5949
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سعیده فیروزآبادی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۲۴)
      تعداد بازدید: 5949
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    تحلیل محتوای برنامه‌های رنگین کمان و کتابخانه عمو پورنگ از تاریخ ۲۰ مرداد ماه الی ۲۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۲

     

    ۱. مقدمه

    همان طور که در تحلیل محتوا رایج است، پژوهشگر برای استخراج مفاهیم مورد نیاز دست به مقوله‌بندی می‌زند. به این صورت که نیمی از متن را بررسی نموده و با استفاده از آن مقولات را طراحی نموده و سپس به ادامه متن می‌پردازد. در این تحلیل، مطالب نامناسب و مغایر با ارزش‌های اخلاقی، به عنوان یک مقوله و مفاهیم دینی در برنامه‌ها به عنوان مقوله دیگر انتخاب شده‌اند. در پایان به نقد و بررسی کلیت برنامه‌ها و پیشنهادهای لازم پرداخته خواهد شد.

    از آنجا که نمونه انتخاب شده ۳۰ روز می‌باشد از هر کدام از برنامه‌ها ۴ مورد به صورت تصادفی انتخاب شده است که به این شرح است: برنامه رنگین کمان در روزهای ۳۰ مرداد، ۳، ۱۲ و ۱۶ شهریورماه و برنامه کتابخانه عمو پورنگ ۲۳ و ۳۱ مرداد و ۸ و ۲۰ شهریور ماه.

     

    ۲. معرفی برنامه‌ها

    رنگین کمان نام برنامه‌ای است که از شبکه تهران ساعت ۱۴ پخش می‌شود. مدت زمان پخش برنامه حدودا یک ساعت می‌باشد. از شخصیت‌های اصلی می‌توان به گربه‌ای به نام پنگول، خاله نرگس، کیمیا، نیما، خشایار، آقا مصیب و بابا فریدون اشاره کرد که با هم نسبت‌های فامیلی دارند. در هر برنامه معمولا یک خاله، نیما و پنگول حضور دارند. شخصیت‌های دیگری نیز به صورت صدا در برنامه ایفای نقش می‌کنند مانند آقای مدیر یا ننه بلقیس. در نیمه‌های برنامه ۱۰ الی ۱۵ نفر از بچه‌ها در استودیو حاضر می‌شوند. دکور برنامه یک خانه است که دارای آشپزخانه و اتاق و حیاط خلوت است. جنسیت بچه‌ها در برنامه تفکیک شده است. گروه سنی این افراد، خردسال است که کودکان زیر ۷ سال را شامل می‌شود. روال ثابت برنامه به این صورت است که بعد از تیتراژ شعر سلام توسط پنگول خوانده می‌شود. نیما و خاله و خشایار سلام و احوالپرسی می‌کنند. ماجرایی بین شخصیت‌ها اتفاق می‌افتد. متناسب با موضوع، شعرهای کوتاه خوانده و در پایان نتیجه‌گیری توسط یکی از شخصیت‌ها مطرح می‌شود. در اپیزودهای مختلف نیز برنامه‌های ضبط شده یا انیمیشن پخش می‌شود. از برنامه‌های ضبط شده می‌توان به سرودهای زندگی، سرودهای حسنی و من بگم اشاره کرد.

     

    volume46-5.jpg

    کتابخانه عمو پورنگ از شبکه دو در روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه در حال پخش است. مدت زمان این برنامه نیز یک ساعت است. عمو پورنگ، امیرمحمد، شیری به نام سلطان و پهلوان پنبه از شخصیت‌های اصلی برنامه هستند. همین افراد بنا به محتوای برنامه نقش‌های دیگری مانند آقا ممنون، آقا نگهدار، آقای تو دماغ و سایر شخصیت‌های حکایت‌ها یا ضرب‌المثل‌ها را بازی می‌کنند. دکور برنامه به صورت یک کتابخانه است که از ابتدای برنامه قریب به ۱۰۰ نفر از بچه‌ها که اغلب گروه سنی دبستان و راهنمایی هستند در اطراف نشسته‌اند. برنامه با اجرای امیرمحمد آغاز می‌شود که معمولا اشعار با محتوای دینی هستند. تیتراژ برنامه بعد از این سرود پخش می‌شود. عمو پورنگ در مدت کوتاهی به سلام و احوالپرسی و سئوال کردن از حضار و تشویق گرفتن از آنها می‌پردازد. سرود دیگری معمولا با محتوای آموزشی توسط عمو و امیرمحمد خوانده می‌شود. کتاب سخنگو نام بخش دیگری است که به معرفی یک استان یا مشاهیر علمی و ادبی ایران می‌پردازد. با ورود شخصیت‌های دیگر و ماجرایی که میان آنها اتفاق افتاده قسمت دیگر برنامه آغاز می‌شود. سرود دیگری توسط عمو خوانده می‌شود. کتاب خوشمزه نام بخشی است که به تبلیغات می‌پردازد. در نهایت برنامه با اجرای حکایتی توسط آقا ممنون، به پایان می‌رسد. دعا کردن در پایان نیز جزو قسمت‌های ثابت این برنامه است.

     

    ۳. مفاهیم دینی مطرح شده در برنامه‌ها

    در آغاز برنامه رنگین کمان، پنگول در شعر سلام متذکر می‌شود که: «اما بدون که بعد از نام خدا سلامه» این شعر در آغاز همه برنامه‌ها به صورت ثابت توسط پنگول خوانده می‌شود. در انتهای برنامه چهارشنبه ۳۰ مرداد خاله نرگس از بچه‌ها می‌خواهد که دستانشان را برای دعا بالا ببرند و می‌گوید: «خدایا تو واقعی واقعی هستی. می‌دونی من تو رو کجا می‌بینم؟ گل‌ها، درخت‌ها، سبزه‌ها، پرنده‌ها، طبیعت، صورت پدر و مادرم، صورت خودم. یادم می‌افته که تو خالق من هستی» (بدون هیچ دعایی برنامه به پایان می‌رسد). در پایان یک برنامه از چهار برنامه انتخاب شده شعری با محتوای دعا کردن توسط پنگول خوانده می‌شود. لذا مطرح شدن مفاهیم دینی در این برنامه به صورت شروع با نام خدا و سلام و دعا کردن در پایان بعضی از برنامه‌ها می‌باشد.

     

    در برنامه کتابخانه عمو پورنگ قبل از تیتراژ سرودی توسط امیرمحمد خوانده می‌شود که در نمونه‌های انتخاب شده سرودهای آغازین شامل مفاهیم ظهور، امام رضا علیه السلام، پیامبر صلی الله علیه و آله و برداشتی از سوره حمد بوده است. بعد از شعر، بچه‌های حاضر در استودیو صلوات می‌فرستند. عمو پورنگ نیز در آغاز برنامه از بچه‌ها می‌خواهد که خودشان را با ذکر صلوات بیمه کنند یا دهانشان را با این ذکر خوشبو کنند. در برنامه ۸ شهریور سرودی توسط عمو پورنگ درباره پدر و مادر خوانده می‌شود که آنها هدیه‌های خدا هستند. در پایان برنامه نیز عمو متذکر می‌شود که یکی از کتاب‌های مهم قرآن است که راه سعادت را به ما نشان می‌دهد. برنامه با دعای عمو پورنگ برای ظهور آقا امام زمان و کمک برای انس بیشتر با قرآن به پایان می‌رسد. در برنامه ۲۳ مرداد شعر عمو زنجیرباف توسط عمو خوانده می‌شود که به معرفی حیوانات می‌پردازد و اینکه آنها نشانه‌هایی از خدا هستند. همه برنامه‌های مشاهده شده با دعا کردن عمو و آمین حاضرین به پایان می‌رسد.

     

    ۴. مطالب نامناسب و مغایر با ارزش‌های اخلاقی

    ۴-۱. رنگین کمان

    از آنجا که شخصیت‌های اصلی برنامه‌ها تاثیر شگفت‌انگیزی بر کودکان می‌گذارند انتظار می‌رود علاوه بر ظاهر، رفتار و کلام مجریان برنامه نیز سنجیده و در عین حال جذاب باشد. رفتارهایی که با مشاهده ۸ برنامه از رنگین کمان و کتابخانه عمو پورنگ مشخص شده است، این امر را تایید نمی‌کند و در بسیاری از موارد نه تنها در راستای اعتلای رفتار و شخصیت کودک حرکت نمی‌کند؛ بلکه تاثیر منفی نیز بر جای می‌گذارد. جملاتی که در گیومه نوشته شده است عین جملات بیان شده توسط مجریان است.

     

    volume46-6.jpg

    ۱- مکالمات حاوی عصبانیت و خشونت در برنامه رنگین کمان:

    کیمیا در حالی که به دنبال چیزی می‌گردد. غر می‌زند. «عجب وضعی داریم تو این خونه‌ها....» و با خرسی‌اش دعوا می‌کند که: «اگر تو برداشتی، همین الان الان باید به من برگردونی». کیمیا با عصبانیت می‌خواهد اقدامی برای کتک زدن نیما و پنگول انجام دهد که آنها با شوخی و مسخره بازی بحث را عوض می‌کنند. کیمیا (در حالیکه دست‌هایش را برای زدن آماده می‌کند): «شما فن آخر استاد را می‌خواهید». در صحنه‌ای دیگر مشاهده شده است که کیمیا عصبانی می‌شود و پنگول می‌گوید: «واااای چه بی‌اعصاب. پس فردا می‌خوای بری خونه مردم. این چه وضعشه؟» کیمیا داد می‌زند: «همینی که هست. واقعا خیلی بی‌ادبید». این کلام که پس فردا می خواهد برود خانه مردم (ازدواج کند) و در جواب می‌گوید همینی که هست نه تنها برای گروه سنی خردسال مناسب نیست بلکه حاکی از نوعی تلاش نکردن برای تغییر رفتار می‌باشد. به عبارت بهتر، من بنا بر اصلاح رفتار خودم را ندارم شما بسازید و تحمل کنید. تکرار کلماتی مانند بی‌ادب و بی‌تربیت از دیگر ایرادهایی است که می‌توان در این برنامه به وضوح مشاهده کرد. کیمیا مدام عصبانی می‌شود و تهدید به زدن می‌کند و بی‌ادب و بی‌تربیت جزو تکیه‌کلام‌هایی است که تکرار می‌شود. در حالی که ما در سایر برنامه‌های کودک و شاید همین برنامه، کودکان را از ادای کلمات زشت منع می‌کنیم. کیمیا: «بی‌ادب. بیخود کردی همین نصفش رو هم خوندی. واقعا که. پسره بی‌ادب. برو خونتون». پسر: «چه بی‌اعصاب». در برنامه ۱۲ شهریور پنگول در مقابل التماس نیما و کیمیا برای گرفتن شکلات می‌گوید: «اگر نیما رو با فن آخر استاد داغون کنی سه تا شکلات بهت می‌دم». کیمیا به خاطر سه عدد شکلات حاضر می‌شود نیما را بزند. در قسمت مربط به واکسن کیمیا هنگامی که از پنچر شدن ماشین خشایار خبردار می‌شود: «واقعا کدوم بی‌تربیت بی‌ادبی این کار بد رو انجام داده؟»

     

    ۲- مکالمات حاوی تمسخر

    در حالی که پنگول سرود اعلام برنامه را می‌خواند نیما با تکان دادن خرسی ادای کیمیا را درمی‌آورد. در جایی دیگر پنگول و نیما با خنده‌های بلند کیمیا را مسخره می‌کنند.

     

    ۳- گریه و بهانه‌گیری کودکان

    یکی از رفتارهایی که مبتلا به اغلب کودکان است گریه کردن و بهانه‌گیری هنگام بیان خواسته‌هایشان است. به گفته روانشناسان شیوه صحیح برخورد با این گونه رفتارها تن ندادن به خواسته‌های آنان می‌باشد. چیزی که دقیقا خلاف آن را در برنامه رنگین کمان مشاهده می‌کنیم. کیمیا و پدرش نمی‌خواهند پنگول را به مهمانی ببرند. پنگول: «الان گریه می‌کنم، جیغ می‌زنم، اینجا رو می‌ریزم به هم». آنها هم در برابر گریه پنگول خیلی متاثر می‌شوند و قبول می‌کنند که او را با خود ببرند. پنگول در شعر می‌خواند: «با گریه و جیغ و قهر / هر جور شده می‌مونم». بابا خشایار: «خلاصه کامران قصه ما اینقدر گریه و زاری کرد که مامانش اونو پیش دایی جون گذاشت و رفت». پنگول در حالیکه شکلات‌ها را برداشته؛ در مقابل خواهش کیمیا و نیما برای دادن شکلات: «دوست ندارم بدم مال خودمه».

     

    ۴- الفاظ نامناسب

    پنگول در صحنه‌های مختلف در مقابل ساده‌لوحی نیما و لو دادن نقشه: «مار بوآ زبونت رو گاز بگیره»، «کاش با یه بزغاله دوست بودم با این دوست نبودم» و «مار بوآ نیشت بزنه از دستت راحت شم». کیمیا: «خوب شد که اون یکی دوست اعصاب خردکن‌شون نیست». نیما وارد می‌شود. پنگول: «به به اعصاب خردکن بزرگ».

    در بخشی دیگر کامران دلش برای دایی‌اش تنگ شده و در جواب مادرش که می‌گوید الان تماس می‌گیرم و تلفنی با دایی صحبت کن می‌گوید: «باید بریم اونجا شام بیفتیم دلمون وا شه». مادر کامران: «اتفاقا منم اصلا حوصله غذا پختن ندارم». مادر خانواده دلیل مهمانی رفتن را نداشتن حوصله برای طبخ غذا عنوان می‌کند.

    آقای مدیر (نقشی که فقط در قالب یک صداست): داد می‌زند نادونا... (پنگول و بابا خشایار و کیمیا را صدا می‌زند).

     

    ۵- کارهای نامناسب:

    پنگول اعتراف می‌کند که رادیوی آقا مصیب را برداشته و جایش آجر گذاشته. پنگول: «چی کار کنم چی کار کنم / چه نقشه‌ای سوار کنم / تا به هوش و مغز خودم / ببالم افتخار کنم».

    نیما در کیف مدرسه خود زیتون می‌گذارد و دلیلش این است که می‌خواهیم به سمت بچه‌ها زیتون پرتاب کنیم.

    نیما و پنگول برای اینکه واکسن نزنند ماشین بابا خشایار را پنچر می‌کنند.

     

    volume46-7.jpg

    بابا خشایار در پایان قصه‌گویی خود که بخشی از آن ریتمیک بود و بخشی بدون آهنگ ناچار از به تنگ آمدن قافیه و لزوم داشتن آهنگ در قصه کامران را کامی می‌خواند: «دیگه هیچ وقت کامی قصه ما / وقتی مهمونی می‌رفت...» بخش‌هایی از جملات مجریان نیز در دسته‌های بالا نمی‌گنجند. به عنوان مثال به دلیل اینکه با کار اشتباهشان مخالفت شده با ناراحتی می‌گویند: «بیا بریم اتیوپی. اینجا جای ماندن نیست. برویم به جایی که قدر ما رو بهتر بدونن».

    آقا خشایار با پدرش با بی‌احترامی برخورد می‌کند و متعاقبا نامناسب صحبت کردن کیمیا با بابا خشایار.

    مردی با قیافه ترسناک وارد می‌شود. باکتری است و می‌خواهد وارد بدن آنها شود و علت این امر را واکسن نزدن آنها می‌داند. به نظر می‌رسد ترساندن کودک از موجودی با قیافه هیولا و با صدای وحشتناک همان آسیب ترسیدن از واکسن را دارد.

     

    ۴-۲. کتابخانه عمو پورنگ

    یکی از بارزترین انتقاداتی که به این برنامه وارد است و در ادامه با خواندن مکالمات افراد به آن پی خواهید برد استفاده از جملات نامناسب برای گروه سنی کودک و نوجوان است. مسایل مربوط به ازدواج، ملاک‌های همسر و زیبایی و ماشین شاستی بلند و همراهی ماشین با موسیقی...

    کلاغ نر وقتی که در تله گیر افتاده است: «نگاه زنم دیده من گیر افتادم از ته جیگرش داره قار قار می‌کنه».

    دختر (زمانی که سر شوهرش داد می‌زند): «مامان داشتی جذبه رو؟»

    آقا ممنون راوی حکایت: «تا اینکه یک روز یک خواستگار تاجر پولدار خوشتیپ باکلاس خیلی حرفه‌ای، خلاصه بچه مطرحی بود برای خودش اومد خواستگاری دختر. من که چهل سال مجرد موندم بهترین گزینه برای من همینه.» به مادرش تلفن می‌زند: «مامان عروستو پیدا کردم. آره دیگه می‌خوام تن به ازدواج بدم. یه دختر زحمتکش...»

    تاجر در بخشی دیگر از نمایش دست دو بچه را گرفته از سفر برمی‌گردد و وارد صحنه می‌شود. دختر جیغ می‌زند که «وااای بدبخت شدم» (فکر کرده است که اینها بچه‌های همسرش هستند و زن دیگری در کار بوده است در صورتی که بچه‌های استودیو بودند که دیرتر رسیده بودند) تاجر: «معلومه خیلی به من وابسته‌ای که این دو تا بچه رو دیدی دلت برا من تنگ شده».

    پیرزن در ماجرای کدو قلقله زن: «خال‌هامو رفتم لیزر کردم».

    آقا ممنون رو به پهلوون زمانی که می‌خواهد نقش خانم معلم را بازی کند: «این مهارت داره تو خانم شدن».

    ماشین شاستی بلند قلقله زن، تو ندیدی پیرزن؟ (تغییر نابجای کدو قلقله زن به ماشین شاستی بلند قلقله زن)

    پورنگ در نقش پیرزن: آقای کارگردان ماشین شاستی بلند سی‌دی می‌خواد دیگه. سی‌دی هم بده.

    پورنگ: آبروی هرچی پسره بردی. ایشالا هیچ وقت سیبیلت درنیاد.

    علاوه بر مطالب ذکر شده در کتابخانه عمو پورنگ شاهد بیان حکایت‌هایی هستیم که به نظر می‌رسد به سختی می‌توان مفهوم اصلی حکایت را به مخاطب منتقل کرد. مثلا در برنامه‌های مشاهده شده حکایتی است که بعد از اتمام آن مخاطب نتیجه می‌گیرد که اگر کار کند سوسک می‌شود. اگرچه راوی برای انجام کار بیهوده چنین عاقبتی را مطرح می‌کند اما در بازی و نمایش این مسئله مغفول می‌ماند.

    دختر: «این سوسک‌ها فامیلامونن. اینقدر کار کردن که سوسک شدن. من و مامانم کم کار کردیم سوسک نشدیم».

    تاجر: «پس خواهش می‌کنم شما اصلا کار نکنید تا سوسک نشید». مادر دختر: «وااای چه داماد خوبی».

     

    volume46-8.jpg

    حکایت دیگری با نام بکوب بکوب همان است که دیدی یا بالاتر از سیاهی رنگی نیست به صورت نامفهوم مطرح می‌شوند یا به اشتباه به نمایش درمی‌آیند. در سه برنامه از ۴ برنامه مشاهده شده این امر به وضوح دیده شده است.

     

    ۵. نقد و بررسی کلی برنامه‌ها

    یکی از ضربه‌های مهلکی که به تمامی برنامه‌های تلویزیون، خصوصا برنامه‌های ویژه کودکان وارد می‌شود درست زمانی است که برنامه وسیله‌ای باشد برای رسیدن به هدفی غیر از تعالی فکر و اندیشه کودکان. آنچه که مسلم است این است که نیاز تهیه‌کنندگان به منابع مالی، آزادی اندیشه را از آنها سلب می‌کند. کمااینکه در کتابخانه عمو پورنگ شاهد هستیم که در قسمت تبلیغ ماکارونی بازیگران از خود بیخود می‌شوند و اغراق‌های بیش از حد را به نمایش می‌گذارند. به عنوان مثال اموری مانند دیکته نوشتن، پاره کردن زنجیر، آرام کردن گریه بچه به دلیل نخوردن بستنی وانیلی و... منوط به خوردن ماکارونی و مشتقات آن می‌شود. غیر عادی بودن افراد در این بخش، در نظر مخاطب به صورت خودفروشی تهیه‌کنندگان و مجریان جلوه می‌کند و این آسیبی است که کل برنامه را تهدید می‌کند و چوب حراجی بر تمامی مفاهیم ارزشی و اخلاقی و آموزشی موجود در برنامه است. استفاده ابزاری از برنامه کودک به صورتی دیگر نیز در حال رخ دادن است و آن استفاده از برنامه کودک برای رسیدن به محبوبیت است. اینگونه می‌شود که دیگر محتوا اهمیت چندانی پیدا نمی‌کند. محبوبیت زمانی خوب است که ایجاد شده باشد بدون اینکه هدف اصلی مجریان باشد. سپس فرصت خوبی فراهم می‌شود که از محبوبیت ایجاد شده نهایت استفاده را در سایر بخش‌های فرهنگی مرتبط با کودکان به عمل آوریم. در عین حال از انتقادهایی که به کلیت این برنامه وارد است بداهه‌گویی‌های مجریان و شوخی‌هایی است که در برنامه زنده صورت می‌گیرد. علاوه بر آن بچه‌های حاضر در استودیو پتانسیل بالایی برای اجرای برنامه هستند، در حالیکه در این برنامه‌ها به عنوان دکور برنامه محسوب می‌شوند و گاهی با صداها و اشعار، مجریان را همراهی می‌کنند. با تمام این اوصاف اگر جانب انصاف را رعایت کنیم لازم به ذکر است که در میان برنامه‌های موجود در شبکه‌های مختلف که صرفا برای کودکان تهیه می‌شود در برنامه عمو پورنگ با توجه به پیشینه‌ای که از تابستان سال گذشته مورد توجه بوده است می‌توان به خلاقیت در تیتراژ، نام برنامه، دکور و سرود اشاره کرد که اطمینان بیشتری به مخاطب می‌دهد و والدین را از گروهی که دغدغه کودک دارند با خبر می‌سازد.

     

    مسئله‌ای که در مورد رنگین کمان مطرح است این است که محوریت برنامه رنگین کمان بر خطا کردن گربه و بعد از آن عبرت گرفتن است. به نظر می‌رسد در این روش افراد شیوه‌های بدرفتاری را که بلد نبوده‌اند یاد می‌گیرند. رنگین کمان در قیاس با برنامه عمو پورنگ از تحرک بسیار پایینی برخوردار است و سعی شده است که این عدم تحرک با موسیقی جبران شود و به این صورت مخاطب دقایقی بیشتر را پای این جعبه جادویی صرف کند. اشعار انتخاب شده در برنامه رنگین کمان بسیار ضعیف به نظر می‌رسند و از قافیه‌های به تنگ آمده خبر می‌دهند.

     

    با توجه به کنار هم قرار دادن مصادیق مفاهیم ارزشی و مفاهیم مغایر آن در این دو برنامه مسئله‌ای دیگر نمایان می‌شود و آن چیزی نیست جز تناقضات پی در پی که کودکان در دریافت و درک آنها به مراتب قوی‌تر و سریع‌تر عمل می‌کنند. به عنوان مثال در این ۳۰ روز ما مناسبت شهادت امام جعفر صادق علیه السلام را داشتیم که در آن روز برنامه رنگین کمان پخش شد اما بدون نیما و پنگول و خاله‌ها. پیش‌فرض‌هایی که در ذهن بزرگسالان ایجاد می‌شود این است که برنامه‌سازان و مجریان ما نمی‌توانند گونه کودکانه تولی و متعاقبا ناراحت بودن در شهادت امام را به نمایش بگذارند. چراکه برنامه‌ها همیشه با موسیقی و شادی بی‌حد همراه بوده است. همیشه کودکان باید دست بزنند و جیغ و هورا بکشند. در این روز ما شاهد پخش برنامه‌ای با نام رنگین کمان بودیم که مجری آن دارای ویژگی‌های یک آدم مذهبی از قبیل ریش، نوع پوشش، مدل مو و گفتار متفاوت با همیشه است. چند کودک آرام نیز در صحنه حضور دارند. طی برنامه به قرائت سوره کوثر می‌پردازند و ماجرای توهین به پیامبر گرامی اسلام و ابتر خواندن ایشان را در قالب داستان می‌شنوند. به نطر می‌رسد در هر دو گونه برنامه دچار نوعی افراط و تفریط شده‌ایم. کودکان ما نه به آن همه موسیقی و ادا و اطوار نیاز دارند و نه مایلند که پای برنامه‌ای خشک و بی‌روح بنشینند.

     

    در نهایت لازم به ذکر است که پخش زنده برنامه یکی از سئوال‌های بزرگی است که پیش روی افراد دخیل در امر تربیت کودکان است، زیرا همیشه در کنار مفاهیمی که تهیه‌کنندگان برای آموزش در برنامه می‌گنجانند کودکان از سایر پدیده‌ها و رفتارهای مجریان برنامه نیز، می‌آموزند. چه بسا گاهی بیشتر از مفاهیم انتخاب شده. راه برطرف کردن بسیاری از انتقاداتی که به برنامه‌های موجود وارد است این است که به تک تک اجزای برنامه توجه بیشتری به عمل آید و این امر میسر نمی‌شود مگر با پخش برنامه‌های ضبط شده. به عنوان مثال در برنامه‌های مشاهده شده قسمت‌هایی از سرودها و انیمیشن‌ها آیتم‌های ضبط شده نیز پخش می‌شد که به جرات می‌توان گفت از بی‌نقص‌ترین قسمت‌های برنامه به شمار می‌آیند. برنامه من بگم و سرودهای زندگی در رنگین کمان و سرودهای از پیش تعیین شده عمو پورنگ از جمله این برنامه‌ها بودند.

     

     


    24 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. مریم
        ۰۲ مهر ۹۲
        ۰۰:۲۹
     1.  
      واقعا ممنون! تحلیل خیلی دقیق و خوبی بود.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۲ مهر ۹۲
        ۰۹:۳۸
     1.  
      خوب چیکار می شه کرد؟ بای به صورت دقیق تر راهکار ارایه بشه. وگرنه خیلی ها منتقد هستن.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نویسنده
        ۰۲ مهر ۹۲
        ۱۲:۱۱
     1.  
      یکی از اصلی ترین راهکارهایی که در این متن هم به آن اشاره شد پخش برنامه های ضبط شده است. به نظر می رسد این اولین گام برای اصلاح برنامه های کودک باشد. علاوه بر آن نقد های مکرر بحرانی بودن پرداختن به این مساله را به بسیاری از مسئولین گوشزد می کند. باشد که اقدامی صورت گیرد.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. الناز
        ۰۳ مهر ۹۲
        ۰۹:۱۵
     1.  
      برای من جالبه که چرا بعضی از دست اندرکاران تهیه و تولید برنامه های کودک اصرار به تولید برنامه زنده دارند ضمن اینکه این کار و جز امتیازات حساب می کنند!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. رضا
        ۰۳ مهر ۹۲
        ۱۰:۵۳
     1.  
      تو بحث کودک کار زیاده ولی انتقادی که طرف مستاصل بشه و نتونه کار کنه درست نیست. الان بخواد همه توصیه ها رو رعایت کنه چند تا برنامه می تونه بسازه. احتمالا سالی یکی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. الهام
        ۰۳ مهر ۹۲
        ۱۳:۳۷
     1.  
      واقعا ممنون از این مطلب. به شخصه به هیچ عنوان دوست ندارم بچه ام برنامه پنگول و نگاه کنه! واقعا افتضاحه! پر از متلک ها و عبارات سخیف.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام در عمارنامه شما رو دیدم توصیه می کنم این وبلاگ رو حتما بخونید ۷ساله مخاطب ایشون در وب قبلیش بودم http://ajul.blogfa.com اینا سربازای واقعی امام زمان و حامی شهدا و ارزش های انقلاب و امامن یاعلی پاشازاده
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام و تشکر. من به عنوان یک فعال فرهنگی این مقاله را تحسین می کنم.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. عباس
        ۱۰ مهر ۹۲
        ۰۹:۱۲
     1.  
      برنامه ساختن برای مخاطبین سنین پایین، کار بسیار خطیر و حساسی است. نمی‌توان با برنامه‌های بداهه انتظار داشت آفتی در کار یافت نشود. فکر می‌کنم بهتر باشد برنامه‌ها از قبل ضبط شوند یا اینکه حداقل مانند گروه فیتیله‌ای‌ها، قبلاً روی جزء جزء کلمات و حرکات تمرین و هماهنگی شده باشد که این کار زمانی چندبرابر زمان اجرا را به خود اختصاص می‌دهد. آیا فرزندان ما ارزش صرف چند ساعت زمان اضافه را ندارند؟
      
     0
      
     0
     1.  
      ممنون از نقدتون ولی تو بعضی جاهاش خیلی سختگیرانه حمله کردید...در ضمن توی برنامه رنگین کمان نقش اقا خشایار و بابا فریدون رو یه نفر بازی میکنه ..پس بنابراین تو برنامه زنده نمبشه اقا خشایار با بتبا فریدون همزمان بازی داشته باشند که شما فرمودید اقا خشایار با بابا فریدون با بی احترامی صحبت میکند ...کاش شما هم بیشتر دقت میکردید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. فیروزآبادی
        ۲۳ مهر ۹۲
        ۰۹:۲۵
     1.  
      خانم zahra اینکه فرمودید سختگیری بوده است ؛ به نظر بنده بیشتر اعمال دقت و توجه به ظرافت هاست. برای کودکی که تمام مکالمات روز مره شما را ضبط می کند و در حال تکمیل و گسترش دایره لغات است باید با دقت هم برنامه ساخت. در مورد خشایار و بابا فریدون هم گفتگو به صورت تلفنی بوده است . به این صورت که آقا خشایار با پدرش تلفنی صحبت می کرد . بسیار هم بدون رعایت ادب. در ضمن می توانید مطابق با تاریخهای ذکر شده برنامه ها را دانلود کنید یا در صورت برداشته شدن لینک از سایت تلوبیون از سروش سیما تهیه کنید و همه نکات ذکر شده را تایید بفرمایید.
      
     0
      
     0
     1.  
      خواهشاً، ملتمسانه، برادرانه به این مطالب غیرتخصصی اسم تحلیل ندید! نویسنده محترم مطلب درباره سطح درک مخاطب خودش چی فکر کرده که اسم اینو گذاشته تحلیل؟! این نوشتار در حد یه گزارش ساده هم نبود تا چه رسد به تحلیل..
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۸ آذر ۹۲
        ۱۱:۲۱
     1.  
      شما که خیلی مدعی هستین بفرمایین تحلیل چطور میشه؟!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نسیم
        ۱۷ دی ۹۲
        ۱۵:۳۴
     1.  
      باسلام تحلیل بسیاردقیقی بود ممنون ، من بااینکه بچه ندارم ولی این مطالب خیلی برام جالب بود وتااونجایی که من این برنامه هارو دیدم این نقد رو تایید میکنم ولی ای کاش عملا تغییری ایجاد بشه... برنامه رنگین کمان که کلا مزخرفه اما عموپورنگ که برناه خوب وجذابیه حیف که بااین تبلیغات ارزش خودشو پایین آورده کاش از ادا اصول های جلف این خاله کیمیا هم صحبت میکردید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نسیم
        ۱۷ دی ۹۲
        ۱۵:۳۵
     1.  
      باسلام تحلیل بسیاردقیقی بود ممنون ، من بااینکه بچه ندارم ولی این مطالب خیلی برام جالب بود وتااونجایی که من این برنامه هارو دیدم این نقد رو تایید میکنم ولی ای کاش عملا تغییری ایجاد بشه... برنامه رنگین کمان که کلا مزخرفه اما عموپورنگ که برناه خوب وجذابیه حیف که بااین تبلیغات ارزش خودشو پایین آورده کاش از ادا اصول های جلف این خاله کیمیا هم صحبت میکردید
      
     0
      
     0
     1.  
      با تشکر از مطالب مفیدتان در صورت امکان برنامه هایی که از نظر شما مفید و بدون اشکال هستند را معرفی فرمایید.
      
     0
      
     0
     1.  
      واقعا عالی بود.برنامه رنگین کمان مخصوصا حضور کیمیا فقط بار منفی دارد.
      
     0
      
     0
     1.  
      واقعا عالی بود.برنامه رنگین کمان مخصوصا حضور کیمیا فقط بار منفی دارد.
      
     0
      
     0
     1.  
      واقعا عالی بود.برنامه رنگین کمان مخصوصا حضور کیمیا فقط بار منفی دارد.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۳۰ فروردین ۹۴
        ۱۴:۴۷
     1.  
      واقعا به جا و درست نوشتین. درباره فیتیله ها هم بنویسید .اونا که همش آموزش رقاصیه به بچه هامون.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۳۰ فروردین ۹۴
        ۱۴:۴۷
     1.  
      واقعا به جا و درست نوشتین. درباره فیتیله ها هم بنویسید .اونا که همش آموزش رقاصیه به بچه هامون.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۳۰ فروردین ۹۴
        ۱۴:۴۷
     1.  
      واقعا به جا و درست نوشتین. درباره فیتیله ها هم بنویسید .اونا که همش آموزش رقاصیه به بچه هامون.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۳۰ فروردین ۹۴
        ۱۴:۴۷
     1.  
      واقعا به جا و درست نوشتین. درباره فیتیله ها هم بنویسید .اونا که همش آموزش رقاصیه به بچه هامون.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۳۰ فروردین ۹۴
        ۱۴:۴۸
     1.  
      واقعا به جا و درست نوشتین. درباره فیتیله ها هم بنویسید .اونا که همش آموزش رقاصیه به بچه هامون.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷