2018
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مشکات سخاوتی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2018
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    دلایلی که برخی زنان به همسرشان اجازه چندهمسری می‌دهند.


    دخت ایران-
    بحث چندهمسری مردان همیشه جزء مسائل داغ و بحث‎برانگیز افراد جامعه و متخصصین حوزه دینی و اجتماعی بوده است. البته در کنار این موضوع، مفاهیم مهم دیگری چون متعه، ازدواج دائم، رضایت همسر اول، برقراری عدالت و.... به ذهن میآید که در اینجا نگاه خاص ما به چندهمسری مردان با اختیار کردن همسران دائمی و قانونی است که اتفاقا با رضایت و نظارت همسر اول علنی و محقق شده است! به نوعی رضایت همسر اول تا جایی پیش‌رفته که حتی خود اقدام به خواستگاری کرده و به قول معروف «بله» را از هووی خود گرفته است.

    هم‌چنین مطالعات و شنیده‌ها حاکی از آن است که اکثریت خانم‌ها در شرایط عادی راضی به چنین کاری نمی‌شوند، چون احساسات و ویژگی‌های خاص زنانگی و از آن مهم‌تر ترس از دست دادن زندگی و جایگاه فعلی، آن‌ها از چنین اقدامی منع می‌کند و گاهی حتی فکر به شکل‌گیری روابط رقابتی و تقسیم عواطف و توجهات شوهر نسبت به همسر و یا همسران دیگر نیز آن‌ها را می‌آزارد.

    نتوانستم همسر دوم و فرزندانش را تحمل کنم
    خانم ۳٧ ساله‌ای که پس از ١۵ سال زندگی مشترک، به دلیل ناباروری اجازه اختیارکردن همسر دوم را به شوهرش داده بود، می‌گفت: «قرار بود من خانم خونه بشم، اما زن دوم شد خانم خونه و من توی حاشیه قرار گرفتم. رفتار شوهرم بعد از ازدواج مجدد بیشتر جنبه ترحم‌آمیز پیدا کرده بود. دیگه دوست داشتنش واقعی و خالصانه نبود، آمیخته با دلسوزی و ترحم بود. از طرفی با این‌که توی یک ساختمون دو طبقه زندگی می‌کردیم، ولی باز حضور خانم دوم و بچه‌هاش برام غیر قابل تحمل شده بود و هووی من مجبور بود با من کنار بیاد و دلسوزی‌های الکی می‌کرد، مثلا گاهی از همسر می‌خواست بیشتر با من بمونه.... بنابراین من نتونستم طاقت بیارم و تصمیم گرفتم طلاق بگیرم.»

    خانم ۵٠ ساله‌ی دیگری هم که پس از سال‌ها دوا و درمان برای باردار شدن، در سن ۳٠ سالگی، علی‌رغم مخالفت‌های شدید شوهرش تصمیم می‌گیرد زن دیگری را برای همسرش خواستگاری کند تا این زن در واقع فرزندی را برایشان به دنیا آورد، استدلالش را برای این اقدام گفت: «به همسرم گفتم الان جوان هستیم و تو مخالفی، اما بعد از گذشت سال‌ها که سنی از ما گذشت و تو هوس داشتن بچه را کردی، نمی‌توانم تحمل کنم که با دیدن بچه‌های دیگران حسرت بخوری و دست به کارهای دیگری بزنی، بنابراین خودم برایت زنی می‌گیرم تا برایمان بچه به دنیا بیاورد.»

    همسر اول؛ خانم و مادر اول خانه
    در این‌ مورد زن اول برای حفظ زندگیش، با تفکری منطقی و در نظر گرفتن بسیاری شرایط دست به چنین کاری می‌زند، زیرا که زن دوم از هر لحاظی از او پایین‌تر است و فقط قدرت باروری دارد، یعنی بدون اغراق می‌گفت از نظر زیبایی، سطح خانوادگی، موقعیت و طبقه اجتماعی نسبت زن دوم به زن اول صفر به صد است!

    حالا پس از گذشت بیست و اندی سال از این اتفاق، فرزندان متولد شده از همسر دوم بزرگ شده‌اند، خانم و مادر خانه، همان همسر اول است و جایگاه همسر دوم  در حد یک هم‌خانه و پرستار باقی‌مانده و چون از ابتدا با او شرط کرده بودند که «نباید ادعایی نسبت به بچه‌ها داشت باشی»، بچه‌ها همسر اول را به عنوان مادر خود می‌شناسند و همسر دوم را با نام کوچ صدا می‌زنند. در این میان شوهر این خانم‌ها نیز شرایط را پذیرفته، توجهش نسبت به زن اول خود صدچندان شده و گاهی اگر مثلا به سفر برود خانم اول خرید سوغات برای زدن دوم را به او_مرد_ گوشزد می‌کند! همسر دوم نیز شاید نارضایتی‌هایش را به زبان نمی‌آورد، اما سکوت بیش از اندازه و حالات چهره‌اش بسیار حرف دارد...

    دلم می‌خواست شوهرم وارث داشته باشد
    در این میان با خانم ۵۳ ساله دیگری نیز صحبت کردیم که در سن ٢٢ سالگی و باز هم به دلیل ناتوانی در باروری برای همسرش، خانم دیگری را خواستگاری کرده و این‌گونه علت اقدامش را برایمان بازگو کرد:

    «شوهرم می‌گفت ما بدون داشتن بچه هم خوشبختیم، اما من دوست نداشتم شوهرم بدون فرزند بماند و از طرفی چون ثروتمند هستیم دلم می‌خواست شوهرم وارث داشته باشد.»

    حالا بعد از گذشت ۳٠ سال این زن نه تنها از کاری که کرده ناراضی نیست، بلکه زندگی با همسر دوم شوهر و فرزندانش را بسیار دوست دارد و بچه‌ها او را هم مادر صدا می‌زنند ...

    ذکر این چند مورد، به معنای تعمیم شرایط آن‌ها به تمام موارد از این دست نیست، چرا که مطمئنا زنان دیگری نیز وجود دارند که غیر از ناباروری به دلایل دیگری چون بیماری، ترس از دست دادن زندگی و یا شاید علاقه زیاد به همسر دست به چنین کاری زده و بدون شک روند زندگی‌شان دچار تغییرات مختلف منفی و مثبت زیادی شده است.

    نارضایتی زن اول طبیعی است!
    یکی از اساتید حوزه روانشناسی در این رابطه به دخت‌ایران گفت: «به هر حال ممکن است خانمی به هر دلیلی تصمیم به چنین کاری بگیرد، اما مطمئنا از اعماق وجود راضی به چنین کاری نیست، چون اصولا جنس زن نمی‌پذیرد که همسرش به خانم دیگری محبت کند و با او رابطه برقرار کند حتی با وجود قانونی بودن و شرعی بودن رابطه. به بیانی این مسلم است که نارضایتی در زن اول وجود خواهد داشت و یک مساله طبیعی است نه دور از انتظار! بیشتر زنانی که به دلایل متعدد، مثلا ناباروری یا بیماری چنین کاری را انجام می‌دهند نیز ناچارند و این کار را با اکراه انجام می‌دهد نه رضایت قلبی. البته در این رابطه برخورد آقا نیز بسیار مهم است، این‌که چقدر تلاش کرده تا دل خانم اول را بدست آورد و طوری وانمود کند که او اذیت نشود، در میزان رضایت و نارضایتی همسر اول خیلی موثر خواهد بود. لذا اگر مرد این توجهات را نداشته باشد، مطمئنا نارضایتی زن اول شدیدتر می‌شود.»

    او اضافه کرد: «کیفیت روابط بعد از آمدن زن دوم به زندگی مشترک، به عوامل بسیاری بستگی دارد؛ مثلا خانم اول چه روحیات و شخصیتی دارد، این‌که چقدر در تصمیمش محکم بوده و تا چه اندازه به جوانب کاری که کرده اندیشیده، این‌که شوهر بعد از این اتفاق چه رفتارهایی را از خود بروز داده که باعث ناراحتی و تنش بین زن‌ها نشود، رفتار خانم دوم با زن اول چطور بوده و چه شخصیتی دارد و بسیاری عوامل دیگر که باعث می‌شود خانم اول با تصمیم خود کنار آمده و اختلافات، کارشان را به جدایی نرساند. حتی شرایط پیرامونی و عکس‌العمل خانواده خانم اول در این مسئله بسیار موثر است. آیا خانواده با تصمیم دخترانشان همراهی می‌کنند یا نه همیشه او را بابت کاری که کرده سرزنش و تحت فشار قرار می‌دهند؛ مثلا در سریال معروف «پس از باران» به خوبی این مساله نشان داده شد که زن اول به دلیل ناباروری برای همسرش زن دیگری می‌گیرد و با رضایت این کار را انجام داده و هوو و فرزندش را دوست هم می‌دارد، اما مادرش همیشه او را سرزنش و مورد تحقیر قرار می‌دهد و همین عکس‌العمل‌های منفی مادر، گاهی او را نگران و حتی حالات افسردگی هم به او دست می‌دهد.»

    زن اول: بمانم بهتر از این است که جداشوم!
    هم‌چنین این روانشناس و روان درمان‌‌گر به دخت‌ایران اظهار داشت: «البته این که خانم اول می‌ماند تا زندگیش حفظ شود، مسئله‌ای کاملا طبیعی است، وگرنه طلاق می‌گرفت. به هر حال زن اول برای اقدامی که در سر دارد، حتما محاسبه سود و زیان را می‌کند و شاید به خود می‌گوید: «اگر در این زندگی بمانم و فرد دیگری را تحمل کنم بهتر از این است که جدا شوم.» از طرفی نمی‌توان گفت همه مردان به دنبال زنی هستند که حتما برایشان بچه بیاورد، خیلی از مردان کیفیت رابطه‌ای که با همسرشان دارند برایشان بسیار مهم‌تر است و رابطه خوبی با خانم خود دارند، یعنی در واقع عدم باروری زن و بسیاری کاستی‌ها دلیلی بر جدایی و بر هم زدن زندگیشان نیست و مردانی هستند که برای دوام زندگیشان با یک خانم از بسیاری خواسته‌های خود می‌‌گذرند. مثلا بسیاری زوجین را می‌بینیم که سال‌ها بدون فرزند با هم زندگی می‌کنند و خیلی هم زندگی خوبی دارند. بنابراین نمی‌توان چنین مساله‌ای را به همه مردان تعمیم داد، البته برخی مردان هم تحت تاثیر فشارهای خانواده و اجتماع مجبور به چنین تصمیمی می‌شوند.»
     
    تاثیر زیاد شوهر در مدیریت روابط میان همسران
    ایشان در رابطه با نقش مرد خانواده در برهم نخوردن روابط بین زنان و جلوگیری از برهم خوردن آرامش در خانه نیز گفت: «مرد به عنوان شوهر این زنان نقش بسیار موثری را ایفا می‌کند. در واقع این‌جا یک رابطه سه نفره وجود دارد، این‌که این مرد در مقابل دو همسر قانونی خود چگونه رفتار کند و این‌که چطور روابط را مدیریت ‌کند، بسیار مهم است. ولی از جهتی به ویژگی‌های آن دو خانم هم بستگی دارد، یعنی مصمم بودن آن‌ها در تصمیمی که گرفته‌اند در شکل‌گیری روابط دوستانه و خصمانه تاثیرگذار است. ولی از نگاه بنده نقش مرد بسیار موثرتر است، البته کمتر پیش می‌آید مردی بتواند به خوبی چنین رابطه‌ای را مدیریت کند و نباید فراموش کرد که کار آسانی هم نیست! گاهی بعضی مردان بین مادر و همسر خود نیز نمی‌توانند روابط را کنترل کنند، چه برسد بین دو همسر! ما شاید این گونه روابط را راحت به زبان آوریم، ولی در عمل بسیار مشکل است.

    هرچند مرد اصولا ترجیح می‌دهد این دو زن در روابط‌شان نوعی سازگاری ایجاد کنند و متقابلا زنان هم از شوهر انتظار مدیریت در روابط را دارند. همین‌ وجود توقعات و برآورده نشدن انتظارات متقابل باعث تنش می‌شود و به نوعی همه از هم انتظار دارند و فضای کشمکش که ایجاد شد، بچه‌ها هم درگیر این مشکلات می‌شوند و اوضاع به طبع بدتر می‌شود.»

     


     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷