1624
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مریم امیری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۱۰)
      تعداد بازدید: 1624
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    کتک خوردن زنان نه فقط باعث مشکلات فردی و خانوادگی می‌شود بلکه باعث مشکلات اجتماعی و تشدید روابط اقتداری در جامعه خواهد شد

     

    دخت ایران - ساعت ۸ صبح زنی با صورتی کبود و ورم کرده جلوی درب کلانتری به همراه پدرش ایستاده بود، موبایلش را تحویل داد و به همراه پدر به داخل کلانتری رفت. پدرش مرتب زیر لب می‌گفت: «دخترم چند بار بهت گفتم این مرد واسه زندگی مناسب نیست، فکر کردی هر کی که سواد داره بهترین آدم روی زمینه، همش گفتم بذار برم تحقیق، گفتی نه تو دانشگاه دیدمش خیلی پسر خوبیه، می‌خوام باهاش ازدواج کنم، حالا اینم سرانجامش، ۳۰ سال دخترتو با بی‌مادری بزرگ کن حالا یه بی‌سروپا بیاد با دختر مثل دسته گلت اینطوری کنه، دست بشکنه پسر، خیر نبینی از زندگیت»

     

    دختر که گریه می‌کرد برای افسر تحقیق داستان شب گذشته را تعریف کرد: «دیشب در خانه مادرشوهرم سر یک مسئله کوچک با همسرم بحثمان شد و دخالت اطرافیان همسرم به جای خاموش کردن این مسئله، مثل نفت روی آتش شد، وقتی به خانه مان رسیدیم درگیری‌های ما ادامه پیدا کرد و همسرم مرا به باد کتک گرفت.»

    وی ادامه داد: «این اولین باری نیست که این کار را می‌کند، همیشه تا نسبت به چیزی اعتراض می‌کنم دست رویم بلند می‌کند ولی اینبار دیگر کوتاه نمی‌آیم، خسته شدم مثلا تحصیل‌کرده این مملکته، گول زبون‌بازی‌هاشو خوردم، اینبار دیگه تحمل نکردم صبح زود از خونه فرار کردم و اومد پیش پدرم»

    وقتی حرف‌هایش تمام شد، نامه پزشکی قانونی را دریافت کرد و با حالتی افسرده به همراه  پدرش از کلانتری خارج شدند...

     

    خشونت علیه زنان یک پدیده جهانی است که با توجه به فرهنگ، سنت‌ها و قوانین مختلف کشورها میزان و نوع آن در هر ملتی تفاوت می‌کند. خشونت علیه زنان به چند دسته مختلف از جمله خشونت جسمی، روانی، کلامی و جنسی تقسیم می‌شود. این خشونت‌ها می‌تواند در اجتماع یا در محلی خصوصی همچون خانه اتفاق بیفتد. خشونت خانگی علیه زنان می‌تواند ابعاد دیگری همچون اقتصادی، عاطفی، آموزشی و... نیز داشته باشد. خشونت جسمانی هر گونه عملی است که به زنان آسیب جسمانی وارد کند و عمدتا اثری از خود روی بدن زنان باقی می‌گذارد، با این حال، در بعضی نقاط بدن که قابل مشاهده نیست، آثار خشونت مشخص نمی‌شود. همچنین خشونت جنسی، جزو خشونت‌هایی است که پنهان است و آثار روانی و جسمی مخربی بر جای می‌گذارد.

     

    سالانه ۲ تا ۴ میلیون نفر از زنان با خشونت مواجه می‌شوند

    گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی و یونیسف حاکی است در کانادا ۲۹ نفر از هر هزار نفر زن (تعداد نمونه ۱۲هزارو۳۰۰ زن) گزارش کرده‌اند که از سن ۱۶ سالگی توسط شریک زندگی کنونی یا گذشته خود مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. همچنین طبق پیمایش سال ۱۹۹۶ در ایالت اوتارپرادش هند، بیش از ۴۵ درصد از مردان ازدواج کرده به سوءاستفاده جسمی از همسرانشان اعتراف کردند. در سال ۱۹۹۸ در ایالت پنجاب پاکستان، ۸۸۸ زن کشته شدند که از آن میان ۵۹۸ نفر تحت عنوان اعاده حیثیت به قتل رسیدند. طبق برآورد انجمن پزشکی آمریکا، سالانه ۲ تا ۴ میلیون نفر از زنان با خشونت مواجه می‌شوند و هر زن در طول عمرش به احمال ۲۰ تا ۳۰ درصد در معرض خشونت قرار می‌گیرد. حدود ۱۴ درصد نیز خشونت‌های فیزیکی مانند سیلی خوردن و هل داده شدن و ۸ درصد از آنها خشونت‌های شدیدتر مانند کتک خوردن و بستری شدن را تجربه کرده بودند، این در حالی است که ۸ درصد از آنها این خشونت‌ها را در زمان بارداری تجربه کرده‌اند.

     

    ۵۰ درصد زنان ایرانی خشونت را تحمل می‌کنند

    در مورد خشونت علیه زنان ایرانی، آمار دقیق معتبری از فراوانی و درصد این نوع خشونت در ایران وجود ندارد، اما در یک تحقیق گویا در سال ۸۱ تحت عنوان «همسرآزاری و عوامل موثر بر آن» که از میان زنان دارای همسر مراجعه‌کننده به ۶ مرکز بهداشتی، درمانی تحت پوشش دانشگاه تهران انتخاب شده‌اند، نشان داده شد که واکنش زنان در مقابل همسرآزاری بیشتر تحمل (۵۰ درصد)، قهر (۴۳ درصد)، مراجعه به مراکز مشاوره (۵/۲ درصد) و مراجع قانونی (۵/۶ درصد) بوده است و بر طبق آخرین خبرها بیشترین تماس‌های حاصل شده با مرکز مداخله در بحران (اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی) در سال گذشته مربوط به کودک‌آزاری و همسرآزاری بوده است.

     

    خشونت علیه زنان در ایران ۲۰ درصد افزایش یافته است

    از سوی دیگر رئیس انستیتو روانپزشکی تهران از افزایش ۲۰ درصدی خشونت علیه زنان در ایران خبر داده است. وی در این خصوص می‌گوید: با توجه به شیوع ۲۰ درصدی همسرآزاری در کشور قرار شد مدل کاهش همسر‌آزاری در چهار استان ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری و گلستان اجرا شود. جعفر بوالهری در مورد خشونت و همسر‌آزاری اظهار می‌دارد: در گذشته برای کنترل پدیده همسر‌آزاری، آن را به عنوان مدلی در شهرستان ساوجبلاغ اجرا کردیم که با حمایت وزارت بهداشت قرار شد در استان‌های دیگر هم اجرایی شود. وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر طرح کاهش همسر‌آزاری در چهار استان کشور اجرایی می‌شود این استان‌ها که ایلام، خوزستان، چهارمحال بختیاری و گلستان هستند، تحت مراقبت‌های بهداشت روان قرار گرفته‌اند. رئیس انستیتو روانپزشکی تهران تصریح می‌کند: در این مدل کاهش آسیب و بهداشت روان را آموزش می‌دهیم و از طریق روانشناسان و به‌ورزان سؤالات مشخصی از افراد پرسیده می‌شود و این افراد در صورت تمایل در این مدل قرار می‌گیرند.

     

    volume48-17.jpg

    بوالهری می‌گوید: پس از اعلام تمایل این افراد برای تحت آموزش قرار گرفتن، ماما به طور دقیق اطلاعات را از افراد می‌گیرد و در صورت نیاز، آموزش‌های لازم داده می‌شود و فرد در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کند و آموزش، ارتقای سطح بهداشت و کنترل خشم از مواردی است که در این کلاس‌ها به افراد آموزش داده می‌شود.

     

    میزان همسرآزاری جسمی و روانی در زنان شاکی بیشتر از زنان عادی است

    تحقیقات نشان داده که میزان همسرآزاری در شوهرانی که مواد مخدر استفاده می‌کنند، بیشتر از شوهرانی است که مواد مخدر استفاده نمی‌کنند. همچنین میزان همسر آزاری در شوهرانی که سابقه بیماری روانی دارند بیشتر از شوهران سالم و میزان همسر آزاری جسمی و روانی در زنان شاکی بیشتر از زنان عادی است. پژوهشگران بر این اعتقادند که در حقیقت، همسرآزاری تک علتی نبوده و عوامل بسیاری به ویژه اعتیاد و الکلیسم با آن رابطه‌ای نزدیک دارند  ولی بعضا دیده شده که آمار خشونت بر علیه زنان در قشر تحصیل‌کرده و باسواد جامعه نیز افزایش یافته که باید به دنبال علت این ماجرا بود.

     

    رابطه مشکلات اقتصادی، شغل و درآمد با بالارفت میزان خشونت

    معصومه حاتمی روانشناس و استاد دانشگاه در خصوص عوامل ایجاد خشونت علیه زنان می‌‌گوید: «مسئله زنان کتک خورده مسئله جدیدی نیست اما توجه به آن به عنوان یک مسئله‌ای اجتماعی، بحثی جدید است و این قشر با مشکلات جسمی و روانی و خانوادگی متعددی روبرو هستند که جز با شناخت بررسی این مشکلات نمی‌توان راه‌حل‌هایی ارائه داد.» وی ادامه می‌دهد: «نتیجه کتک خوردن زنان نه فقط باعث مشکلات فردی و خانوادگی می‌شود بلکه باعث مشکلات اجتماعی و تشدید روابط اقتداری در جامعه خواهد شد و بار دیگر در خانواده‌ها انعکاس خواهد یافت و به عبارت دیگر خشونت و روابط اقتداری از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌شود مشکلات اقتصادی و مربوط به شغل و درآمد یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در روابط خشونت‌آمیر میان زن و شوهر است.»

     

    توقعات بالای زوجین از یکدیگر

    این استاد روانشناسی عنوان می‌کند: «عوامل اقتصادی و اجتماعی متعددی در بروز این مسئله موثر هستند که شاید بتوان مهم‌ترین آنها را توقعات بالای زوجین از یکدیگر، وابستگی مالی زن به شوهر، ترس از طلاق و ترس از تنها ماندن و انزوا و حرف آشنایان و مردم و عدم حمایت‌های قانونی برشمرد.»

     

    کودک مادر کتک خورده، مورد خشونت والدین خود قرار می‌گیرد

    وی می‌افزاید: «اعمال خشونت و کتک زدن زنان، باعث تعداد زیادی از مرگ و میرها در خانواده‌ها شده است کتک زدن زن در خانه و در حضور فرزندان اثرات مخربی بر روی روح و جسم کودکان می‌گذارد و از طرف دیگر آنان به نوعی مورد خشونت والدین خود قرار می‌گیرند چراکه مادران کتک خورده در بروز پدیده کتک زدن بچه‌ها نقش موثری دارند.» این روانشناس با اشاره به این که خشونت علیه زنان در خانواده‌ها به گونه‌ای است که می‌توان آن را به نوعی شکنجه دانست اظهار می‌کند: «چنین تهاجم‌هایی با هدف ایجاد جراحت روانی و جسمی صورت گرفته و اغلب علاوه بر خشونت فیزیکی، موجب تحقیر زنان نیز می‌گردد.»

     

    همسرآزاری چه بر سر زنان می‌آورد؟

    وی در ادامه تصریح می‌کند: «مسئله زنان کتک خورده، عوارض روانی و مشکلات اجتماعی بسیاری را به همراه دارد که می‌توان به از دست دادن اعتماد به نفس، احساس گناه از این که رفتار زن موجب کتک خوردن اوست، احساس ناتوانی و بی‌پناهی و افسردگی و وسواس و اختلال خوردن، اختلال خواب، اختلال در ارتباطات اشاره کرد.»

    وی با اشاره به تبعات خانوادگی کتک خوردن زنان و تاثیر آن بر تربیت صحیح کودکان می‌افزاید: «از تبعات منفی این پدیده می‌توان به تبعات خانوادگی اشاره کرد که کتک خوردن زن در حضور فرزند، که مادر را الگو و راهنمای خود می‌دانند موجب این می‌شود که زن ارزش خود را نزد فرزندان از دست رفته احساس می‌کند و در میان اعضای خانواده برای خود ارزش قائل نباشد و فرزندان حرف‌ها و اعمال مادر به این علت مورد توجه و اهمیت قرار ندهند همچنین کتک خوردن زن در خانواده ممکن است سبب انزوای او در جمع‌های خانوادگی شود، چون در بسیاری موارد زن مشکل خود را مشکل شخصی و فردی ناشی از بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی خویش دانسته و از شرکت در فعالیت‌های خانوادگی دوری می‌جویید.»

     

    برای زنان کتک خورده چه باید کرد؟

    حاتمی به راهکارهایی برای کاهش آسیب‌های وارده بر زنان اشاره کرد و اظهار می‌کند: «این پدیده می‌تواند ارائه خدمات به زنان کتک خورده مانند فراهم کردن زمینه برای رشد تشکل‌های زنان، ایجاد همکاری میان پلیس و گروه‌های زنان محله به منظور کمک‌رسانی به زنان قربانی خشونت، تاسیس خانه امن برای ارائه خدمات به قربانی خشونت، تقویت نهادهای مددکاری اجتماعی و مشاوره قضایی در کنار دادگاه‌های خانواده و برگزاری میزگرد و کارگاه‌های آموزشی و ایجاد مراکز مشاوره و ارائه توصیه‌های موثر و تشویق زنان به گفتگو درباره خشونت‌های خانوادگی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای اصلاح رفتارهای خشن و کاهش سطح توقعات زوجین از یکدیگر را تقویت کرده و برای کنترل این مسئله اجتماعی موثر واقع شود.»

     

    ایران عضو جدید کمیته اجرایی تدوین مقررات مقابله با خشونت علیه زنان سازمان ملل

    کشور ما مهر ماه سال جاری با شرکت در یازدهمین دوره اجلاس مقابله با خشونت علیه زنان و دختران که در کشور فیلیپین برگزار شد به عضویت در کمیته اجرایی تدوین مقررات مقابله با خشونت علیه زنان سازمان ملل در آمده است. این خبری است که از سوی عزت‌الله یوسفیان‌ملا، رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی منتشر شد تا گامی بین‌المللی در راستای کاهش خشونت علیه زنان برداشته شود.

     

    نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه چند سالی است که دفتری به نام دفتر مقابله با خشونت علیه زنان و دختران در سازمان ملل ایجاد شده است، گفت: «این دفتر وظیفه بررسی وضعیت خشونت و قاچاق علیه زنان و دختران را بر عهده دارد و تاکنون به نتایج بسیار خوبی در این‌باره دست یافته است.» وی با تأکید بر اینکه در اجلاس دو روزه مقابله با خشونت علیه زنان و دختران، مقوله قاچاق قاچاق زنان از کشورهای مختلف مطرح و بررسی شد، تصریح کرد: «من به عنوان نماینده ایران مطالبی را برای برخورد و جلوگیری از این معضل در این اجلاس مطرح کردم.» یوسفیان‌ملا با اعلام اینکه متأسفانه برخی از دولتمردان کشورها درباره معضل قاچاق زنان و دختران سکوت کرده یا از این اقدامات حمایت می‌کنند، گفت: «بر اساس مصوبه نهایی اجلاس مقابله با خشونت علیه زنان و دختران تمام دستگاه و سازمان‌های نظارتی مانند پلیس بین‌الملل باید با این معضل مقابله کنند.»

     

    راهکارهایی که مقطعی است نه قطعی!

    زن جوان به پزشکی قانونی رسید و پدرش در تمام این مدت سرافکنده و نگران بود، مشکل او یا با طلاق حل می‌شود یا با مشاوره، اعتراض و فرار از سکوت! ولی با این روش‌ها تنها مشکل صورت مقطعی و کوتاه‌مدت حل می‌شود؛ اما به یقین این راهکارها جنبه‌های ساختاری خشونت را محو نمی‌کند. برخورد با خشونت یک جهاد همه جانبه را می‌طلبد که خشونت را در کلیتش مورد حمله قرار دهد. از این رو باید زمینه‌های قانونی، ایدئولوژیکی، فرهنگی، سیاسی، عرفی و حتی برداشت‌های غلط و سطحی از دین که می‌تواند موجب و مشوق این پدیده کریه باشد مورد تغییر، تحول و بازنگری اساسی قرار گیرد چراکه در درازمدت جامعه بیش از هر چیز دیگری از تبعات خشونت دیگر متضرر خواهد شد.

     

     


    10 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۲ آذر ۹۲
        ۲۳:۲۸
     1.  
      من فکر میکنم توی ایران آمار خشونت علیه زنان زیاد نباشه ولی متاسفانه بخشی از این آمار کم مربوط به قشر تحصیلکرده ماست
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۳ آذر ۹۲
        ۱۰:۲۲
     1.  
      آره من هم با این فردی که نظر گذاشته کاملا موافقم در آشنایان ما مردی است که دانشجوی دکتراست ولی همسرش را به بهانه های مختلف آزار می دهد
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حسینی
        ۰۳ آذر ۹۲
        ۱۴:۳۱
     1.  
      چه ربطی داره! قشر تحصیلکرده که بیشتر باید از حق و حقوق خودش اطلاع داشته باشه و مورد خشونت قرار نگیره . البته شاید منظورتون در خصوص زوجینی باشه که تفاوت فرهنگی یا تحصیلی زیاد باهم دارن؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۳ آذر ۹۲
        ۱۴:۵۷
     1.  
      نه اتفاقا اگه یه سر پزشکی قانونی برید به حرف من می رسید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. لیلا
        ۰۳ آذر ۹۲
        ۱۵:۲۳
     1.  
      واقعا نبود امار در خصوص خشونت باعث میشه که جامعه شناسان و روانشناسان ان طور که باید و شاید به راهکارهای درست و منطقی در این خصوص برسند
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۳ آذر ۹۲
        ۲۱:۳۶
     1.  
      آخه رو چه استدلالی شما فکر می کنین!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مژگان
        ۰۴ آذر ۹۲
        ۰۹:۰۶
     1.  
      حالا گیرم که آمار دقیق هم داشته باشیم. شما چند تا خانم مورد خشونت قرار گرفته می شناسید که حاضرباشن مراجعه کنن به جایی و کمک بگیرن ؟؟ یا حتی در مورد این موضوعات با کسی مخصوصا مشاور و روان شناس صحبت کنن؟؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۴ آذر ۹۲
        ۱۰:۲۳
     1.  
      درسته که زنان ایرانی با حجب و حیا هستند و شاید کمتر از خشونتی که بر علیه شان می شود شکایت کنند ولی باید مسئولین به گونه ای فرهنگسازی کنند که یک مرد جرات چنین کاری نکند ما که افغانستان نیستیم وقتی آمار در دسترس باشه مسئولین می فهمن که باید یک کاری کنند وقتی آمار طلاق هنوز به همین میزان نبود مسئولان می گفتند این امار محرمانه است ولی وقتی که دیدن همین طور داره بالاتر می ره خودشون این آمار و دادن دست جامعه شناسا البته خیلی دیر بالاخره ما هرکاری کنیم خشونت کلامی بدنی جنسی بر علیه زنان در ایران وجود داره که هنوز به مرز هشدار نرسیده و باید قبل از این موضوع کاری کرد
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۴ آذر ۹۲
        ۲۱:۱۹
     1.  
      http://www.khabaronline.ir/%۲۸X%۲۸۱%۲۹S%۲۸agmgmrptzlsncswiwidpf۲wb%۲۹%۲۹/detail/۳۲۴۴۶۸/society/social-damage
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ایرانی
        ۱۹ آذر ۹۲
        ۰۹:۵۰
     1.  
      به نظرم این به آموزه های غلط خانواده ربط پیدا می کنه . نه به حجب و حیای زن ایرانی!!! از کی تا حالا حیا یعنی مورد تجاوز و سواستفاده قرار بگیری و صدات درنیاد؟؟
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷