2806
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فهیمه حسن‌میری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2806
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    شاید بد نباشد نگاهی به گذشته و فرهنگ‌های دیگر داشته باشیم و نمادهای زیبایی و مطلوب بودن در دوره‌های گذشته را بررسی کنیم.

     

    دخت ایران - تلفن را که برمی‌دارم، با صدایی هیجان‌زده می‌گوید: «می‌خوام یه خبر خوب بدم.» با تعجب می‌پرسم: «رشته‌ای که می‌خواستی قبول شدی؟» جواب می‌دهد: «نه، باید من و ببینی، نمی‌دونی چند کیلو لاغر شدم.» مکث می‌کنم و می‌گویم: «تو؟ تو که چاق نبودی!» و توضیح می‌دهد: «چاقِ چاق که نبودم، اما لاغر هم نبودم، سایز لباس‌هایی که می‌خریدم با اندازه‌هایی که توی ذهنم بود جور درنمی‌آمد، آنقدر غذا نخوردم که حالا دیگر خیالم راحت است...»!

    احتمالا این‌ گفته‌ها را همه ما بارها شنیده‌ایم. در بین دوستان و آشناهایمان افرادی هستند که یا رژیم گرفته و لاغر شده‌اند، یا در حال رژیم گرفتن هستند و از برنامه‌های مختلف غذایی‌شان برایمان می‌گویند، یا می‌خواهند در آینده کارهایی کنند و قرص‌هایی بخورند و غذاهایی نخورند که به اندازه‌هایی که در ذهنشان است برسند؛ اما مساله اینجاست که این اندازه‌هایی که در ذهنشان است از کجا شکل گرفته و به باور تبدیل شده‌است؟

    همیشه و همه‌جا لاغری مد بوده است؟
    برای پیدا کردن منشاء این طرز فکر، شاید بد نباشد نگاهی به گذشته و فرهنگ‌های دیگر داشته باشیم و نمادهای زیبایی و مطلوب بودن یا نبودن چاقی و لاغری در دوره‌های گذشته را بررسی کنیم.
    قدیمی‌ترین نشانه‌های زیبایی‌شناسانه را می‌توان در مجسمه‌های به جا مانده از گذشتگان دید که معروف‌ترین آنها مجسمه ونوس، الهه عشق و زیبایی روم است که در یکی از سروده‌های هومر، «الهه زیبایی و طلایی» خوانده می‌شود. این مجسمه که از قضا نمونه‌های آن هم در تاریخ کم نیست و قدیمی‌ترین‌اش مربوط به ۳۵ هزار سال پیش است، زنی را نشان می‌دهد که با توجه به تنوع مجسمه‌ها، برخی اوقات چاق و برخی اوقات لاغر است.


    اگرچه نقاشی‌های آن زمان نشان از تمایل هنر آن دوران به پرتره‌هایی با قامت لاغر دارد و نشان می‌دهد تناسب اندام مهم بوده، اما وزن تنها عامل زیبایی نبوده است و تاکید زیاد و افراط‌گونه‌ای روی لاغری دیده نمی‌شود. در ایران هم اینطور به نظر می‌رسد که لاغری چندان مرسوم نبوده و عکس‌هایی که از زنان اندرونی ناصرالدین شاه وجود دارد نشان می‌دهد چاقی ملاک زیبایی بوده است.
    حتی در زمان حاضر هم در فرهنگ‌های گوناگون تعاریف متفاوتی می‌توان پیدا کرد. در بسیاری از مناطق آفریقا، چاقی قابل تحسین بوده و نماد سلامت و باروری است و دختران برای چاق شدن به باشگاه می‌روند. در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۸ انجام شد مشخص شد که مردان آمریکایی اندام لاغر را ترجیح می‌دهند، ولی مردان غنایی اندامی سنگین‌تر از وزن نرمال را دوست دارند. بنابراین می‌توان گفت هرچند ممکن است اشتراکات زیادی بین مردم کشورهای مختلف وجود داشته باشد، اما استاندارد واحدی وجود ندارد و تعریف‌ها از زیبایی و اندام ایده‌آل در فرهنگ‌های مختلف تفاوت دارد.

    رسیدن به وزن ایده‌آل، فقط در سه روز!
    با همه اینها، چه چیزی باعث شده که امروزه حتی افرادی که اندام معمولی هم دارند به فکر لاغری و حتی گاهی لاغری‌های بیش از اندازه می‌افتند و در کشور ما تمایل به غذا نخوردن و کم غذا خوردن روز به روز بیشتر می‌شود و در کشورهای دیگر حتی کار به بیماری کشیده شده و دختران جوان زیادی هستند که به آنورکسیا مبتلا می‌شوند و بر اثر این بیماری جانشان را از دست می‌دهند.

     

    volume45-8.jpg

    شاید جواب دادن به این سوال چندان هم سخت نباشد. اگر با دقت روی این قضیه، مجله‌ها را ورق بزنید یا شبکه‌ها را بالا و پایین کنید متوجه می‌شوید روزانه در حالی که ممکن است اصلا به این قضیه توجه نکرده باشید، در معرض انواع و اقسام تبلیغ‌هایی قرار می‌گیرید که شما را به کاهش وزن، رسیدن به اندام ایده‌آل و هرچه لاغرتر و لاغرتر شدن تشویق می‌کنند. این درست است که شاید عده زیادی از افراد، جزو افرادی نباشند که تلفن را برداشته و همان موقع آن محصول را سفارش دهند یا به نزدیکترین فروشگاه رفته و تحت تاثیر مستقیم آن تبلیغ محصول لاغری مورد نظرشان را بخرند، اما نباید از تاثیری که به طور ناخودآگاه و غیرمستقیم بر ذهن افراد گذاشته می‌شود غافل ماند. این قضیه بیشتر هم در مورد زنان صادق است و با تاکیدی که روی لزوم خوش‌اندامی آنها می‌شود، تصوری به آنها می‌دهد که اگر در این قالب‌ها قرار نگرفته باشید، مطلوب نیستید. تصور مطلوب نبودن که از لابلای تبلیغ‌ها منتقل می‌شود می‌تواند، شاید نه در کوتاه‌مدت، اما در نهایت افراد را به ورزش‌های سخت و ناگهانی، استفاده از داروهای لاغری و حتی مواد مخدر، غذا نخوردن و بی‌اشتهایی عصبی و ابتلا به بیماری‌های گوناگون سوق بدهد.

    تاثیر مانکن‌ها، باربی‌ها و شخصیت‌های تلویزیونی لاغراندام
    دکتر حسین ابراهیمی مقدم، روان‌شناس با تاکید روی این اثرات روانی، می‌گوید: «امروزه در فرهنگ‌های مختلف زن‌های لاغر و باریک‌اندام ایده‌آل معرفی می‌شوند و بعضی از آنهایی که نسبت به مانکن‌ها، باربی‌ها و عروسک‌های تلویزیون و سینما اضافه وزن دارند، پیش می‌آید که غذا خوردن را گناه بدانند.»
    این استاد دانشگاه با اشاره به این که باید افراد جامعه مطلع شوند که لاغری مفرط می‌تواند بیمارگونه باشد، تاکید می‌کند: «بعضی عوامل روان‌شناختی وجود دارند که افراد را بیش از حد به سمت لاغری سوق می‌دهند. عواملی نظیر یادگیری مشاهده‌ای مثل قهرمانان فیلم‌ها و کارتون‌ها که معمولا لاغرند و خوشبخت. نشان دادن اینکه افراد عصبی افرادی پرخورند، ولی آدم‌های آرام افرادی لاغرند معمولا این ذهنیت را به وجود می‌آورد که به خاطر نگاهی که دیگران به ما دارند هم که شده کمتر بخوریم!»
    این روانشناس همچنین می‌گوید: «امروزه بسیاری از خانم‌ها تحت تاثیر عواملی مختلف همچون باید و نبایدهای خاص اجتماعی و تبعیت از زن ایده‌آل غیرطبیعی، باریک‌اندام هستند. به نظر می‌رسد برای زن‌ها عادت شده است که رژیم بگیرند و به شیوه خاصی غذا بخورند؛ مسئله رژیم گرفتن به خصوص برای زنان جوان، آنچنان شدید است که سلامتی‌شان را به خطر می‌اندازند.»

    این ره که تو می‌روی...
    با همه تاثیراتی که رسانه‌ها در شیوع فرهنگ لاغری ایفا می‌کنند، باید جانب انصاف را هم نگه داشت و به تاثیر مثبتی که روی تاکید بر مضرات چاقی و ابتلا به بیماری‌های ناشی از آن دارند هم اشاره کرد. اطلاع‌رسانی‌های درست پزشکی و نشان دادن مضرات چاقی و بیماری‌های مختلفی که چاقی به همراه دارد می‌تواند افراد را از چاقی بیش از حد دور کند و سلامت افراد جامعه را تضمین کند؛ اما این تاکید افراط‌گونه‌ای که روی لاغری و لاغر شدن می‌شود حتی افرادی با اندام‌های معمولی را هم دچار توهم می‌کند که باید هر دردسری را تحمل کنند و لاغر شوند.
    با توجه به اینکه بیشتر این زنان هستند که در معرض آسیب‌های این گونه تبلیغات قرار می‌گیرند، شاید بهتر باشد در کنار تمام اینها، برای افزایش اعتماد به نفس زنان و ارتقای توانمندی‌های زنان در سطح جامعه اقداماتی انجام شود و از این مسیری فعلی، راه میان‌بری زده شود برای فرهنگ‌سازی و تاکید بر مهم بودن ارزش‌های انسانی و فکری؛ در غیر این صورت باید منتظر باشیم این راهی که در پیش گرفته شده، به ترکستان باشد!

     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷