1405
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. نجمه محمدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1405
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    زنان همزمان با بارداری می‌توانند ادامه تحصیل بدهند.

    دخت ایران - نظر به جمعیت جوان کشور ما که تحت تاثیر بسیاری از موارد، مشتاقانه در پی تحصیلات عالیه هستند، و با توجه به این که تعداد دختران در این میان کم نیست، یکی از مسائلی که جلب توجه می‌کند، چگونگی تحصیل دختران و زنان، همزمان با ایفای نقش‌های خانوادگی و به ویژه مادری است. اینکه چه مشکلاتی بر سر انجام همزمان این امور برای دانشجویان و خانواده‌های آنان و نظام آموزشی ممکن است پیش بیاید مسئله‌ای است که گریبان گیر بسیاری از دانشجویان است و نیاز به نگاهی ژرفتر دارد.

    آیا نظام آموزش عالی ما در تامین نیازهای جامعه کارآمد است؟

    آیا در نظام آموزش عالی ما توزیع رشته‌های تحصیلی بر اساس نیاز جامعه و خانواده دارای آمایش صحیحی است؟

    آیا نظام آموزش عالی ما امکان ایفای همزمان نقش‌های مادری و همسری و دانشجویی را فراهم می‌کند؟

    آیا در کشور ما ارزش مادری و تحصیل در نگاه دختران یکسان است؟

    آیا محتوای دروس دانشگاهی با نقش‌هایی که دانشجو در آینده باید پذیرا باشد سنخیتی دارد؟

    دانایی اساسا فضیلت است و دانش طلبی ارزش. براساس این قاعده طلب علم در ادوار مختلف سودا و آرزوی مردمان و نوع بشر بوده است؛ که این دانش طلبی اشکال مختلف داشته و برای زنان و مردان گاهی قالب‌های متفاوتی به خود گرفته است. از مکتبخانه‌ها و آموزش اخلاق و احکام و قرآن گرفته تا دارالفنون و علم‌آموزی نوین و... .

    امروزه اما این طلب و آرزو که هنوز در وجود بشر ریشه‌دار است به مرور زمان غبار تجمل، اشرافیت، طلب قدرت، کسب معاش و مسیر انتخاب شغل بر آن نشسته و رنگ مدرک‌گرایی به خود گرفته است. مدرکی که زن و مرد حاضر به کسب آنند به هر قیمتی. از رنج و عذاب خود تا خرج هزینه‌های گزاف و چشم‌پوشی از نقش‌های اساسی خود و مسئولیت‌های مرتبط با آن تا تحمل مصائب فراوان و تحصیل در رشته‌های نامتناسب با علایق خود این تحصیل و علم‌آموزی شرایط و قالب‌هایی دارد که در کشور ما تنوعی را برنتابیده.

    شیوه‌های آموزش غیر منعطف، برگزاری سبک واحدی از کلاس‌های درسی به صورت کاملا حضوری، واحدهای یکسان برای همه دانشجویان در هر رشته، بی‌توجهی به شرایط زندگی و شرایط خانوادگی دانشجویان و همچنین بی‌توجهی به دیگر نقش‌های دانشجویان دختران را از ازدواج همزمان با تحصیل تا حد زیادی بازمی‌دارد.

    و این خود موجب افزایش سن تجربه مادری می‌شود. مادری که نیاز فراوان به حوصله و صبر و نشاط جوانی دارد متاسفانه در سنینی تجربه می‌شود که فرد مشغله‌ها و دغدغه‌های زیادی دارد و علاوه بر آن نشاط جوانی را از دست داده است.

    رسانه‌ها و متولیان امر در حوزه‌ی زنان و خانواده در ظاهر باروری و فرزندآوری را امری مقدس و والا معرفی می‌کنند ولی در عمل توجهی به این مهم نمی‌شود. بارها و بارها از روانشناسان به لزوم حضور مداوم مادر در دو سال اول زندگی در نزد فرزند و اینکه حضور مادر در کنار فرزند موجب آرامش و اعتماد فرزند می‌شود، تاکید می‌شود و یا حتی تاکید بیش از حد پزشکان به تغذیه با شیر مادر برای فرزندان؛ اما در عمل اکثر دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها بی‌توجه به نقش مادری هیچ فضایی را برای نگهداری فرزندانِ دانشجویان صاحب فرزند اختصاص نداده‌اند و متاسفانه این امکان و جود ندارد تا مادران به صورت غیرحضوری در کلاس‌های درس شرکت کنند. مادران بدون توجه به شرایط خاص مادری مانند دختران در میزان غیبت موجه یکسان‌اند.

    Daily.2712.jpg
    علاوه بر آن محتوای دروس دانشگاه‌ها هیچ سنخیتی با نقش مادری ندارد و دختر امروز با مادر شدن با انبوهی از ندانستن‌ها مواجه می‌شود که او را در زندگی سردرگم می‌کند و طعم خوش فرزنددار شدن را با غصه‌هایی همراه می‌کند.

    حال پرسش این است: به صورت عقلی و منطقی دختر مجرد امروز اگر سودای ازدواج داشته باشد برای ایفای نقش همسری نظام آموزشی چه میزان انعطافی برای ایفای نقش همسری دارد و چه میزان همراهی با وی صورت می‌گیرد؟ و یا اینکه آیا عقلا و منطقا زن دانشجو اگر تصمیم به فرزنددار شدن داشته باشد آیا می‌تواند با این تعصب‌ها و سلب و غیر منعطف بودن نظام آموزشی می‌تواند فکر مادری را هم در سر بپرورد؟

    آیا صرف مرخصی زایمان و شیردهی درمان این مسئله است؟

    لذا شایسته است متون و سرفصل‌های درسی قرابت بیشتری با نقش مادری داشته باشند و دختران را برای ایفای این نقش آماده‌تر نمایند. همچنین نظام آموزشی در تغییر نگرش دختران در راستای نگرش مثبت نسبت به مادری تلاش کند تا این کار ویژه‌ی زنان تبدیل به آرزوی شیرین و دغدغه‌ی اصلی دخترانمان گردد.

    همچنین جهت ایجاد تنوع در قالب‌های آموزشی و در رفع الزام حضور تمام وقت برای مادران تلاش شود و شرایط تحصیل به همراه تاهل و ایفای نقش همسری و مادری برای مادران تسهیل شود.

    گفتمان سازی در راستای هرچه احترام آمیزتر ساختن نقش مادری در میان دانشگاهیان در محیط‌های علمی نیز وظیفه‌ای است که رسانه‌ها و مسئولین و به طور خاص اساتید دانشگاه‌ها متکفل تحقق آن هستند.

    تولید و تغییر سرفصل‌های آموزشی مرتبط با نقش‌های مادری و همسری و  . . .
    از آنجایی که تحصیلات اثر مستقیم و غیرمستقیم بر نگرش افراد دارد باید در تغییر محتوای دروس دانشگاهی با محوریت نقش‌های اصلی زنان اهتمام ویژه داشت؛ در حال حاضر در دانشگاه‌های مختلف رشته‌های مختلف و متعددی در حوزه زنان و خانواده تدریس می‌شود. از مطالعات خانواده و علوم تربیتی تا تغذیه و . . . که هر کدام از ای ن رشته‌ها متون درسی متفاوت و منابع مختلفی دارد.

    حال آنکه به نظر می‌رسد اگر کمیته‌ای مشترک از دو وزارت علوم و بهداشت تلاش نمایند رشته‌هایی را طراحی کنند که ویژه خانواده و نقش‌های زنان در خانواده باشد با متون درسی یکسان و ظرفیت پذیرش بالا برای دختران برخی از خلاهای آموزشی دختران پوشش داده می‌شود.

    در حال حاضر دختران ما در رشته‌های غیر مرتبط و یا کمتر مرتبط تحصیل می‌کنند و پس از فارغ‌التحصیلی در صورت عدم اشتغال در حوزه‌های تخصصی دانششان به کارشان نمی‌آید و این خود باعث سرخوردگی آنان شده و اینکه خود را خاسر بپندارند؛ و اینکه سال‌های خوب جوانی را در راهی طی کرده‌اند که منقطع شده و کنون به کار نمی‌اید. حال آنکه اگر رشته‌ها و دروس و محتواها مرتبط با نقش‌های خانوادگی وی باشد که در حین زندگی دایم آنها را بکار گیرد احساس رضایت بالاتر و زندگی موفق تری خواهد داشت.

    زنان در خانواده کار ویژه‌هایی دارند که با ورود به زندگی مشترک نیاز شدید به دانش تخصصی دارند که متاسفانه با ناآگاهی و بی‌تجربگی مواجه می‌شوند و این خود در ادامه زندگی بی‌انگیزگی به همراه دارد.

    به طور مثال مسئله تغذیه خانواده به میزان قابل‌توجهی به دست زنان می‌باشد. از طرفی مسئله تغذیه گستره و شاخه‌های فراوانی دارد. شناخت مزاج‌ها و تغذیه مناسب مزاج‌ها و دوره‌های سنی خود قابلیت تبدیل به رشته‌ها و واحدهای مختلف دانشگاهی دارد.

    بازنگری در برنامه زمانی تحصیل دختران و پسران
    وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم و وزارت بهداشت تا کنون برنامه‌ریزی زمانی تحصیلی‌شان برای دختران و پسران یکسان بوده است. دختران و پسران هردو در یک سن و مقطع زمانی وارد دبیرستان می‌شوند. در یک سن دیپلم می‌گیرند. همزمان کارشناسی را به پایان می‌رسانند الی آخر. این در حالی است که وقایع و مراحل مهم زندگی‌شان در دوره‌ها و سنین متفاوت رخ می‌دهد. به طور مثال میانگین سن ازدواج دختران از میانگین سن ازدواج پسران پایین تر است و اکثر دختران در حین تحصیل در مقطع کارشناسی وارد زندگی مشترک می‌شوند این در حالی است که برای پسران این‌گونه نیست. برنامه‌ریزان می‌توانند به این مسئله فکر کنند که برنامه‌ریزی دو جنس را با توجه به شرایط زندگی آنها متفاوت طراحی کنند

    تعریف مشاغل جدید که مرتبط با سرفصل‌های جدید درسی می‌باشد
    از طریق طراحی رشته‌های مرتبط برای زنان و هدایت دختران به سمت رشته‌های مرتبط و طراحی و ایجاد فضاهای شغلی مناسب زنان، می‌توان به مرور مشکلات زنان در ایفای نقش همسری و مادری را برطرف نمود.

    به طور مثال رشته‌ی صنایع‌دستی با روحیات زنان قرابت بیشتری دارد و همچنین امکان فعالیت اقتصادی در منزل را برای زنان فراهم میاورد؛ و در ادامه میزان حضور زنان در خانواده و کنار فرزندان را بیشتر می‌کند.

    با سیاست‌گذاری‌های شغلی متناسب می‌توان مشاغل متناسب با شرایط زنان و مرتبط با تحصیلات آنان فراهم نمود.

    بنابراین آنچه در بحث توجه همزمان به مادری و موقعیت‌های تحصیلی و شغلی زنان اهمیت دارد، هماهنگ ساختن مفاد دروس در دبیرستان و دانشگاه با نقش‌هایی است که زنان و دختران قرار است در آینده ایفا کنند. دختران ما در سنین دبیرستان و مقطع کارشناسی باید با وظایف مختص به خود در زندگی خانوادگی نیز آشنا شوند تا هم خودشان و هم جامعه از رضایت و نظم و آرامش کافی برخوردار شوند؛ و این مهم میسر نمی‌شود مگر با تحولی عمیق و کارامد در نظام آموزشی کشور.
     

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷