1551
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سحرجاویدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1551
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    برای اینکه بتوان سرپرستی کودکی را برعهده گرفت، باید پیچ‌ و خم‌های بسیاری را پیمود.


    دخت ایران
    - به نظر می‌رسد واژه فرزندخواندگی این روزها بیشتر از همیشه به گوش می‌رسد. چه به خاطر لوایحی که این روزها درمورد سرپرستی اطفال بی‌سرپرست مورد بحث قرار می‌گیرند و چه به خاطر وجود زوج‌های ناباروری که در جستجوی  فرزندی هستند تا با در آغوش گرفتنش رنگ تازه‌ای به زندگی خود بدهند. اما با تمام این اوصاف به نظر می‌رسد که کار فرزندخواندگی برای زوج‌ها چندان هم آسان نباشد و برای اینکه بتوان سرپرستی کودکی را برعهده گرفت، باید پیچ‌ وخم‌های بسیاری را پیمود.

    قوانین فرزندخواندگی درایران از چه زمان اعمال شدند؟
    به گفته‌ یک کارشناس خانواده: «قوانین مربوط به فرزندخواندگی عمرچندانی ندارند وتنها از سال ۱۳۵۳ قوانینی مربوط به این امردرایران به تصویب رسید که آن هم درواقع اقتباسی از قوانین کشورهای اروپایی وبه خصوص متاثر از قوانین کشور فرانسه بود.»  شکوه قاسمی در ادامه‌ صحبت‌های خود به دخت ایران می‌افزاید: «تا آن زمان مساله فرزندخواندگی درکشور ما مورد بحث نبود اما درسال ۵۳ و با تصویب شدن قانون فرزندخواندگی، راه برای پذیرفته شدن این کودکان توسط خانواده های فاقد فرزند هموارشد.» او در ادامه صحبت‌های خود افزود: «بعد از انقلاب اسلامی و با در نظر گرفتن این نکته که قوانین مدنی براساس فقه شیعه  پایه گذاری شدند، فرزندخواندگی نیز ازاین امر مستثنی نشد و با انجام اصلاحاتی در آن، با نام قوانین حمایت از کودکان بی سرپرست، به اجرادرآمد که البته همان هم در سال ۸۷ مورد اصلاح قرار گرفت تا به این وسیله قوانین سرپرستی وحمایت از کودکان ، با توجه به مقتضیات زمانی هماهنگی پیداکنند.» او در این مورد که این تغییرات شامل چه گزینه‌هایی می‌شود گفت: « به عنوان مثال پیش از این تنها زوج ها می توانستند اقدام به فرزندپذیری کنند اما  درقانون مصوب جدید دخترانی که ازدواج نکرده اند هم می توانند سرپرستی کودکی را به شرط آنکه آن کودک دختر باشد برعهده بگیرند. یا تا قبل از آن تنها افراد ساکن کشور ایران حق پذیرفتن طفلی را داشتند در حالی که با اعمال قانون جدید افراد ساکن خارج از کشور که دارای تابعیت ایرانی هستند هم می توانند به عنوان فرزند پذیر اقدام به سرپرستی کودک کنند.»

    چرا برخی‌ها نسبت به فرزندخواندگی واکنش منفی دارند؟
    به گفته‌ی یک روانشناس: «اصلی ترین مانع درعدم گرایش مردم نسبت به مقوله فرزندخواندگی نوع نگرش و دیدگاهی است که در جامعه  حکم فرما است.» فرید تاجیک در این باره می‌افزاید: «یکی از علل عدم تمایل  به پذیرش فرزندخوانده اهمیت پیوند خونی است و معمولاً در صورت اضطرار فردی حاضر به پذیرش سرپرستی کودکی از پرورشگاه می‌شود.» تاجیک اظهارداشت: «به منظور گرایش مردم به پدیده فرزندخواندگی باید اینگونه نگرش‌ها در جامعه تغییر کند تا زمینه‌ رشد کودکان بی‌سرپرست در محیط خانواده و جامعه مهیا شود.»  اما این روانشناس در انتهای سخنان خود تصریح کرد: «البته پذیرش فرزندخوانده هرگز نباید برای پایان دادن به جنگ و دعواهای زن و شوهری ناشی از ناباروری زوج یا زوجه باشد زیرا بچه ابزاری برای خاموش کردن آتش خشم طرفین نیست. چه بسا ما مراجعینی داریم که اقدام به فرزندخواندگی برای بهبود روابط شان کرده‌اند، اما نتیجه ای بر عکس گرفته‌اند. بنابراین این فرضیه که بچه روابط را بهبود می‌بخشد درست نیست و باید یادآور شد که آوردن فرزند خوانده تنها رابطه خوب را تبدیل به رابطه احسن می‌کند.» وی همچنین برانجام ارزیابی اخلاقی و روحی خانواده‌های فرزندپذیر، توسط کارشناسان مجرب تاکید داشته و می‌گوید: «کسانی باید فرزند خوانده داشته باشند که حس مسئولیت پذیری بسیاری دارند. به نظر من افراد مجردی که صرفا به خاطر پاسخ دادن بر حس‌های عاطفی درونشان اقدام به فرزندپذیری می کنند سرپرست‌های مناسبی  نمی‌شوند.»

    مسئولان چه راهکارهای تشویقی ای را برای فرزندپذیری پیشنهاد می‌کنند؟
    اما در این میان نکته‌ای که قابل توجه است این است که  آیا مسئولان هم برای  تسهیل روند فرزند پذیری  زوج‌های متقاضی، مشوق‌هایی را در نظر دارند یا خیر. به گفته‌ی سید مهدی زهرایی مدیرکل امور مجلس سازمان بهزیستی کشور: «با تصویب نهایی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بد سرپرست واگذاری نوزادان و کودکان بی سرپرست و بد سرپرست آسان خواهد شد.» همچنین سالار مرادی، نماینده مردم سنندج و ایوان دره عضو کمیسیون اجتماعی نیز در مورد آسان تر شدن مراحل فرزندخواندگی اظهار داشت: «در حال حاضر مراحل واگذاری فرزند به خانواده ها حداکثر ۶ ماه زمان نیاز دارد که این مدت در صورت تصویب نهایی قانون جدید بسیار کاهش پیدا خواهد کرد. تاکنون فقط کودکان بی سرپرست شرایط واگذاری را داشتند اما در قانون جدید کودکان بد سرپرست را نیز می توان به عنوان فرزند خوانده و یا امین موقت به خانواده ها واگذار کرد و این موضوع می تواند تحولات زیادی در واگذاری فرزند به خانواده ها ایجاد کند.» امری که شاید بتوان گفت  با نهایی شدن آن خانواده‌های فاقد فرزند بسیاری بتوانند سرپرستی فرزند مورد نظر خود را آسان تر و با زمان کوتاه‌تر برعهده بگیرند.
     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷