5344
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سمیه سمیعی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۱۱)
      تعداد بازدید: 5344
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    بعد از فوت همسرم تازه فهمیدم درایت یعنی چی!
    دخت ایران- گرچه شاید هنوز هم بسیاری از مردم فکر می‌کنند که امور مالی باید در دست مردها باشد و مردها، زنان را عامل خرج کردن پول و بسیاری زنان نیز مردها را افرادی خسیس می‌دانند اما آنچه که شرایط زندگی امروز می‌طلبد این است که فرقی نمی‌کند که شما به عنوان یک همسر و یا  یک دختر در مناسبات مالی خانواده دخالت داشته باشید یا نه آنچه که مهم است این است که آیا شما به داشتن امنیت مالی خودتان فکر می‌کنید؟ و یا برای داشتن این امنیت کاری انجام می‌دهید؟
     
    بررسی‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که تفاوت دیدگاه در خصوص پس انداز کردن و یا خرج کردن از همان دوران کودکی بین پسر و دختر شکل می‌گیرد و مشخص‌شده که حتی وقتی به خواهر و برادر دوقلو در سنین دبستان پول توجیبی داده می‌شود دختران تمایل بیشتری به خرید چیزهایی که دوست دارند نشان می‌دهند درحالی‌که پسران تمایل بیشتری به جمع کردن و پس‌انداز دارند.
     
    در واقع زنان و دختران پول را به معنی وسیله‌ای برای رسیدن به خواسته‌ها و اهدافشان می‌دانند یا به عبارت دیگر راهی برای رسیدن به رضایت، اما پسران به آن به عنوان وسیله‌ای برای رسیدن به ارزش و قدرت نگاه می‌کنند. اما به هر صورت شرایط زندگی امروز می‌طلبد که زنان و دختران ما نگاه متفاوت تری به این مسئله داشته باشند.
     
    یک قلک خانگی دارم
    خانم رضایی ۳۲ ساله و خانه‌دار است او در مورد تأمین امنیت مالی خود می‌گوید: از آنجا که ماهیانه مبلغی را برای خرید لوازم بهداشتی و آرایشی هزینه می‌کنم برای آنکه فشار مالی به همسرم وارد نشود یک قلک در خانه‌دارم و روزانه مبلغی را برای این‌گونه هزینه‌ها پس انداز می‌کنم. البته همسرم نمی‌داند که ماهیانه چقدر پس انداز می‌شود اما همین که برای خرید لوازم آرایشی و بهداشتی که ماهیانه می خرم از او پول زیادی نمی‌گیرم برایش کافی ست. پس انداز من تنها به این خاطر است البته گاهی هم مبلغی اضافه برایم باقی می‌ماند که تا پایان سال مبلغ قابل‌توجهی می‌شود که به آن دست نمی‌زنم و یک حساب پس انداز دارم که داخل آن می‌ریزم."
     
    خانم رضایی که مادر دو فرزند نیز هست ادامه می‌دهد: با اینکه چندان آینده‌نگر نیستم اما بعضی اوقات که همسرم توصیه می‌کند که به فکر آینده خودم و بچه هام هم باشم؛ سعی می‌کنم خریدهایی را که می‌توانم از آن‌ها چشم‌پوشی کنم را انجام ندهم و مبلغ بیش تری را پس انداز کنم، گاهی هم طلای اجرت پایین یا سکه می خرم که به قول مادرم خودش یک جور پس انداز است.
     
    مقداری از حقوق ماهیانه‌ام را برای پس انداز به مادرم می دهم
    مینا مجرد و کارمند است و ماهیانه مبلغی از حقوقی را که دریافت می‌کند به مادرش می‌دهد و معتقداست: گرچه پول برای خرج کردن است اما از وقتی که بعضی از دوستان و اطرافیانم را دیدم که دچار چه مشکلاتی به دلیل اعتقاد به همین یک جمله شدند مقداری از حقوقم را برای پس انداز به مادرم می دهم. اوایل که کار می‌کردم حسابی داشتم که تمام حقوقم درون آن ریخته می‌شد اما هنوز به اواسط ماه نرسیده تمام حقوقم بدون آنکه متوجه باشم خورد خورد خرج می‌شد به همین خاطر تصمیم گرفتم خودم را مقید کنم که حتماً ماهانه مبلغی از حقوقم را به مادرم بدهم تا برایم پس انداز کند. مادرم همیشه می‌گوید آدم باید به فکر آینده هم باشد. دوستی داشتم که اعتقادی به پس انداز نداشت و تمام مبلغی را که از پدر و مادرش می‌گرفت و یا کار می‌کرد را خرج می‌کرد به قول خودش خوش بود. اما بعد از اینکه والدینش را بر اثر یک تصادف از دست داد و مجبور شد تمام مسئولیت زندگی را به دوش بکشد تازه فهمید که چه پول‌هایی را بیهوده به باد داده است.
     
    با زن‌های فامیل، قرعه‌کشی خانگی راه می‌اندازیم
    طی این چند سال که وضع و شرایط زندگی و جامعه به کلی تغییر کرده و دیگر هیچ‌چیز قابل پیش‌بینی نیست با تعدادی از خانم‌های فامیل تصمیم گرفتیم قرعه‌کشی‌های خانگی راه بیندازیم تا هم پس اندازی داشته باشیم و هم بدون سود و بهره اقساط در اصل واممان را پرداخت کنیم بدون آنکه فشاری به خانواده وارد شود. خانم حسنی با گفتن این جملات ادامه داد: حقیقتش تا چند سال پیش فکر می‌کردم، زنی که ازدواج می‌کند نیازی به پس انداز جداگانه ندارد و این همسرش است که مسئول تأمین آن است. اما زمانی که به دلیل اختلاف با همسرم دچار یکسری مشکلات اقتصادی شدم فهمیدم که باید یک زن امنیت مالی در زندگی داشته باشد حالا این امنیت از طریق گرفتن یک مبلغ به صورت ماهیانه می‌تواند باشد یا به صورت به نام کردن خانه و یا منقولات دیگری به اسم زن. به همین خاطر با دخترها و زن‌های فامیل این صندوق را راه‌اندازی کردیم، ماهیانه مبلغی از پس اندازی را که داریم به صورت قسط پرداخت می‌کنیم و می‌دانیم که حداقل یک میزان مبلغی در آینده دستمان را می‌گیرد.
     
    برای خرج و مخارجم برنامه‌ریزی دارم
    با اینکه خیلی جوان است و تازه برای کنکور می‌خواهد درس بخواند اما نگاه اقتصادی که به آینده دارد برایم جالب است. سحر دختر ۱۹ ساله‌ای ست که به صورت هفتگی مبلغی را از پدرش به عنوان پول توجیبی می‌گیرد اما برای همان مبلغ هم برنامه‌ریزی دارد. به گفته خودش؛ همیشه از کودکی و دوران دبستان که پول دادن پدرم به صورت ماهانه و هفتگی شروع شد و هر سال به مبلغش اضافه می‌شد برای چیزهایی که می‌خواستم داشته باشم برنامه‌ریزی می‌کردم. این کار را از مادرم یاد گرفتم، مادرم به من و برادرانم یاد می‌داد که برای چیزی که می‌خواهیم داشته باشیم باید زحمت بکشیم و از بعضی خواسته‌هایمان بگذریم. چیزهایی را که دوست دارم بخرم را روی کاغذ می‌نویسم و برای آن‌ها برنامه‌ریزی می‌کنم البته گاهی هم از والدینم کمک می‌گیرم اما برای خودم پس اندازی هم دارم. فکر می‌کنم یک زن باید امنیت مالی داشته باشد و اگر به مشکلی برخورد خیلی زود از پا در نیاد.
     
    بعضی از کارها را خودم انجام می دهم و هزینه‌اش را پس انداز می‌کنم
    زهرا، زن ۴۷ ساله‌ای ست که چند سالی شاغل بوده است اما در حال حاضر خانه‌دار است. او در مورد داشتن امنیت مالی و کارهایی که برای این منظور می‌شود انجام داد می‌گوید: چند سالی که شاغل بودم پس انداز چندانی نداشتم یعنی به دلیل اینکه همسرم شغل مناسب و درآمد خوبی نداشت تمام حقوقی که دریافت می‌کردم خرج زندگی می‌شد البته در حال حاضر زندگی خوبی داریم و مشکلاتمان خیلی کم شده و من به همین خاطر دیگر سرکار نرفتم. اما هنوز هم برای خودم پس انداز دارم، پولی را که از همسرم می‌گیرم برای انجام بعضی از کارها پس انداز می‌کنم البته اگر بتوانم آن کار را خودم انجام بدهم. مثلاً خیلی کم پیش می‌آید که به آرایشگاه بروم معمولاً این‌طور کارها را خودم در منزل انجام می دهم یا از دخترم می‌خواهم برایم انجام دهد، بعضی از لباس‌هایی را که برای مصرف تو خانه نیاز دارم خودم با انداختن روی لباس‌های قبلیم می‌دوزم البته اوایل مدام خراب می‌کردم اما کم‌کم دوختن شلوار، تاپ و تونیک را یاد گرفتم، کیک‌های تولد اعضای خانواده را بیش تر اوقات خودم می‌پزم و مبلغ تمام این کارها را از همسرم می‌گیرم حتی شده خیلی کمتر اما آن را پس انداز می‌کنم. تا حالا هم پس انداز خوبی داشته‌ام که نمی‌دانم روزی قرار است برای خودم استفاده شود یا برای اعضای خانواده‌ام.
     
    دلیل ندارد حسابم را از شوهرم جدا کنم
    البته در این بین خانم قاسمی نظر دیگری دارد او که  زن خانه‌داری ست که ماهانه مبلغی را برای خرج و مخارج زندگی از همسرش می‌گیرد و از این رویه هم ناراضی نیست، می‌گوید: من و شوهرم این حرف‌ها را باهم نداریم، این جور کارها برای زن و شوهرهایی ست که باهم اختلاف دارند و به هم اعتماد ندارند. من که بیست سالی هست این‌طور زندگی می‌کنم و هیچ کمبودی هم احساس نمی‌کنم، البته سختی‌هایی اوایل زندگی کشیدم اما دلیل نمی‌شود که برای خودم حساب جداگانه داشته باشم و حسابم را از شوهرم جدا کنم.
     
    از او می‌پرسم تا حالا به این مسئله فکر کرده‌اید که اگر یک زمانی دچار مشکل شدید و یا همسرتان نتوانست حداقل برای مدت زمان کوتاهی فعالیت کاری داشته باشد و به شما ماهیانه مبلغی را پرداخت کند چه کار می‌کنید؟ خانم قاسمی مکث کوتاهی کرد و گفت: هیچ‌وقت این‌طوری به موضوع نگاه نکرده بودم، حقیقتش نمی‌دانم. اما همسرم نسبت به من خیلی حسابگر تر است و من مطمئنم که حتماً روز مبادایی را هم در نظر گرفته است. خب در این مدت بیست سال زندگی گاهی هم شده که چیزی نیاز نداشتیم و من مبلغی را کنار گذاشتم و طلا خریداری کردم اگر چنین شرایطی پیش بیاد مطمئناً رو فروش طلاهایم حساب می‌کنم.
     
    زندگی خواهرم برایم تجربه شد/ نیمی از حقوقم را پس انداز می‌کنم
    مهتاب که شاغل است و تازه زندگی زناشویی‌اش را آغاز کرده است می‌گوید: زمانی که مجرد بودم به حساب و پول جداگانه و پس انداز فکر نمی‌کردم یعنی همه چیز برایم مهیا بود و نیازی نبود که پس اندازی داشته باشم، مادرمم با پدرم از این جور حساب و کتابا نداشت اما زمانی که خواهرم از همسرش جدا شد تازه فهمیدم که نگاه من به داشتن امنیت مالی اشتباه بوده چون همیشه که زندگی آن طور که ما فکر می‌کنیم نمی‌گذرد و گاهی اتفاق‌هایی می‌افتد که ما هیچ‌وقت تصورش را هم نمی‌کردیم.
     
    ستاره هم شاغل بود که ازدواج کرد بعد با حقوقی که می‌گرفت به همسرش کمک کرد تا خانه‌ای خریداری کردند البته به نام همسرش. بعد از چند سال اختلافاتشان بالا گرفت و جدا شدند برای گرفتن حضانت فرزندش مهریه‌اش را بخشید و هیچ‌وقت هم نتوانست ثابت کند خانه‌ای که به نام همسرش است با کمک حقوقش خریداری‌شده!
     
    به همین خاطر من منطقی با همسرم صحبت کردم و قرار شد که ماهانه مبلغی از حقوقم را در حساب جداگانه‌ای پس انداز کنم و همسرم هم پذیرفت.
     
    بعد از فوت همسرم فهمیدم درایت یعنی چی!
    تا قبل از فوت همسرم هیچ‌وقت به داشتن امنیت مالی فکر نمی‌کردم. با همسرم مشکلی نداشتم و همه چیز را برای هم می‌خواستیم. واقعاً مرد خوبی بود و نمی‌گذاشت من و فرزندانم کمبودی احساس کنیم به همین خاطر من هیچ‌وقت به داشتن حساب جداگانه یا پس انداز فکر نمی‌کردم تا اینکه همسرم که بیمه هم نبود بر اثر سکته فوت کرد آن وقت تازه معنای خیلی از کلماتی  را که می‌شنیدم اما توجهی به آن‌ها نمی‌کردم را فهمیدم مثل بیمه، پس انداز، قناعت و درایت که هر زنی باید داشته باشد.
     
    در حال حاضر هم در یک شرکت خصوصی کار می‌کنم و درآمدم آن‌قدر هست که کرایه‌خانه را پرداخت کنم و زندگی خودم و دو فرزندم را بچرخانم. شاید اگر زمانی که همسرم زنده بود و کار می‌کرد و هر چیزی را که ما می‌خواستیم بدون چون و چرا تهیه می‌کرد، یکم به آینده هم فکر می‌کردیم و جلوی خیلی از خرج‌های اضافی را می‌گرفتیم الان وضعیت بهتری داشتیم. از آن زمان به تمام زن‌های فامیل و آشنایی که می‌شناسم توصیه می‌کنم برای خودشان به هر طریقی هست پس اندازی داشته باشند روز مبادا در زندگی هر انسانی پیش می‌آید!
     
    جعبه کادویی، کیلیپس و عروسک درست می‌کنم
    خانم اصغری ۳۴ ساله، مجرد و لیسانس ادبیات دارد. او که همراه پدر و مادر و دو خواهر کوچک‌ترش زندگی شیرینی دارد می‌گوید: شاید تا قبل از سی سالگی به داشتن امنیت مالی چندان فکر نمی‌کردم و تصورم این بود که همین مقدار پولی که از پدرم می‌گیرم برایم کافیه و ازدواج هم که کنم همسرم موظف است مخارج من را تأمین کند اما طی این چند سال که شاهد خیلی از اتفاقات در زندگیم و اطرافم بودم متوجه شدم که حتماً باید به فکر یک کاری باشم حالا می‌خواهد کار بیرون از خانه باشد یا کار در خانه البته کاری که درآمدزایی داشته باشد. به همین خاطر با رفتن به یکی از مؤسسات هنری که  کارهای هنری آموزش می‌دادند یک تعداد کار هنری یاد گرفتم و از آن موقع در خانه کار انجام می دهم البته به صورت دائم نیست و زمان‌هایی که وقت بیش تری دارم انجام می دهم اما درآمدی که دارم رضایت‌بخش است و توانستم پس انداز خوبی داشته باشم با اینکه گاهی به خواهرها و والدینم هم کمک می‌کنم. فکر می‌کنم هر زنی باید حداقل یک کار را بلد باشد تا در موقع لزوم از طریق آن درآمدزایی کند در واقع در شرایط امروز باید بیش تر آینده‌نگر بود.
     
     
     

    11 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ۰۱ بهمن ۹۳
        ۱۹:۲۱
     1.  
      سلام مطلب جالبی بود. من فقط به خاطر تیتر خوبی که داشت مطلب را باز کردم اما نکات خوبی هم از صحبت های افراد مصاحبه شونده دریافت کردم. واقعاً دراین دوره زمانه باید هر زنی یک جیب پنهانی داشته باشد. به هر حال ممنون از گزارشتون. سایت شما را برای اولین بار است که می بینم و به طور اتفاقی سرچ کردم اما خوشحالم که اولین برخورد من با سایت شما خواندن گزارش های خوب اینچنینی بود. به مطالب دیگرتون هم حتماً سری می زنم. با تشکر
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۴ بهمن ۹۳
        ۰۰:۴۷
     1.  
      من شاغلم در آمد خوبی هم دارم. در دوران تجرد همبشه پس انداز داشتم و همین پس انداز باعث شد تا در در ابتدای زندگی در خرید خانه با همسرم شریک شوم. بعد از ازدواج هم معمولا همه پولم در خانه خرج شد. با همسرم حساب و کتاب جدا نداریم و پس اندازمون یکی هست. یعنی اگر تصمیم بگیریم کاری بکنیم یا چیزی بخریم در نهایت معلوم نمیشه از پول کدوممون خرج شده چون کارت های بانکی مون هم مدام بیم همدیکه رد و بدل میشه.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. زهرا
        ۰۵ بهمن ۹۳
        ۱۳:۵۵
     1.  
      سلام مورد جالبی را مطرح کردید ؛من شاغلم ودرآمدم خیلی مشخص نیست ولی در زندگی به همسرم کمک میکنم والبته پس انداز هم میکنم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. من و کودک من
        ۰۵ بهمن ۹۳
        ۲۰:۵۲
     1.  
      سلام .موضوع خیلی جالبی رو عنوان کردید ولی در مورد خانم هایی که شاغل نیستن و در آمد مشخص و بالایی ندارند شاید پس انداز های اندک خیلی دردی رو دوا نکنه. به نظر من برای احقاق حقوق خانم ها باید راه های عملی تر و البته قانونی و فراگیر پیشنهاد بشه. شاید بهتر باشه به جای تبلیغات صرف برای فرزند آوری به طرح هایی مثل بیمه کردن زنانه خانه دار فکر کنیم که در این صورت هیچ خانمی به خاطر از دست دادن درآمدش فرزند آوری رو به تعویق نمی اندازه. اما پیشنهاد من به خانوما اینه که برای خودتون بیمه عمر و پس انداز باز کنید تا با پرداخت مبلغی ناچیز در حد چهل هزار تومن در ماه با رسیدن به سن بازنشستگی درست مثل یه فرد شاغل باز نشستگی دریافت کنید
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام من با نظر "من و کودک من" موافقم البته با قسمت پایانی صحبت ایشان. من بیمه سی هزارتومانی عمر هم سراغ دارم که فقط با روزی ۱۰۰۰ تومان می توانند زنان ما مبلغی را در ماه پس انداز کنند. کافیه ما یاد خرج کردن و پس انداز کردن را یاد بگیریم و خوبه که از بچگی این اتفاق بیفتد.
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام به تمام دوستانی که لطف کردند و این گزارش را خواندند و پیشنهادات خوبی هم مطرح کردند. البته مسئله پس انداز کردن در زندگی شاید این روزها اهمیت بیش تری پیدا کرده باشد اما متأسفانه هستند افرادی که حتماً باید تجربه تلخ دیگران را خودشان تجربه کنند تا تصمیم درستی بگیرند و رویه خود را تغییر دهند. به هر صورت تلاش کردم در این گزارش تجربه تعدادی از زنان و دختران امروز جامعه را در خصوص آینده نگری و توجه به امنیت مالی هر چند کوتاه مطرح کنم شاید تلنگری باشد برای کسانی که زندگی روزمره آن ها را از فکر کردن به چنین مسائلی بازداشته.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۱ بهمن ۹۳
        ۲۳:۳۶
     1.  
      ریحانه جان اگه اطلاعات بیشتری راجع به بیمه داری لطفا بگو
      
     0
      
     0
     1.  
      پاسخی به نظر زهرا
      سلام مورد جالبی را مطرح کردید ؛من شاغلم ودرآمدم خیلی مشخص نیست ولی در زندگی به همسرم کمک میکنم والبته پس انداز هم میکنم
      منم کار شمارو میکنم
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام پیج تون عالیه من یه خانم بیست شش ساله هستم و راه روش قناعت کردن روبلد نیستم میشه راهنمایی کنید الان هفت ساله ازدواج کردم ولی هنوز هیچ وقت قناعت نکردم
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام من با شوهرم مشکل پیدا کردم یه مقدار پول میخواست بهش قرض دادم و حالا که فهمیده مبلغش زیاد شده ازم ناراحته و یادش رفته اون موقع که نیاز داشت چقدر بهش کمک کردم حالا نمیدونم باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنین
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام.متشکرم از مطالب مفید شما.من هم در بین اشنایان خانم هایی رادیدم که درامد یا ارثیه ی پدری خود را در خانه ی شوهرشان خرج کردند و هیچ پس اندازی برای اینده ی خودشان جمع نکرده اند و پس از فوت و یا ورشکستگی شوهرشان در زندگی فعلی خود با مشکلات زیادی مواجه هستند .در این صورت است که من با خودم می اندیشم که ایا لازم بود این خانم تمام درامد یا ارثیه ی پدری خود را در خانه شوهر خرج کند ؟
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷