1425
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سمیه دهقانزاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1425
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مدتی است که پای انواع حیوانات خانگی به آپارتمان‌های بعضاً کوچک و لانه‌زنبوری در جنوب شهر کشیده شده است.
    دخت ایران- در همسایگی‌امان دختری یک‌ساله زندگی می‌کند که مادرش برای او یک گربه پرشین خریده،‌ گربه و دختر کوچولو دارند باهم بزرگ می‌شوند و من نمی‌دانم این فرهنگ صادراتی تا کی قرار است بزرگ‌ترین سرمایه زندگی‌مان، وقت و عمرمان را از ما بگیرد؟ و لذت کاذب و موقت به خوردمان دهد، البته بعضی‌ها می‌گویند قیمت این حیوانات مفت است، درست می‌گویند، مفت؛ به قیمت زندگی!
     
    «خنجری» سرباز نظام‌وظیفه کلانتری ۱۰۰ ملت همراه دیگر سربازان در حال جمع‌کردن انواع و اقسام سگ و گربه‌اند، سگی سفید و پشمالو، با پاهای کوتاهش از دستشان در می‌رود و در راهروهای کلانتری آن‌قدر تند می‌دود که فقط لباس نارنجی و شیکش قابل‌تشخیصش می‌کند، اسمش لوسی است و دختری جوان که خود را مادرش معرفی می‌کند از خنجری می‌خواهد سگ کوچولویش را نجات دهد و خنجری هم با قلب رئوف و علاقه شدید به ازدواج فکر می‌کند می‌تواند بعدها پدرخوانده لوسی شود و همه تلاش خود را می‌کند.
     
    این بخش کوچکی از سریال طنز شاهگوش است که هر بیننده با تماشای آن لبخند به لبش می‌آید، اما همه می‌دانیم طنزهای اجتماعی اغلب از تلخی‌ها جامعه نشأت می‌گیرد و نگهداری افراطی حیوانات خانگی هم یکی از همین موضوعات است.
     
    حتی اگر با دقت زیادی هم در سطح کلان‌شهرهای کشور جست‌وجو نکنید، بازهم انواع خوکچه‌هندی، روباه، راکون، خرگوش، میمون، همستر، مار پیتون، عقرب سیاه، سوسمار، ایگوانا و حتی بچه فیل و توله شیر هم می‌توانید پیدا کنید. 
     
    گواه این مدعا هم همشهریان متمول و لذت جوی پایتخت بودند که در فاصله‌های زمانی مختلف توله ببر و توله شیرهایی که اندکی بزرگ‌تر از حد حوصله‌شان شده بود را در بیرون از خانه‌هایشان رها کردند که آتش‌نشانان محترم زحمت جمع‌آوری‌شان را از سطح شهر، بعضاً بالای شهر به عهده بگیرند، فارغ از اینکه هزینه کرد بهداشت و خوراک و پوشاک و مسکن این سلطانان حیات‌وحش در یک ماه شاید بیشتر از هزینه سرپرستی چند کودک بی‌سرپرست باشد.
     
    البته این مساله تنها منحصر به  خانه‌های ویلایی و حیاط دار در شمال کلان‌شهرها نیست و مدتی است که پای انواع حیوانات خانگی به آپارتمان‌های بعضاً کوچک و لانه‌زنبوری در جنوب شهر هم کشیده شده است.
     
    با برخی صاحبان حیوانات خانگی در مورد هزینه نگهداری حیوان موردعلاقه‌شان و اینکه به‌جز پول چه چیزهای دیگری را باید هزینه کنند به گفت‌‌و‌گو نشستیم:
     
    حسن سامعی ۴۵ ساله و ساکن منطقه لویزان تهران است؛ خانه ۲۰۰ متری‌اش در طبقه آخر یک ساختمان ۴ طبقه است. او می‌گوید همه انگیزه‌اش از آمدن به این خانه این بوده که بتواند توله‌سگ‌هایش را آزادانه در پشت‌بام نگه دارد و کسی آنها را  اذیت نکند. می‌گوید هرماه یک‌بار به کلینیک نزدیک خانه می‌روم تا واکسن‌هایشان را بزنم و یک معاینه‌ایی هم بشوند. تقریباً هزینه واکسن هرکدام  ۱۵۰ هزار تومان است.
     
    سگ‌هایش را لوسی و تاکی صدا می‌زند؛ برایم می‌گوید ۶ ماه است که آن‌ها را دارد. وقتش شده که غذایشان را عوض کند چون دیگر با غذاهای سبک سیر نمی‌شوند. از او می‌خواهم بگوید خرج سگ‌هایش در ماه چقدر می‌شود، کمی فکر می‌کند شاید تابه‌حال با این دقت به هزینه این به قول خودش تنها دوستانش فکر نکرده، می‌گوید ماهی برای هرکدام ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومن، و بعد لبخند می‌زند.
     
    مهسا بیات ۲۰ ساله، ماجرای دیگری دارد. او تخم‌مرغ نطفه‌داری را از دامپزشکی خریده و همه تلاشش را کرده تا بعد از ۲۱ روز با دمای طبیعی نه در زیر پروبال مادرش، بلکه در انبوهی از پنبه به دنیا بیاید، الان یک‌ماهه است و همه عشق مهسا.
     
    از سر و کول دختر بالا می‌رود و مهسا که حقوق ماهانه‌اش به ۸۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسد، می‌گوید با رضایت کامل ماهی ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومن خرج جوجه‌ام می‌کنم. «حالا بزرگ‌تر شه، خب خرجش هم بیشتر می‌شه، اما  مهم نیست دارم بزرگ شدنش را می‌بینم، مثل بچه‌ام می‌مونه. حالا ماهی یک‌بار هم ببرمش کلینیک حیوانات و هرروز یادش بدم نباید خانه را کثیف کند، آن‌قدرها هم مهم نیست، مهم این است که دوستش دارم و او هم دوستم دارد.»
     
    مهسا، این مادر جوان! یک جوجه کوچولو را تنها می‌گذارم و با صاحب یک طوطی هندی حرف می‌زنم؛ او قفسی بزرگ در اتاق نشیمن دارد که طوطی‌اش را در آن نگه می‌دارد، کلی خرج شناسنامه‌دار کردنش کرده و هرروز براش نیم کیلو تخمه آفتاب‌گردان و پسته می‌خرد. البته همه کیف طوطی داشتنش را هم به این می‌داند که بعضی وقت‌ها حرف‌هایش را مثل یک بچه شیرین‌زبان تکرار می‌کند، هزینه‌ای بالغ بر ۵۰۰ هزار تومان، فقط برای شیرین‌زبانی و لذت بردن. لبخند صاحب طوطی به کامم تلخ می‌آید.
     
    از همسترهایی که یکی از همکارانم به همراهی کامل همسرش نگهداری می‌کند صرف‌نظر می‌کنم، این صرف‌نظر کردن من دقیقاً مانند صرف‌نظر کردن این همکارم از تقریباً نیمی از حقوق ثابت یک کارمند است.
     
    حمید، یکی از اقوام‌مان، البته ایده جالب‌تری دارد. یک آکواریوم به ابعاد یک پیانو و به شکل همین جعبه موسیقی ساخته و در آن انواع ماهی‌‌های گوشت‌خوار را نگهداری می‌کند. باید حداقل سه هفته یک‌بار آب داخل آکواریوم را عوض کند، طعمه زنده و کرم خونی یخ‌زده از غذاهای معمول این ماهی‌های گوشت‌خوار است، یک لجن‌خوار و.. پمپ آب، جلبک‌های مصنوعی، سنگ‌ریزه‌های تزئینی، شن دریایی، ضد قارچ و... از موارد معمول نگهداری ماهی‌های اوست، چیزی حدود ۶۵۰ هزار تومان در ماه! 
     
    وقتی درباره انگیزه‌اش برای نگهداری ماهی‌ها می‌پرسم می‌گوید، عشقم این‌ها هستند، هرروز دو ساعت به آکواریومم خیره می‌شوم و همه خستگی روزم در می‌رود.
     
    در همسایگی‌امان یک دختر یک‌ساله است و مادرش برایش یک بچه‌گربه پرشین خریده، گربه و دختر کوچولو دارند باهم بزرگ می‌شوند؛ خیلی دوست دارم در مورد بیماری‌های مشترک گربه و انسان با همسایه‌مان صحبت کنم، اما آن‌قدر که همسایه‌امان از وجود  همبازی جدید دخترش خوشحال است، دیگر حرفی برای گفتن نمی‌ماند، جز این حرف منطقی همسایه‌مان که می‌گوید ۵۰۰-۶۰۰ تومن خرج گربه، فدای سر دخترم!
     
    با حسابی سرانگشتی به این فکر می‌کنم که صرف ازنظر زندانی کردن حیوانات و سلب حق آزادی آنها، آیا ممکن نیست این هزینه‌ها جایی در چرخه تولید ما داشته باشد؟ یا در بخش بهداشت و درمان انسان‌ها، هزینه شود؟ این فرهنگ صادراتی تا کی قرار است بزرگ‌ترین سرمایه زندگی‌امان؛ وقت و عمرمان را از ما بگیرد؟ و لذت کاذب و موقت به خوردمان دهد، البته بعضی‌ها می‌گویند قیمت این حیوانات مفت است، درست می‌گویند، مفت؛ به قیمت زندگی!
     
     
     
     
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷