7543
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ماندانا ملاعلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 7543
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    آیا شهریه بالای مهدها، با حق آموزش رایگان قانون اساسی، قابل جمع است؟

     

    دخت ایران - اگرچه مهدکودک‌ها در برخی خانواده‌ها به صورت یک فضای ناگزیر برای نگهداری فرزندان دیده می‌شود، اما در کشورهای پیشرفته زمینه بی‌چون و چرای تربیت کوکان و آمادگی آنان برای ورود به جامعه به شمار می‌رود، اما گوناگونی مهدکودک‌ها و تعرفه آنها در میان والدین کودکان آماده ورود به مهد، سردرگمی پدید آورده است که این همه تفاوت قیمت برای چیست؟

    آیا آنها که پول بیشتری می‌پردازند کودکشان با تربیت یک نخبه همه‌ فن حریف از مهد فارغ‌التحصیل می‌شود و تفاوت شهریه باز هم به تبعیض در آینده موفقیت‌آمیز فرزندان منتهی خواهد شد، یا همه این تبلیغات و شهریه‌های گزاف تنها چیزی در حد تشخص یک برند است؟
    گزارش حاضر بررسی است در مورد شهریه‌ها، تفاوت آن و دلایل این تفاوت‌هاست.

     

    رضایت کامل با کمترین شهریه

    سهیلا کمالی، ساکن منطقه ۷ تهران، دو سالی است که کودکش را به مهد سپرده است. او عقیده دارد در خانواده‌های تک‌فرزند کنونی و با کاهش رشد جمعیت، ما موظفیم بچه‌ها را در فضایی قرار دهیم که غیر از بزرگسالان، هم‌سن و سال‌های خودشان را هم ببینند و با تعامل با آنها جامعه واقعی را تجربه کنند. او می‌‌گوید: «کمی از همسایه‌ها پرس‌وجو کردم و بعد از بازدید از چند مهد، کودکم را به مهدی در محله‌مان سپردم که تحت نظارت بهزیستی است. ۲۵۰ هزار تومان شهریه می‌گیرد و برای کودکان اصول تغذیه مناسب، شکوفایی خلاقیت و کلاس‌های متنوعی چون سفال، زبان، موسیقی و ورزش برگزار می‌کند. رفتار کودکم بعد از ورود به مهد بسیار بهتر شده است.»

    سمیرا مادر دیگری است که کودکش را در مهدکودکی در منطقه ۱۴ تهران ثبت نام کرده است. او می‌گوید: «هزینه ثبت نام فرزندم ۲۰۰ هزار تومان است و این مهدکودک وضعیت بهداشتی خوبی دارد، اما هنوز نمی‌توانم در مورد نحوه آموزش آن نظر دهم، زیرا مدت حضور فرزندم به یک ماه نرسیده است. این مهد آموزش زبان ندارد، اما امکانات بازی و فضای آموزشی خوبی دارد. کیفیت ناهار بچه‌ها مناسب است. تعداد بچه‌ها در کلاس ۱۲ بچه با یک مربی و کمک‌مربی است. مربیان دیپلم دارند، اما با سابقه ۱۶ ساله هستند و با بچه‌ها خیلی خوب رفتار می‌کنند.»

     

    مناطق بالاتر شهریه بالاتر

    هرچقدر مناطق شهری مرفه‌تر باشند، شهریه مهدکودک‌ها نیز سنگین‌تر می‌شود؛ از آنجا که هزینه ناهار بچه‌ها تغییر آنچنانی ندارد، احتمالا بخشی از هزینه سنگین، به قیمت اجاره‌بهای بالای آن مکان مربوط می‌شود. دوره‌های آموزشی مهدکودک‌ها دو دسته است. آنها که طبق ابلاغ بهزیستی و درجه‌بندی مهدکودک، عمومی و الزامی و جزو خدمات اولیه و عمومی مهد است و دوره‌های آموزشی فوق برنامه که الزامی به شرکت در آنها نیست اما بچه‌ها با چشم و هم‌چشمی با همدیگر و بهانه‌جویی داوطلب می‌شوند دسته جمعی در برخی از آنها شرکت کنند.

    شهریه ماهانه مهدکودکی خصوصی دو زبانه در سعادت‌آباد ۴۵۰ هزار تومان است. البته آموزش‌های خصوصی آن مرکز شهریه جدا‌گانه‌ای دارد. به طور مثال، برای ۸ جلسه شنا، ۱۰۰ هزار تومان و برای ۱۰ جلسه اسکیت، ۲۰۰ هزار تومان می‌گیرند و کودک پس از گذران این دوره‌ها مدرک هم دریافت می‌کند. برای آموزش باله نیز ماهی ۵۰ هزار تومان باید پرداخت کرد. این مهدکودک خصوصی که با مجوز از بهزیستی کار می‌کند در سال ۱۳۹۱ تاسیس شده است و  ۲۴ مربی دارای مدرک مربیگری در آن کار می‌کنند که مدرک مربیان کارشناسی و کارشناسی‌ارشد است.

     

    volume44-9.jpg

    آموزش مفاهیم پایه علوم، ریاضی، کامپیوتر، آموزش زبان انگلیسی با متد phonics، آموزش کلاژ، روانشناسی کودک، آموزش ایروبیک، سفال، زبان فرانسه، نقاشی، کارگاه مادر و کودک، یوگای کودکان، ارائه کتاب‌های  آموزشی و ۳۲ واحد کار عملی، شعر و سرود، رفتاردرمانی، آموزش قرآن به زبان انگلیسی، ژیمناستیک، شطرنج، موسیقی، مهارت‌های اجتماعی و آموزش قرآن از موارد آموزشی این مهدکودک است و سرویس رفت و برگشت کودکان را نیز در منطقه تامین می‌کند.

    یکی از مسوولان این مهدکودک در مورد دلیل تفاوت قیمت شهریه‌اش گفت: «گرچه این مهدکودک به خاطر جدیدالتاسیس بودن هنوز درجه‌بندی نشده‌است اما با ارائه خدمات خود به بهزیستی این شهریه را بهزیستی برای ما تعیین کرده است که با توجه به خدمات تعیین می‌شود.»

     

    کودک مریم تولایی در امیرآباد شمالی به مهد می‌رود: «وقتی به این مهد رفتم، ظاهر بسیار خوبی داشت و شهریه آن نیز با ماهی ۲۰۰ هزار تومان مناسب به نظر می‌رسید. مهد دو زبانه بود و در حد ادعا امکانات و آموزش‌های فراوانی نیز داشت، اما طی دو ماهی که کودکم را به این مهد می‌فرستم متوجه شدم علاوه بر اینکه اغلب ادعاها تنها ظاهری است، ضمنا آن مرکز برای هر فعالیتی هزینه‌ایی جداگانه طلب می‌کند. وضعیت بهداشت ضعیف و سطح آموزش متوسط است و همه چیز ظاهرسازی است.»

    مریم ادامه می‌دهد: «در مورد آموزش زبان باید بگویم، فقط یک مربی زبان دومی دارند که لغات بسیار محدودی به بچه‌ها می‌آموزد. از امکاناتی چون موسیقی زنده به ندرت استفاده می‌کنند، مثلا طی دو ماهی که فرزندم در این مهد بود فقط یک بار موسیقی زنده اجرا کرده‌اند. اما فضای بازی خوبی دارد که متاسفانه بچه‌ها با گروه‌های سنی مختلف باهم هستند! تعداد مربی‌ها هم مناسب است،  اما در غیاب والدین برخورد خوبی ندارند. چون یک بار که رفته بودم به مهد سر بزنم و مربی‌ها نمی‌دانستند از والدین کسی حضور دارد، با یکی از بچه‌ها که زمین خورده و خون دماغ شده بود، دو سه نفری از مربیان داشتند با خشونت و تهدید او را تو بیخ می‌کردند. وقتی از بچه‌ها می‌پرسم دوست دارید با مربی‌ها بمانید یا نه می‌گویند ما آنها را دوست نداریم.»

     

    پدری راجع به مهد غیرانتفاعی فرزندش می‌گوید و تاکید می‌کند: «البته این یک مهد غیرانتفاعی است، اما فقط برای والدین کودک. چون برای صاحبان مهد چیزی جز نفع ندارد.»

     

    حمیدصبحی می‌گوید: «شهریه فرزندم به صورت پاره‌وقت، یعنی از صبح تا یک‌ونیم بعد از ظهر، بیش از ۲۵۰ هزار تومان است. البته گاهی تا یک‌ونیم برابر این مبلغ را به عنوان فوق برنامه با مهارت‌هایی با سطح آموزشی پایین می‌گیرند.

    هما یزدانی یکی دیگر از والدینی است که فرزندش را به مهدکودک می‌فرستد. او نیز در تایید حرف‌های صبحی می‌گوید: «می‌خواستم برای تنها فرزندم مهدکودک مناسبی بیابم که بهترین باشد، به خاطر همین خیلی مشورت گرفتم و تحقیق کردم. مهدکودکی بود که یک میلیون و سیصد هزار تومان شهریه داشت! دو زبانه بود، مربی‌ها همه متخصص بودند و می‌گفتند رویکرد مونته سوری داریم و... وقتی از بعضی مادرها که بچه‌هایشان داشتند فارغ‌التحصیل‌ می‌شدند پرسیدم کیفیت خدمات چطور بود گفتند که بچه به دوستان و مربی‌هایش عادت کرده بود، وگرنه می‌توانستند با هزینه کمتر و کیفیت بالاتر بچه‌ها را به دوره‌های آموزشی بیرون از مهد بفرستند.»

     

    قانون آموزش رایگان و مهدکودک‌های گران

    آموزش رایگان به تک‌تک شهروندان از جمله حقوقی است که قانون اساسی بر آن صحه گذاشته‌است، اما آیا این قانون با شهریه گران مهدکودک‌ها قابل جمع است؟

    مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و همسو با توافقات بین‌المللی بخصوص میثاق بین‌المللی حقوق فرهنگی اقتصادی و اجتماعی که دولت ایران از طریق مرجع قانون‌گذاری اجازه الحاق به میثاق مذکور را یافته است، حق آموزش رایگان و همگانی را برای شهروندان به رسمیت شناخته است.

    آموزش و پرورش به عنوان عنصر مهم انسان‌ساز که شرایط ایجاد جامعه متعالی را ایجاد می‌نماید در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد تاکید قرار گرفته است. بند دوم اصل سوم مقرر می‌دارد: «دولت موظف است همه امکانات خود را در مورد آموزش و پرورش رایگان برای همه در تمام سطوح و تسهیل و تعلیم آموزش عالی بکار برد.» همچنین اصل سی‌ام قانون اساسی ایران می‌گوید: «دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خودکفایی کشور به صورت رایگان گسترش دهد.»

    کشور ایران در سال ۱۳۵۴ مفاد میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی را مورد تصویب و پذیرش قرار داده است. بند ۲ ماده ۱۳ میثاق مذکور به آموزش و پرورش رایگان و همگانی اشاره نموده و مقرر می‌دارد: «آموزش و پرورش ابتدایی باید اجباری باشد و رایگان در دسترس عموم قرار گیرد.»

    اما در کلیه این قوانین و میثاق‌ها اشاره‌ای به آموزش پیش‌دبستانی و اینکه شروع این آموزش‌ها از چه سن و چه مقطعی باید باشد، نشده است. معمول آن بوده است که آموزش ابتدایی از دبستان در نظر گرفته شود، اما اگر امروز پیش‌دبستانی و مهدکودک جزو نیازهای آموزشی ضروری باشد، لازم است دولت برای ارزان‌تر کردن این خدمات آموزشی تسهیلاتی در نظر بگیرد و اگر اختیاری است و نیازی ضروری به این آموزش‌ها نیست، آیا در مقطع ابتدایی تفاوتی بین بچه‌های مبتدی و بچه‌های مهد رفته نخواهد بود؟

     

    volume44-10.jpg

    شهریه گذار کیست؟

    تعیین شهریه مهدهای کودک استان‌ها به عهده سازمان بهزیستی هر استان است. حمیدرضا الوند، مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی، در این باره می‌گوید: «میزان شهریه مهدهای کودک خصوصی با توجه گروه سنی و خدمات ارائه شده، امکانات و ویژگی‌های منطقه‌ای، توسط سازمان بهزیستی هر استان تعیین و ابلاغ می‌شود.»

    نرخ شهریه مهدهای کودک توسط سازمان بهزیستی استان‌ها، تعیین و جهت اجرا به مهدهای کودک ابلاغ می‌شود و سازمان صنعت معدن و تجارت در استان، نظارت بر تحقق مندرجات شهریه ابلاغی استان‌ها را عهده‌دار است. وی می‌افزاید: «سازمان بهزیستی در قالب کمیته‌های استانی و نماینده سازمان صنعت معدن و تجارت استان به عنوان عوامل کارگروه تعیین شهریه مهدهای کودک مناطق مختلف، استان مسئولیت تعیین شهریه مهدهای کودک را بر عهده دارند.»

    وی در مورد ارزیابی و درجه‌بندی مهدکودک‌ها می‌گوید: «در سال ۸۸ ـ ۸۹ برای تحقق مصوبه درجه‌بندی مهدکودک‌ها و مندرجات آیین‌نامه، کارگروه تعیین شهریه متشکل از کمیته نظارت تخصصی بهزیستی استان و نماینده سازمان بازرگانی وقت استان، نسبت به تعیین شهریه مهدهای کودک اقدام کردند.»

    هر مهدکودک برای دریافت نرخ شهریه خود که بر مبنای هزینه واقعی و ۱۵% سود محاسبه می‌شود، باید مستندات هزینه‌های خود را ارائه کند.

    حمیدرضا الوند می‌افزاید: «شهریه مهدهای کودک استان تهران براساس بهای تمام شده خدمات تعیین می‌شود و مهدهای کودک رتبه‌بندی شده و ستاره‌‌دار ملزم هستند ابلاغیه شهریه اعلام شده از سازمان بهزیستی را در معرض دید اولیا قرار دهند.»
    مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه شهریه مهدهای کودک در مردادماه سال ۹۱ با همکاری سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان ابلاغ شده است، گفت: «این شهریه به مدت یک سال قابلیت اجرا دارد و ملاک افزایش شهریه مهدهای کودک، همان بخشنامه ابلاغی است که در مردادماه سال ۹۱ لحاظ شده است.»

     

    مسوولان بهزیستی میزان شهریه میزان تعرفه در سطح تهران را منوط به موقعیت جغرافیایی مهدکودک در تهران و رتبه‌بندی آن می‌دانند و در هر استان نیز چنین به نظر می‌رسد که مطابق وضعیت استان شهریه کمتر یا بیشتر است. این در حالی است که قانونا هر مهدکودک بدون ستاره فوق برنامه ندارند و مهدهای یک ستاره دارای ۲ فوق برنامه، ۲ ستاره دارای ۳ فوق برنامه و مهدکودک ۳ ستاره دارای ۴ فوق برنامه هستند.

     

    بررسی شهریه مهدکودک‌ها و گفتگو با والدین نشان می‌دهد سیاست یک پارچه‌ای که بر کیفیت خدمات و میزان شهریه متناسب با آن قرار است در کشور به اجرا درآید در گستره ۱۵هزار مهدکودک که ۹۵درصد آن نیز خصوصی است کار ساده‌ای نیست و اهرم نظارتی بهزیستی آنقدر قوی نبوده است که هم‌زمان شهریه و کیفیت خدمات مهدکودک‌ها را چنانکه باید در چارچوب‌های تعریف شده نگاه دارد و بسیاری از مهدکودک‌ها با شهریه‌های گران از چشم ناظران دولتی دور مانده‌اند.

    اگر بنا باشد هر مهدکودک لیستی از خدمات را مانند یک منوی رستوران در مقابل والدین قرار دهد و مطابق آن هزینه طلب کند این خدمات باید تمام و کمال و از کیفیتی مناسب برخوردار باشند و نظرات مشتریان این مهدها یعنی والدین به طور منسجم و مستمر گردآوری و پردازش شود و امتیاز هر مهد طبق رضایت والدین باشد نه تنها خدماتی که مدعی است ارائه می‌کند.

     

    جدول  شهریه مهدهای کودک  استان تهران (شهرستان شمیرانات در سال ۹۲-۹۱)

    ردیف

    گروه سنی

    تمام وقت ۱۵:۳۰-۷:۳۰

    نیمه وقت

    تغذیه

    ساعت اضافه درماه (ماهیا نه )

    ۱

    شیرخوار  ۲-۰

    ۲۷۰۰۰۰۰ ریال

    ۱۶۲۰۰۰۰  ریال

    ۲۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۹۰۰۰۰  ریال

    ۲

    نوپا         ۳-۲

    ۲۱۸۰۰۰۰  ریال

    ۱۳۱۰۰۰۰  ریال

    ۴۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

    ۳

    نوباوه    ۶-۳

    ۲۰۴۰۰۰۰  ریال

    ۱۲۲۰۰۰۰ ریال

    ۵۰۰۰۰۰ ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

     
     
    جدول  شهریه مهدهای کودک استان تهران (شهر تهران، مناطق ۲ تا ۸  و ۲۲ در سال ۹۲-۹۱)
     

    ردیف

    گروه سنی

    تمام وقت۱۵:۳۰-۷:۳۰

    نیمه وقت

    تغذیه

    ساعت اضافه درماه (ماهیا نه )

    ۱

    شیرخوار  ۲-۰

    ۲۲۷۰۰۰۰ ریال

    ۱۳۶۰۰۰۰  ریال

    ۲۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۹۰۰۰۰  ریال

    ۲

    نوپا         ۳-۲

    ۱۸۶۰۰۰۰  ریال

    ۱۱۲۰۰۰۰  ریال

    ۴۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

    ۳

    نوباوه   ۶-۳

    ۱۷۶۰۰۰۰  ریال

    ۱۰۶۰۰۰۰ ریال

    ۵۰۰۰۰۰ ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

     

     

    جدول  شهریه مهدهای کودک استان تهران (شهر تهران، مناطق ۹ تا ۱۴  در سال ۹۲-۹۱)

    ردیف

    گروه سنی

    تمام وقت۱۵:۳۰-۷:۳۰

    نیمه وقت

    تغذ یه

    ساعت اضافه درماه (ماهیا نه )

    ۱

    شیرخوار  ۲-۰

    ۱۸۴۰۰۰۰ ریال

    ۱۱۰۰۰۰۰  ریال

    ۲۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۹۰۰۰۰  ریال

    ۲

    نوپا        ۳-۲

    ۱۵۷۰۰۰۰ ریال

    ۹۴۰۰۰۰  ریال

    ۴۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

    ۳

    نوباوه   ۶ -۳

    ۱۴۹۰۰۰۰ ریال

    ۸۹۰۰۰۰ ریال

    ۵۰۰۰۰۰ ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

     

     

    جدول  شهریه مهدهای کودک استان تهران (شهر تهران، مناطق ۱۵-۲۰ و شهرستان ری در سال ۹۲-۹۱)

    ردیف

    گروه سنی

    تمام وقت۱۵:۳۰-۷:۳۰

    نیمه وقت

    تغذ یه

    ساعت اضافه درماه (ماهیا نه )

    ۱

    شیرخوار  ۲-۰

    ۱۷۴۰۰۰۰ ریال

    ۱۰۴۰۰۰۰  ریال

    ۲۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۹۰۰۰۰  ریال

    ۲

    نوپا        ۳-۲

    ۱۵۰۰۰۰۰ ریال

    ۹۰۰۰۰۰ ریال

    ۴۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

    ۳

    نوباوه   ۶-۳

    ۱۰۵۰۰۰۰  ریال

    ۶۳۰۰۰۰ ریال

    ۵۰۰۰۰۰ ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

     
     
    جدول  شهریه مهدهای کودک  استان تهران (شهرستان‌های تابعه در سال ۹۲-۹۱)
     

    ردیف

    گروه سنی

    تمام وقت۱۵:۳۰-۷:۳۰

    نیمه وقت

    تغذ یه

    ساعت اضافه درماه (ماهیا نه )

    ۱

    شیرخوار  ۲-۰

    ۱۶۸۰۰۰۰ ریال

    ۱۰۱۰۰۰۰  ریال

    ۲۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۹۰۰۰۰  ریال

    ۲

    نوپا       ۳-۲

    ۱۳۸۰۰۰۰  ریال

    ۸۳۰۰۰۰  ریال

    ۴۵۰۰۰۰  ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

    ۳

    نوباوه   ۶-۳

    ۹۸۰۰۰۰ ریال

    ۵۹۰۰۰۰ ریال

    ۵۰۰۰۰۰ ریال

    ۲۴۰۰۰۰  ریال

     
     
    میزان شهریه مهدهای کودک مخصوص روستایی (روستامهد) با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی روستاها مبلغ ۳۰۰۰۰۰  ریال تعیین گردید.
     
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷