5489
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مصطفی رحمانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۱۵)
      تعداد بازدید: 5489
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مکانی برای جلوه‌گری کاربران و نمایش برتری هر کس برای دیگری


    دخت ایران- قدیم‌ترها صحبت از کشف حجاب و بیحجابی که میشد، قیافه منحوس رضا قلدر با آن سبیل‌های چخماقی (پهلوی اول) و ماموران آبی پوشش که باتوم به دست به دنبال زنان در کوچه ها میدویدند در نظرها میآمد؛ آن روزها اگر کسی می‌خواست حیا و عفتش را حفظ کند، گوشه خانه کنج عزلت می‌گزید. سالها گذشت و ارتباطات انسان‌ها نزدیک‌تر و منسجم‌تر شد، وسایل ارتباط جمعی ایجاد شد و جعبه جادویی تلویزیون و هنر هفتم و جادوی هالیوود برای خودش غوغایی به پا کرد؛ اما با وجود همه این پیشرفتها هنوز حریم خصوصی انسان‌ها تا حدی دست نخورده بود تا اینکه آوازهایی رسید از شبکه‌ای جهانی؛ جایی که انسان‌ها از دور و نزدیک می‌توانستند باهم باشند و از باهم بودن لذت ببرند.

    امروز نهایت این دور هم بودن جهانی در شبکه‌هایی مانند فیس‌بوک و توییتر و ... تجلی پیدا کرده است.

    Daily-1756.jpgفیس‌بوک از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی جهانی، جایی است که کاربران از همه جای دنیا در آن حاضرند. شاید مهم‌ترین ویژگی این شبکه از نگاه فرهنگ غرب بهترین مکان برای جلوه‌گری کاربران و نمایش برتری هر کس برای دیگری باشد. خودنمایی کاربران و سعی در بهترین‌ها بودن برای یک کاربر شبکه مجازی جهانی، شاید دلچسب‌ترین لذت حضور در این شبکه‌ها باشد.

    فیس بوک در میان ایرانیان یکی از شبکه‌‌های محبوب اجتماعی است. کاربران در فیس بوک از خود می‌گویند و از گذشته‌شان، از علایق و مطلوبیت‌ها و ... . این همان حریم خصوصی است که ما برای همگان در این شبکه‌ها عیان می‌نماییم. آشنایی‌ها کم‌کم رنگ دوستی و صمیمیت می‌گیرد. کاربران باهم رفیق‌تر می‌شوند و آن وقت کار ویژه اصلی فیس بوک آغاز می‌شود.

    کاربران فیس بوک حالا که همدیگر را می‌شناسند می‌خواهند نشان دهند که از لحاظ زیبایی نیز از یکدیگر برتر هستند؛ زنان مسلمان در مواجه با فیس بوک با پدیده حیازدایی ذره‌ای روبرو می‌شوند. نگاه‌های کاربر با نمایش عکس‌های بی‌حجاب به صورت روزانه در همه سایتها به تدریج و در طول سالیان سال با این نوع پوشش انس می‌گیرد و سالها بعد وقتی شبکه‌های اجتماعی پا به عرصه وجود می‌گذارند، دیگر تبادل عکس‌های بی‌حجاب برای کاربر مسلمان عادی شده است.

    برخی دختران ایرانی ما امروز حریم خصوصی در فیس‌بوک برای خودشان قائل نیستند و نمایش عکس‌های بی‌حجاب خود را برای کاربران فیس بوک عار و ننگ نمی‌دانند.

    اگر امروز به صفحات فارسی‌زبان در فیس بوک سری بزنیم، کاربران فراوانی را خواهیم دید که شاید به اسلام و احکام آن اعتقاد دارند و حتی در شهر و محله خود عفیف هم هستند، اما در فیس بوک کاملا شخصیت دیگری دارند.

    کاربران فیس بوکی ایرانی از لحاظ تصاویر منتشر شده در این شبکه به سه دسته کاربران با عکس‌های باحجاب، کاربران با عکس‌های بدون حجاب و کاربران بدون عکس تقسیم می‌شوند.

    آنچه مهم است اینکه تلاش‌های سازماندهی شده در این شبکه‌ها برای رواج بی‌حجابی در گام اول و بی‌حیایی و بی‌عفتی در گام نهایی است.

    Daily-1757.jpgیکی از این تلاش‌های سازماندهی شده «کمپین نه به حجاب اجباری» است؛ این کمپین فیس بوکی تاکنون بیش از ۶۱ هزار لایک از سوی کاربران ایرانی دریافت کرده است و بسیاری از کاربران ایرانی عکس‌های بدون حجاب خود را برای حمایت از این کمپین به آن فرستاده‌اند. طرح مسائل و سوالات و شبهات در مورد اصل حجاب از دیگر کار ویژه‌های این صفحه فیس بوکی است. ایجاد بحث‌های کامنتی در ذیل مطالب آن نیز باعث می‌شود افراد شبهات تازه‌ای مطرح کنند و یا جذب حرف‌هایی شوند که با رنگ آزادی زده می‌شود.

    صفحه «ما همه بدحجابیم» با شعار «مومنین قصد فهمیدن ندارند» تاکنون بیش از ۷۰ هزار لایک خورده است. این صفحه یکی از فعالترین صفحات فیس بوک فارسی‌زبان است که از هجمه به حجاب شروع کرده است و تاکنون مطالب بسیار زیادی علیه قرآن، ائمه (علیه‌السلام) و اسلام منتشر کرده است.

    صفحه «مخالفت با حجاب اجباری» نیز با بیش از ۳۶هزار لایک، در راستای هجمه علیه حجاب فعال است. این صفحه بیشتر به موفقیت زنان بی‌حجاب مخصوصا زنان اروپایی می‌پردازد و به نوعی موفقیت آنان را به بی‌حجابی و بی‌اعتقادی آنان ربط می‌دهد.

    صفحاتی همچون «عفاف بدون حجاب»، «حجاب اختیاری، حق زن ایرانی»، «نه به حجاب، نه به حکومت اسلامی»، «پوشش اختیاری، حق مسلم ماست» نیز به صورت مستقیم کارویژه اصلی حمله به حجاب و تمسخر زنان محجبه را به عهده دارند.

    اما در این میان صفحاتی نیز با طرح موضوعات دیگر به صورت غیرمستقیم به حجاب حمله می‌کند، برای مثال صفحه «من از حراست دانشگاه متنفرم» از این دسته از صفحات است؛ در این صفحه علت اصلی تنفر از حراست دانشگاه، اصرار آن بر حفظ حجاب دانشجویان است.

    کاربر فارسی‌زبان در مواجهه مداوم با این سوالات، شبهات و حرف‌ها ممکن است دچار حس ناامیدی شود و همین حس ناامیدی باعث سرخوردگی بسیاری از کاربران در فیس بوک از حجاب می‌شود.

    یکی از مهمترین راه‌حل‌های مقابله با این موج خطرناک دائقه‌سازی و شبهه‌سازی، ایجاد جریان مقابله‌ای با ادبیات جذاب است. به نظر می‌رسد با بیان آرام و صمیمی و به دور از نگاه بالا به پایین باید با کاربر سخن گفت، در محاورات فیس بوکی و جریان سازی آن نباید برای کاربر، باید و نباید و اجبار و الزام آورد. هرچند در اصل احکام الهی باید و نباید و الزام وجود دارد، اما طرز بیان آن در این روزگار بسیار متفاوت از چند ده سال گذشته است. در اکثر کمپین‌های موفق ضدحجاب مستقیما به حجاب حمله نشده است، بلکه به کاربر القا شده است که این کمپین باحجاب اجباری مخالف است و باید حجاب امری انتخابی باشد. بسیاری از کاربران حتی آن عده که به حجاب اعتقاد دارند و عضو این کمپین‌ها شده‌اند جذب این آزادی انتخاب، ولو ظاهری، کاربر شده‌اند.

    صفحه «جنبش دانشجویی حیا» در این صفحه خاطرات امر به معروف و نهی از منکر کاربران مخصوصا در عرصه حجاب منتشر می‌شود و تاکنون ۶هزار لایک از سوی کاربران دریافت کرده است. این صفحه یکی از فعالترین صفحات ترویج حجاب اسلامی است. می‌توان با حمایت آماری و بالا بردن لایک‌های آن توسط کاربران انقلابی و محتواسازی خوب و مطلوب در مقابل هجمه مخالفان حجاب تولید محتوا نمود.


     


    15 نظر | ارسال نظر

     1.  
      بسم الله . توجیه بفرمایید که چرا خودتان به فیسبوک لینک دارید ؟ هرکسی بنا به صلاحدید خودش قانون را زیر پا می گذارد. چرا ناراحتید ؟ آنها هم صلاح دیده اند قانون را زیر پا بگذارند. قانون از نظر شما و آنها "اصالت ذاتی" ندارد. مهم مصالح شما یا آنها است. با دستمال کثیف شیشه پاک نمی کنند آقاجان .
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حسین
        ۱۲ بهمن ۹۲
        ۱۷:۵۲
     1.  
      سلام برادرا این پیج تو نو یه کاریش کردن بالا نمی یاد
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حسین
        ۱۲ بهمن ۹۲
        ۱۷:۵۲
     1.  
      سلام برادرا این پیج تو نو یه کاریش کردن بالا نمی یاد
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مصطفی رحمانی
        ۱۲ بهمن ۹۲
        ۱۸:۲۶
     1.  
      سلام دوست محترم واقعا متوجه نشدن منظورتان از این کامنت چی هست؟؟؟؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. منفرد
        ۱۴ بهمن ۹۲
        ۰۹:۳۳
     1.  
      از کی تا حالا فیسبوک غیرقانونی شده ؟؟؟ بهتر نیست از خواب غفلت بیدار شیم. زدن و بردن و خوردن و ما هنوز اندرخم یک کوچه ایم. تو همین فیسبوک هم می شه کارهای فرهنگی و مذهبی کرد. منتها بچه مذهبیهای ما غالبا می ترسن پا تو این عرصه بذارن. چراشم نمی دونم
      
     0
      
     0
     1.  
      برادر... از زمان غیرقانونی شدن، لینک فیسبوک و توئیتر دخت ایران غیرفعال شده است؛ ولی حذف نشده اند. اگر کلیک بفرمایید متوجه خواهید شد.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام . توجیه حفظ لینک حفظ چیست؟ لینک شبکه های اجتماعی داخلی کجاست. منتظرید از غیرقانونی بودن در بیاید ؟ مرجعیت نظری شما برای خودتان هم مشرط است؟ چرا؟
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام علیکم... نقیض استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی، استفاده از شبکه های داخلی نیست! وجود لوگوها هم توجیهی نیاز نداره؛ این شبکه ها به عنوان جدیترین شبکه های اینترنتی مطرح هستند و زمانی دخت ایران از آنها استفاده می کرده و لینک می داده، الان چون لینک دادن غیرقانونیه، دیگه لینکی به لوگو نیست؛ ولی لوگو باقی مونده که نشانگر فعالیت باشه. ما موظف به تبعیت از قانون هستیم، نه گردن نهادن به تفکر پشت وضع اون قانون... به خصوص قوانین مربوط به فضای مجازی که هنوز خیلی خام و ناپخته (نه لزوما غلط) هستند. در مورد ایرانی ها، یکی از دلایل اینه که زمان و هزینه فعلا به دخت ایران اجازه نمیده وقت جدی روی شبکه های داخلی بگذاره و به اندازه کافی فعال باشه که لوگوی این شبکه ها رو به این نحو استفاده کنه.
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام. برادرا در سایت دخت ایرانی دنبال چی می گردن!! ماشالله جلوتر از دخترها هم کامنت گذاشتن. یه روزی رضا خان سیبیلو و قلچماق نتونست به زور از سر زنها حجاب رو برداره و امروز هم کسی به زور نمی تونه حجاب سر زنها بزاره.
      
     0
      
     0
     1.  
      بنده مطلع ام و مدارکی دارم که صفحه " نه به حجاب اجباری " یک صفحه سفارشی است و با بودجه مستقیم وزارت امور خارجه امریکا ساخته شده و هیچ کدام از مدیران صفحه زن نیستند
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام. این که فیس بوک غیر قانونی و ورود به آن نادرست است واضح است. اما این نکته هم واضح است که کسانی که به دنبال شناختن اهداف دشمنان اسلام و مقابله با آنان هستند نه تنها برایشان بی اشکال بلکه ممکن است واجب باشد که برای دفع شر آنان و اطلاع از جدیدترین شگردهای آنان، فعالیت های آنان را رصد کنند. این مسئله را علما در باب کتب ضلال (کتاب هایی که حاوی مطالب گمراه کننده است) توضیح داده اند و خواندن آن را برای علمائی که در صدد جواب دادن به شبهات آنها هستند را جایز و بعضا واجب دانسته اند و برای عموم مردم حرام دانسته اند. گرچه همین افرادی هم که به نیت مقابله با آنان به این مکان ها وارد می شوند از وسوسه شیطان در امان نیستند و باید قبل از آن خودشان را ساخته باشند. ببخشید طولانی شد.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام به برادرا و خواهر های عزیز. فیس بوک یک تارنمای آمریکایی اسراعیلی هست. به نظر من به جای فیس بوک باید از فیس نما، یا هر چیزی که مراجع اجازه میدن استفاده کنیم و اونجا برا خودمون کمپین را بندازیم و با شبکه فیس بوک و موضوعات بی حجابی مبارزه کنیم و برا خودمون طرفدار جمع کنیم. استفاده از فیس بوک به هر طریقی نوعی حمایت از آمریکا و اسراعیل هست
      
     0
      
     0
     1.  
      چرا حجاب در محیط عمومی مسلمانان باید اجباری باشد؟ در علم پزشکی یک دستورات فردی مربوط به هر بیمار وجود دارد که متعلق به حریم خصوصی او است، و اگر یک شخصی گفت من دارو نمی خورم تا بمیرم ، تا حدودی او را راهنمائی و ارشاد می کنند ، و در نهایت ممکن است او به دور از چشم پزشک و دیگران کاری را که باید انجام بدهد، نکند، یا کار خطرناکی نسبت به سلامتی فردی خود انجام دهد، امّا در علم پزشکی یک سری دستورات عمومی وجود دارد که مربوط به همه ی مردم و محیط عمومی می باشد ، که در این گونه موارد، اگر فردی بخواهد محیط جامعه را آلوده کند قطعاً توسط مسئولین بهداشت از آن جلوگیری می شود، مثلاً اگر کسی بخواهد در آب یا غذای عمومی آلودگی ایجاد کند و مظنون چنین جرم بزرگی باشد ، یقیناً از او جلوگیری می کنند،حال اسلام که برنامه ی تکامل و سلامتی جسمی و روحی و دنیوی و اُخروی انسان است که با توجّه به خطرات و منافع جسمی و روحی و دنیوی و اُخروی، تنظیم شده، مثل علم پزشکی دستورات فردی و اجتماعی دارد، در حیطه ی فردی کسانی که از منکر اطلاع دارند ارشاد و امر به معروف و نهی از منکر را انجام می دهند (مثل پدر و مادر) امّا عموم جامعه حقّ تجسّس در امور شخصی افراد ندارند؛(مگر در موارد خاصّی که ربط به عموم پیدا کند و توسط مراکز قانونی با حکم ورود به منزل اقدام شود) امّا مسائلی که مربوط به سطح عمومی جامعه هست و اقدام به آن به محیط عمومی لطمه وارد می کند،باید به خاطر حقوق دیگران با آن برخورد بشود، مثل همین مسأله ی حجاب در جامعه ی اسلامی، که اگر کسی در خانه جلوی نامحرم هایی که به عنوان مهمان وارد خانه می شوند، بی حجاب بنشیند، قطعاً اگر بدون توبه از دنیا برود جهنّمی است، امّا حکومت نمی تواند تجسّس کند که این فرد در خانه با حجاب است یا نه، امّا همین خانم اگر بخواهد بی حجاب در سطح عمومی جامعه وارد شود، و باعث تحریک جنسی و به گناه افتادن دیگران بشود، چون ضررش به عموم بر می گردد، حکومت موظّف است با او برخورد کند، که دیگران و خانواده های آنان آسیب نبینند.*** ضمناً به این چند حدیث دقّت کنید: ۱- از مولای أعظم حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام که دانشمندان بزرگ به علمیّت سخنان مبارکشان اعتراف کرده اند، نقل شده که فرمودند: امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید که بدترین افراد بر شما مسلّط می شوند ، آنگاه هرچه دعا کنید اجابت نمی شود. نهج البلاغه نامه ۴۷-ص۵۵۸*** ۲- از امام صادق علیه السلام نقل شده که می فرمایند: خداوند عموم مسلمانان را به گناه پنهانی گروه خاصّی عذاب نمی کند، ولی وقتی عدّه ای آشکارا گناه کنند و عامّه ی مردم از آن جلوگیری ننمایند، هر دو گروه مورد عقوبت خدای عزّوجل قرار می گیرند. وسایل الشّیعه،ج۱۱،ص۴۰۴*** ۳- باز از امام صادق علیه السلام نقل شده که می فرمایند: هر گناهکاری که در قومی گناهی انجام دهد و بر معصیتش ادب نشود، نخستین چیزی که خدا آن قوم را به آن گرفتار می کند، محرومیّت از برکات الهی است. وسائل الشّیعه،ج۱۱،ص۴۰۴
      
     0
      
     0
     1.  
      خدا لعنت کنه همه کسایی رو که با حجاب اجباری موافقدند من از روسری بدم میاد واقعاا خیلی اشغالید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۱۰ آذر ۹۵
        ۱۳:۵۳
     1.  
      سلام ای کاش به جای حجاب کلمه ی منحوس اختلاس جایگزین میشد! چرا؟چون همه ی این بدبختیا فقر و زور و اجبار است
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷