1385
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. عطیه اکبری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1385
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    بررسی چالش‌های پیش روی ورزش بانوان

    دخت ایران - این روزها در مورد توسعه ورزش بانوان و ضرورت آن حرف‌های بسیاری زده می‌شود. مسئولان جلسات متعددی در این خصوص برگزار می‌کنند و طرح‌های مختلفی هم تصویب می‌شود. اما وقتی در عمل نگاهی به کارنامه ورزش بانوان می‌اندازیم، سوالات بسیاری در ذهنمان جرقه می‌زند. اینکه طرح‌های تصویب شده چقدر به منصه ظهور می‌رسد؟ اینکه ورزش بانوان و ملزومات پیشرفت آن در کجای سیاست‌های کلان ورزش ما قرار دارد؟ مسئولان چقدر به فراهم بودن زیرساخت‌های ورزش بانوان توجه می‌کنند؟ در این گزارش دخت ایران جنبه‌های مختلف ناکامی ورزش بانوان را مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر چه قصد سیاه‌نمایی یا بزرگ‌نمایی را نداریم، اما واقعیت‌های موجود ورزش بانوان نشان می‌دهد در این حوزه با چالش‌‌های بسیاری مواجه هستیم.

    ریشه‌یابی مشکل اصلی
     سوال اینجاست که اصلا متولی ورزش بانوان چه کسی است؟ نایب‌رئیس انجمن سافت‌بال می‌گوید: «تا قبل از تبدیل سازمان ورزش به وزارتخانه، متولی ورزش بانوان این سازمان بود، اما وقتی این سازمان به وزارتخانه تبدیل شد، به دلیل چارت سازمانی و محدودیت‌ها دو معاونت توسعه ورزش همگانی و معاونت ورزش بانوان را با یکدیگر ادغام کردند و همین موضوع را می‌توان یکی از دلایل مهم در ناکامی ورزش بانوان در بخش طرح  و برنامه دانست، چون تمرکزی که باید وجود ندارد و بالتبع این عدم تمرکز بر برنامه‌ها و تصمیم‌ها هم تاثیرگذار است.»

    مشکلات یکی پس از دیگری
    ورزش بانوان با وجود همه پتانسیل‌هایی که دارد دنیایی از مشکلات ریز و درشت است که یکی از مهم‌ترین آنها نداشتن حامی مالی است. «منیژه حسن‌نیا» در توضیح این معضل می‌گوید: «هر تیمی برای انجام فعالیت‌های ورزشی نیاز به اسپانسر مالی دارد، اما از آنجایی که مسابقات ورزشی بانوان در هیچ رسانه‌ای منعکس نمی‌شود و به دلیل محدودیت‌های فرهنگی تماشاچی آنچنانی هم ندارد، بنابراین هیچ اسپانسری حاضر به حمایت مالی از تیم‌های ورزشی بانوان نیست؛ در نتیجه ما در بسیاری از رشته‌های ورزشی  نمی‌توانیم تیم‌های منسجمی داشته باشیم.»

    بودجه‌ای که روی کاغذ باقی می‌ماند
    ورزش بانوان در شرایطی مورد بی‌مهری و بی‌توجهی مسئولان قرار می‌گیرد که می‌توان گفت بیشتر جمعیت جوان کشور ما زنان هستند و استعدادهای ورزشی فوق‌العاده‌ای دارند؛ اما سوال اینجاست که رقم اختصاصی که در ردیف بودجه برای ورزش بانوان تعیین می‌شود چقدر است. نایب‌رئیس انجمن سافت بال می‌گوید: «تنها ۳۰ درصد از رقم بودجه ورزشی وزارتخانه به ورزش بانوان اختصاص پیدا می‌کند، البته این رقم خیلی وقت‌ها فقط روی کاغذ باقی می‌ماند. این موضوع را می‌توان از توزیع نابرابر امکانات ورزشی برای تیم‌های مختلف ورزش بانوان و آقایان فهمید. متاسفانه باید گفت متولیان ورزشی ما سعی می‌کنند روی تیم‌های ورزشی مدال‌آور آقایان سرمایه‌گذاری کنند. این در حالی است که بانوان ورزشکار نشان داده‌اند که  سرمایه‌گذاری ورزشی روی آنها بدون جواب نمانده است و آنها توانسته‌اند  موفقیت‌های بی‌نظیری را در مسابقات ورزشی  بین‌المللی کسب کنند.»

    زیرساخت های ورزش بانوان فراهم نیست
    چند سالی می‌شود که توسعه ورزش همگانی در کانون توجه مسئولان قرار گرفته است و نمونه آن هم تلاش برای ترویج ورزش به واسطه راه‌اندازی ایستگاه‌های ورزش صبحگاهی در بوستان‌هاست؛ اما باید دید زنان کجای این طرح قرار گرفته‌اند؟ آیا زنان می‌توانند همچون مردان به راحتی در بوستان‌ها ورزش کنند؟ کارشناس ارشد مدیریت سازمان‌های ورزشی در این خصوص به دخت‌ایران گفت: «متاسفانه فضاسازی خوب و مناسبی برای ورزش همگانی بانوان فراهم نشده است و مهم‌ترین  دلیل آن عدم وجود زیرساخت‌های فرهنگی است. متولیان ورزشی کشور ما باید نگاه و نگرش نسبت به ورزش همگانی بانوان در بوستان‌ها و فضاهای عمومی را تغییر دهند.»

    البته راه‌اندازی پارک بانوان قدم خوبی است و می‌تواند به افزایش پتانسیل‌های ورزش بانوان کمک کند، اما در این زمینه تا رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله بسیاری داریم.

    Daily-2240.jpgاندر احوالات باشگاه‌‌های ورزشی بانوان
    شاید تا چند سال پیش امکان تمرینات ورزشی در باشگاه‌های سرپوشیده برای بانوان فراهم نبود و تیم‌ها جایی برای تمرین نداشتند، اما این موضوع چند سالی می‌شود که تقریبا حل شده است. نایب‌رئیس انجمن سافت‌بال، راه‌اندازی ورزشگاه‌های الزهرا در مناطق مختلف تهران توسط شهرداری را قدم مثبتی می‌داند و می‌گوید: «این باشگاه‌ها امکان  حضور بانوان ورزشکار و تیم‌های مختلف ورزشی را فراهم می‌کند. البته تعداد این باشگاه‌ها آنقدر زیاد نیست که بتواند جوابگوی نیاز همه تیم‌های ورزشی باشد.» حسن‌نیا معتقد است مشکلات و موانع زیادی پیش‌روی ورزش بانوان و توسعه ورزش بانوان وجود دارد: «امیدوارم روزی برسد که وضعیت تیم‌های ورزشی بانوان هم مثل تیم‌های آقایان در کانون توجه مسئولان قرار بگیرد.»

    این گره کور به دست چه کسی باز می‌شود؟
    با وجود چالش‌ها و مشکلات متعدد پیش روی ورزش بانوان نایب‌رئیس انجمن سافت بال گفت: «می توان با ارائه راه کارهایی به توسعه ورزش بانوان و حل معذلات پیش روی آن کمک کرد.»

    منیژه حسن نیا به تعدادی از این راه‌کارهای موثر اشاره می‌کند و می‌گوید با ایجاد سوبسیت و بودجه بیشتر دولتی جهت ورزش بانوان، ایجاد تقابل بیشتر بین آموزش پرورش و وزارت ورزش و جوانان در راستای شناسایی استعدادهای ورزشی و حفظ آن‌ها، ایجاد پایگاه‌های استعدادیابی در مدارس و شهرداری‌ها، ایجاد امکان پخش تلویزیونی مسابقات و حضور تماشاچیان در ورزش‌های باحجاب بانوان و در نهایت ایجاد فضای مناسب ورزشی بیشتر با پرداخت شهریه‌ی کمتر در اکثر مناطق کشور می تواند از جمله راه کارهای موثر در جهت کمک به مشکلات ورزش بانوان ایران باشد.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷