1570
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فاطمه خوانساری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1570
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    از مزایای داشتن خواهر و برادر بعد از ازدواج این است که در موارد ضرورت به کمک هم خواهند آمد.
    دخت ایران- در جامعه کنونی شاهد خانواده‌های تحصیل‌کرده‌ای هستیم که دارای حداقل‌ تعداد فرزند هستند؛ فرزندانی که در آینده‌ای نزدیک کم‌ترین رابطه خانوادگی را خواهند داشت و این درحالی است که اغلب فرزندان در آرزوی داشتن خانواده‌ای با جمعیت بیشتر هستند.
    محمد۱۲ساله می‌گوید: «وقتی ازدواج کنم، اگر خانم من هم، مثل من تنها باشه، بچه‌های ما از لذت داشتن خاله و دایی و عمه محروم می‌شوند.»
     
    ضرورت داشتن خواهر و برادر بعد از ازدواج
    کارشناسان خانواده معتقدند تعدد فرزندان و نقش‌های ثانویه آنها در خانواده، در زندگی آینده افراد، اثرات روحی و اجتماعی بسیاری خواهد داشت و این اثر بعد از ازدواج پررنگ‌تر هم می‌شود، زیرا نیاز به نیروی مشورتی برای حل مسائل پیش روی افراد دیده می‌شود و در صورت داشتن خواهر و برادر این نیاز برطرف خواهد شد و از طرفی پیدا کردن دوستی با سطح فرهنگی مشابه بسیار سخت است.
     
    مریم ۲۵ ساله، دانشجوی حقوق، در این رابطه می‌گوید: «در خانواده‌های قدیمی چند خانواده در یک محیط زندگی می‌کردند و با کمترین توقع، زیباترین روابط اجتماعی را داشتند و کودکانشان در چنین محیطی، کاملاً اجتماعی تربیت می‌شدند و افراد کاملاً اجتماعی می‌شدند.»
     
    او در مورد مزایای داشتن خواهر و برادر بعد از ازدواج معتفد است که برادر و خواهر در موارد ضرورت به کمک هم خواهند آمد، ضمن اینکه بعد از ازدواج این نیاز بیشتر هم احساس خواهد شد، زیرا داشتن محرم اسرار به خصوص در زمانی که بین زوجین مشکلاتی به وجود می‌آید، کمک به سزایی خواهد کرد و نقش مشورتی آنها هم بسیار مشکل‌گشا خواهد بود»
     
    سیمای ۲۲ ساله، دانشجوی علوم تربیتی در مورد ضرورت وجود خواهر برادری در بعد از ازدواج می‌گوید: «مثلا در خانواده‌های امروزی مساله تربیت فرزندان از مهم‌ترین دغدغه‌های روز محسوب می‌شود و این مساله در بسیاری موارد با کمک فکری خواهر و برادر مشکل‌گشا خواهد بود از طرفی این افراد رازدار خانواده هستند و صلاح خانواده را رعایت می‌کنند.»
     
    کارشناسان خانواده در مورد ضرورت وجود خاله یا عمه در خانواده معتقد هستند که در برخی موارد ممکن است مادران نقش خود را به خوبی ایفا نکنند یا نیاز به مشورت در بهتر ایفا کردن نقش خود داشته باشند، در این جاست که نقش خاله یا عمه برجسته می‌شود، چرا که فرزندان نیاز به پشتیبان روحی و معنوی دارند تا محرم اسرارشان باشد و مشکلاتشان را مطرح کنند.
     
    از دیدگاه طب جدید
     
    با پیشرفت علم و تکنولوژی، به خصوص طب، علاج برخی از بیماری‌ها با وجود بستگان نزدیک درمان‌پذیرتر است.
     
    خانم  دکتر انصاری، پزشک خانواده، در مورد مزایای داشتن خواهر و برادر از نظر طب جدید معتقد است: «در عصر جدید با بیش‌ترین آمار بیمارهای سرطانی مواجه‌ایم، یکی از مهم‌ترین این سرطان‌ها، سرطان خونی است و زمانی این بیماری‌ها قابل‌درمان است که فاکتورهای مشابه خونی وجود داشته باشد.»
    وی در ادامه با تاکید بر اینکه این فاکتورهای مشابه در بستگان نزدیک مانند والدین و خواهر و برادر و ... بیشتر دیده می‌شود می‌افزاید: «افرادی که فاکتورهای مشابه خونی برایشان وجود نداشته باشد، قابل‌درمان نیستند، این در حالی است که برخی افراد، تک فرزند دلبندشان را به علت عدم داشتن این فاکتورها از دست می‌دهند، درحالی‌که در صورت بودن خواهر یا برادر احتمال درمان وجود دارد.»
     
    این پزشک خانواده در پایان اظهار داشت: «هر چند با پیشرفت تکنولوژی با ذخیره بند ناف که حاوی سلول‌های بنیادی است علاج بسیاری از بیمارهای سرطانی آسان شده است، اما نگهداری سلول‌های بنیادی، هزینه زیادی می‌طلبد و در استطاعت همه افراد جامعه نیست.»
     
    از دیدگاه روانشناس
    سعیدی راد، روانشناس خانواده در جواب این سؤال که نقش‌ بستگان درجه یک در خانواده چیست  پاسخ داد که نقش حمایتگری این افراد بسیار بالاست و نیاز به امنیت یکی از نیازهای پایه‌ای انسان است (طبق هرم مازلو) )[۱] 
     
    هرچه قدر نقش حمایتگری اطراف بیشتر تأمین شود، احساس امنیت فرد بیشتر خواهد بود؛ در حقیقت نیاز اساسی انسان تأمین شده است.
     
    وی با تاکید بر اینکه نیازهای امنیت، احترام و دوست داشتن از نیازهای اساسی انسان است افزود: «این نیازهای اساسی را انسان از  تعامل با افراد قابل‌اعتماد و مهربان تأمین خواهد کرد و بهترین افراد برای تأمین نیاز، خانواده و بستگان هستند و هر قدر این دامنه وسیع‌تر باشد، امکان تأمین این نیاز بهتر خواهد بود.«
     
    این روانشناس با اشاره به اینکه این نیازها برای شکوفایی شخصیت و کمال انسانی ضرورت دارد اظهار داشت: «هر قدر این نیازها بهتر تأمین شود، شخصیت فرد بهتر شکوفا می‌شود و فردی که دارای شخصیت شکوفاست به رشد و پیشرفت خود و اطرافیان کمک می‌کند و در نتیجه جامعه‌ای شکوفا خواهیم داشت.»
     
    وی در پایان افزود: «فرد شکوفا از بهداشت روانی بالایی برخوردار است و در زندگی فردی هدفمند، قانونپذیر و اخلاق‌مدار است، مربی خوبی برای اطرافیان خواهد بود و در جهت ساخت جامعه خود بیش‌ترین قدم را برمی‌دارد.»
     
    از دیدگاه اسلام
    درحالی‌که روانشناسان به نقش حمایتی بستگان وعدم ایجاد بیمارهای روحی مانند افسردگی که بیماری عصر تکنولوژی است اشاره می‌کنند در دین مبین اسلام به صله‌رحم  تاکید می‌شود  که باعث دور شدن عذاب الهی، ازدیاد عمر و فزونی رزق و اخلاق نیکو، پاکی اعمال، آسانی حساب، آبادی شهرها و... است.
     
    از امام صادق علیه‌السلام  در مورد و اتقوا الذى تسائلون به و الارحام سوال کردند ایشان فرمودند: «یعنى بترسید از آن خدایى که به نام او از یکدیگر مسئلت و درخواست می‌کنید و درباره ارحام کوتاهى مکنید.»
     
    با توجه به وجوب صله‌رحم، امیرالمومنین علیه‌السلام فرمودند: صلو ارحامکم وان قطعوکم یعنى با خویشاوندانتان پیوند برقرار کنید، گرچه آنها از شما قطع رابطه کنند.
     
    علیرغم تاکید دین مبین اسلام بر روابط بستگان با هم، اما متاسفانه در جامعه امروزی با  خانواده‌هایی مواجه‌ایم که یا حداقل تعداد بستگان را دارند و یا با وجود خواهر و برادر، کمترین تعامل اجتماعی را با هم دارند.»
     
    برخی کارشناسان ریشه این مشکل را به تکنولوژی و عدم داشتن زمان برای ارتباط خانوادگی بیان می‌کنند و برخی نیز این مساله را ناشی از سرخوردگی‌های فرد در دوران کودکی می‌دانند و سرچشمه آن را جدال‌ والدین و نیز عدم توجه به فرزندان، عدم ایجاد مودت و محبت و دوستی بین فرزندان می‌دانند.
     
    همچنین برخی کارشناسان شکل‌گیری آن را ناشی از تربیت ناصحیح فرزندان و حسادت و رقابت‌های نادرستی که در دوران کودکی فرد وجود داشته می‌دانند و معتقدند این موارد باعث جدایی فرزندان در بزرگ‌سالی از هم می‌شود.
     
    درحالیکه در عصر جدید، خانواده‌ها با مشکل کار بیش از حد افراد خانه، کمی تعداد فرزندان و اعتماد کم اعضا مواجه‌اند و مجالی برای ابراز عواطف و انس با یکدیگر ندارند و متاسفانه به هنگام تنهایی و پیری نیز یاوری برای خود نمی‌یابند.
    با توجه به اهمیت خانواده که رکن اساسی هر جامعه هست باید به تحکیم آن توجه کرد. یکی از مواردی که به انسجام و تحکیم خانواده‌ها منجر می‌شود ارتباط اعضای خانواده باهم است. معمولا وقتی خانواده‌، حداقل افراد را داشته باشد و یا حداقل ارتباط را، این موضوع محقق نخواهد شد.
     
     

    [۱] (آبراهام مازلو به پدر معنوی علم روانشناسی شهرت دارد. در هرم مازلو ،نیازهای آدمی در پنج طبقه قرار داده‌شده‌اند که به ترتیب عبارت‌اند از:
    ۱. نیازهای زیستی: نیازهای زیستی در اوج سلسله‌مراتب قرار دارند و تا زمانی که قدری ارضا گردند، بیش‌ترین تأثیر را بر رفتار فرد دارند. نیازهای زیستی نیازهای آدمی برای حیات خودند؛ یعنی: خوراک، پوشاک، غریزه جنسی و مسکن. تا زمانی که نیازهای اساسی برای فعالیت‌های بدن به حد کافی ارضاء نشده‌اند، عمده فعالیت‌های شخص احتمالاً در این سطح بوده و بقیه نیازها انگیزش کمی ایجاد خواهد کرد؛
     
    ۲. نیازهای امنیتی: نیاز به رهایی از وحشت، تأمین جانی و عدم محرومیت از نیازهای اساسی است؛ به عبارت دیگر نیاز به حفاظت از خود در زمان حال و آینده را شامل می‌شود؛
     
    ۳. نیازهای اجتماعی: یا احساس تعلق و محبت؛ انسان موجودی اجتماعی است و هنگامی که نیازهای اجتماعی اوج می‌گیرد، آدمی برای روابط معنی‌دار با دیگران، سخت می‌کوشد؛
     
    ۴. احترام:این احترام قبل از هر چیز نسبت به خود است و سپس قدر و منزلتی که توسط دیگران برای فرد حاصل می‌شود. اگر آدمیان نتوانند نیاز خود به احترام را از طریق رفتار سازنده برآورند، در این حالت ممکن است فرد برای ارضای نیاز جلب توجه و مطرح‌شدن، به رفتار خرابکارانه یا نسنجیده متوسل شود؛
     
    ۵. خود شکوفایی:یعنی شکوفا کردن تمامی استعدادهای پنهان آدمی؛ حال این استعدادها هر چه می‌خواهد باشد. همان طور که مزلو بیان می‌دارد: «آنچه انسان می‌تواند باشد، باید بشود.)
     
     
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷