2674
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مریم امیری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۳)
      تعداد بازدید: 2674
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    خانه تنها سرپناه انسان‌ها نیست، بلکه باید فرد در آن احساس آرامش کند...

     

    دخت ایران - دختر جوان به همراه مادر و همسرش به بازار مبل آمده‌است و تصمیم دارد برای جهیزیه‌اش سرویس مبلمان، تخت و میز ناهارخوری بخرد. تنوع اجناس آدم را در انتخاب گیج می‌کند. هر مبلی که انتخاب می‌کند بزرگ است و انگار مبل‌های کوچکتر به چشمش نمی‌آید؛ بالاخره یکی از همان مبل‌های بزرگ را انتخاب می‌کند. هرچه به او می‌گویند این مبل‌ها به خانه کوچک تو نمی‌آید، گوش نمی‌دهد. حتی فروشنده مبل نیز به او می‌گوید انتخاب مبلی بزرگ با پارچه گلدار، خانه شما را کوچکتر نشان می‌دهد، ولی بازهم فایده‌ای ندارد.

     

    خرید این مبل حتی باعث مشاجره کوچکی بین عروس و داماد نیز می‌شود؛ در میان این حرف‌ها شنیدم که دختر به همسرش با حالت کنایه گفت: «می‌خواستی خونه بزرگتر اجاره کنی، بابای من این همه واسه جهیزیه خرج کرده که همه تو فامیل بگن دختره چه جهیزیه‌ای خوبی داره، حالا تو می‌خوای من مبل کوچک انتخاب کنم که اصلا تو چشم نیست، انگار ندیدی خالم چه مبلی واسه جهیزیه دخترش گرفته بود! من همون موقع هم بهت گفتم جهیزیه من تو یه آپارتمان چهل متری جا نمیشه!»

     

    پسر جوان که می‌خواهد کسی متوجه مشاجره آن دو نشود آرام به همسرش می‌گوید: «آخه عزیر من! ما می‌خوایم با این وسایل زندگی کنیم نه دیگران، باید تو خونمون احساس راحتی داشته باشیم، شاید من نتونستم تا چند سال دیگه هم خونه بزرگ برات تهیه کنم.»

    دختر که گوشش به این حرف‌ها بدهکار نبود با بی‌محلی از کنار شوهرش گذشت و به فروشنده گفت: «همین مبل را می‌خوام، لطفا سفارش ساختش رو بدهید.»

     

    این دختر تنها دختری نیست که جهیزیه‌اش را برای جلب نظر دیگران تهیه می‌کند. متاسفانه امروز در سایه تغییر در سبک زندگی و رواج تجمل‌گرایی این مشکل همه گیر شده و افرادی بسیاری هستند که از روی چشم و هم‌چشمی و تایید نظر دیگران جهیزیه و وسایل منزل خود را تهیه می‌کنند و به تناسب میان خانه و لوازمشان توجهی ندارند.

     

    زوجین زیادی را دیده‌ام که در جهیزیه خود میز ناهارخوری تهیه می‌کنند، ولی از آنجایی که فضایی برای آن در محیط خانه وجود ندارد، مجبور می‌شوند چند روز پس از شروع زندگی مشترک آن را به داخل انباری منزل خود یا خانواده‌شان منتقل کنند، بدتر اینکه برخی از خانواده‌ها نیز دخترانشان را در خرید این لوازم همراهی می‌کنند و اصرار دارند وسایل زندگی مشترک فرزندانشان نظر همه فامیل را جلب کند.

     

    سارا میرزایی که حدود دو سالی از زندگی مشترکش می‌گذرد در این خصوص به دخت‌ایران می‌گوید: «من در هنگام خرید جهیزیه هرچه را که چشمم می‌گرفت می‌خریدم. مادرم با حقوق معلمی و هزار وام و قرض، هزینه جهیزیه‌ام را فراهم کرد. در آشپرخانه‌ام جای سوزن انداختن نبود، حتی اطوی پرسی هم خریده بودم که به خاطر کوچک بودن فضای خانه‌ام مجبور شدم آن را در پذیرایی بگذارم؛ چراکه در اتاق خواب تنها یک تخت جا شده بود و فضای دیگری نداشت.»

    وی ادامه داد: «چند روز که از عروسیم گذشت و تصمیم به آشپزی گرفتم از شلوغی آشپزخانه کلافه شدم و به همین خاطر در خانه‌ام احساس آرامش نداشتم، هر طرف خانه وسیله‌ای قرار داشت و مدام با یک چیز برخورد می‌کردم و همسرم هم از این وضع عصبی و خسته بود، مدام می‌گفت آخه فلان چیز به چه درد می‌خوره که خریدی! همه این بحث و جدل‌ها ادامه داشت تا اینکه تصمیم گرفتم وسایل غیرضروری را از خانه‌ام بیرون کنم. حتی ماشین ظرفشویی و میز ناهارخوری‌ام به انباری مادرم رفتند و تاکنون یکبار هم از آنها استفاده نکرده‌ام، اما در عوض الان با خیالت راحت به کارهایم در خانه می‌پردازم و به همه دخترهای جوان می‌گویم در خرید جهیزیه وسایل غیرضروری را انتخاب نکنند.»

     

    خانه شلوغ برخی عروس و دامادها در ابتدای زندگی آرامش و احساس راحتی را از آنها سلب می‌کند. امروزه با توجه به کوچک شدن مقیاس خانه‌ها باید فکری برای حل این مشکل کرد. برای روشن شدن بهتر این موضوع و عوارض خانه‌های شلوغ به سراغ مهندس طیبه کریمی کارشناس ارشد معماری از دانشگاه تهران رفته‌ایم.

     

    طراحی فضا باید به گونه‌ای باشد که موجب افزایش تعامل روحی اعضای خانواده شود

    او که تمرکز زیادی بر بحث طراحی فضای داخلی خانه دارد به خبرنگار دخت‌ایران می‌گوید: «رسالت معماری طراحی فضا است تا بتواند رفتاری را که در داخل آن فضا اتفاق می‌افتد مدیریت کند؛ یعنی شما رفتارهای داخل یک فضا را می‌توانید با نوع طراحی مدیریت کنید؛ به عبارت ساده‌تر طراحی فضا باید به گونه‌ای باشد که موجب افزایش تعامل روحی اعضای خانواده شود و به نیازهای فرهنگی مردم توجه کند.

     

    احترام به زندگی خصوصی افراد در معماری سنتی ایران

    کریمی برای تبیین بهتر این موضوع به معماری سنتی خانه‌های ایرانی اشاره کرد و افزود: «در معماری سنتی ایرانی و به خصوص در ساخت خانه، مسائل اعتقادی و خاص ایرانیان نقش و سهم زیادی داشت. احترام به زندگی خصوصی و حرمت قائل شدن برای افراد در این معماری به خوبی به چشم می‌خورد. در خانه‌های قدیم فضای درونی به وسیله دیوار از فضای بیرونی جدا می‌شد و بخش بیرونی ساختمان دارای سکوهایی برای انتظار مهمانان تا رسیدن صاحبخانه بود.»

     

    در قدیم اگر مراجعه کننده زن بود، وسیله حلقه‌ای را به در می‌کوبید

    وی ادامه داد: «با اینکه تراشیدن و نصب این سکوها کار سختی بود، ولی روح مهمان‌نوازی ایرانیان آنها را به ساخت این خانه‌ها ترغیب می‌کرد. حتی آن زمان آیفونی وجود نداشت و به جای آن دو وسیله فلزی به روی درب ورودی نصب می‌شد که یکی حلقه‌ای و دیگری چکشی شکل بود. اگر مراجعه کننده زن بود، وسیله حلقه‌ای را به در می‌کوبید و اگر مرد بود وسیله چکشی را و از این طریق صاحبخانه تشخیص می‌داد شخصی که آمده با مرد خانه کار دارد یا زن خانه.»

     

    volume47-6.jpg

    این کارشناس ارشد معماری تصریح کرد: «محیط اصلی خانه ایرانی در آن زمان به دو بخش اندرونی و بیرونی تقسیم می‌شد که اندرونی برای اعضای خانواده بود و بیرونی را برای مهمانان در نظر می‌گرفتند.»

     

    خانه تنها سرپناه انسان‌ها نیست، بلکه باید فرد در آن احساس آرامش کند

    وی با بیان اینکه خانه تنها سرپناه انسان‌ها نیست، بلکه باید فرد در آن احساس آرامش کند، اضافه کرد: «معمار باید فضایی را ایجاد کند که برای ساکنان آرامش داشته باشند و آن ها در این خانه احساس استقلال کنند. توازن و تناسب در میان اجزا و وسایل خانه به انسان‌ها آرامش می‌دهد و در کنار آن ایجاد فضاهای بی‌کاربرد و استفاده از لوازم غیر ضروری که خانه را از تناسب خارج کرده و شلوغ می‌کند، موجب سلب آرامش اعضای خانواده می‌شود.»

     

    خانه‌هایی که لوازم غیرضرور آن را شلوغ نکرده بر روابط عاطفی بین اعضا تاثیر دارد

    این کارشناس ارشد معماری ابراز داشت: «خانه‌هایی که هال بزرگی برای نشیمن دارند و در آن فضای کافی برای استفاده مشترک ساکنان موجود است و لوازم غیرضروری آن را شلوغ نکرده، بر روابط عاطفی بین اعضا تاثیر دارد؛ به عبارت دیگر، در این خانه‌ها پیوند عاطفی قوی‌تری به وجود می‌آید، زیرا اینگونه فضاها زمینه بیشتر کنار هم بودن و رابطه داشتن با یکدیگر را فراهم می‌کند.

     

    خانه‌هایی که اتاق‌هایی کاملا مستقل دارند، اعضا را به سمت زندگی فردگرایانه می‌کشاند

    وی با انتقاد از سبک معماری ساختمان‌ها و خانه‌های امروزی تاکید کرد: «آن دسته از خانه‌هایی که اتاق‌هایی کاملا مستقل دارند، اعضا را به سمت زندگی فردگرایانه می‌کشاند و افراد را از هم جدا می‌سازد و درک متقابل آنها نسبت به یکدیگر را کاهش می‌دهد. این مسئله، به ویژه در خانه‌هایی که در آنها بیش از یک تلویزیون وجود دارد، مشهودتر است، ولی امروزه خیلی از خانواده‌ها برای اتاق فرزندانشان تلویزیون جدا تهیه می‌کنند.»

     

    افزایش وسایل صوتی و تصویری به جدایی افراد از یکدیگر می‌انجامد

    کریمی با بیان اینکه هر اندازه وسایل صوتی و تصویری در یک خانه افزایش یابد، افراد از یکدیگر جدا می‌شوند، افزود: «تعداد بالای وسایل صوتی و تصویری در خانه به دلیل تنوع سلیقه افراد و تمایل به استفاده از کانال‌ها و نوارهای مختلف، به جدایی افراد خانواده از یکدیگر و افزایش فاصله عاطفی بین آنها می‌انجامد و تأثیر ازدیاد این وسایل در جدایی افکندن میان زوجین و پدر و مادران با فرزندانشان قابل مشاهده است.»

    وی خاطر نشان کرد: «البته در شیوه ساختمان‌سازی باید تعادل رعایت شود؛ یعنی نه اتاق‌های ساختمان به گونه‌ای باشد که افراد را از هم جدا سازد و نه اینکه به راحتی بر هم اشراف داشته باشند و حریم خصوصی برای افراد باقی نماند.»

     

    حضور وسایل غیرضرور زندگی را به قفس تبدیل می‌کند

    کریمی به بیان توصیه‌هایی برای زندگی در خانه‌های کوچک پرداخت و اظهار کرد: «امروزه خانواده‌های بسیاری در خانه‌های کوچک زندگی می‌کنند. از سوی دیگر، افراد به خصوص در زمان شروع زندگی مشترک در هنگام خرید جهیزیه اصرار دارند خود را با برخی جنبه‌های جدید زندگی تطبیق دهند، بنابراین مجبور به پرکردن منزل خود از انواع وسایل غیرضرور مثل میز ناهارخوری و صندلی، مبلمان بزرگ، تخت خواب، وسایل حجیم برقی، انواع کمدها و... هستند که علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین، محل زندگی‌شان را به قفسی کوچک تبدیل و آسایش را از آنان سلب می‌کند.»

     

    برخی شیوه‌های سنتی زندگی، تناسب بیشتری با خانه‌های کوچک امروزی دارند

    وی با بیان اینکه ما برخی از شیوه‌های سنتی زندگی را فراموش کرده‌ایم، خاطر نشان کرد: «برخی شیوه‌های سنتی زندگی، تناسب بیشتری با خانه‌های کوچک امروزی دارند. مثلاً استفاده از رختخوابی که هنگام بیدار شدن قابل جمع شدن و کناری گذاشتن باشد، یا بر سفره‌ای غذا خوردن که پس از صرف غذا بتوان آن را جمع نمود، فضاهای چندمنظوره‌ای را در خانه ایجاد می‌کند که در اوقات مختلف شبانه روز، استفاده‌های متفاوتی دارند به علاوه اینکه آرامش را نیز به خانواده‌های ایرانی هدیه می‌کند.»

     

    مقدمات یک زندگی خوب با یخچال ساید فراهم نمی‌شود!

    در گذشته، زمان پدران و مادرانمان جهیزیه اسبابی برای شروع زندگی بود و یکی از فرعیات زندگی مشترک شناخته می‌شد، ولی امروزه عروس و دامادهای جوان فرع را به اصل ترجیح می‌دهند و آرزوهایشان را در داشتن بهترین مدل سرویس چوب، یخچال، گاز، مایکروفر و هزار چیز دیگر خلاصه می‌کنند و فراموش کرده‌اند هدف اصلی از زندگی مشترک به ارامش و تفاهم رسیدن و در کنار هم بودن و ساختن است، اصلی که مقدماتش با داشتن یخچال ساید بای ساید، اطوی پرسی، مایکروفر و هواپز فراهم نمی‌شود، بلکه تنها عشق می‌خواهد و یکرنگی.

     

     


    3 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۱ آبان ۹۲
        ۲۳:۳۵
     1.  
      من خیلی از عروسارو می شناسم که مشکل عروس خانم گزارش شما رو دارن ولی نمی دونم چرا درس عبرت واسشون نمیشه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۴ آبان ۹۲
        ۱۵:۰۵
     1.  
      از راهنمایی تون ممنون
      
     0
      
     0
     1.  
      من میتونم خودم رو یکی از قربانی های همین سبک زندگی بدونم واقا الان میز ناهارخوریم تو انبار هست و از جایی که مبلها تو خونه اشغال کرده ناراحتم بو تخت که خودش مقوله درد آوریه وقتی علارقم اصرار همسرم الان تنها اتاق خواب من رو کاملا اشغال کرده و من رو از داشتن مهمون های بیتر محروم کرده بدتر از اون اینه که حس میکنم دقیقا دختر های فامیل که بعد از من ازدواج میکنندهم درست دارند این کار اشتباهی رو که من هم به سهم خودم تو مقصر بودم تکرار میکنند و هربار سر این موضوع باهاون صحبت میکنم بی فایده هست حقم دارند رطب خورده کی کند منع رطب کا ش اون موقع بیشتر توجیه ده بودم کا ش کارهای فرهنگی و سینمایی ما بیشتر رو این قضیه مانور بدن
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷