2453
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ماندانا ملاعلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 2453
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    برای تهیه جهیزیه چه راهکارهایی وجود دارد؟

     

    دخت ایران - جهیزیه به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مراحل ازدواج در اسلام و ایران قدمتی دیرینه دارد. در روایات آمده است که حضرت زهرا (س) نیز در ازدواج با مولای متقیان حضرت علی (ع) جهیزیه‌ای شامل ۱۷ قلم کالا با خود به منزل شوهر آوردند که اکثرا سفالین و گلین بود و بسیار ساده بود یعنی حداقل ضروریات یک زندگی. این رسم که فلسفه تشکیل آن کمک اقتصادی به خانواده جدید و استقلال و آرامش آن است تدریجا از هدف اصلی خود دور شده و امروز به باری کمرشکن تبدیل شده که پای خانواده‌ها را به دادگاه و زندان نیز باز کرده است.

     

    خانواده‌ داماد توقع دارند عروس آنها جهیزیه‌ای به خانه پسرشان بیاورد که تاکنون هیچکس نداشته است و خانواده دختر برای عدم سرشکستگی او نزد فامیل شوهر وسایلی تهیه می‌کنند که شاید بعضی از این وسایل تا آخر عمر زوجین مورد استفاده قرار نگیرد. مهمان‌ها نیز بدون اینکه بدانند زوج جوان چه چیزی نیاز دارند وسایل مشابه بسیاری می‌آورند که بعدها به قیمت بسیار پایین فروخته می‌شود. اما چه باید کرد؟

     

    مشاوران و باز هم مشاوران

    اینکه من و شما مثل سال‌های پیش در یک خانه بزرگ که اندرونی و بیرونی داشته باشد زندگی نمی‌کنیم و افتخارمان سفره گسترده با ۴۰-۵۰ نفر نانخور نیست شاید از بعضی جنبه‌ها خوب و دلپذیر به نظر برسد.

    راه‌ها کوتاه‌تر به نظر می‌رسند و ارتباطات فراگیرتر پس می‌توانیم کنار هم نباشیم اما از هم با خبر شویم.

    همه چیز گران شده است و اقتصاد خانوادگی جایش را به جامعه صنعتی و اقتصاد دولتی داده است و کمتر کسی در کار موروثی پدرش مشغول کار می‌شود و همه جوان‌ها به دنبال کار می‌گردند پس مراکز مشاوره کاریابی به وجود آمده است.

     

    فاصله نسل‌ها زیاد شده و رسوم طایفه‌ای دیگر مثل قبل پذیرفته نمی‌شود، دیگر عقد پسرعموها و دخترعموها که در آسمان‌ها بسته شده بود گسسته شده و آنها باید فکری برای خود بکنند خصوصا که دیگر سلیقه پدر و مادر را هم نمی‌پسندند و دخترهای مستقل و پسرهای تنوع‌طلب دست از ازدواج برداشته‌اند به همین خاطر مراکز تسهیل ازدواج و سایت‌های همسریابی به وجود آمده است.

     

    آمار طلاق بالا رفته است بنابراین مراکز مشاوره خانواده باید فکری به حال زوج‌های ناسازگار بکنند چون آنها این روزها به حرف ریش‌سفیدها و گیس‌سفیدهای خانواده گوش نمی‌دهند و اصولا بزرگترها دیگر خود را سبک نمی‌کنند که به کوچکترها پیشنهادی بدهند. امروز خانواده بسیاری از کارکردهای خود را به متخصصانی سپرده است که به فراخور نیاز جامعه امروز می‌توانند از پس پیچیدگی‌های روابط اجتماعی و خانوادگی و مسائل روانشناختی و پیشگیری از آسیب‌ها بر بیایند.

     

    نسترن حبیبی، کارشناس‌ارشد جامعه‌شناسی می‌گوید: «نیازهای جامعه امروز را نهادهای اجتماعی که برای تکمیل کارکردهای از دست رفته جامعه به وجود آمده‌اند باید رفع کنند.»

    وی می‌‌افزاید: «وقتی خانواده‌ها از قبیله و طایفه و خانواده‌های گسترده جدا شدند و مستقل زندگی کردند، رفته رفته نیاز به خانه‌های بزرگ از بین رفت و خانه‌ و خانواده کوچک و کوچکتر شد. مردمی که از روستاها به شهرها کوچ کردند و جامعه سنتی را کنار گذاشتند در جامعه صنعتی خیلی زود جای خالی رسوم و فرایندهای قومی را حس کردند و در صدد رفع این کمبودها برآمدند خصوصا زمانی که با چارچوب‌های سنتی قرار بود شیوه‌های مدرن را اجرا کنند. مثل مراسم ازدواج و تهیه جهیزیه و کادو برای زوج‌های جوان. امروز برای بسیاری از این کارکردهای دگرگون شده نهادهای اجتماعی چون مراکز برگزاری مراسم ازدواج به جای خانواده و فامیل که در پخت و پز و سور و سات عروسی دستگیر بودند به وجود آمده است، مراکز مشاوره قبل از ازداوج جای خالی نصایح و میانجی‌گری بزرگترها را پر کرده و وام‌های ازدواج جای مساعدت مالی خانواده و نزدیکان را گرفت. اکنون نیاز به هماهنگ‌کننده‌ای برای هزینه‌ها و خریدهای ازدواج نیز حس می‌شود.»


    ایشان ادامه دادند: «خرید برای عروسی در برخی خانواده‌ها به رفع تکلیفی بدل شده است که با ارزان‌ترین و کم کاربردترین وسایل لیست جهیزیه خود را پر می‌کنند که حرفی باقی نماند، در حالی که خیلی زود عروس و داماد در عوض رفع نیازهای باقی مانده با سیل کادوهای تکراری مواجه می‌شوند و بعضی از زوج‌ها نیز خیلی زود اقدام به حراج جهیزیه خود و جایگزینی آن با انواع مرغوب‌تر می‌کنند. مراکزی که بتوانند با کمترین هزینه‌ها بهترین وسایل را با اقساط بلندمدت برای زوج‌های جوان فراهم کنند می‌توانند کمک زیادی کنند.»

     

    احیای کارکردهای فامیلی

    سال‌ها قبل، فرهنگ بسیاری از اقوام چنین بود که بزرگترها برای خرید جهیزیه زوج جوان اقدام می‌کردند و اگر پدر دختر یا پسر برای تهیه همه اقلام دست تنگ بودند هر یک به عنوان کادوی عروسی بخشی از جهیزیه را تهیه می‌کرد. آن روزها جهیزیه شامل ظروف، وسایل پخت و پز و یخچال و فرش بود که به راحتی با کمک خانواده و فامیل قابل جمع‌آوری بود؛ اما رفته‌رفته زندگی‌ها پیچیده‌تر شد و صنعت همه چیز را -البته به قیمت گزاف- در اختیار خانواده‌ها گذاشت.

     

    volume47-12.jpgبدین ترتیب تهیه جهیزیه سخت‌تر و سخت‌تر شد و یک دعوای همیشگی باقی ماند که چه کسی چه چیزی را بخرد. به نظر می‌رسد امروز نیز وقت آن رسیده است که بخش خصوصی دست بالا بزند و همچون کشورهای خارجی مدیریت ازدواج و مراکز مدیریت این مقوله تاسیس شود تا نه تنها به برگزاری مراسم بپردازند، بلکه همه چیز را هماهنگ کنند.

     

    بی رو دربایستی

    رو دربایستی چیزی است که اغلب ما ایرانی‌ها درگیر آن هستیم، اما در بسیاری از مواقع این سنت‌ دست و پا گیر می‌شود و کار دستمان می‌دهد. حسین شرافتی، کارشناس اقتصادی می‌گوید: «اگر بنا باشد من یک شرکت مدیریت ازدواج تاسیس کنم، به آن مثل یک پروژه مالی پیچیده نگاه می‌کنم که باید در آن یک چک لیست بلندبالا را تهیه کرد: جهیزیه، مقدمات و موخرات مربوط به مدعوین از قبیل کارت و مکان جشن و پذیرایی و هماهنگی و تامین بخشی از بودجه این مراسم و جهیزیه که توسط همان مدعوین و خیلی چیزهای دیگر در این لیست قرار می‌گیرد.»

    بدین منظور لازم است اول از همه مدعوین اصلی و سپس هدیه‌ای که احتمال دارد هر یک از آنان خریداری کنند مشخص شود. اگر به طور متوسط از ۲۰۰ مدعو با تخمین ۵۰ هزار تومان هدیه به جشن بیایند، به رقم ۱۰ میلیون تومان هدیه می‌رسید. بدین ترتیب می‌توان با یک قرارداد ثابت دو تا سه برابر این رقم از یک فروشگاه معتبر اعتبار گرفت و خیلی شیک و مرتب ضمن اینکه از پول هدایا می‌توان به عنوان پیش پرداخت استفاده کرد، اقلام مورد نیاز را به صورت اقساطی از فروشگاه تامین کرد که شرکت با مدعوین تماس گرفته از آنان می‌خواهد با توجه به مبلغی که می‌خواهند برای هدیه در نظر بگیرند، تعدادی بن که هر یک به ارزش ۵۰ هزار تومان است به شرکت سفارش دهند که در روز عروسی به زوج هدیه شود. مبالغ گردآوری شده، پیش قسط لوازم مورد نیاز زوج می‌شود و مازاد آن نیز برای اجاره منزل و هزینه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

    این کارشناس اقتصادی تاکید می‌کند: «رودربایستی فامیل با خانواده عروس و داماد مانع از این می‌شود که راحت به آنها بگویند چه چیزی کم و کسری دارند و نتیجه این می‌شود که زن و شوهر جوان بعد از ازدواج کلی قرض روی دستشان بماند و یک عالمه وسایلی که نمی‌دانند با آن چه کنند. بدین ترتیب جلوی خرید وسایل چشم پر کن و بی‌مصرف نیز گرفته می‌شود و زن و شوهر جوان لوازم مورد نیاز خود را به سلیقه خود خریداری می‌کنند.»

     

    و طرحی نو دراندازیم

    مریم-ن می‌گوید: «من و همسرم آذری هستیم؛ در خانواده ما رسم است که خانواده یعنی عموها و عمه‌ها و خلاصه بزرگترها قبل از خرید جهیزیه شور و مشورت می‌کنند. وقتی پدر می‌گوید می‌خواهم برای دخترم جهاز بگیرم یک عمو می‌گوید: «اجاق گاز بامن.» آن یکی می‌گوید: «من فرش می‌دهم.» دیگری ماشین لباسشویی را بر عهده می‌گیرد و دو سه تکه از وسایل مهم خانه مثل لوازم صوتی و تصویری یا سرویس چوب را هم هنگام بله‌بران خانواده داماد به عهده می‌گیرند و برای پدر عروس خرج زیادی نمی‌ماند.

    سمیه ساجدی می‌گوید: «من و خانواده‌ام زیاد پایبند سنت‌ها و رسوم نبودیم. ۱۲ سال پیش وقتی می‌خواستم ازدواج کنم دیدم همسرم خانه‌ای  اجاره‌ای با مختصر وسایلی دارد که در حد رفع احتیاج یک زندگی ساده است. یک یخچال کوچک و دو تخته فرش و گاز بدون فر و ظروف و مقداری لوازم دیگر که می‌شد چند سالی با آن سر کرد. خانواده او غیر از خرج عروسی زیر بار هیچ خرج دیگری نمی‌رفتند و پول پاتختی را هم به خاطر همان خرج بر می‌داشتند. من هم با پدر و همسرم توافق کردم پول جهیزیه را بگیرم و لوازم مورد نیاز را خودمان تهیه کنیم. با این کار بخش اعظم پول جهیزیه باقی ماند آن را سپرده‌گذاری کردیم و همانقدر یک وام قرض‌الحسنه تهیه کردیم و توانستیم پول پیش خرید خانه‌ای در حومه تهران را فراهم کنیم و کمبود آن را هم با رهن خانه تامین کردیم. این پول بسیار برکت داشت و بعد از مدتی از آن خانه کوچک اجاره‌ای به خانه خودمان رفتیم و امروز هم وسایل خانه بسیار مناسبی خریده‌ایم و هم خانه مناسبی داریم که متعلق به خودمان است. با پس‌انداز و وام و فروش خانه‌ای که در حومه شهر داشتیم اکنون در مرکز شهر خانه مناسب‌تری خریده‌ایم و همه چیز کم‌کم بهتر و بهتر شده است. اگر اقتصادی فکر کنیم، همه چیز امکان‌پذیر است.»

    مجید صالحی کارشناس کامپیوتر می‌گوید: «کار سختی نیست که سایتی مثل سایت‌های حراجی طراحی کنیم و لیستی از کالاها و مدل‌های آن را که مورد تایید عروس و دامادهاست با درجه‌بندی یک ستاره، دو ستاره، سه ستاره و... مشخص کنیم و هر سبد جهیزیه کاملی با قیمتی از پایین تا بالا باشد. عروس و داماد با سطح دسترسی (منظور از دسترسی استفاده از اکانت خاص یا یوزرنیم و پس ورد است که در ازای واریز مبلغ خاصی به خریدار داده می‌شود) که خریداری می‌کنند بتوانند یکی از گزینه های سبد جهیزیه را برای مدعوین خود فعال کنند. بدین ترتیب مدعوین با وارد کردن نام داماد وارد سبد خرید مورد نظرشان می‌شوند و یک کالا یا یک سهم از یک کالا را با پرداخت اینترنتی خریداری می کنند.»

    صالحی توضیح می‌دهد: «نرم‌افزار طوری عمل می‌کند که وقتی هزینه یک کالا پرداخت شد، در محلی به نام اتاق عروس قرار می‌گیرد و دیگر نمی‌توان آن را خرید. بدین ترتیب از خرید کالاهای تکراری جلوگیری می‌شود. آدرس و نحوه استفاده از این سایت می‌تواند در بخشی از دعوتنامه عروسی قرار گرفته در اختیار مدعوین قرار داده شود.»

     

    هدایای آن سوی مرزها

    در آمریکا و کشورهای اروپایی شرکت‌هایی وجود دارند که کلیه بخش‌های مراسم عروسی را مدیریت می‌کنند و مشاوره دادن به مهمان‌ها را نیز بر عهده دارند و هر یک از دوستان زوج اگر بخواهد هدیه‌ای خریداری کند می‌تواند از آنها مشورت بگیرد.

    سیستم دیگری نیز رواج دارد که شرکت واسطه یا عروس و داماد در ازای تخفیفی مناسب با فروشگاهی توافق می‌کنند که کلیه وسایل مورد نیاز را از آنجا تهیه کنند و لیست لوازم مورد نیازشان را به مدیر فروشگاه می‌دهند و این فروشگاه به مدعوین عروسی معرفی می‌شود و هر یک از مدعوین با مراجعه به آن و مشورت با مدیر فروشگاه از لیست مایحتاج زوج جوان به فراخور سهمی که می‌خواهد برای هدیه گرفتن بگذارد کالایی را خریداری می‌کند.

    بد نیست ما نیز حالا که خیلی از رسم‌ها را رها کرده‌ایم به جای احترام گذاشتن به رسم دست و پاگیر چشم و هم‌چشمی برای کم کردن بار بدهی زوج جوان و خانواده آنها با نیت پا گرفتن این خانواده جدید دستی بالا بزنیم و طرحی نو در اندازیم. باشد که مبارک باشد!

     

     


    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۷ آبان ۹۲
        ۱۱:۰۷
     1.  
      ایده های خیلی خوب و جالبی رو مطرح کردید . امیدواریم به زودی عملی بشه. ممنون دخت ایران
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سیما
        ۰۸ آبان ۹۲
        ۰۰:۳۳
     1.  
      به نظر منم ایده ها خیلی خوبن. ممنون
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷