1185
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. دکتر مژگان خوانساری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1185
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    آیا تنها با واکسینه کردن حیوانات می‌توان از امراض مشترک بین انسان و حیوان در امان ماند؟
    دخت ایران- در سال‌های اخیر ایران، شاهد قشری است که مدرنیته را باعلاقه مفرط به حیوانات به نمایش می‌گذارند و با این حیوانات مانند فرزندشان برخورد می‌کند و این فرهنگ در حالی همه‌گیر شده که برخی افراد از شیوع بیمارهای بین انسان و حیوان غافل‌اند. 
     
    از طرفی دامپزشکان نگهداری حیوانات در فضاهای بسته و آپارتمان‌ها را باعث شیوع بیماری‌های خطرناکی می‌دانند، اما متأسفانه این مسئله روزبه‌روز بیشتر می‌شود.
     
    دامپزشکان معتقدند با واکسینه کردن حیوان و رعایت موارد بهداشتی تا حدودی می‌توان از این بیمارها پیشگیری کرد، اما فرهنگ علاقه به حیوانات تا جایی بالاگرفته که افراد در پارک‌ها  و خیابان‌ها به‌راحتی با حیوانات تماس برقرار می‌کنند و اگر حیوان بیماری در خیابان مشاهده کنند، آن را برای تیمار به خانه می‌‌برند، درحالی‌که حیوانات به‌طور ذاتی از حیوان مریض فاصله می‌گیرند. 
     
    شیوا، مادر ۲۸ ساله‌ای که با ماسک و دستکش و بچه‌گربه‌ای در سبد در سالن انتظار کلینیک دامپزشکی نشسته است می‌گوید: «این گربه نزدیکی خانه‌مان مصدوم شده بود که با اصرار پسر ۶ ساله‌ام، او را برای تیمار به خانه آوردیم، اما پس از مدتی همه مریض شدیم. اما پسرم حاضر به ترک این گربه نیست، ناچار برای واکسینه کردن این گربه به کلینیک دامپزشکی مراجعه کردم.»
     
    به‌راستی بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوانات چیست؟ آیا تنها با واکسینه کردن حیوانات می‌توان از امراض مشترک بین انسان و حیوان در امان ماند؟ آیا با حیوانات خیابانی به‌راحتی می‌توان تماس داشت؟ برای پاسخ به این سؤالات بهتر است بدانیم که بیماری‌های بین انسان و حیوانات بسیار متنوع است و ازجمله آنها می‌توان به هاری، لپتوز پیروز، بیماری‌های انگلی، آلودگی با کک، گال، قارچ‌ها و.. اشاره کرد. همچنین بیماری دیستمپرو پاروا یکی از بیماری‌های تب‌دار و بسیار مسری سگ‌ها و سایر گوشت‌خواران سگ‌سان است که گسترش جهانی دارد.
     
    قابل‌ذکر است جوندگان، پرندگان و حتی ماهی‌ها نیز دارای بیماری‌هایی هستند که قابل‌انتقال به انسان است که برای تماس با آنها باید موارد بهداشتی را رعایت کرد.
     
    در کشورهای پیشرفته مانند آمریکا، تعداد حیوانات خانگی از تعداد شهروندان آن کشور بیشتر است. پزشکان آنها معتقدند که همه این حیوانات به‌صورت بالقوه توانایی انتقال بیماری رادارند. انگل‌ها، باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها عوامل بیماری‌زای قابل‌انتقال بین انسان و حیوانات هستند و انتقال عوامل بیماری‌زا به نوع عامل بیماری‌زا بستگی دارد.
     
    حال به مروری بر بیمارهای مشترک انسان و حیوان می‌پردازیم:
    دکتر سپهری دامپزشک معتقد است: «انگل‌ها یکی از بیماری‌ها شایع بین انسان و حیوانات است که از طریق سگ‌ها و گربه‌ها و سایر حیوانات خانگی  آلوده به انسان منتقل می‌شود، بنابراین برنامه جدی و منظم ضد انگلی جهت حیوانات خانگی زیر نظر دامپزشک لازم است.» 
     
    «شایع‌ترین راه انتقال کرم در حیوانات مدفوع آن‌هاست. تخم یا لارو انگل می‌تواند در مناطقی که مدفوع حیوانات وجود داشته حتی پس از تمیز کردن باقی بماند و می‌تواند از طریق دست‌وپا و یا غذا به دستگاه گوارش انسان منتقل شود.» 
     
    سپهری همچنین در مورد راه‌های جلوگیری از انتقال این بیماری‌ها به دخت ایران گفت: «راه نرفتن با پای‌برهنه، شستن مناسب لوازم، قرار ندادن دست دردهان، شستن دست‌ها پس از تماس با لوازم حیوانات، تمییز کردن محل مدفوع حیوانات به‌صورت منظم مانع انتقال انگل‌هاست.»
     
    «این در حالی است که اگر شما با پای‌برهنه روی زمین راه بروید، کرم‌های قلاب‌دار می‌توانند حتی از پوست شما نفوذ کرده و آلودگی ایجاد کنند. کرم‌های گرد به دلیل امکان انتقال لارو آنها به دستگاه گوارش و سپس اندام‌های مختلف بیشتر نگران‌کننده هستند و بچه‌ها به دلیل بازی کردن در بیرون از خانه و روی زمین و در محل‌های آلوده در معرض خطر بیشتری هستند.»
     
    و اما سایر بیماری‌ها:
    بیماری زیونوتیک: این بیماری می‌توانند سیستم ایمنی را درگیر کند. بایستی در مورد تماس حیوانات با افراد زیر توجه ویژه‌ای صورت بگیرد: مسن‌ترها، نوزادان، کودکانی که در حال آموزش راه رفتن هستند، افراد تحت درمان بیماری‌های سرطانی، افرادی که به‌تازگی جراحی پیوند عضو داشته‌اند، و اشخاصی که بیماری‌های خود ایمن دارند.
     
    این اشخاص بایستی از تماس مستقیم با خزندگان شامل لاک‌پشت، سوسمار، مار و یا پرندگانی نظیر جوجه مرغ یا اردک پرهیز نمایند.
    بیماری توکسوپلاسموز: گربه‌ها قادر به انتقال بیماری توکسوپلاسموز از طریق انتقال عامل بیماری بانام توکوپلاسما هستند که اغلب علائمی از این بیماری ندارند، بنابراین با دیدن وضعیت ظاهری و معاینه نمی‌توان بیماری را در آنها تشخیص داد. البته لازم به ذکر است که خوردن گوشت خام نیز باعث ‌انتقال این بیماری می‌شود.
     
    افرادی که درگیر این بیماری هستند، با علائمی شبیه به سرماخوردگی مانند ضعف و درد عضلات و بزرگی غدد لنفاوی در معرض ابتلا قرار می‌گیرند. 
     
    هرچند این زنگ خطر برای خانم‌های بارداری است که وقت بیشتری را در تماس با گربه‌ها داشته‌اند زیرا عوارض بیماری توکسوپلاسموز در آنها می‌تواند زایمان زودرس ، زایمان نارس ، و یا . . . باشد.
     
    راه‌های جلوگیری از ابتلا به بیماری توسط خانم‌های باردار و یا افراد با سیستم ایمنی ضعیف به‌قرار زیر می‌باشد .اجتناب از تعویض خاک گربه، پوشاندن اسباب‌بازی بچه‌ها در هنگامی‌که استفاده نمی‌شود، جمع‌آوری مدفوع گربه در کیسه‌های پلاستیکی و دفع بهداشتی آنها، استفاده از دستکش‌های یک‌بارمصرف در هنگام جایگزین کردن خاک گربه‌ها و شستن مناسب دست‌ها.
     
    دامپزشکان معتقدند که عوض کردن روزانه خاک گربه‌ها، مدت ۲۴ ساعت زمان کافی جهت انتشار انگل توکسوپلاسموز است.
     
    تب خراش گربه: یک بیماری باکتریایی است که از طریق حشرات منتقل می‌شود. ممکن است نتوانید این بیماری را در گربه خود ببینید، زیرا گربه علائمی از خود بروز نمی‌دهد. صاحب گربه بایستی اقدامات ضد انگلی و دور کردن حشرات از گربه خود و همچنین کوتاه کردن ناخن‌ها را به‌موقع انجام دهد و در ضمن مراقب گاز گرفتن و پنجه کشیدن گربه روی بدن خود باشد.
     
    رینگ ورم: بیماری قارچی که به شکل ضایعات حلقوی شکل ظاهر می‌شود؛ این بیماری پوستی می‌تواند به‌وسیله تماس پوست یا موی حیوان آلوده به‌ویژه گربه به انسان منتقل شود. رینگ ورم می‌تواند از حیوانات دیگری چون سگ، راسو، اسب، خرگوش و خوکچه‌هندی نیز به انسان منتقل شود. علائم این بیماری ریزش مو موضعی می‌باشد و در بعضی حیوانات غیرقابل رؤیت و تشخیص می‌باشد. از زمانی که این بیماری قارچی در محیط آلوده و کثیف تشخیص داده شد، بایستی حیوان خود را مرتب تمیز کرده و هرگونه خارش پوستی جدی گرفت .
     
    کنه: حیوان شما نمی‌تواند به شما کنه یا بیماری‌هایی که از طریق کنه‌ها ایجاد می‌شوند منتقل نماید، ولی قطعاً می‌تواند کنه‌ها را به منزل بیاورد. محصولات متعددی جهت از بین بردن کنه‌ها و یا جهت پیشگیری از ابتلا حیوانات و جایگاه آنها به کنه‌ها موجود است .
     
    بیماری مشترک انسان و خرگوش و همستر را جدی بگیرید
    درحالی‌که کودکان علاقه شدیدی به نگهداری خرگوش و همستر دارند بیماری ویروسی قابل‌انتقال از جوندگان به انسان را باید جدی گرفت.  LCM  بیماری است که با استشمام ذرات معلق در هوا و از طریق ادرار، مدفوع و بزاق آلوده جوندگان منتشر می‌شود. این بیماری می‌تواند علائمی شبیه ضعف‌های عضلانی و حتی فلجی ایجاد کند و متأسفانه درمان قطعی برای آن وجود ندارد.
     
    تب گزش جوندگان: یک بیماری باکتریایی است که از گاز گرفتن، پنجه کشیدن و یا غذا و آب آلوده به مدفوع جوندگان منتقل می‌شود؛ این بیماری در انسان علائمی شبیه به سرماخوردگی ایجاد می‌کند که شامل تب، سردرد و دردهای عضلانی است. بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها جهت درمان آن استفاده می‌شوند. اگر دارای حیوانات جونده در منزل هستید، از تماس مستقیم با ترشحات و فضولات آنها خودداری کرده و سعی کنید خانه، لانه یا محل زندگی آنها را مرتب ضدعفونی کنید .
     
    سالمونلوز: یک بیماری باکتریایی قابل‌انتقال است که از مدفوع حیوانات به‌ویژه خزندگان، اردک‌ها و جوجه‌های مرغ سرایت می‌کند. اغلب خزندگان در دستگاه گوارش خود دارای سالمونلا هستند؛ باکتری سالمونلا ممکن است روی پوست و یا حتی روی قفس و محل زندگی آنها نیز دیده شود. اگر به آنها اجازه رفت‌وآمد در منزل بدهید به‌این‌ترتیب باعث انتقال و گسترش باکتری به تمام نقاط منزل خواهید شد.
     
    مایکوباکتریوم: باکتری اصلی قابل‌انتقال از ماهی و آکواریوم می‌باشد. رایج‌ترین راه انتقال مایکوباکتریوم به انسان وجود زخم‌های بازمانند بریدگی و خراش‌های روی پوست دست‌وپا می‌باشد. جهت جلوگیری از انتقال این باکتری می‌توان در هنگام تمیز کردن آکواریوم از دستکش مناسب استفاده کرد. 
     
    تب طوطی: یک بیماری مشترک بین انسان و پرندگان است که باکتری آن در فضولات و ترشحات بینی پرنده دیده می‌شود. انسان می‌تواند با استشمام ذرات خشک‌شده و معلق در هوا به این بیماری مبتلا شود. اگر دارای پرنده خانگی هستید و علائمی نظیر تب، احساس سرما، سرفه خشک، سردرد  و دردهای عضلانی دارید، بهتر است جهت بررسی سلامت خود به پزشک مراجعه کنید.
     
    درنهایت قابل‌ذکر است که بیماری‌های مشترک بسیاری وجود دارند که در مناطق مختلف جهان پراکنده‌اند. افرادی که اصرار به نگهداری حیوانات  دارند بهتر است بدانند درصورتی‌که در آپارتمان زندگی می‌کنند، بهتر است از  نگهداری حیوانات در خانه منصرف شوند، زیرا احتمال انتقال بیماری از ناقل این بیماری‌ها در مکان‌های بسته و کوچک تقریباً قطعی است. 
     
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷