2156
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ماندنا ملاعلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 2156
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مردم دوست ندارند باهم در مورد اینکه اگر خواستند طلاق بگیرندچه حقوق و اختیاراتی داشته باشند سخن بگویند.

     

    دخت ایران - براساس ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی -شروط ضمن عقد خارج لازم- امری قانونی برای زنان است، اما فقدان آگاهی گروه‌های مختلف اجتماعی در جامعه و عدم تبلیغ آن موجب شده تا بسیاری از زنان از امضای شروط ضمن عقد در برگه‌های متصل به عقدنامه اطلاعی نداشته و به هنگام بروز برخی مشکلات حقوقی با انواع تبعیض‌ها مواجه شوند.

    ما نیز به دنبال نهادی که متولی اصلی آموزش این شروط و نحوه استفاده از آن باشد جستجوی بسیار کردیم و تماس‌های زیادی گرفتیم، اما نهادی را نیافتیم که به صورت مستقیم متولی‌گری آموزش این مهم را بر عهده گرفته باشد یا دوره‌های آموزشی در این رابطه برقرار کرده باشد.

    کارشناسان «۱۲۹» قوه قضاییه که پاسخگوی سوالات حقوقی مردم هستند تشریح و توضیح این مفاد را کار اداره ثبت می‌دانند که شروط را در عقدنامه‌ها چاپ کرده است اما ردی از دوره آموزشی در این خصوص توسط آن نهاد نیز نمی‌یابیم.

     

    روال منطقی اقناع و تبلیغ

    از منظر علم ارتباطات هر محصولی پیش از عرضه نیاز به آماده‌سازی ذهن مخاطب از طریق شیوه‌های اقناعی و تبلیغی دارد. وقتی محصول فرهنگی-اجتماعی باشد این فعالیت حساس‌تر نیز می‌شود زیرا باید آداب و رسوم و جامعه‌پذیری مخاطبان را نیز در نظر گرفت. شیوه‌های اقناعی بسیار متفاوت است اما متداول‌ترین آن شامل بررسی‌های گسترده موضوع از منظر کارشناسی در رسانه‌های جمعی خصوصا صداوسیما و گنجاندن مبحث شروط ضمن عقد در دروس نوجوانان و جوانان در مقطع دبیرستان و دانشگاه و آموزش از طریق ارتباطات چهره به چهره است.

    آموزش شروط ضمن عقد و محسنات آن در اردوهای دانش‌آموزی و کمپ‌های دانشجویی، دعوت از قضات برای تشریح مسائلی که می‌تواند از طریق این شروط حل شود یا در اثر نبود آن به وجود بیاید و بسیاری راهکارهای دیگر که قائدتا بیش از یک نهاد را در برمی‌گیرد می‌تواند به شکلی مناسب جامعه را آماده پذیرش شروط ضمن عقد کند.

    شیوه‌های ترویجی از طریق ارتباط چهره به چهره یکی از بهترین شیوه‌های متقاعدسازی است، اما متاسفانه رسانه ملی و نهادهای دیگر موضوعاتی بسیار متداول‌تر را (مانند چندهمسری و ازدواج موقت) با استقبالی بی‌نظیر ترویج می‌کنند اما ترویج موضوعی به این مهمی مورد غفلت قرار می‌گیرد.

     

    چه کسی آموزش دهد؟

    اگر اکنون همه قانع شده باشند که این امکانات حقوقی و شرعی قدیمی که قرار است به نوعی در جامعه عرضه و احیا شود و از ظرفیت‌های آن برای احقاق حقوق بانوان و پایداری بیشتر ازدواج بهره گرفت، نیاز به آموزش و توجیه دارد سوال مهم این است که چه کسی متولی این کار باشد.

    اداره ثبت که عقدنامه‌ها را منتشر کرده است؟

    وزارت دادگستری که مسوول اجرایی برقراری حقوق و عدالت در سطح جامعه است؟

    قوه قضاییه که نهاد قانون‌گذار کشور است؟

    وزارت ورزش و جوانان که ترویج فرهنگ ازدواج در کشور را بر عهده دارد؟

    مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری؟

    یا...

    به هر حال هرچه در منابع خبری و سامانه‌های اطلاع‌رسانی بیشتر جستجو کردیم کمتر اثری از دوره‌های آموزشی-حقوقی عقد و ازدواج یافتیم. اگر دوره‌های آموزشی در این زمینه برقرار شده است نیز بسیار پراکنده و غیرمتمرکز بوده و در جامعه فراگیری چندانی نداشته است. گرچه مشاور امور بانوان وزارت دادگستری در گفتگویی این شروط را برای زنان الزامی دانسته و سازمان‌ها و نهادهای مسوول در این حوزه را تشویق به آگاهی‌بخشی در این زمینه کرده است اما به نام این نهادهای متولی اشاره‌ای نکرده است!

    volume43-14.jpg

    در محضر چه می‌گذرد؟

    حسین.الف، سردفترداری است که نمی‌خواهد نامش را فاش کنیم، می‌گوید: اینکه چند شرط را در عقدنامه چاپ کنیم هیچ چیز را عوض نمی‌کند. بسیار دیده‌ام که همکارانم با اعمال سلیقه شخصی مرد را از امضای مفاد عقدنامه منصرف می‌کنند و با گفتن جملات تحریک‌آمیز در مقابل خانواده‌ها دختر و پسر را در معذوریت قرار می‌دهند که دختر از شرط بگذرد و پسر تفاهم قبلی را زیر پا بگذارد. قرائت شرط با توضیحاتی که برخی سردفترداران در خوانش آن می‌گویند و نصایحی که می‌کنند فضای روانی عقد را طوری تغییر می‌دهد که برای دوری از تنش طرفین سعی می‌کنند میانداری کرده و سکوت کنند.

    حمید محمدی، محضردار دیگری است که معتقد است زوج‌های جوان گاه هیچ آگاهی از شروط ندارند و یا از همه می‌گذرند و یا همه را امضا می‌کنند بدون اینکه تصور درستی از قیود یا آزادی‌های این شروط داشته باشند. وی معتقد است: هنوز فرهنگ جامعه به جایی نرسیده است که این شروط را بپذیرد و خانواده‌ها به نوعی این شروط را مقدمه‌چینی برای طلاق می‌دانند و هرگونه صحبتی در مورد آن را توهین‌آمیز و بدشگون به حساب می‌آورند.

    وکلا و حقوقدانان بر این باورند که تبلیغ و آگاهی‌بخشی در ارتباط با شروط ضمن عقد از سوی رسانه‌ها و به ویژه دستگاه‌های اجرایی و سیاست‌گذار می‌تواند به کاهش برخی تبعیض‌های حقوقی زنان به ویژه در دادگاه‌های خانواده منجر شود.

    شروط حضانت طفل، طلاق، مسافرت به خارج از کشور، تقسیم اموال و دیگر موارد جزو شروطی است که قانون برای خانم‌ها در نظر گرفته چراکه اجازه این شروط از ابتدا با مرد بوده اما می‌توانند در حین عقد نکاح این شروط را به زن واگذار کنند.

     

    وظایف سردفتران

    براساس بند ۱۷۸ مجموعه بخش‌نامه‌های ثبتی سازمان ثبت اسناد مصوب شورای عالی قضایی، سردفتران مکلفند از لحاظ شرعی و قانونی پیش از انشاء عقد ازدواج شروط مندرج را در سند نکاحیه برای زوجین قرائت و تک تک شرط‌ها را به آنها تفهیم کنند. براساس این قانون سردفتردار موظف است پیش از اجرای صیغه عقد به زوجین تذکر دهد که قبول شرایط مندرج در نکاحیه الزامی نیست و منوط به توافق طرفین است، اما نکته پایانی این قانون پیگرد انتظامی برای سردفترانی است که از این قانون تخطی کنند و شرایط ضمن عقد را به زوجین تفهیم نکنند. در این بین بسیارند زوج‌هایی که هنگام عقد نه تنها با شرایط ضمن عقد آشنا نبوده‌اند بلکه بدون هیچ گونه توضیحی از سوی سردفتران تمام شروط ضمن عقد مندرج در سند نکاحیه را امضا کرده‌اند.

    یکی از سردفتران عقد و ازدواج که سابقه‌ای ۲۵ ساله در این امر دارد درخصوص شرایط ضمن عقد و تفهیم آنها از جانب سردفتر به زوجین می‌گوید: وظیفه قانونی سردفتر توضیح شرایط ضمن عقد به زبان ساده و قابل فهم برای زوجین است چراکه امضای شرایط ضمن عقد به معنای پذیرش مسئولیت است؛ اما بد نیست کمی به این موضوع فکر کنیم که آیا سردفتر می‌تواند مفاهیم مهم و گاه پیچیده‌ای چون شروط ضمن عقد را در آن شرایط روانی و آن فضای پراسترس و زیرچشم والدین و نزدیکان دختر و پسر به آنان تفهیم کنند؟

    علی مظفری نایب رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق درباره علت کوتاهی برخی سردفتران در تفهیم شرایط ضمن عقد به زوجین می گوید: «۳۰درصد از سردفتران عقد و ازدواج خودشان آشنایی کافی با مسائل حقوقی ندارند و به همین دلیل قادر به توضیح بار حقوقی شرایط ضمن عقد نیستند و در این خصوص برای آنان دوره‌های آموزشی گذاشته شده است.»

    نادر اسماعیلی، جوانی که به تازگی ازدواج کرده است پیشنهاد می‌کند اداره ثبت که متولی تفهیم شرایط ضمن عقد است برای اینکه وقت عقد به زوجی بدهد آنان را ملزم کند که دست کم یک آموزش یکی دو ساعته مسائل حقوقی عقد و شرایط آن را بگذرانند و با مطالعه یک نمونه عقدنامه با این موضوع در فضایی آرام آشنا شوند.

     

    آمادگی برای جدایی

    شاید سکوت رسانه‌ای، خلاء آموزشی و نبود دستورالعمل مدونی برای آموزش نکات حقوقی ازدواج چندان بی‌برنامه نیز صورت نگرفته باشد. هرچه باشد مردم دوست ندارند باهم در مورد اینکه اگر خواستند طلاق بگیریم چه حقوق و اختیاراتی داشته باشند سخن بگویند. آن هم در مجلس خواستگاری. این فرهنگ بدشگون دانستن طلاق و هرچه به آن مربوط می‌شود تا بدانجا عمیق است که خیلی از خانواده‌ها هنگام عقد حتی اگر مادر عروس مطلقه باشد ترجیح می‌دهند او را از عروس و داماد دور نگاه دارند!

    حال با این نگرش کار نهادهای فرهنگ‌ساز تا حد زیادی سخت می‌شود به نحوی که مشاور امور بانوان وزارت دادگستری در این مورد می‌گوید: «از همان ابتدا نمی‌توانیم از شروطی سخن بگوییم که در آن به طلاق نیز اشاره شده. شرایط جامعه به لحاظ آسیب‌هایی که نهاد خانواده با آن مواجه شده، ما را به سمتی برده که با دقت نظر بیشتری به این مساله بپردازیم، اما شروط ضمن عقد می‌تواند برای زنان رهایی‌بخش باشد.»

     

    نسخه‌ای برای دنیا

    مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از  آن دسته نهادهایی است که انتظار می‌رود بتواند فعالیت‌ها و سیاست‌گذاری‌هایی در این زمینه داشته باشد اما مرور عملکرد و برنامه‌های این نهاد نشان از آن دارد که هیچ برنامه مستقلی در این زمینه اجرا نشده است. این در حالی است که معاون هماهنگی و همکاری‌های بین‌الملل مرکز امور زنان و خانواده با اشاره به ضرورت اطلاع‌رسانی در زمینه شروط ضمن عقد، اظهار داشته است، این کار هم باید در بعد ملی به ویژه در میان زنان انجام شود تا آنان از حقوق خود آگاه شوند. همچنین در عرصه بین‌المللی نیز باید اطلاع‌رسانی کافی انجام شود، چراکه در شروط ضمن عقد به موضوع حقوق زنان پرداخته شده است. بنابراین لازم است که درعرصه بین‌المللی نیز به این موضوع بیشتر پرداخته شود تا شبهات طرح شده از سوی افراد مغرض، خنثی‌سازی شود.

    گرچه این ایده بسیار متعالی است اما تا این مرکز و نهادهای دیگر با برگزاری دوره‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی در مورد این شروط جامعه را از این امکان شرعی و حقوقی بهره‌مند نسازند نمی‌توانیم آن را به عنوان الگویی برای زنان مسلمان دنیا مطرح کنیم.

     

     


    1 نظر | ارسال نظر

     1.  
      سلام با تشکرفراوان بخاطر مطلب خیلی مهم و اساسی که بهش پرداختید. ولی بهتر نیست حداقل در حد همین سایت های اینترنتی خودمون به اموزش و تفهمیم این مفاد عقد نامه و شرایط ضمن عقد بپردازیم. وقتی کسی وضیفشو درست انجام نمیده چرا برای نجات زندگی یه عده ادم خودمون دست به کار نشیم؟ فایل صوتی از زبان یه وکیل یا یه قاضی یا یه متخصص این امر میتونه خیلی به جوونای ما کمک کنه ممنون میشم اگر همیچین چیزی رو برام ایمیل کنین به امید روزی که هیچ ازدواجی پشیمونی به بار نیاره
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷