9294
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فاطمه خوانساری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۶)
      تعداد بازدید: 9294
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    بررسی استانداردهای مهدکودک‌های وطنی با استاندارهای جهانی، فرهنگی، اسلامی، بومی و ایرانی

     

    دخت ایران - وارد مهدکودک که می‌شوی دیوارهایش توجهه‌ات را جلب می‌کند. دیوارهایی که با اسطوره‌های کارتونی نقاشی شده‌اند، میکی‌موس به خوش‌آمدگویی می‌آید؛ بعد کیتی را می‌بینی که کیف به دست با مادرش وارد مهد می‌شود.

    به ناگاه با صدای گریه پسربچه‌ای که نمی‌خواهد از مادرش جدا شود به خودت می‌آیی. مادر می‌گوید که این دومین روز است پسرش را به مهد آورده و بی‌تابی‌اش به خاطر عادت نکردن به محیط است. وی که به سختی مهدکودک مناسبی برای فرزندش یافته است با هزار امید و ترس پسرش را به مهدکودک می‌سپارد و می‌رود تا به فعالیت‌های روزمره‌اش برسد. به راستی در این برهه زمانی پیدا کردن یک مهدکودک با شرایط استاندارد و ایده‌آل، کار ساده‌ای نیست.

    کارشناسان معتقدند: مهدکودک‌های مناسب با همدیگر متفاوتند زیرا برنامه آموزشی با توجه به زمینه‌ها و علائق بچه‌های مهدکودک متفاوت است ولی تمام مهدهای خوب در یک مساله مشترک هستند و آن توجه به توسعه کودکان در تمامی ابعاد و با استفاده از ابزارهای مختلف؛ اما مادران برای اینکه مطمئن شوند در مهد از فرزندشان به خوبی مراقبت می‌شود و کودک‌شان از مهدکودک راضی است لازم است محل مهد را با دقت بررسی کنند تا معیارهای یک مهدکودک خوب را داشته باشد و بتوانند با خیالی آسوده فرزند دلبندشان را برای ساعاتی در این مکان‌ها بگذارند.

     

    معیارهای شناسایی مهدکودک خوب چیست؟

    پاسخ به سوالات زیر می‌تواند کمک شایانی به مادران برای انتخاب یک مهدکودک استاندارد کند.

    - آیا مهدکودک دارای مجوز از ارگان مربوطه است؟

    - آیا بچه ها با شادی مشغول بازی هستند؟

    - آیا مربیان از وجود بچه‌ها لذت می‌برند و با آنها به راحتی تعامل برقرار می‌کنند؟

    - آیا مربیان در کلام و رفتار خود عشق و محبت نشان می‌دهند؟

    - آیا کودکان برای بازی فعالانه، فضای کافی دارند؟

    - آیا محیط مهد تمیز است و به خوبی از آن نگهداری می‌شود؟

    - آیا هنگام بازی کودکان به خوبی بر رفتار آنها نظارت می‌شود؟

    - سیاست‌های مهدکودک برای حفظ سلامتی و بهداشت چیست؟

    - آیا سرویس بهداشتی مهد و محوطه تعویض پوشک بچه‌ها ضدعفونی می‌شود؟

    - آیا رختخواب هر کودکی به طور مجزا و تمیز نگه داشته می‌شود؟

    - آیا محیط داخلی و خارجی مهدکودک به طور کامل برای بچه‌ها ایمن‌سازی شده است؟

    - آیا مواد خطرناک در کمدهای قفل شده قرار دارد؟

    - آیا سیم‌های برق، موادشوینده و لوازم آشپزی در جایی امن قرار داده شده‌اند؟

    - آیا تعداد مسئولین ناظر برای رویایی با فوریت‌ها کافی هستند؟

    - آیا برای خروج بچه‌ها از مهد به هنگام بروز آتش‌سوزی یا بلایای دیگر برنامه‌ریزی شده است؟

    و در نهایت اینکه مهدکودک با کیفیت خوب از شما می‌خواهد هر وقت که خواستید به مهد سر بزنید، چون بهترین مراکز می‌خواهند که والدین روش کار آنها را ببینند و درک کنند که مسئولین و مربیان مهدکودک هر روز و در تمام روز، کار خود را به نحو احسن انجام می‌دهند.

     

    volume44-3.jpg

    حالا این سوال مطرح است که آیا استانداردهای مهدکودک‌های وطنی مطابق با استاندارهای جهانی شکل گرفته‌اند؟

    با بازدید از برخی مهدها به راحتی متوجه می‌شوید ساختمان‌ مهد مناسب کودکان ساخته نشده و حتی گاهی منجر به خسارات جانی می‌شود، اما متاسفانه مسئولین آن مراکز تنها با رنگ‌آمیزی شاد و استفاده از شخصیت‌های کارتونی سعی کرده‌اند این محیط را مناسب کودکان جلوه دهند. برای روشن شدن این موضوع نگاهی گذرا به استاندارهای کشورهای توسعه‌یافته می‌کنیم.

    در کشورهای توسعه‌یافته به سبب اهمیت بسیار بالای مسوولیت پذیرش کودکان و نظارت مداوم بر کارکردهای مهدهای کودک تمام نکات ساختمانی اعم از نکات بهداشتی، آموزشی و مراقبتی مورد مطالعه قرار گرفته و در طراحی ساختمان مهدکودک لحاظ شده است. به طور مثال، ساختمان‌ مهد در مناطق شهری باید در نقاطی ساخته شود که سرعت خودروها در آن نقاط حداکثر ۳۰ کیلومتر باشد. ساختمان از شریان‌های اصلی تاسیسات شهری، برق فشارقوی، ترن، مترو و مراکز آلوده‌کننده دور باشد و نیز در مسیرهای اطراف ساختمان مهدکودک، تفکیک مسیر پیاده‌رو از سواره‌رو انجام شده باشد. ورودی مهد نباید مجاور خیابان باشد و همچنین محدوده امنیتی برای کنترل عبور و مرور کودکان وجود داشته باشد. همچنین طراحی سیستمی، برای کنترل دمای داخل و خارج و نیز سیستم تمیز کردن کفش‌ها ضروری است.

    همانطور که می‌دانید دستگیره در ورودی در حالت معمول در ارتفاع یک متر طراحی می‌شود اما در استاندار جهانی دستگیره در مهدکودک باید از سمت داخل طراحی شود و نیز باید ارتفاع بیش از یک متر و ۵۰ سانتیمتر داشته باشد تا کودک نتواند آن را باز کند و از طرفی درها باید برای امکان خروج سریع کودکان مناسب باشد. همچنین در طراحی کلید پریزها باید دقت کرد تا از دسترس کودکان دور باشد. سرویس‌های بهداشتی کودکان باید به تناسب قد آنها طراحی شود. ایمنی کودکان در مدت زمان حضور در مهد، اصلی‌ترین نکته و دستورالعمل در ضوابط طرح و اجرای ساختمان مهدکودک‌ها است. به طور کلی طراحی ساختمان مهدکودک باید برای نگهداری موقت کودکان مناسب باشد.

    از نظر کارشناسان، ایمنی، تنها رعایت استحکام ساختمان مهد نیست، بلکه رفتارشناسی کودک و توجه ظریف به روحیات و اخلاق کودکانه و تامین امنیت و بهداشت کودک از دیگر فاکتورهای رعایت موارد ایمنی به شمار می‌آید. با وجود استانداردهای ذکر شده شواهد حاکی از آن است که اغلب مهدها، مکان‌هایی هستند که قبلا منزل مسکونی و یا مدرسه بوده‌اند و با کمترین تغییرات در طراحی ساختمان، تغییر کاربری  داده شده‌اند.

     

    آیا مهدهای ‌ایرانی استانداردهای بین‌المللی، فرهنگی، اسلامی و بومی را دارند؟

    بررسی استاندارد بین‌المللی مهدکودک، شکاف عمیق مهدکودک‌های وطنی را از شرایط مطلوب بیشتر به نمایش می‌گذارد. با وجود مصوبات دست و پا شکسته ساخت مهدکودک در کشور شاید کودکان نسل بعد فرصت بهره‌گیری از یک محیط مناسب را در زمان حضور والدین خود در محل کار داشته باشند.

    متاسفانه مهدکودک‌های پایتخت نیز از این اصل مستثنی نیستند و خانواده‌ها نه تنها دغدغه عدم تطابق مهدها با استانداردهای جهانی را دارند، بلکه شاهد عدم تطابق با فرهنگ بومی و مذهبی نیز هستند. به گفته کارشناسان دوران کودکی مهمترین دوران شکل‌گیری شخصیت افراد است و عدم آموزش فرهنگ مذهبی به کودکان، باعث فاصله گرفتن کودکان از باورهای مذهبی می‌شود. مهدکودک اولین مکانی است که کودکان ما در آن به آموزش دیدن می‌پردازند و عدم تطبیق این آموزش‌ها با فرهنگ ما باعث شکاف فرهنگی عمیق دو نسل می‌شود. ناسازگاری آموزه‌های مهدکودک‌ها با فرهنگ بومی و مذهبی موجب ایجاد شکاف عمیق بین دو نسل والدین و کودکان می‌شود و این شکاف با رشد کودکان بارزتر و حادتر می‌شود که مشکلات جبران‌ناپذیری را برای آینده کشور در بر خواهد داشت.

    volume44-4.jpg

    مادر زینب چهار ساله از شکل‌گیری این شکاف  فرهنگی در فرزندش چنین می‌گوید: در مهدکودک زینب، تا دلتان بخواهد تصاویر شخصیت‌های انیمیشن‌های جدید بر روی در و دیوار نصب شده‌است. زینب تا چندی پیش مشتاق حفظ قرآن بود، حالا بسیاری از شخصیت‌های انیمیشن‌های روز دنیا را می‌شناسد و این اشتیاق به شناخت بیشتر آنها آن قدر قوی است که ما دیگر حتی با زینب در مورد حفظ کردن سوره‌های قرآن صحبت نمی‌کنیم. از نظر او حالا بالت، شرک، کله کدو و سیمپسون‌ها نماد تمام واقعیت‌ها شده‌اند. نمادهایی که زینب هر روز از من و پدرش خریدن سی‌دی‌های آنها را طلب می‌کند. من به عنوان یک مادر اصلا این مسئله را صحیح نمی‌دانم. حتی شاید برایتان جالب باشد که در مهدکودک دخترم، قالی‌هایی بر روی زمین انداخته‌اند که نقش روی آنها دو بچه‌خرس دختر و پسر هستند که در کنار یکدیگر خوابیده‌اند. در واقع باید بگویم ما به عنوان یک پدر و مادر انتظارمان این بود که لااقل در مهدکودک دخترمان باورها و رفتارهایی در قالب نمادها و آموزش‌ها برای بچه‌ها مطرح شود که با ساختارهای اسلامی و اخلاقی ما سازگار باشد.

    عدم تطابق مهدها با معیارهای والدین، سبب شده تا بسیاری از مادران تحصیل‌کرده و مذهبی به خاطر تربیت فرزند فعالیت اجتماعی خود را به حداقل رسانده‌اند، چون معتقدند تربیت نسل آینده وظیفه خطیر مادران امروز است که اگر در این امر کوتاهی شود در آینده شاهد خسارات جبران‌ناپذیری اجتماعی خواهیم بود و آینده کشور با بحران مواجه خواهد شد.

     

    در حالی که ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و معیارهای دینی برایمان در اولویت قرار دارد آیا در اولین مکانی که کودکان‌مان در آن زندگی را  تجربه می‌کنند با معیارهای دینی ما همخوانی دارد؟

    خانم شریعتمدار، کارشناس حوزه خانواده، درباره وضعیت مهدکودک‌های وطنی می‌گوید: در حال حاضر مهدکودک‌ها در زیر نظر چند ارگان مختلف‌اند، که از جمله آن می‌توان به آموزش و پرورش، بهزیستی، اوقاف، ارشاد، خیریه‌ها، دارالقرآن و جامعه القرآن و... اشاره کرد. در این بین مهدکودک‌های تحت پوشش بهزیستی فقط دغدغه نگهداری بچه‌ها را دارند و کمتر دغدغه‌هایی فرهنگی برایشان اهمیت دارد، اما مهدهای زیر نظر آموزش و پرورش تا حدودی دغدغه فرهنگی دارند و بهتر کار کرده‌اند اما باز در اخبار شاهد خبرهای آموزش رقص و... در این مکان‌ها نیز هستیم.

    وی در ادامه اضافه می‌کند: که در مورد مهدهای قرآنی که برای ساعتی کوتاه فرزندان را می‌پذیرند این سوال مطرح است که آیا این افراد متخصص در روش‌شناختی و تربیت روانی کودکان هستند؟ با وجود اسلامی بودن این مهدها به ندرت دیده می‌شود که افراد متخصص داشته باشند.

    شریعتمدار با اشاره به اینکه اسلام تاکید جدی دارد که کودکان تا سن هفت سالگی در آغوش خانواده باشند اظهار می‌کند: این هفت سال یعنی همان دورانی که به پادشاهی کودک تعبیر می‌شود ولی آیا آموزش مهدکودک‌ها با آموزه‌های دینی ما تطابق دارد؟ که در جواب باید گفت نه تنها شاهد عدم تطابق در این مکان‌ها هستیم بلکه اخیرا شاهد فعالیت‌های دشمنان‌مان در مهدکودک‌ها هستیم به طوری که به ترویج آموزش بهاییت می‌پردازند.

     

    تعریف اسلامی برای مهدکودک‌ها وجود ندارد!

    مسئول یکی از دارالقرآن‌های تهران معتقد است: پایه و اساس مهدکودک‌ها در ایران بر اساس معیارهای غربی تشکیل شده که برخی اسلام را در لابه‌لای آن لحاظ کرده‌اند. حتی در مهدهای قرآنی کسی نیامده تعریفی صحیح و منطبق با معیارهای اسلامی ایجاد کند. به طور کلی یک قالب غربی را لباس اسلامی بر تنش کرده‌ایم. به عبارتی افرادی که باید این تعریف را ایجاد کنند همه واقف به این اصل تربیت در اسلام هستند که  بچه باید در آغوش مادر تربیت شود و نیازی به تعریف اسلامی برای مهدکودک نمی‌بینند. به همین خاطر افراد مذهبی که تربیت فرزند برایشان مهم است سعی می‌کنند فرزندانشان را در دامان پرمهر مادر تربیت کنند تا اینکه کودک ساعاتی از آنها دور باشد. هرچند که این موضوع یک اصل اثبات شده در بین روانشناسان نیز هست.

     

    در حالی که شاهد مهدکودک‌های فراوان بدون استانداردهای زیرساختی، روانشناختی و فرهنگی در کشورمان هستیم؛ نیاز به بازنگری مجدد مسئولین به مصوبات و ایجاد مصوبات جلو رونده ضروری است.

    با وجود آموزش غلط و مغایر فرهنگ اسلامی در مهدکودک‌ها و همچنین آموزش  فرهنگ‌های سخیف سرخ‌پوستی و کابویی که فرسنگ‌ها با فرهنگ اسلامی‌مان فاصله دارند و از طرفی با وجود وضعیت اقتصادی و معیشتی کشورمان که اغلب مادران را مجبور به اشتغال در بیرون خانه و به فرستادن کودکانشان به مهدکودک کرده است؛ آیا هنوز نیازی به تعریف اسلامی برای مهدکودک‌ها وجود ندارد؟

    به راستی نسلی که قرار است نگهدارنده این کشور باشد با آموخته‌هایی که مغایر با ساختارهای اسلامی است به جایی خواهد رسید؟ آیا برای کودکانی که اسطوره‌های خود را با اسطوره‌های خیالی غربی درهم آمیخته‌اند، نباید چاره‌ای اندیشید؟

     

     


    6 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ناشناس
        ۱۹ بهمن ۹۲
        ۱۷:۰۲
     1.  
      افراط و تفریط همه رو خسته می کنه ،بهتر به خانواده ها حق انتخاب داده بشه.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۸ اردیبهشت ۹۳
        ۱۶:۴۷
     1.  
      درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!
      
     0
      
     0
     1.  
      کامل و جامع تمام مسایل رو برای بک مهد خوب بیان کردید ممنون
      
     0
      
     0
     1.  
      چه فایده همه ما اینها رو میدونیم و لی باید مسولین ما این مسایل را به صورت یک قانون در مهد ها اعمال کنند تاپیاده و اجرا شود .چه فایده ....
      
     0
      
     0
     1.  
      من دنبال یک مهد کودک خوب برای دخترم می گردم که هم به محل سکونتم نزدیک باشد و هم از اصول و اعتقاداتی که در این چند سال دخترم در آن پرورش یافته دور نشود البته خانواده اصل است ولی محیط تأثیر پذیر است ای کاش دست اندرکاران یک کم بیشتر به این مسئله می پرداختند تا حالا که هر مهد سر زده ام کلاس موسیقی و رقص در آن بوده که من دوست نداشتم.
      
     0
      
     0
     1.  
      من درفردیس کرج زندگی میکنم ۶ماه تمام دنبال مهدگشتم .مهدکودکهای زیادی رفتم یااخلاق مربیابدبودیادنبال پول وبریزبپاش الکین هیچکیم نیس رسیدگی کنه شماره پیامک شکایت ازمهدهاهم پیداکردم فایده نداره
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷