1481
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • خواهران و برادران باید در تأیید و تکریم شخصیت یکدیگر بکوشند.
    دخت ایران- دردنیا کانونی مهم‌تر ازکانون گرم خانواده وجود ندارد؛ کانونی که اثر پایداری بر جامعه دارد و هر چه رابطه دوستانه‌ در بین اعضای آن برقرار باشد و اعضای خانواده به یکدیگر محبت داشته باشند و خالصانه  به هم عشق بورزند، به ویژه اگر بین خواهرها و برادرها رابطه صمیمانه‌ای حاکم باشد، جامعه از بسیاری آسیب‌های اجتماعی مصون خواهد ماند.
     
    در عصر تکنولوژی روابط خانواده‌ها به سردی گراییده و هر یک از اعضای خانواده دغدغه‌ها و دل‌مشغولی‌های خود را دارد و بعضا ارتباط خواهر و برادر با نرم‌افزارهای چون وایبر، واتساپ  و... است. این در حالی است که خطر جدی عدم شناخت صحیح  خواهر و برادر کانون خانواده را تهدید می‌کند و در آینده باعث دوری آنها از همه خواهد شد.
     
    کارشناسان به دنبال راه‌حل‌های جدید برای ایجاد رابطه صمیمانه بین اعضای خانواده به خصوص خواهر و برادر هستند و به راه‌حل‌های جالبی دست یافته‌اند. 
     
    به راستی آیا شما هم دوست دارید ارتباطی صمیمانه با خواهر یا برادرتان داشته باشید. بدانید که به گفته امام سجاد علیه‌السلام، خواهر و برادر تو به منزله دست تو هستند که می‌توانند تو را یاری کنند.
     
    از طرفی در مورد اهمیت رابطه خواهر و برادری پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «حق برادر بزرگ‌تر بر برادران و خواهران کوچک‌تر مانند حـق پدر بر فرزند است؛ چنانکه حق خواهر بزرگ‌تر بر خواهران و برادران کوچک‌تر مانند حق مادر بر فرزند می‌باشد.» و ایشان در کلام دیگری می‌فرمایند: «برادر و خواهرت را یاری کن، چه ظالم باشد یا مظلوم؛ اگر ظالم است او را از ظلم به دیگران بازدار و اگر مظلوم است او را یاری کن و دست ظالم را از او کوتاه گردان.»
     
    بنابراین اگر علاقمندید ارتباط خوبی با خواهر و برادرتان داشته باشید، سعی کنید نکات زیر را به خاطر بسپارید و آنها را به کار ببندید. ‏

    ۱ـ نگاه خود را نسبت به خواهر و برادرتان تغییر بدهید، سعی کنید فضایل و خصایص خوبشان را به خاطر بسپارید، راجع به آنها بد حرف نزنید. در واقع از آنها بدگویی نکنید.
     ‏
    ۲ـ برای مستحکم‌تر شدن این رابطه بهتر است مشکلات خود را با آنها در میان بگذارید، شاید آنها بی‌اطلاع باشند. آنها را درگیر مسائل خود کنید و نظرشان را نسبت به مشکلی که برایتان پیش‌آمده، جویا شوید. مطمئن باشید وجود خواهر و برادر در کنارتان نعمت بزرگی در حل مشکلات و چالش‌های زندگی شماست.

    ۳ـ در برخورد با یکدیگر غرور، تکبر و خودبینی را کنار بگذارید. غرور و تکبر باعث می‌شود تا در ارتباطات شما خدشه وارد شده و همچنین آنها از شما فاصله بگیرند.

    ‏۴ـ. خالصانه به آنها عشق بورزید؛ پیوسته محبت و در انجام کارها کمکشان کنید. سعی کنید لحظات خوب و خوشی را در کنار یکدیگر سپری کنید.از طرفی هدیه به برادر و خواهر بسیار سفارش شده و باعث ایجاد و یا افزایش محبت می‌شود.

    ‏۵ ـ صادقانه احساس واقعی خود را بیان کنید. در واقع به آنها بگویید چقدر از دیدنشان خوشحال هستید و چقدر دوستشان دارید. این خوشحالی را به خواهر و برادرتان نشان بدهید. ‏

    ‏۶ـ یکی از حقوق بین خواهر و برادر یاری‌رساندن و حمایت از یکدیگر است. به طوری که اگر اختلاف طبقاتی بین شما و برادر و یا خواهرتان  وجود دارد، یعنی  اگر شما متمول هستید، از رسیدگی و کمک در امور آنان غفلت نکنید.

    ۷- خواهران و برادران باید در تأیید و تکریم شخصیت یکدیگر بکوشند.

    ۸-  نصیحت به جا و عاقلانه از وظایف خواهر و برادری است.

     ۹- نیکی در عمل و هدایت به راه خدا و نهی از راه شیطان نیز از جمله این وظایف است.

    ۱۰- با کلام زیبا و لحن خوش با آنها صحبت کنید.

    ۱۱-رعایت احترام بزرگ‌تری در روابط بین خواهر و برادر از بزرگ‌ترین حقوق است.

    ۱۲- هیچ‌گاه از خواهر و برادر بـه عنوان سلاحی برای معصیت و نافرمانی خداونـد استفاده نکنید.

    ۱۳-فراموش نکنید که  برادران و خواهران تکیه‌گاه همدیگر هستند.

    ۱۴- برادران و خواهران عزت و قوت هم دیگر و سبب حفظ آبرو و حیثیت یکدیگر می‌باشند.

    ۱۵-- فراموش نکنید که حق را زمانی رعایت کردید که برادر یا خواهرتان را فقط در اجرای حق حمایت و یاری کنید.

    ۱۶- اگر خدای ناکرده آنان با شما قطع رابطه کردند، شما این کار را نکنید.

    ۱۷- برای برادرزادگان و خواهرزادگان خود وقت بگذارید و ساعاتی را با آنان بگذرانید، اما هیچ‌وقت سعی نکنید که فرزندان خود را با برادرزاده یا خواهرزاده‌تان مقایسه کنید.

    ۱۸-  اگر اختلافات فرهنگی با یکدیگر دارید و برای فرزندانتان ارتباط با آنان ایجاد مشکل خواهد کرد، می‌توانید روابط خود را مدیریت کنید، نه اینکه قطع رابطه کنید.

    ۱۹ -رفتارهای حاکمیتی و ظلم مدار نسبت به برادر و یا خواهر کوچک‌ترتان نداشته باشید و بدانید ظلم شما، مانند دانه‌ای است که در دل برادر و یا خواهر کوچک‌ترتان می‌کارید ممکن است برخی آثار آن را سال‌ها بعد مشاهده کنید ودر نهایت فراموش نکنید که ارزش برادری و خواهری بسیار بیشتر از این است که بخواهید به خاطر اختلافات ناچیز آن را نابود کنید.
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷