2026
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سحر جاویدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۳)
      تعداد بازدید: 2026
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    اغلب قربانیان تجاوزهای جنسی به خاطر آنچه که حفظ آبروی خود و خانواده‌شان می‌نامند، در موردش سکوت می‌کنند و...

     

    دخت ایران - خشونت علیه زنان واژه‌ای تخصصی است که برای توصیف کلی اعمال خشونت‌آمیز بر ضد زنان به کار می‌رود. این نوع خشونت علیه گروهی خاص از مردم انجام می‌شود و در واقع جنسیت قربانی پایه اصلی برای خشونت است. در تعریف مجمع عمومی سازمان ملل متحد خشونت علیه زنان را «هر گونه عمل خشونت‌آمیز بر پایه جنسیت که بتواند منجر به آسیب فیزیکی (بدنی)، جنسی یا روانی زنان بشود» می‌داند که شامل «تهدید به این کارها، اعمال اجبار، یا سلب مستبدانه آزادی (چه در اجتماع و چه در زندگی شخصی)» می‌شود.

     

    اعلامیه رفع خشونت علیه زنان در سال ۱۹۹۳ بیان می‌دارد که این خشونت ممکن است توسط افرادی از همان جنس، اعضای خانواده، و یا حکومت اعمال شود. این موضوع همواره در جوامع مختلف و به ویژه کشورهای توسعه نیافته وجود داشته است. هرچند برخی تصور می‌کنند با رشد زنان در جامعه‌ای مانند ایران خشونت علیه آنان کاهش یافته، اما واقعیت این است که همچنان خشونت علیه زنان در کشور به ویژه در مناطقی که سطح فرهنگی  در آن پایین‌تر است وجود دارد.

     

    مزاحمت‌های خیابانی و از بین رفتن آرامش روانی

    شاید بتوان گفت که یکی از اولین نوع خشونت‌هایی که باعث از بین رفتن آرامش روانی در افراد و به خصوص زنان می‌شود، مزاحمت‌های کلامی است که نسبت به زنان در معابر عمومی اعمال می‌شود. معصومه شکارچی، روانشناس، در مورد آثار سوء مزاحمت‌های کلامی در زنان می گوید: «متاسفانه توهین کردن و به کار گرفتن الفاظ رکیک که در اصطلاح متلک‌پرانی نامیده می‌شود، از رایج‌ترین نوع خشونت در ایران بر ضد زنان است که اغلب در افراد با سطح فرهنگی پایین دیده می‌شود.»

     

    وی در این رابطه به دخت ایران می‌افزاید: «در بیشتر پژوهش‌هایی که بر روی افراد متلک‌پران صورت گرفته، مشخص شده که آنها نه تنها از نظر خانوادگی دارای وضعیت پایینی هستند، بلکه از نظر تحصیلات هم در سطح پایینی قرار دارند. همچنین مورد دیگری که در شخصیت افراد مزاحم نمود بارزی داشت، وجود الگوهای غلط تربیتی در آنها و دیدگاه‌‌های برتری‌جویانه‌شان نسبت به زنان در جامعه است که همه اینها موجب بروز اینگونه رفتارها در افراد مزاحم می‌شود. در مجموع به نظر می‌رسد این افراد دارای عقده‌های روانی هستند و این رفتارها را به عنوان الگوی زندگی برای خود انتخاب کرده‌اند.»

     

    شکارچی در مورد آسیب‌های روانی که این مزاحمت‌ها بر روی زنان بر جای می‌گذارد می‌گوید: «در مورد آثار سوئی که به فرد بزه‌دیده وارد می‌شود، جای هیچگونه تردیدی نیست و از مواردی که می‌توان از آنها به عنوان اثر منفی مزاحمت‌های خیابانی نام برد می‌توان به استرس‌های آسیب‌زا، آشفتگی در خواب، ایجاد ترس و احساس عدم امنیت در مکان‌های عمومی اشاره کرد. امری که مداومت آن در زندگی شخصی موجب بروز اختلالات عاطفی و رفتاری بر روی شخص خواهد شد.»

     

    هیس! قربانیان خشونت جنسی فریاد نمی‌زنند

    اما موضوع خشونت علیه زنان تنها به مزاحمت‌هایی از قبیل متلک‌پرانی ختم نمی‌شود و زنان با خشونت‌های شدیدتری هم مواجه می‌شوند. یکی از این نوع خشونت‌ها تجاوزهای جنسی است که اغلب قربانیان به خاطر آنچه که حفظ آبروی خود و خانواده‌شان می‌نامند، در موردش سکوت می‌کنند و با این کار دست مجرم را برای انجام هرچه بیشتر اعمال مجرمانه‌اش باز می‌گذارند.

     

    volume48-8.jpgیکی از پژوهشگران حوزه زنان معتقد است: «طبق گزارشی که از سوی سازمان جهانی بهداشت در ژوئن  ۲۰۱۳ ارائه شده، بالغ بر یک سوم کل زنان در سراسر جهان، قربانی خشونت جسمی و جنسی‌اند؛ اما اینکه آمار این افراد در کشور ما به چه میزان است را هنوز نمی‌توان تخمین زد.»

     

    به گفته ستاره سرداری: «یکی از مهم‌ترین دلایلی که آمار دقیقی از تعداد قربانیان جنسی در کشور وجود ندارد، فرهنگ حاکم بر جامعه است که قربانی و خانواده‌اش سعی می‌کنند با سکوت خود تنها سرپوشی بر آن بگذارند.» وی در این زمینه ادامه می‌دهد: «اگر خانواده‌ها و قربانیان این نکته را در نظر بگیرند که با کنار گذاشتن ترس بی‌موردشان و طرح شکایت در مراجع قانونی لااقل می‌توانند جلوی قربانی‌شدن افراد دیگر را بگیرند، حتما به سکوت خود خاتمه می‌‌دادند.»

     

    امتداد خشونت از خیابان تا خانه

    نکته دیگری که در مورد خشونت جای بررسی دارد این است که گاهی زنان جدا از خیابان و جامعه، حتی درون چهاردیواری که حداقل باید در آن احساس امنیت بکنند هم از خشونت در امان نیستند. به طور مثال خشونت‌هایی چون کتک خوردن از سوی همسر یا تحقیرهای کلامی، نمونه‌هایی از خشونت‌های خانگی هستند. اما به گفته ستاره سرداری: «اینها از جنس خشونت‌های خانگی ملموس هستند، اما خشونت‌های غیرملموس که تا حدی هم کمتر به چشم می‌آیند هم وجود دارد.»

     

    او در مورد اینگونه خشونت‌ها توضیح می‌دهد: «هرگونه رفتاری که در آن به اعتماد به نفس و سلامت روحی یک زن یا دختر خدشه و خللی وارد کند، در گروه خشونت‌های روانی قرار می‌گیرد. همچنین به وجود آوردن موانعی بر سر آزادی‌های مشروع زنان مثل رفت و آمد با اقوام یا ادامه تحصیل و اشتغال هم در زمره موارد اعمال خشونت بر علیه زنان است.»

     

    وی در تکمیل گفته‌های خود به دخت ایران افزود: «باید توجه داشت که با ادامه پیدا کردن این خشونت‌‌ها، فرد قربانی خشونت در روال عادی زندگی دچار مشکلاتی نظیر افسردگی، میل به خودکشی، اعتیاد به انواع مخدرها و الکل و... می‌شود که در نهایت و در ابعاد بزرگ‌تر باعث از روال خارج شدن جامعه خواهد شد؛ موضوعی که حتی گریبان خود اعمال‌کنندگان خشونت را هم خواهد گرفت.»

     

    او در مورد اینکه چطور می‌توان از خشونت بر ضد زنان جلوگیری کرد، گفت: «بالا بردن سطح فرهنگی خانواده‌ها و اصلاح روش‌های تربیتی شاید اولین گام در این خصوص باشد، البته اگر قوانینی که برای حمایت از زنان وجود دارد را بهتر اجرا کنیم و نظارت بر اجرای احکام قوی‌تر شود، کمتر شاهد بروز برخی خشونت‌ها به خصوص اسیدپاشی یا موارد مشابه آن خواهیم بود. همچنین آگاهی دادن به زنان و آموزش قوانین حمایتی به آنها از دیگر راهکارهای موثر در کم کردن میزان خشونت‌هاست.»

     

     


    3 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. مژگان
        ۰۴ آذر ۹۲
        ۰۹:۰۳
     1.  
      آموزش باید از دختربچه ها و از خانواده شروع بشه ولی مادری که خودش این چیزها رو عیب می دونه و معتقده که هر بلایی هم سرش اومد نباید صداش دربیاد قطعا نمی تونه به دخترش هم آموزش صحیح بده.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۰۷ آذر ۹۲
        ۰۱:۲۱
     1.  
      MReza Beigi قصد بی احترامی به هیچ قشر و طبقه خاصی ندارم ولی من اعتراض دارم به این عکس....خیلی از تجاوزگران به حریم خصوصی... میتونن افرادی مثل اقایون دکترها ود ندانپزشکان و ارایشگران با اون دستهای نرم و لطیف و مخملی شون باشند...این عکس داره عملا نشون میده یه ادم متجاوز حتما باید از قشر سختکوش وزحمتکش کارگر جامعه باید باشه...زخمتی چهره وهیبت دلیلی برسنگدلی نیست,,,به یاد جلادی که بر مرگ گنجشکی اشک میریخت
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۱۶ دی ۹۲
        ۰۰:۴۰
     1.  
      چه کسی گفته خشونت علیه زنان در جوامع توسعه نیافته (البته تا ملاک توسعه یافتن چی باشه) بیشتره؟ کافیه نگاهی به آمار تجاوزات جنسی در غرب بخصوص آمریکا و اروپا بیندازیم...
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷