصیه بزرگان خانواده یا مشاوران دلسوز گوش کند آیا حاضر است توقع خود را کم کند و رفتارهای اخلاقی خودش را اصلاح کند یا همان اول از قوی ترین ابزار خود برای سرکوب طرف مقابل استفاده می کند و مغرورانه می گوید من همین طور هستم اگر من را نمی خواهی فردا صبح طلاقت دهم ۶- هدف از گذاشتن قوانین و شروط در مسئله ازدواج بقای خانواده است - یا ذلیل کردن مرد و قوی کردن زن ۷- آیا با وجود این حق برای زن در عمل زندگی بین زوجین- زندگی ارباب و برده نمی شود - مثلا مرد چون بچه دار و آبرو دار هست و نمی خواهد تن به طلاق دهد - این مرد باید مطیع همسر خود باشد و گرنه زنش او را طلاق می دهد ۸-اگر این حق به زنان داده شده کدام پسری حاضر می شود ازدواج کند- آیا سن ازدواج بالاتر نمی روند و به دنبال آن فحشا و اعتیاد در جامعه بیشتر نمی شود؟ ۹-آیا قبول ندارید که وجود این حق برای زن چنان غروری به او می دهد و همسرش را در مقابل خود چنان حقیر و بی ارده می بیند که دیگر برای او حقی قائل نمی شود- و آیا چنین زنی حاضر است سختی آیا وظایفی که در زندگی از نظر قانونی و شرعی بر عهده اوست تحمل کند - آیا با وجود چنین غروری اصلا می تواند به همسر خود محبت کند-آیا حاضر است فداکاری کند ٰ ببخشد - ایثار کند - صبر کند و... ۱۰-چرا فکر می کنید علت بیشتر طلاق ها رفتار نادرست مردان است - آیا با مراکز مشاوره خانواده صحبت کرده اید و آمار گرفته اید - آیا در دادگاه های خانواده از افراد مطلع پرسیده اید ؟ - آیا از مشاوران دلسوز(نه افراد پولکی)پرسیده اید؟-یا فقط نشسته اید و تخیل کرده اید و یا بر مبنای مشاهدات محدود خود قضاوت کرده اید؟ - که چنین حقی را برای خود می خواهید لطفا قبل از قضاوت هر چیزی اول کمی تفکر کنید و همه جانبه مطلب نگاه نه اینچنین خوشحال می شوم جواب خود را ارسال فرمایید
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام ۱-شما نظر فقه را باید از مراجع تقلید بپرسید نه از استاد دانشگاه - استاد دانشگاه فقط می تواند از نظر حقوقی مسئله را بررسی کند و اجازه اظهار نظر فقهی و دینی ندارد- ۲-درست است که قانون ما بر اساس شرع هست اما نه به صورت کامل مثلا ربا قانونی است اما شرعی نیست. ۳-همان جور که زن برای زندگی اعتماد می خواهد -مرد هم از زن اعتماد می خواهد و این حق مسلم اوست - گذاشتن شرط حق وکالت طلاق بدون قید و شرط یعنی حتی یک درصد زن به مرد خود اعتماد ندارد - زن اگر اینقدر نمی تواند به مرد خود اعتماد کند مجبور نیست تن به آن ازدواج دهد و بله بگویید ۴-اکثر زنان موجودی احساسی هستند چه تضمینی هست که اگر مرد این حق را به زن داد به خاطر یک موضوع کوچک زن کار را به طلاق نکشاند - آیا شما می توانید ثابت کنید که محال است زن دچار سوتفاهم یا برداشت اشتباه شود- و ۵-وقتی زن یک ابزار قدرتمند مثل حق طلاق در هر شرایطی را داشت - وقتی کوچکترین تنشی بین زوجین ایجاد شد ـآیا زن حاضر هست با گفتگو مسئله را حل کند - آیا حاضر است به توصیه بزرگان خانواده یا مشاوران دلسوز گوش کند آیا حاضر است توقع خود را کم کند و رفتارهای اخلاقی خودش را اصلاح کند یا همان اول از قوی ترین ابزار خود برای سرکوب طرف مقابل استفاده می کند و مغرورانه می گوید من همین طور هستم اگر من را نمی خواهی فردا صبح طلاقت دهم لطفا قبل از قضاوت هر چیزی اول کمی تفکر کنید و همه جانبه مطلب نگاه نه اینچنین خوشحال می شوم جواب خود را ارسال فرمایید
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام ۱-شما نظر فقه را باید از مراجع تقلید بپرسید نه از استاد دانشگاه - استاد دانشگاه فقط می تواند از نظر حقوقی مسئله را بررسی کند و اجازه اظهار نظر فقهی و دینی ندارد- ۲-درست است که قانون ما بر اساس شرع هست اما نه به صورت کامل مثلا ربا قانونی است اما شرعی نیست. لطفا قبل از قضاوت هر چیزی اول کمی تفکر کنید و همه جانبه مطلب نگاه نه اینچنین خوشحال می شوم جواب خود را ارسال فرمایید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سهیلا
        ۰۲ تیر ۹۲
        ۱۳:۴۴
     1.  
      پاسخی به نظر فهیمه
      منظورتان از فمینیستی و زن‌گرایانه، برابری‌گرایانه است دیگر!؟
      اغلب فمینیست‌ها مدعی برابری‌گرایی هستند! شما هم صریحا مشخص کنید که فمینیست هستید یا نه. نمی شود حرفهای آنها را ورد زبان کنید و بعد مدعی برابری خواهی باشید. یک بام و دو هوا نباشید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حمید
        ۰۲ تیر ۹۲
        ۱۳:۴۶
     1.  
      پاسخی به نظر saeed
      رویکرد فمینستی و زن‌گرایانه در این نوشتار چنان غلبه دارد که ارزش نقد را از دست داده است...
      این «رویکرد فمینیستی و زن گرایانه» الان از کجای مطلب داره می باره؟! مگه اسلام رو فمینیست بدونید!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سهیلا
        ۰۲ تیر ۹۲
        ۱۳:۵۲
     1.  
      پاسخی به نظر فهیمه
      منظورتان از فمینیستی و زن‌گرایانه، برابری‌گرایانه است دیگر!؟
      اغلب فمینیست‌ها مدعی برابری‌گرایی هستند! شما هم صریحا مشخص کنید که فمینیست هستید یا نه. نمی شود حرفهای آنها را ورد زبان کنید و بعد مدعی برابری خواهی باشید. یک بام و دو هوا نباشید لطفاً
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حمید
        ۰۲ تیر ۹۲
        ۱۴:۱۰
     1.  
      پاسخی به نظر سهیلا
      اغلب فمینیست‌ها مدعی برابری‌گرایی هستند! شما هم صریحا مشخص کنید که فمینیست هستید یا نه. نمی شود حرفهای آنها را ورد زبان کنید و بعد مدعی برابری خواهی باشید. یک بام و دو هوا نباشید
      اولا تو کل متن یک بار برابری اومده؛ دوما اگر به قول شما اغلب فمینیستها مدعی برابری هستند (که این ادعا درست نیست)، لزوما همه کسانی که طرفدار برابری هستند، فمینیست نمی شوند! برابری حرفی است که اسلام داره؛ چیزی که شما بهش اشکال دارید و فمینیستها دنبالش هستند، «تشابه» حقوق است که مذموم است. من تعجب می کنم متنی که صدر تا ذیلش قانون مدنی و مبانی فقهیه، متهم به فمینیسم میشه!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حمید
        ۰۲ تیر ۹۲
        ۱۴:۵۲
     1.  
      پاسخی به نظر مجتبی
      سلام ۱-شما نظر فقه را باید از مراجع تقلید بپرسید نه از استاد دانشگاه - استاد دانشگاه فقط می تواند از نظر حقوقی مسئله را بررسی کند و اجازه اظهار نظر فقهی و دینی ندارد- ۲-درست است که قانون ما بر اساس شرع هست اما نه به صورت کامل مثلا ربا قانونی است اما شرعی نیست. ۳-همان جور که زن برای زندگی اعتماد می خواهد -مرد هم از زن اعتماد می خواهد و این حق مسلم اوست - گذاشتن شرط حق وکالت طلاق بدون قید و شرط یعنی حتی یک درصد زن به مرد خود اعتماد ندارد - زن اگر اینقدر نمی تواند به مرد خود اعتماد کند مجبور نیست تن به آن ازدواج دهد و بله بگویید ۴-اکثر زنان موجودی احساسی هستند چه تضمینی هست که اگر مرد این حق را به زن داد به خاطر یک موضوع کوچک زن کار را به طلاق نکشاند - آیا شما می توانید ثابت کنید که محال است زن دچار سوتفاهم یا برداشت اشتباه شود- و ۵-وقتی زن یک ابزار قدرتمند مثل حق طلاق در هر شرایطی را داشت - وقتی کوچکترین تنشی بین زوجین ایجاد شد ـآیا زن حاضر هست با گفتگو مسئله را حل کند - آیا حاضر است به توصیه بزرگان خانواده یا مشاوران دلسوز گوش کند آیا حاضر است توقع خود را کم کند و رفتارهای اخلاقی خودش را اصلاح کند یا همان اول از قوی ترین ابزار خود برای سرکوب طرف مقابل استفاده می کند و مغرورانه می گوید من همین طور هستم اگر من را نمی خواهی فردا صبح طلاقت دهم ۶- هدف از گذاشتن قوانین و شروط در مسئله ازدواج بقای خانواده است - یا ذلیل کردن مرد و قوی کردن زن ۷- آیا با وجود این حق برای زن در عمل زندگی بین زوجین- زندگی ارباب و برده نمی شود - مثلا مرد چون بچه دار و آبرو دار هست و نمی خواهد تن به طلاق دهد - این مرد باید مطیع همسر خود باشد و گرنه زنش او را طلاق می دهد ۸-اگر این حق به زنان داده شده کدام پسری حاضر می شود ازدواج کند- آیا سن ازدواج بالاتر نمی روند و به دنبال آن فحشا و اعتیاد در جامعه بیشتر نمی شود؟ ۹-آیا قبول ندارید که وجود این حق برای زن چنان غروری به او می دهد و همسرش را در مقابل خود چنان حقیر و بی ارده می بیند که دیگر برای او حقی قائل نمی شود- و آیا چنین زنی حاضر است سختی آیا وظایفی که در زندگی از نظر قانونی و شرعی بر عهده اوست تحمل کند - آیا با وجود چنین غروری اصلا می تواند به همسر خود محبت کند-آیا حاضر است فداکاری کند ٰ ببخشد - ایثار کند - صبر کند و... ۱۰-چرا فکر می کنید علت بیشتر طلاق ها رفتار نادرست مردان است - آیا با مراکز مشاوره خانواده صحبت کرده اید و آمار گرفته اید - آیا در دادگاه های خانواده از افراد مطلع پرسیده اید ؟ - آیا از مشاوران دلسوز(نه افراد پولکی)پرسیده اید؟-یا فقط نشسته اید و تخیل کرده اید و یا بر مبنای مشاهدات محدود خود قضاوت کرده اید؟ - که چنین حقی را برای خود می خواهید لطفا قبل از قضاوت هر چیزی اول کمی تفکر کنید و همه جانبه مطلب نگاه نه اینچنین خوشحال می شوم جواب خود را ارسال فرمایید
      من جایی تو متن ندیدم که تقصیر رو بندازه گردن آقایون. ولی کلیت حرف شما رو من هم قبول دارم که این وکالت بلاعزل ممکنه دردسرساز بشه. اگر چه اینقدر منفی دیدن ماجرا رو هم افراط می دونم. ولی در مجموع به نظرم پیشنهاد داخل متن بهترینراه حله که وکالت مشروط داده بشه مثلا در صورت اعتیاد، ازدواج مجدد و امثال اینها.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. الهام
        ۰۲ تیر ۹۲
        ۱۷:۳۵
     1.  
      قابل توجه همه! اینها شروطی هست که به درست و غلط بعضی ها امروزه اصرار می کنند که به عقدنامه اضافه شود بنابراین باید آگاهی رسانی کرد و فرهنگ سازی و جوانها رو از خوب و بد بودنشون مطلع کرد.
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر حمید
      من جایی تو متن ندیدم که تقصیر رو بندازه گردن آقایون. ولی کلیت حرف شما رو من هم قبول دارم که این وکالت بلاعزل ممکنه دردسرساز بشه. اگر چه اینقدر منفی دیدن ماجرا رو هم افراط می دونم. ولی در مجموع به نظرم پیشنهاد داخل متن بهترینراه حله که وکالت مشروط داده بشه مثلا در صورت اعتیاد، ازدواج مجدد و امثال اینها.
      نیازی نیست داخل متن حتما قید شود وقتی نوع نگاه نویسنده متن یک طرفه است و اثرات وضع این قانون را در طرف مقابل بررسی نمی کند و اصلا اشاره ای به حقوق طرف مقابل نمی کند نشان می دهد نویسنده این فرض (مقصر بودن آقایان) را به صورت پیش فرض قبول داشته است به نظر خود من هم بهترین راه همان وکالت مشروط با شرایط معقول است.
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر الهام
      قابل توجه همه! اینها شروطی هست که به درست و غلط بعضی ها امروزه اصرار می کنند که به عقدنامه اضافه شود بنابراین باید آگاهی رسانی کرد و فرهنگ سازی و جوانها رو از خوب و بد بودنشون مطلع کرد.
      اما انتظار داریم نویسنده یک طرفه به مطلب نگاه نکند - و تحلیل منصفانه انجام دهد نه اینکه چون خودش یک زن است به نفع خود بنویسد
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. محدثه
        ۰۳ تیر ۹۲
        ۰۰:۱۵
     1.  
      اوه....!! بازم این آقایون معترض؟هر چی بلاست سر ماخانمهاست اعتراضش مال آقایون!؟هر کی ناراحته شرط ضمن عقد رو قبول نکنه این که که دعوا نداره
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. محدثه
        ۰۳ تیر ۹۲
        ۰۰:۱۵
     1.  
      اوه....!! بازم این آقایون معترض؟هر چی بلاست سر ماخانمهاست اعتراضش مال آقایون!؟هر کی ناراحته شرط ضمن عقد رو قبول نکنه این که که دعوا نداره
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حمید
        ۰۳ تیر ۹۲
        ۰۹:۴۱
     1.  
      پاسخی به نظر مجتبی
      نیازی نیست داخل متن حتما قید شود وقتی نوع نگاه نویسنده متن یک طرفه است و اثرات وضع این قانون را در طرف مقابل بررسی نمی کند و اصلا اشاره ای به حقوق طرف مقابل نمی کند نشان می دهد نویسنده این فرض (مقصر بودن آقایان) را به صورت پیش فرض قبول داشته است به نظر خود من هم بهترین راه همان وکالت مشروط با شرایط معقول است.
      باز هم یک طرفه بودن متن رو قبول ندارم. خداوکیلی اگه نگاهی به جامعه بندازیم، می بینیم که مردها تو مسایل قضایی راحت تر هستند و تو خیلی از موارد حق زنها رو ضایع می کنند. اتفاقا این نکته ایه که رهبر انقلاب هم کمتر از دو ماه پیش به مناسبت روز زن هم گفتند که زنان مظلوم واقع شدند تو این مسایل، به خصوص مسایل قضایی. شاید بهتر بود این مطلب اون پیشنهادش رو پررنگ تر می کرد و روش بیشتر مانور میداد که باید شرایط معقول جا بیافته. فارغ از این که مقصر از بین رفتن ازدواج کیه، معمولا وضع آقایون تو روال قضایی بهتر و راحتتره.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. فهیمه
        ۰۳ تیر ۹۲
        ۱۴:۳۷
     1.  
      پاسخی به نظر محسن پریژه
      هوالحق؛ سلام؛ قانون دارد هر چه بیش‌تر برای زنان کلاه‌برداری که از قانون حق طلاق سؤاستفاده می‌کنند راحت می‌شود. منظورم زنانی‌هستند که نیم‌ساعت بعد از عقد تقاضای مهریه و طلاق را می‌دهند، است. یاحق؛
      ببینید، اصلا یکی از دلایلی که مهریه‌ها انقدر افزایش پیدا کرده همین است که زنان نمی‌توانند طلاق بگیرند بنابراین به دنبال راهکاری هستند که اگر جانشان به لبشان رسید بتوانند کاری انجام دهند؛ درواقع به مهریه‌های بالا به چشم ابزاری برای تحت فشار گذاشتن مرد برای طلاق نگاه می‌کنند در حالی که اگر با چنین شروطی بتوانند نگران آینده‌ نباشند مطمئن باشید مهریه‌ها هم کمتر می‌شود و شاهد تعیین این مبالغ هنگفت و این همه زندانی نخواهیم بود.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. فهیمه
        ۰۳ تیر ۹۲
        ۱۴:۴۲
     1.  
      پاسخی به نظر مجتبی
      اما انتظار داریم نویسنده یک طرفه به مطلب نگاه نکند - و تحلیل منصفانه انجام دهد نه اینکه چون خودش یک زن است به نفع خود بنویسد
      آگاه کردن افراد از حقی که می‌توانند داشته باشند یکطرفه نگاه کردن به قضیه است؟ به نظر من نه تنها اینطور نیست بلکه آگاه نکردنشان کم‌کاری و کم‌لطفی است. باید این آگاهی وجود داشته باشد و بعد اگر کسی خواست آن را انتخاب کند یا نکند.
      
     0
      
     0
     1.  
      نیمه شعبان بر همگان مبارک! من راجع به نظر این وکیل و تیتری که شما زده اید اظهار نظر نمیکنم فقط می دانم در روایاتمان داریم وقتی آقا امام زمان(عج) بیایند، دستور به جدایی بعضی افراد از زنانشان می دهند. این یعنی در زمان قبل از ظهور لااقل در مورد برخی قوانین طلاق در جوامع مسلمان، غیر اسلامی عمل شده است. تازه همه این صحبت ها راجع به وکالت است نه وقتی که شوهر مخالفت ۱۰۰% با طلاق (یا با دادن وکالت طلاق به زن) دارد و یا با عدم علم به امضای شرایط (تحمیلی ضمن عقد)، وکالت را عزل و آن را باطل میداند. بیچاره آنها که ازدواج نکرده اند! لابد تا چند وقت دیگه باید به جای امضای چندشرط، یک کتاب از شرط وشروط را امضا کنن. را ستی ما مسلمانیم؟ آیا زمان پیغمبر هم همینجوری با این همه شرط و شروط مکتوب ازدواج می کردند؟ یا برخی فمنیستها دارند اینها رو به مردم تحمیل می کنند؟ (البته همه شرطها را نمیگم و برخی از آنها هم معقول و منطقیه که البته نیاز به شرط هم نداره! که شاید برخی از فمینیستها آنها را برای وجهه دادن به شروط مورد نظرشان در لابلای شرطهای معقول می آورند.)
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. بیژن
        ۰۴ تیر ۹۲
        ۰۹:۵۱
     1.  
      پاسخی به نظر محدثه
      اوه....!! بازم این آقایون معترض؟هر چی بلاست سر ماخانمهاست اعتراضش مال آقایون!؟هر کی ناراحته شرط ضمن عقد رو قبول نکنه این که که دعوا نداره
      اوووه باز هم خانمهای مظلوم نما! باز هم خانم های جیغ جیغوووو
      
     0
      
     0
     1.  
      متأسفانه دوستان به اولین رگه های برابری خواهی سریعا برچسب میزنن بدون اینکه خود موضوع رو نقد کنن اگر نقدی بهش وارد می دونن . این که به یک مطلب برچسب بزنیم که ساده ترین انتقاد ممکنه شما اگر نقدی به مطلب وارد می بینین با جزئیات و پاراگراف پاراگراف بیان کنید و دقیقا بنویسید که مشکلتون با چی هست در این میون؟ با اینکه انسان ها به صورت برابر به حقوقشون دست پیدا کنن؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۴ تیر ۹۲
        ۱۷:۲۰
     1.  
      پاسخی به نظر بیژن
      اوووه باز هم خانمهای مظلوم نما! باز هم خانم های جیغ جیغوووو
      دوست عزیز اگه دقت کنی اونایی که به قول شما جیغ جیغ! کردن در این جا آقایان بودند و خانمها با آرامش بحث کردن
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مصطفی ترک همدانی
        ۰۴ تیر ۹۲
        ۲۰:۳۵
     1.  
      پاسخی به نظر saeed
      رویکرد فمینستی و زن‌گرایانه در این نوشتار چنان غلبه دارد که ارزش نقد را از دست داده است...
      سلام جناب زمانی بر خلاف نظر این دوستمان علمی وجذاب بود سپاس و آفرین به مانند همیشه پربار بود
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر saeed
      رویکرد فمینستی و زن‌گرایانه در این نوشتار چنان غلبه دارد که ارزش نقد را از دست داده است...
      سلام به نظر من باید حق زنان در مساله طلاق مخصوصا طلاق همراه بخشش مهریه بیشتر جدی گرفته بشه و اینقدر طلاق روسختش نکنند مخصوصا پرونده های بالای ۲ سال رو بهتره بیشتر از اونی که نگران طلاق هستند بیشتر نگران آموزش های پیش از ازدواج باشند ،کسی که اموزش دیده باشد کمتر کارش به جدایی می رسد من با اینکه زن نیستم اما دلم به حال زنان و ظلم هایی که در حقشون میشه میسوزه
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر saeed
      رویکرد فمینستی و زن‌گرایانه در این نوشتار چنان غلبه دارد که ارزش نقد را از دست داده است...
      سلام به نظر من باید حق زنان در مساله طلاق مخصوصا طلاق همراه بخشش مهریه بیشتر جدی گرفته بشه و اینقدر طلاق روسختش نکنند مخصوصا پرونده های بالای ۲ سال رو بهتره بیشتر از اونی که نگران طلاق هستند بیشتر نگران آموزش های پیش از ازدواج باشند ،کسی که اموزش دیده باشد کمتر کارش به جدایی می رسد من با اینکه زن نیستم اما دلم به حال زنان و ظلم هایی که در حقشون میشه میسوزه
      
     0
      
     0
     1.  
      هر دم از این باغ بری میرسد.....
      
     0
      
     0
     1.  
      هر دم از این باغ بری میرسد.....
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۱ بهمن ۹۲
        ۲۳:۲۲
     1.  
      سلام من قسط دارم به زنم وکالت طلاق به شرط اینکه اگر من معتاد شدم را بدهم ولی هیچ دفتر خانه ای این را قبول ندارد و میگویند فقط به شرط بخشش مهریه به جز ان نمی شود . چه باید بکنم
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام من قسط دارم به زنم وکالت طلاق به شرط اینکه اگر من معتاد شدم را بدهم ولی هیچ دفتر خانه ای این را قبول ندارد و میگویند فقط به شرط بخشش مهریه به جز ان نمی شود . چه باید بکنم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۱ فروردین ۹۳
        ۱۲:۴۶
     1.  
      چگونه زن می تواند فردی را در متارکه نودن خود اختیار کند
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام.من موقع عقد شرطم دادن تمام حقوقی بود که قانون به مرد داده و زن نداره بود از جمله طلاق مهریه ام نخاستم خانوما رو مهریه پا فشاری نکنید بگید یکی اونم به اسم خدا اینا بیشتر به دردتون میخوره.اما اون آقایی که گفته زنا احساسین و با یه مشکل زندگی رو ترک میکنن کاملا با حرفت مخالفم من با اینکه همه ی حق و حقوقو داشتم ولی الان ۳ ساله با تمام مشکلات شوهرمو ترک نکرم فقط به خاطر دوست داشتن اگه مطمیِن باشی زنی که انتخاب میکنی زن زندگیته و تو میتونی خوشبختش کنی حق طلاق که سهله تمام حق و حقوقو میدی بهش.من خودم فقط در صورتی که همسرم بدون اینکه مشکلمو بهم بگه و خیانت بهم کنه ازش جدا میشم اونم اگه مشکلی داشته باشم و بهم نگه و من کوتاهی کرده باشم وگرنه اگه خودش تو ذهنش محکومم کنه یک لحظه دیگه باهاش نخواهم بود ولی بقیه ی مشکلات زندگی رو هر دو طرف باید تحمل کنن.
      
     0
      
     0
     1.  
      هزارو یک راه برای طلاق گرفتن وجود دارد فقط باید دلیل محکمه پسند ارائه داد مطلب دیگه اینکه تا انجایی که من می دانم در دین های دیگر طلاق دادن زن فقط در صورت عمل زنا امکان دارد و از بقیه موارد منع شده
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. امین
        ۲۹ اردیبهشت ۹۳
        ۱۲:۴۷
     1.  
      هر قانونی به نفع مرد اومده نقطه ی مقابلی هم به نفع زن داده که در مقابل اون قرار داره و تعادل رو بوجود آورده . اگه زنی میخواد مرد از حق قانونی خودش بگذره باید خودش هم از حقی که بخاطر تعادل اون حق مردانه به زن داده شده بگذره. مثلا اگه حق کار کردن زن با مرده خوب در عوض زن حق نفقه داره و مخارجش قانونا" پای مرده وهیچ وظفه ای در آوردن پول به خانه نداره ( حتی بعد از اشتغال ). ولی در مقابل اگه مرد یک ماه خرج زن رو نده زن میتونه از مرد شکایت کنه.! پس اگه زنی حق کار میخواد اول از حق معادلش یعنی حق گرفتن نفقه بگذره. اگه زنی حق طلاق میخواد از مخارج عروسی و مهریه و .. بگذره یا در این مخارج با مرد یک اندازه سهیم باشه. نمیشه که من ۵۰ میلیون خرج عروسی کنم و ۱۰۰ میلیون هم مهر بدم و یک ماه بعد زن من رو طلاق بده و بره با نفر بعدی.!! اگه زنی حق حضانت بچه میخواد این قانون که خرج بچه با مرده حتی بعد از طلاق و حتی در صورتیکه بچه پیش زن زندگی کنه هم برداشته بشه. اگه برابری بخواهید زندگی زنان خیلی سخت تر خواهد شد. چیزی که شما میخواهید زنسالاری مطلقه. در صورت برابری زن باید بجای یک جهیزیه ۴۰ میلیونی ( که اون هم یک مرد بنام پدر وظیفه داره بخره ) نصف خونه ی ۳۰۰ میلیونی رو بده، ۲ سال مجانی سربازی بره ، در صورت جنگ به جبهه اعزام اجباری بشه و پا به پای مرد کار کنه و پولش رو تو خونه خرج کنه و خیلی چیزهای دیگه.ولی چون زن و مرد با هم متفاوتند قانون به نوعی عدالت رو رعایت کرده و گفته زن مجبور نباشه کار بیرون بکنه مجبور نباشه سربازی بره بجنگه و .. در عوض مرد مجبور نشه یک سری کارهارو بکنه و طلاق داده بشه و .. اگه زنی تساوی واقعی بخواد هر دو جنس ضرر خواهند کرد ولی قطعا زن بیشتر از مرد متضرر میشه.
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام.من حدود ۵ساله که ازدواج کردم.همسرم همیشه سر مسایلی که به خانوادش مربوط میشه من را کتک میزنه.با وجود اینکه ایشون فوق لیسانسه واز فامیل خیلی نزدیک ما بودند.از بچگی عاشقم بود الان ۲۷ سالمه و به شدت افسرده شدم.۲سال اول زندگیم به هیچکی نگفتم و امید داشتم درست میشه.تا اینکه با کتک زدن زیاد گردنم شکست و خانوادم پی بردند.ایشون به من خیانت کردند وبا یه خانم مطلقه رابطه داشتند.من به هیچکس نگفتم.زندگیمو دوست داشتم .نمیخاستم اولین شخص در فامیل بشم که طلاق گرفته .از خانواده مذهبی هستم.پدرم حمایتم نمیکنه.چون همسرم برادرزادشونه.من دختری بودم آزاد .اونقدر خوشبخت بودم که همه حسرت منو میخوردند.همسرم سالهای اول همیشه بی پول بود من با عشق براش زندگی ساختم.اصلا سخت نگرفتم.حالا وضعیت مالیشون عالی است.چند سال است که با من رابطه نداره.فقط با هم زیر یه سقفیم.نمی دونم چکار کنم؟؟؟ توی این سالها مادرم رو هم از دست دادم.احساس میکنم باید ازش جداشم.اما بیشتر ترجیح میدهم خورمو بکشم.زندگی با نامادری برام تلخ تر از اینجاست. کاش به جای حق طلاق میشد حق زندگی رو داشته باشم.چیزی که سالهاست ندارم.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. عاشق عاقل
        ۳۰ خرداد ۹۳
        ۱۷:۲۴
     1.  
      خدا به داد ما مردم برسه که رویکرد منفی معطوف به طلاق و جدایی از ابتدای شروع رابطه (ازدواج) در زندگیمان حاکم شده......
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۲ تیر ۹۳
        ۱۱:۰۵
     1.  
      خودکشی؟!!! مشکل رو با مشکل، بدتر نمی کنن عزیزم! با این چیزایی که تعریف کردی باید تلاش کنی طلاق بگیری. اگر بتونی ایشالا مهریه ت رو هم بگیری که شاید بتونی خونه ای بگیری و مستقل زندگی کنی تا ایشالا ازدواج بعدی موفق باشه. انوخت مشکل نامادری هم نداری. تحمل این حد از مشکلات و قربانی شدن نه عاقلانه است و نه درست. درسته طلاق خوب نیست، ولی دلیل نمیشه هر شرایطی رو تحمل کنی.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام.شرایط من خیلی سخته.هیچوقت خونه پدرم احساس خوشبختی نکردم.با اینکه همه چیز داشتم.و از آزادی و حس خوب زیاد زندگی برخوردار بودم.و اون همش به خاطر وجود دوستام بود.و خواهر و برادرام.همه ما به نوعی توی اون خونه اضافی بودیم.پدرمو خیلی دوست داشتم و دارم.اما هیچوقت بهم محبت نکرد.همیشه از نگاهش وحشت داشتم.اگه میخاستسم با هم حرف بزنیم صد در صد باز میخاست سرم داد بکشه.ومن همیشه ترجیح میدادم زیاد توی چشمش نباشم.هیچوقت محبت به من نکرد.خودش یتیم بود وبلد نبود محبت....توی دوران دانشجوییم دوست پسر داشتم.احساس خلا درون زندگیم احساس میشد.عاشق کسی شدم که برام دنیام شد.مه چیزم شد.۷سال باهاش موندم.توی این مملکت لعنتی براش کار پیدا نشد...ما فقط یه کار معمولی از خدا میخاستیم...نشد.زمینو زمان وقتی اومد خاستگاریم بهم گفتن بگو نه نه نه نه.....فقط ۲۰ سالم بود...فک کردم بزرگترا حتما یه چیزی میدونن.گفتم نه...بعد یه مدت شوهر کردم.تصمیمم احساسی بود.روز عقدم بعد ارایشگاه فقط گریه میکردم.جرات نه گفتن به اینو نداشتم چون ته خط بودم....گفتم خوشبخت میشم از اون خونه لعنتی راحت میشم...اون خونه روحمو آزار میداد.داغونم میکرد.اون تعصبای مزخرف.هیچکی نمیتونه بفهمه وقتی توی خونه خودت بهت تهمت بزنن یعنی چی....ازدواج کردم.با هزار تا ارزوی قشنگ...
      
     0
      
     0
     1.  
      بعد ازدواجم همسرم به همه چیز اهمیت داد الا من.اون احساس خلا درونم پر نشد.هنوزم نشده.روز عقدم سرم داد زد.براش مهم نبود گریه هام.گفتم هیچی نیست الان عصبیه.استرس داره درست میشه.کم کم شد عادت شد کتک شد فوش.پرده گوشم آسیب دیده .دستم شکست.گردنم شکست.کتفم ....و حتی برای خودمم عادی شدکتکاش.عادی شد اینکه منو مث یه حیوون از خونه پرت کنه بیرون.اینکه هیچ پناهی جز اون نداشتم.اینکه بعئ کتک باز روز از نو روزی از نو.نمیدونم کی....اما یه روزی خودمو میکشم.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۹ تیر ۹۳
        ۲۱:۱۸
     1.  
      شما مگه مجبوری با کسی که اعتمادی بهش نداری ازدواج کنی؟ ببخشید ولی شما بیماری! اگر مرد حق داره که هررررررررررروقت که دلش خواست زنش رو طلاق بده زن هم باید این حق رو داشته باشه! زندگی که بچه بازی نیست! اون زن هم نیاز به استقلال و احساس امنیت داره. چه زن هایی که بدون در نظر گرفتن این چیزا تن به ازدواج دادن و بدبخت شدن! زن و مرد مساوی هستند. تفاوت ها در ظاهر,عملکرد بدن و خصوصیات اخلاقی هست.. تفاوت خیلی طبیعیه آقا مجتبی عزیز و حتی کوچک تر از آن تفاوت های فردی هم وجود داره. در مقام انسانیت همه با هم برابر هستند و حق انتخاب دارند. چه زن و جه مرد. شما تفاوت های جنسی و احساسی رو در نظر میگیرید!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۲۹ تیر ۹۳
        ۲۱:۲۳
     1.  
      شما مگه مجبوری با کسی که اعتمادی بهش نداری ازدواج کنی؟ اگر مرد حق داره که هررررررررررروقت که دلش خواست زنش رو طلاق بده زن هم باید این حق رو داشته باشه! زندگی که بچه بازی نیست! اون زن هم نیاز به استقلال و احساس امنیت داره. چه زن هایی که بدون در نظر گرفتن این چیزا تن به ازدواج دادن و بدبخت شدن! زن و مرد مساوی هستند. تفاوت ها در ظاهر,عملکرد بدن و خصوصیات اخلاقی هست.. تفاوت خیلی طبیعیه آقا مجتبی عزیز و حتی کوچک تر از آن تفاوت های فردی هم وجود داره. در مقام انسانیت همه با هم برابر هستند و حق انتخاب دارند. چه زن و جه مرد. شما تفاوت های جنسی و احساسی رو در نظر میگیرید!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نگار
        ۲۹ مرداد ۹۳
        ۲۳:۲۳
     1.  
      سلام من الان ۳ ساله خانه پدرم هستم شوهرمم رفته اجاره ازدواج مجدد گرفته هر موقع هم میرم دادگاه میگم نفقه میخوام یا تمکین میکنم شوهرم تهران کارشم آزاده میاد دادگاه میگه به دروغ من رفتم سیستان بلوچیتان نمیتونمم ثابت کنم حتما اگه بتونمم ثابت کنم باید کارش اداری باشه حداقل اگه خواستین ازدواج کنین مثل من نشید حق مسکن بگیرید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سمیرا
        ۲۹ مرداد ۹۳
        ۲۳:۳۲
     1.  
      به نظر من مهریه باید داشته باشی وگرنه تو این دادگاه ها هیچ کاری دیگه از زن بر میاد من خودم با چشمام دیدم یه خانم ۵۰ ساله بخاطره ۵ عدد سکه شوهرش طلاقش داده بود آوره شده بود آقایون وقتی مهریه زنشونو پرداخت کنن نقد بدون هیچ دلیلی میتونن طلاق بدن زنشونو چرا اینا رو نمیگید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سمیرا
        ۲۹ مرداد ۹۳
        ۲۳:۳۳
     1.  
      به نظر من مهریه باید داشته باشی وگرنه تو این دادگاه ها هیچ کاری دیگه از زن بر میاد من خودم با چشمام دیدم یه خانم ۵۰ ساله بخاطره ۵ عدد سکه شوهرش طلاقش داده بود آوره شده بود آقایون وقتی مهریه زنشونو پرداخت کنن نقد بدون هیچ دلیلی میتونن طلاق بدن زنشونو چرا اینا رو نمیگید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سمیرا
        ۲۹ مرداد ۹۳
        ۲۳:۳۵
     1.  
      به نظر من مهریه باید داشته باشی وگرنه تو این دادگاه ها هیچ کاری دیگه از زن بر میاد من خودم با چشمام دیدم یه خانم ۵۰ ساله بخاطره ۵ عدد سکه شوهرش طلاقش داده بود آوره شده بود آقایون وقتی مهریه زنشونو پرداخت کنن نقد بدون هیچ دلیلی میتونن طلاق بدن زنشونو چرا اینا رو نمیگید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۸ شهریور ۹۳
        ۱۱:۲۳
     1.  
      خیلی جالبه اینکه به زنی حق انتخاب داده بشه و توان نجات خودش رو از شرایظ بد داشته بشه از نظر شما ذلیل شدن مرد و ارباب شدنه زنه؟ پس اینکهه سالها شما ارباب بودین و زن بدبخت زیر دست شما حتی بدون اجازه برای اینکه بتونه اعتراض داشته باشه زندگی شیرینی از نظر شما بوده درسته؟که حالا این قانون داره این حکومت مطلق شما رو اذیت می کنه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مینا
        ۱۴ شهریور ۹۳
        ۱۵:۵۸
     1.  
      قبول کردن هر تغییری اولش سخته اما کم کم درست میشه..
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مینا
        ۱۴ شهریور ۹۳
        ۱۵:۵۹
     1.  
      قبول کردن هر تغییری اولش سخته اما کم کم درست میشه..
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۸ شهریور ۹۳
        ۰۰:۰۴
     1.  
      زن اگه عقل داشت که ناقص العقل نام نمیگرفت
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۹ مهر ۹۳
        ۰۰:۲۴
     1.  
      :)))))) D:
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷