5389
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. طاهره مهدوی‌نیا
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 5389
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    جراحی‌های لاغری چه معایب و مزایایی دارند و ماندگاری و یا بازگشت‌پذیری آنها و عوارض‌شان چقدر است؟

     

    دخت ایران - به راستی چه اصراری بر لاغر شدن داریم؟ آیا بیشتر به تناسب اندام فکر می‌کنیم یا اینکه هر طور شده می‌خواهیم لاغر شویم. از ورزش و فعالیت بدنی در کنار رژیم غذایی نتیجه نگرفته‌ایم یا می‌خواهیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن با چربی‌های بدنمان برای همیشه خداحافظی کنیم؟ این پرسش‌ها مشغله ذهنی افرادی است که سراغ کلینیک‌های لاغری می‌روند و یا در جستجوی پزشکان تحصیل‌کرده در خارج از کشور هستند که دوره‌های پیشرفته جراحی لاغری را گذرانده‌اند تا با صرف هزینه‌های سنگین لاغر ‌شوند. معایب و مزایای این گونه جراحی‌ها، ماندگاری و یا بازگشت‌پذیری آنها و عوارض احتمالی‌شان موضوعات گزارش پیش‌رو است.

     

    جراحی‌های لاغری برای فرار از «چاقی ظاهری» یا «بیماری چاقی»؟

    گذشته از افرادی که با اعتماد به نفس کامل چاقی خود را پذیرفته‌اند و علی‌رغم نگاه‌های معنادار اطرافیان از وضعیت خود احساس رضایت می‌کنند و به جز معدود افرادی که چاقی را نشانه سلامت می‌دانند و نه معضل، عده‌ای هم وجود دارند که پس از هر گرم غذایی که وارد بدن آنها می‌شود دچار عذاب وجدان می‌شوند و یا به صورت ژنتیک چاق هستند و همواره دنبال راه چاره‌ای برای رها شدن از دست چربی‌های زاید بدنشان می‌باشند. اینها افرادی هستند که شاید کلاس‌های ورزشی گوناگون، رژیم‌های متعدد حضوری و مکاتبه‌ای و پزشکان تغذیه فراوانی را تجربه کرده‌ و مدام پای ترازوی توزین هستند و به طور کلی زندگی‌شان را با نگرانی بسر می‌برند. همین افراد هم هستند که جراحی‌های لاغری را راه چاره‌ای برای مشکل خود دیده و به سراغش می‌روند. چاقی از دید این افراد نه تنها نازیبا، بلکه مشکل‌ساز است. این گروه به ظاهر خود بسیار اهمیت می‌دهند و مدام در حال مقایسه خود با افراد لاغرتر هستند و به طور کلی با آن دسته از افراد چاقی که به نظر اطرافیان اهمیتی نمی‌دهند فاصله زیادی دارند.

    گاهی فرار از چاقی با هدف فرار از بیماری چاقی است. توصیه‌های پزشکان بر لاغر شدن بیماران چاق بیشتر اشاره به سلامتی آنها و مبتلا نشدن به بیماری‌های متعدد جانبی ا‌ست. این موضوع کاملا با داشتن اضافه وزن متفاوت است؛ زیرا بیماری چاقی به اضافه وزن ۱۰ کیلوگرم یا کمتر گفته نمی‌شود بلکه افرادی که اضافه وزن ۴۰ یا ۵۰ کیلوگرم به بالا دارند، به عنوان بیمار چاق محسوب می‌شوند. اگر از این گروه آمار بگیریم و میزان انگیزه آنها را برای لاغر شدن و یا گرفتن رژیم به حداکثر برسانیم، عملا فقط کمتر از ۱۰ درصد این گروه به برنامه رژیم خود پایبند می‌مانند و حاضرند آن را ادامه دهند و لاغر شوند. بیماری‌هایی مانند گردن‌درد و زانودرد و مشکلاتی همچون دیابت، افزایش چربی خون و کلسترول از عوارض چاقی ا‌ست. اختلالات کلیوی و حتی ریسک سرطان سینه و رحم و تخمدان در خانم‌ها را نیز باید به این مقوله افزود. بنابراین اگر فردی از چاقی زیاد نفسش بند می‌آید و به علت ضعف خون‌رسانی ‌به اعضای حیاتی از جمله مغزش همواره در خطر مرگ قرار دارد، باید به دنبال راه‌ چاره‌ای برای لاغر شدن باشد.

    جراحی‌ها شاید صرفا برای افراد چاق مناسب باشند؛  افرادی که از نظر پرشکی جز گروه افراد چاق قرار می‌گیرند، نه آنهایی که احساس می کنند چاق هستند. در واقع این روش‌ها شاید به ظاهر آسان‌ترین راه برای لاغری باشد، اما قطعا بهترین روش نیست.

     

    volume45-14.jpg

    انتخاب روش لاغری در میان افراد چاق

    جراحی لاغری از ۴۰ سال پیش آغاز شد. پزشکان دریافتند افرادی که برای مداوای زخم معده یا سرطان بخشی از معده یا روده خود را درمی‌آورند، بعد از جراحی صرف‌نظر از آنچه می‌خورند وزن زیادی کم می‌کنند. آنها خیلی زود دلیل این امر را دریافتند: معده کوچک‌تر نه تنها غذای کمتری در خود جا می‌دهد، بلکه روده کوتاه‌تر هم قادر به جذب کالری و موادمغذی کافی برای مصرف بدن نیست. از آن زمان بود که جراحی‌های لاغری به میدان آمد، اما هنوز هم بر همان دو اصل استوار است:

    محدودیت: با کاهش سایز معده مقدار غذایی که فرد می‌تواند به راحتی مصرف کند محدود می‌شود.

    منحرف‌سازی: با منحرف کردن غذاها به سمت قسمتی از روده کوچک، مقدار کمتری جذب بدن می‌شود. منحرف‌سازی همچنین سطح هورمون‌ها و آنزیم‌های دستگاه گوارش که نشانگر گرسنگی یا سیری هستند را تغییر می‌دهد، طوری که زودتر احساس سیری می‌کنند.

    این نوع جراحی‌ها با هدف کاهش اشتها و پرهیز از پرخوری فرد انجام می‌گیرد. در این روش‌ها فرد پس از جراحی در اثر کم‌خوری چربی‌های مانده در بدنش را می‌سوزاند و هیچ عملیاتی بر روی چربی‌های بدن ایجاد نمی‌شود. به گفته جراحان با جراحی لاغری می‌توان با در نظر گرفتن رژیم و حفظ تداوم آن موفقیت ۱۰ درصدی‌ افراد چاق  را به رقمی بالای ۶۰ درصد رساند. از آنجایی که حجم معده این افراد، در حالت عادی به اندازه یک پارچ ۴ تا ۵ لیتری است، با اعمال جراحی به زیر ۱۰۰ سی سی رسانده می‌شود. احساس سیری کاذب، عدم توانایی در خوردن حجم بیشتر غذا و دست کشیدن ناخودآگاه از غذا به دلیل میل نداشتن، شرایط توفیق اجباری برای ترک عادت پرخوری را فراهم می‌کند، بنابراین در گروهی که با انگیزه هستند و به رعایت رژیم خود پایبندند انتخاب اول کوچک کردن معده است.

    تکنیک دیگری به نام گذاشتن حلقه دور معده وجود دارد که حجم ورودی غذا را به داخل معده کنترل می‌کند و می‌کاهد.

    بهترین و مقبول‌ترین روشی که کم‌خطر شناخته شده است و در دنیا پرطرفدار است پلیسه زدن معده است. تمام طول معده مثل یک دامن پلیسه می‌خورد تا فضای آن تنگ شده و در واقع معده به لوله‌ای مبدل می‌شود که این لوله توسط خود معده پر شده است. با این کار اگر فردی بخواهد غذای بیشتری بخورد معده تنگ او با احساس درد به فرد می‌گوید که نباید پرخوری کند. به گفته پزشکان برای افرادی که ضریب همکاری‌شان بسیار پایین است، ناچارا از فرم‌های متعادل شده و جدید بای‌پس روده استفاده می‌شود و یا برای افرادی که خیلی چاق هستند و شاخص توده بدنی یا «بی.ام.آی» بالاتر از ۵۰ دارند، چون شدت چاقی و خطرات آن بسیار است از روشی با ضریب موفقیت بالاتر استفاده می‌شود. مثلا گاستریک بای‌پس برای افرادی که حرف‌گوش‌کن نیستند و انگیزه خوبی هم ندارند در نظر گرفته می‌شود. با اینکه ریسک بالاتر هم به دنبال دارد در واقع یک عمل موفقیت‌آمیز است. در این روش تنها ۵۰ سی‌سی از قسمت بالای معده را نگه داشته و باقی آن را برش می‌دهند و قسمت باقی‌مانده را به روده باریک وصل می‌کنند تا با شانس موفقیت کاهش ۸۰ درصدی اضافه وزن از خطرات مهلک موجود که سلامتی این افراد را تهدید می‌کند کاسته شود.

     

    روش‌های دیگری که مربوط به جراحی‌های لاغری و زیبایی‌ است عبارتند از:

    لیپوساکشن؛ نوعی جراحی زیبایی است که  باعث حذف چربی‌های ناخواسته موضعی (بعد از بی‌حسی موضع و تزریق مواد مخصوص) می‌شود. لیپوساکشن قادر به درمان سلولیت‌های موضعی و تقویت بافت همبند و عضلات نیست و به دلیل آن که یک عمل جراحی تهاجمی است دارای عوارض متعددی می‌باشد. لیپوساکشن علامت را درمان می‌کند نه علت را، بنابراین همیشه احتمال بازگشت دوباره چربی‌ها وجود دارد. چربی‌های حذف شده درصورت رعایت نکردن رژیم غذایی درست، دوباره در همان ناحیه و در قسمت‌های دیگر بدن تجمع پیدا می‌کنند. البته با این تفاوت که اگر قبلا شاهد تجمع بافت یک دست چربی‌ها در این ناحیه بودیم، بعد از لیپوساکشن به دلیل دستکاری شدن بافت‌های چربی حالا دیگر چربی‌ها به شکل برجستگی و فرورفتگی‌های متعدد ظاهر می‌شوند. لیپوساکشن در یک جلسه انجام می‌شود.

     

    لیپولیز؛ نوعی جراحی محسوب می‌شود که به صورت سرپائی و طی یک جلسه باعث رفع چاقی‌های موضعی می‌شود. در این روش پس از بی‌حسی موضعی سوراخ بسیار کوچکی در پوست ایجاد می‌‌شود و از طریق یک کانولا به قطر ۱-۲ میلیمتر یک فیبر نوری باریک وارد  پوست می‌شود. با تابش لیزر سلول‌های چربی سبب پاره شدن دیواره سلول‌های چربی و سپس آزاد شدن چربی مایع درون سلول شود که بعد از آن این چربی مایع به راحتی با ساکشن با فشار کم خارج می‌شود. لیزر لیپولیز تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود روش لیزر لیپولیز بدلیل تابش لیزر و تحریک کلاژن‌سازی و جمع‌شدگی کلاژن سبب سفت شدن پوست می‌شود و همچنین تورم و کبودی بسیار کمتر یا ناچیز نسبت به روش لیپوساکشن دارد. اگر فردی دوباره وزن اضافه کند، اکثرا چربی در نواحی که لیزر لیپولیز انجام نشده است تجمع می‌یابد.

     

    رادیوفرکوئنسی؛ در برطرف کردن چاقی‌های موضعی و سلولیت (حالت پوست پرتقالی) بخصوص در نواحی شکم، باسن و ران، رفع افتادگی و شلی صورت و بدن، رفع چین و چروک‌های صورت و گردن و رفع غبغب است. علت تجمع چربی در نواحی موضعی و از بین نرفتن آن به وسیله رژیم غذایی و ورزش، عدم دسترسی بدن به این بافت و در نتیجه عدم استفاده از آن در سیکل تبدیل چربی به انرژی است. این لایه چربی عموماً حالت اسفنجی داشته و حجمش خیلی بیشتر از وزن آن است، به همین علت برخی اوقات فرد با وجود عدم داشتن اضافه وزن، در نواحی خاصی مثل شکم، ران‌ها یا پهلوها به سایز دلخواه نمی‌رسد. این دستگاه با ایجاد میدان مغناطیسی و براساس مقاومت بافتی حرارت در زیر پوست ایجاد می‌کند، بدون اینکه سطح پوست آسیب ببیند نحوه کار دستگاه به صورت برقراری جریان خون در بافت چربی موضعی بوده و از این طریق باعث می‌شود متابولیسم سلول‌های چربی که بدن قادر به سوخت و ساز آنها نیست فعال شده و این چربی‌ها به تدریج وارد سیستم لنف شده، داخل کبد متابولیزه و نهایتاً از بدن دفع شوند.

     

    فرایند لاغری با استفاده از RF

    ۱) روند کلاژن‌سازی را که در طی گذر زمان و افزایش سن کند شده  تحریک می‌کند، لذا باعث سفتی و جمع شدن پوست می‌شود.

    ۲) گردش خون در منطقه را افزایش می‌‌دهد در نتیجه باعث افزایش متابولیسم چربی‌ها می‌شود.

    ۳) انحلال سلول‌های چربی بوسیله گرما در نواحی که چاقی موضعی وجود دارد صورت می‌گیرد. احساس گرم شدن در حین درمان یا بلافاصله بعد از آن ممکن است روی دهد که در عرض چند دقیقه از بین می‌رود.

    ۴) کمک به رفع اختلال در متابولیسم سلول‌های چربی که به ورزش و رژیم غذایی مقاوم شده‌اند که در نتیجه سطح پوست نمای پرتقالی پیدا کرده است. این عمل، متابولیسم سلول‌های چربی را مجدداً فعال کرده و تجمع سلول‌های چربی شکسته و حذف می‌گردد. درنتیجه بافت سلولیت صاف‌تر شده، ناهمواری‌های پوست به میزان قابل توجهی کمتر می‌شود و تبادل مایعات لنفی افزایش می‌یابد و در نهایت درمان سلولیت را سبب می‌گردد و بدن فرم بهتری پیدا می‌کند.

    طول درمان بصورت هفته‌ای یک یا دو جلسه است تا ۸ الی۲۰ جلسه بسته به میزان چربی ادامه می‌یابد. محدودیت خاصی در استفاده از این دستگاه در افراد مختلف وجود ندارد (غیر از زنان باردار) و در یک جلسه تا یک ساعت استفاده از این دستگاه بر موضع موردنظر امکان‌پذیر است.

     

    volume45-15.jpg

    cavitation یا اولتراسوند؛ از تاثیر امواج فراصوتی در بافت چربی جهت کاهش سایز استفاده می‌شود. این امواج مشابه امواج سونوگرافی می‌باشد، به طوریکه این دستگاه  با دستگاه آر اف از نظر شباهت در انجام کار و بی‌دردی و بی‌خطر بودن امواج تا حد زیادی شبیه یکدیگر می‌باشند. فرد طی انجام کار هیچ‌گونه احساس ناخوشایندی ندارد. در این روش جدید امواج فراصوتی روی بافت چربی زیر پوست اثر گذاشته باعث چروکیدگی سلول‌های چربی شده و در اثر لرزشی که توسط پروب ایجاد می‌شود، سلول‌های چربی فشرده و متراکم می‌شوند و تری گلیسرید و محتویات سلول‌های چربی از آن خارج شده و از طریق سیستم لنفاتیک و از ادرار دفع می‌گردد. بنابراین همیشه نوشیدن آب فراوان در همان جلسه و روز بعد از جلسه توصیه می‌شود. محدودیت استفاده از امواج اولتراسوند در افراد دارای کبد چرب، فشارخون و چربی بالا و افراد دیابتیک می‌باشد.

    جراحی‌های چاقی به صورت تهاجمی و غیرتهاجمی انجام می‌گیرد. روش تهاجمی ممکن است عوارض بیشتری به همراه داشته باشد. در روش‌های تهاجمی بیمار دوران نقاهت طولانی‌تری را پشت سر می‌گذارد و بعضا با بیهوشی هم همراه است.

     

    خطری هم در کمین است؟

    گاهی برخی از خبرها حکایت از مرگ بیمارانی است که خود را به دست جراحان زیبایی سپرده‌اند و یا بخشی از چربی‌های بدنشان را با روش تهاجمی برطرف ساخته و سپس دچار عارضه شده‌اند. با این وجود نه تنها زیبا نشده‌اند، بلکه ممکن است تا پایان حیاتشان با بیماری‌های دیگری که ناشی از برخی بی‌مبالاتی‌هاست دست و پنجه نرم کنند. چه بسا حتی با زندگی وداع گویند. پزشکان معتقدند برای انجام هر گونه جراحی مربوط به لاغر شدن باید ابتدا موردیابی کرد. سن افراد، آیا بیمار برای جراحی به میزان کافی سالم و بالغ هست؟ آیا بیمار از چگونگی عمل مطلع است؟ آیا بیمار تصمیم جدی برای تغییر سبک زندگی خود که شامل تغذیه، ورزش، دارو و مکمل‌های ویتامین و مراقبت‌های پس از عمل می‌شود؟ آیا اعضای خانواده بیمار حمایت‌های لازم را دارند؟ و به طور کلی آیا جراحی لاغری برای فرد مناسب است یا خیر؟ این موضوعات میان بیمار و جراح مطرح می‌شود و به هر یک از پرسش‌ها باید پاسخ قانع‌کننده‌ای داده شود. در غیر این صورت همان می‌شود که در خبرها آمده بود.

    زمینه ژنتیکی بیمار، بیماری‌هایی که به آن دچار است، وضعیت تنفسی، قلب و ریه بیمار همه در ارتباط با انجام و یا انجام ندادن جراحی‌های لاغری باید مورد توجه قرار ‌گیرند. بی‌توجهی به هر یک از عوامل یاد شده خطرساز خواهد بود. برخی از افرادی که بر روی معده‌شان جراحی انجام داده‌اند گاه بعد از غذا خوردن دچار درد، تهوع، رفلکس اسید معده می‌شوند به ویژه اگر زیاد و سریع غذا بخورند. آنها باید راه میزان و چگونگی غذا خوردن را آموزش ببینند. مقدار بسیار کم حجم غذا را برگزینند خوب و کامل بجوند و با فواصل معین در طول روز غذا مصرف کنند. اگر این موارد رعایت نشود ممکن است نه تنها احساس بیماری در آنها ادامه یابد، بلکه باز هم وزن اضافه پیدا کنند.

     

    سندرم دامپینگ یکی دیگر از مشکلات شایعی است که معمولا بعد از بای‌پس معده ایجاد می‌شود. این مشکل زمانی اتفاق می‌افتد که غذاها سریعا در معده و روده‌ها حرکت کرده و موجب حالت تهوع، ضعف، تعرق، دل‌پیچه و استفراغ می‌شود. از آنجا که خوردن غذاهای پرقند و پرچربی ممکن است این مشکل را وخیم‌تر کند، بیماران باید در مورد انتخاب نوع غذای خود بسیار دقت داشته باشند.

    مشکلات دیگر مربوط به هر گونه مشکلی می‌شوند که ممکن است در جراحی‌های دیگر هم بیمار دچار شود. همچون: خونریزی، واکنش به بیهوشی، عفونت در محل برش جراحی، نشت معده یا روده که عفونت مربوط به حفره شکم است، ایجاد لخته خود در ریه و انسداد روده. این نوع جراحی‌ها که بیمار پس از آن از خوردن غذا در حجم بالا منع می‌شود ممکن است عوارض احساسی نیز به همراه داشته باشد به این معنی که اگر پیش از آن فرد با غذا خوردن احساس آرامش می‌کرد دوری از غذا بسیار برایش دشوار خواهد شد. برخی از افراد نیز دچار بحران هویت می‌شوند و نمی‌توانند با بدن جدیدشان که لاغرتر شده ارتباط برقرار کنند.

    گاهی ایجاد وهم ناشی از جراحی که شاید باعث افزایش محبوبیت افراد و رفع مشکلات است نتیجه عکس می‌دهد نه تنها محبوبیت به همراه ندارد، بلکه همچنان مشکلات به قوت خود باقی هستند. این موضوع باعث دلسردی چاق‌های دیروز و لاغرهای امروز می‌شود.

     

    بعضی از خطرات ناشی از جراحی‌های لاغری زیبایی به بی‌مبالاتی پزشک باز می‌گردد.

    دکتر غلامحسین نیک‌نژاد معاون انتظامی سازمان نظام پزشکی کشور می‌گوید: «با توجه به آمار بالای شکایت‌ها، جراح یا پزشک عمومی که اقدام به جراحی زیبایی کند، ۶ ماه تا یکسال از فعالیت پزشکی محروم و درصورت ادامه این روند، پروانه پزشکی وی لغو می‌شود.»

    دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران در‌ این باره معتقد است، تعداد کسانی که به اسم متخصص عمل می‌کنند ۱۰برابر بیشتر از جراحان پلاستیک واقعی است و تعداد جراحان متخصص پلاستیک به مراتب پایین‌تر از جراحانی است که اقدام به جراحی‌های زیبایی می‌کنند. او می‌افزاید: «علت اینکه آمار دقیقی از قربانیان عمل زیبایی وجود ندارد این است که در جراحی‌های پلاستیک، بیمار را به اسم دیگری به اتاق عمل می‌برند؛ به طوری‌که متقاضی عمل لیپوساکشن (برداشتن چربی‌های زائد) به اسم عمل ریه پذیرفته می‌شود.»

    لیپوساکشن و بیرون کشیدن چربی‌های بدن تنها جنبه زیبایی داشته و در کاهش خطر بیماری‌های ناشی از افزایش وزن تأثیری ندارد و بیماری‌های قلبی، کبدی و دیابت همواره فرد چاق را تهدید می‌کند.

     

    volume45-16.jpg

    خسرونیا، رئیس جامعه متخصصان داخلی ایران می‌گوید: «روزانه بیش از ۵۰ عمل لیپوساکشن (برداشتن چربی‌های اضافه با جراحی) در بین افراد ۳۰ تا ۵۰ ساله انجام می‌شود و حداقل هفته‌ای یک تا ۲ نفر بر اثر انجام چنین عملی جان خود را از دست می‌دهند و ۵ درصد این افراد نیز معمولاً یکسال پس از عمل می‌میرند. (همشهری آن‌لاین، ۹ مرداد ۱۳۹۲)

     

    و اما یک مزیت!

    با وجود خطرات برشمرده شده شمار بسیاری از افرادی که از چاقی خود رنج می‌برند، انگیزه ورزش یا رژیم غذایی ندارند و یا گاه تحت تأثیر تبلیغات رسانه‌ای بدن خود را به تیغ جراحی می‌سپارند تا لاغری خود را دیگر نه تنها در خواب و رویا بلکه در بیداری ببینند همواره مشتریان پر و پا قرص تکنیک‌های مختلف لاغری هستند. تا آنجا که طبق آمار اکنون لیپوساکشن دومین جراحی زیبایی بعد از عمل بینی در ایران محسوب می‌شود. (تابناک،۳ آبان ۱۳۹۱)

    این در حالی است که این عمل در آمریکا جزو اولین جراحی زیبایی عنوان می‌شود. از سویی برخی از اخبار حاکی از مزایای برخی روش‌های جراحی چاقی دارد. از جمله مشخص شده که جراحی‌های روی دستگاه گوارش برای چاقی دیابت را هم درمان می‌کند. این روش براساس نظرسنجی از پزشکان و پژوهشگران کلینیک کلیولند در آمریکا به عنوان مهمترین ابداع پزشکی برای سال ۲۰۱۳ انتخاب شد. (همشهری آن لاین، ۱۱ آبان ۱۳۹۱)

    اثر ضددیابتی جراحی ضدچاقی برای اولین بار به عنوان یک منفعت جانی غیرمنتظره شناسایی شد و به همین دلیل هم جراحی ضد چاقی در رأس ابداعات پزشکی انتخاب گردید.

     

    چربی‌های محو شده برگشت‌پذیر هستند؟

    ایران جزو کشورهای چاق دنیاست، یعنی چاقی دغدغه خیلی‌ها در زمانه ما محسوب می‌شود. خیلی از افرادی که دارای اضافه وزن زیاد هستند، به دنبال روش‌های آسان، سریع و موثر برای کاهش وزنشان می‌گردند. غافل از آنکه هر شیوه لاغری غیر از رژیم غذایی اصولی و ورزش نرم و مداوم، خالی از عارضه نیست و حتی گاهی عوارض ناشی از کاهش وزن شدید در کوتاه‌مدت از طریق روش‌های متعدد لاغری می‌تواند سلامت شخص را به طور جدی به خطر بیندازد.

    متخصصان گوارش تاکید می‌کنند این روش در لاغر شدن افرادی که بالای ۱۲۰ کیلوگرم وزن دارند موثر است، اما به دلیل تاثیرات منفی در کاهش جذب ویتامین‌ها و املاح ضروری بدن و بروز کم‌خونی و اسهال خالی از خطر نیست. دکتر ستار جعفری، متخصص بیماری‌های گوارشی می‌گوید: «عمل جراحی معده می‌تواند در کاهش وزن افرادی که بسیار چاق هستند تا ۷۰ درصد طی یک‌سال مفید باشد. اما مسأله اینجاست که این کاهش وزن اگر همراه با رژیم غذایی مناسب نباشد، برگشت‌پذیر خواهد بود. (انتخاب، تیر ۱۳۹۱)

    رعایت اصول پس از عمل همواره توسط جراحان لاغری زیبایی به بیماران گوشزد می‌شود. کم بخورید، ورزش کنید، تعادل غذایی داشته باشید. این توصیه‌ها کمک می‌کنند بین ورودی‌ها و خروجی‌های چربی در بدن تا حدی تعادل ایجاد شود. اینکه چرا پیش از این چربی‌ها در ناحیه‌ای از بدن جمع شده بودند که نیاز به جراحی پیدا کردند مورد پرسش است و آیا از این پس که آن توده چربی از همان ناحیه محو شده است جایی خالی برای جمع شدن مجدد آن وجود دارد یا خیر؟ پزشکان پاسخ می‌دهند که بله. امکان بازگشت توده‌های چربی بدون رژیم غذایی، ورزش و تحرک وجود دارند. البته اغلب جراحی‌هایی که از لیزر استفاده می‌شود کمتر برگشت‌پذیر هستند.

     

    و در نهایت...

    بجز برخی افراد که در گروه چاق‌های ژنتیک قرار می‌گیرند و رفع معضل چاقی‌شان تقریبا درمان خاصی ندارد، افرادی هستند که با توده‌های چربی اضافه بدنشان در کشاکش هستند و به نوعی به دنبال راه درمان می‌گردند. برای این گروه افراد از قرص‌های جادویی لاغری گرفته تا جراحی‌های لاغری تهاجمی و غیر‌تهاجمی راه‌حل‌هایی است که بتوانند با توده‌های چربی خود خداحافظی کنند، اما همانگونه که گفتیم نه برای همیشه. راه‌های زود دسترس لاغر شدن هنوز کشف نشده است. آنها که به دنبال فوتی برای لاغری سرپایی خود هستند یا نسبت به عوارض اینگونه لاغری‌ها آگاه نیستند یا اگر هم آگاهند می‌خواهند به هر صورت که شده خود را در بند هر جراحتی فقط «لاغر» ببینند. این را هم نباید فراموش کرد که پزشکان جراح زیبایی همواره به بیماران خود توصیه می‌کنند پس از جراحی و گذران دوران نقاهت ورزش و رژیم ‌غذایی را نباید نادیده بگیرند. تحرک و کم خوراکی جزء لاینفک زندگی‌شان باشد، از عوارضی چون شل‌شدن پوست در جراحی‌های زیبایی لاغری را به نحوی پیشگیری کنند و مراقب وزن خود نیز باشند.

    برگشت‌پذیری چاقی معضل دیگری است که برای کسانی که با هزینه زیاد خود را به تیغ جراحی سپرده‌اند پیش می‌آید. برخی بیماران چندین بار خود را به تیغ جراحی سپرده‌اند برای به فرم شدن اندام برخی نواحی مختلف بدنشان را که انباشته از توده چربی‌ است عمل می‌کنند تا از اندامی متناسب‌تر برخوردار شوند.

    جراحی لاغری برای کسانی که به هر دلیلی چاق هستند راه‌حل پرهزینه‌ای است. شاید قشر خاصی از جامعه که از نظر اقتصادی توانایی پرداخت هزینه جراحی را دارند به دنبال کلینیک‌های ویژه جراحی‌های زیبایی لاغری باشند و بنظر می‌رسد چنانچه اقشار متوسط هم با توجه به انتخاب نوع روش لاغری اقدام به جراحی کنند نسبت به آن بیشتر به دید درمان می‌نگرند تا زیبایی.

     

     


    2 نظر | ارسال نظر

     1.  
      با سلام بنظر بنده افرادی که چاق هستند با ید تحرک بیشتری داشته باشند
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۰ مهر ۹۲
        ۱۷:۱۶
     1.  
      با سلام. بعضی چاقی‌ها ارثی‌است و شاید نیاز به جراحی‌ داشته باشد. چاق‌ها و لاغرها هر دو برای سلامت بیشتر نیاز به تحرک دارند. منتها تحرک، تغذیه و رسیدن به وزن مناسب در کنار یکدیگر توصیه می‌شود
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷